Jump to content

γνωμες για φιλτρο σε 450 λιτρα


ababapanos

Recommended Posts

καλησπρα, σε ενα rio 450 ψαχνω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση για την φιλτρανση χωρις να δωσω και παρα πολλα χρηματα.

 

Μεχρι τωρα οι επιλογες που εχω ειναι 4 και διαφερουν αρκετα μεταξυ τους.

 

1. μεταχειρισμενο το SunSun εξωτερικό φίλτρο HW-304A  στα 55 ευρω

2. μεταχειρισμενο το eheim 2080 στα 150 ευρω

3. καινουριο το fluval FX6 στα 230 ευρω

4. μεταχειρισμενο eheim 2260 στα 220

 

Συννεχιζω ακομα το ψαξιμο αλλα ηθελα να ρωτησω εσας ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα φιλτρα και ποια θα ηταν η ποιο συμφέρουσα αγορα

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ababapanos said:

καλησπρα, σε ενα rio 450 ψαχνω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση για την φιλτρανση χωρις να δωσω και παρα πολλα χρηματα.

 

Μεχρι τωρα οι επιλογες που εχω ειναι 4 και διαφερουν αρκετα μεταξυ τους.

 

1. μεταχειρισμενο το SunSun εξωτερικό φίλτρο HW-304A  στα 55 ευρω

2. μεταχειρισμενο το eheim 2080 στα 150 ευρω

3. καινουριο το fluval FX6 στα 230 ευρω

4. μεταχειρισμενο eheim 2260 στα 220

 

Συννεχιζω ακομα το ψαξιμο αλλα ηθελα να ρωτησω εσας ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα φιλτρα και ποια θα ηταν η ποιο συμφέρουσα αγορα

 Σου έχω στείλει μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω . θα ηθελα τις προτασεις σας ποιο απο τα παραπανω θα επιλεγατε, η αν εχετε και καποιο ακομα να προτεινετε...

 

Βαζω και το eheim 2229 στο παιχνιδι μαζι με τα παραπανω σε τιμη και αυτο περιπου 140 ευρω

Link to comment
Share on other sites

το eheim 2260 πιο ακριβο απο το 2080 πως γίνετε αυτό, μηπως ειναι αντίστροφα?...προσωπικη αποψη και μονο, εγω θα πηγαινα για το 2080 μονο αν ειναι σε καλη κατασταση ή για το fx6, αν δεν εχεις θεμα με τα χρηματα πηγαινε στο φχ6 που ειναι και καινουργιο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου άρεσε το fx6, αλλά διαβάζω ότι έχει μόνο 5.2 λίτρα βιολογικού υλικόυ σε σχέση με το 2080 που παίρνει 25 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Άν σε παίρνει οικονομικός τότε 2080 ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ababapanos έγραψε:

Θα μου άρεσε το fx6, αλλά διαβάζω ότι έχει μόνο 5.2 λίτρα βιολογικού υλικόυ σε σχέση με το 2080 που παίρνει 25 λιτρα

Εχεις δικιο σε αυτο, πασχουν σε ογκο καδου τα φλουβαλ. Τοτε αν ξερεις οτι ειναι οκ το 2080 πηγαινε σε αυτο, 150ε ειναι ευκαιρια μεγαλη για τετοιο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καλύτερα αντί για ένα eheim 2080 , να βάλω,  ένα dophin Astro 2212 και ένα  sun sun 304 , αλλά καλυπτομαι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

 Στα λιτρα σου(450) για κυκλόφορια-ροη καλύπτεσαι καλύτερα συμφωνά με τις προδιαγραφές που λενε τα 2 τα ''κινεζικα'' μαζί, δεν τα εχω δουλεψει ομως, ετσι δεν εχω αποψη. Απο τα eheim που εχω, οπως σου ειπα πριν αν ειναι οκ το 2080 τα 150ε ειναι μεγαλη ευκαιρία. Μεγαλο καδο εχει, αρα απο βιολογια εισαι υπερπληρης, αν θες μεγαλύτερη κυκλοφορια βαζεις και ενα καλο εσωτερικο με μηχανικη φιλτρανση για πιο κρυσταλ νερο ή ενα''κινεζικο'' εξωτερικο ή κυκλοφορητη αναλογα τι θες να κανεις με το ενυδρειο σου, αληθεια τι σκεφτεσαι να το κανεις?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο 25 λιτρα canister volume, δηλαδη με κάδους και ''θήκες'' κλπ αρα το ''καθαρο'' δεν ειναι δεν ειναι τοσο, το filter volume πρεπει ειναι το ''καθαρο'' και ειναι στα 13.5 λιτρα με το προφιλτρο(σφουγγαρια)...και παλι ΣΟΥΠΕΡ ειναι, αν διαβασα καλα στα χαρακτηρηστικα του.

Υ.Γ για να το λεει και ο @Husky_Jim κατι παραπανω θα ξερει.

 

Link to comment
Share on other sites

τελικα επελεξα το 2080 και το περιμενω απο εβδομαδα.  Για δευτερο να παρω ενα  2217 η ενα sunsun 304  , η να φτιαξω το εσωτερικο του?

 

Το εσωτερικο ειναι μονο το απέξω το κουτί. Εσωτερικά η αντλία και τα υλικά δεν υπάρχουν. μπορώ να τα βρω σχετικά οικονομικά ?αξιζει  αυτό το ενδεχόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή. Καλορίζικο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 30/5/2019 at 2:30 ΜΜ, το μέλος ababapanos έγραψε:

καλησπρα, σε ενα rio 450 ψαχνω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση για την φιλτρανση χωρις να δωσω και παρα πολλα χρηματα.

 

Μεχρι τωρα οι επιλογες που εχω ειναι 4 και διαφερουν αρκετα μεταξυ τους.

 

1. μεταχειρισμενο το SunSun εξωτερικό φίλτρο HW-304A  στα 55 ευρω

2. μεταχειρισμενο το eheim 2080 στα 150 ευρω

3. καινουριο το fluval FX6 στα 230 ευρω

4. μεταχειρισμενο eheim 2260 στα 220

 

Συννεχιζω ακομα το ψαξιμο αλλα ηθελα να ρωτησω εσας ποια ειναι η γνωμη σας για τα συγκεκριμενα φιλτρα και ποια θα ηταν η ποιο συμφέρουσα αγορα

Τελικά πήρες το 2080 150 ευρώ? Είναι αυτό που το πουλάς τώρα 170 ευρώ και επειδή έχει διαρροή χρειάζεται φλάντζα?

Link to comment
Share on other sites

Το 2080 Είναι πολύ μεγάλο για την ψαροσυνθεση μου. Το πουλάω όσο ακριβώς μου στοίχισε με τα μεταφορικά και τα έξτρα που αγόρασα.  

Όσον αφορά την φλατζα εγώ δεν ξέρω να ασχοληθώ γιαυτό το πουλάω τόσο. Αν ήταν θα το έκανα ο ίδιος  και θα το πουλούσα παραπάνω από 200 μιας και καινούριο έχει 500 ευρώ σχεδόν. 

 

Επίσης είναι και γεμάτο βιολογικό υλικό και καινούρια σφουγγάρια, υαλοβάμβακα και σωλινες. 

 

Ευχαριστω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για 450 λιτρα δεν νομίζω να είναι μεγάλο το 2080 απο τη στιγμη που κανονιζεις εσυ τη ροη του......αν το δοκίμασες και στο έκανε πλυντήριο καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...