Jump to content

Νεον τετρα επιθετική συμπεριφορά μεταξύ τους


Recommended Posts

Γειά σας 

Εχω ένα ερώτημα που μετα απο αρκετές ώρες αναζήτησης δεν έχω βρει τίποτα σχετικό.

Έχω ένα ενυδρείο 110 lt  με 4 φανκυ και πριν μια εβδομάδα περίπου πρσθεσα 10 νέον τετρα όλα πήγαν καλά μέχρι σήμερα το πρωί  που παρατήρησα ένα οπου το ενα του βρανχο είναι κάπως ανοιχτό και φαίνεται το κόκκινο χρώμα απο μεσα επίσης έχει και ενα σημείο ακριβώς μπροστά και κάτω  που είναι σαν να έχει ανασηκωμένα λέπια δεν είναι σπυράκι.

Μετα παρατήρησα ότι που και που κάποιο κυνηγάει ενα άλλο

Μετα από λίγο όλα κυνηγιούνται   μαλιστα κάποια που νόμιζα ότι φοβούνται και κρύβονται στα φυτά μάλλον κάναν καρτέρι να πλησιάσει κάποιο για να το  κυνηγήσει. 

Αυτό γίνεται μέχρι και τώρα 

γνωρίζει κάποιος τι προκαλεί την συμπεριφορά αυτή ?? 

Μετρήσεις αρμονίας με υγρά τεστ  0- 0.1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θεολόγε.

 

Από την περιγραφή έχεις αρκετά προβλήματα από ασθένεια και πιθανός ποιότητα νερού και όχι από επιθετικότητα.

Άν μπορείς κάνε αναλυτική παρουσίαση και δώσε λεπτομέρειες για μετρήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  husky. 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. 

Διαβάζω πολύ καιρό το  a.z  πολύ πριν βρεθώ να εχω ψαράκια και  θέλω να σας πω ένα μεγάλο μπράβο για όλη την βοήθεια που δίνεται σε μας τους νέους

Όλα άρχισαν όταν φέρανε δώρο για την κόρη μου 4 μικρά και πανέμορφα φανκυ μέσα σε μια γυάλα 

Από την επόμενη μέρα βγάλαμε απο το υπόγειο το ενυδρείο που πριν τρία χρόνια μας είχε δώσει ένας φίλος και ξεκινάμε να καθαρίζουμε τα πάντα για να βάλουμε τα ψαράκια .

 

 -χρόνος λειτουργίας-

Δύο μήνες και κάτι

 

110 l

800 l.h  -φίλτρο -σφουγγάρι

-άνθρακα και 1.5 l sipoax 

Τρόμπα αέρα

 

-Σκευάσματα-

 Βακτήρια

Αν τι χλώριο

Βιταμίνη sera fishtamin

 

-τροφή-

Sera vipan

Sera coldi gran

 

-φυτά-

 Anumpia σε ξύλο

Δύο μπαλες άλγης 

Ένα mayaca fluviatilis 

Limnobium Iaevigatum

Και ένα ξύλο χωρίς φυτό

 

- θερμοκρασία-

25-26

 

-υπόστρωμα-

Χαλίκι μεσαίο

 

-ψαροσυνθέση-

4 fancy 

10 neon tetra

2 apll snail 

 

-Μετρήσεις-

Nh3-Nh4 0-0.1 sera

Ph-8   sera

 

-προτεινόμενη θεραπεία-

eSHa 2000 

 

Το ph ανέβηκε από δικιά μου βελάκια έβαλα κάποιες πέτρες ακατάλληλες

Τώρα το κατεβάζω με

70% νερό βρύσης και

30% Α/Ο

Μάλλον χρειάζεται να πάρω και άλλα τεστ για μετρήσεις αλλά δεν ξέρω πια είναι  αυτά που θα με βοηθήσουν τώρα για να καταλάβω τι δεν πάει καλα με το νερό

και δεν μπορώ να τα αγοράσω όλα μαζί γιατί έχω δόση αρκετά  εκτός

προγράμματος  και αρχίζει να πέφτει παντόφλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Theologos Zerbos έγραψε:

Καλησπέρα  husky. 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. 

Διαβάζω πολύ καιρό το  a.z  πολύ πριν βρεθώ να εχω ψαράκια και  θέλω να σας πω ένα μεγάλο μπράβο για όλη την βοήθεια που δίνεται σε μας τους νέους

Όλα άρχισαν όταν φέρανε δώρο για την κόρη μου 4 μικρά και πανέμορφα φανκυ μέσα σε μια γυάλα 

Από την επόμενη μέρα βγάλαμε απο το υπόγειο το ενυδρείο που πριν τρία χρόνια μας είχε δώσει ένας φίλος και ξεκινάμε να καθαρίζουμε τα πάντα για να βάλουμε τα ψαράκια .

 

 -χρόνος λειτουργίας-

Δύο μήνες και κάτι

 

110 l

800 l.h  -φίλτρο -σφουγγάρι

-άνθρακα και 1.5 l sipoax 

Τρόμπα αέρα

 

-Σκευάσματα-

 Βακτήρια

Αν τι χλώριο

Βιταμίνη sera fishtamin

 

-τροφή-

Sera vipan

Sera coldi gran

 

-φυτά-

 Anumpia σε ξύλο

Δύο μπαλες άλγης 

Ένα mayaca fluviatilis 

Limnobium Iaevigatum

Και ένα ξύλο χωρίς φυτό

Επίσης ακόμα ένα που δν ξέρω πως ονομάζεται

 

- θερμοκρασία-

25-26

 

-υπόστρωμα-

Χαλίκι μεσαίο

 

-ψαροσυνθέση-

4 fancy 

10 neon tetra

2 apll snail 

 

-Μετρήσεις-

Nh3-Nh4 0-0.1 sera

Ph-8   sera

 

-προτεινόμενη θεραπεία-

eSHa 2000 

 

Το ph ανέβηκε από δικιά μου βελάκια έβαλα κάποιες πέτρες ακατάλληλες

Τώρα το κατεβάζω με

70% νερό βρύσης και

30% Α/Ο

Μάλλον χρειάζεται να πάρω και άλλα τεστ για μετρήσεις αλλά δεν ξέρω πια είναι  αυτά που θα με βοηθήσουν τώρα για να καταλάβω τι δεν πάει καλα με το νερό

και δεν μπορώ να τα αγοράσω όλα μαζί γιατί έχω δόση αρκετά  εκτός

προγράμματος  και αρχίζει να πέφτει παντόφλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Theologos Zerbos έγραψε:

Γειά σας 

Εχω ένα ερώτημα που μετα απο αρκετές ώρες αναζήτησης δεν έχω βρει τίποτα σχετικό.

Έχω ένα ενυδρείο 110 lt  με 4 φανκυ και πριν μια εβδομάδα περίπου πρσθεσα 10 νέον τετρα όλα πήγαν καλά μέχρι σήμερα το πρωί  που παρατήρησα ένα οπου το ενα του βρανχο είναι κάπως ανοιχτό και φαίνεται το κόκκινο χρώμα απο μεσα επίσης έχει και ενα σημείο ακριβώς μπροστά και κάτω  που είναι σαν να έχει ανασηκωμένα λέπια δεν είναι σπυράκι.

Μετα παρατήρησα ότι που και που κάποιο κυνηγάει ενα άλλο

Μετα από λίγο όλα κυνηγιούνται   μαλιστα κάποια που νόμιζα ότι φοβούνται και κρύβονται στα φυτά μάλλον κάναν καρτέρι να πλησιάσει κάποιο για να το  κυνηγήσει. 

Αυτό γίνεται μέχρι και τώρα 

γνωρίζει κάποιος τι προκαλεί την συμπεριφορά αυτή ?? 

Μετρήσεις αρμονίας με υγρά τεστ  0- 0.1

 

Μου μοιαζει με dropsy.

Θα χρειαστούν φωτός.. Να ξέρεις ότι πολλές φορές τα ψαρια συμπεριφέρονται μεταξύ τους Όπως οι άνθρωποι..

Δλδ απωθουν αυτα που ειναι άρρωστα για να μην κολλήσουν και αυτά..

Αλλά όλα είναι υποθετικά χωρίς να δούμε φωτος.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το εάν είναι θέμα ποιότητας νερού ή ασθένειας θα πρέπει να αποφασίσεις εάν θέλεις Χρυσόψαρα, όπου τα 4 είναι πολύ οριακά για τα λίτρα-φίλτρο σου ή τα Tetra. Στη θέση σου παρόλο που λατρεύω τα Χρυσόψαρα θα κρατούσα τα Tetra γιατί μάλλον ταιριάζουν καλύτερα στα λίτρα/θερμοκρασία του ενυδρείου σου. Όπως προείπαν τα παιδιά, μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν αρκετά. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Πέρα από το εάν είναι θέμα ποιότητας νερού ή ασθένειας θα πρέπει να αποφασίσεις εάν θέλεις Χρυσόψαρα, όπου τα 4 είναι πολύ οριακά για τα λίτρα-φίλτρο σου ή τα Tetra. Στη θέση σου παρόλο που λατρεύω τα Χρυσόψαρα θα κρατούσα τα Tetra γιατί μάλλον ταιριάζουν καλύτερα στα λίτρα/θερμοκρασία του ενυδρείου σου. Όπως προείπαν τα παιδιά, μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν αρκετά. ;)

Οκ θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες αύριο αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βάλω και το ψαρι έξω από το νερό γιατί δεν θα φαίνεται τίποτα αν είναι μέσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Theologos Zerbos έγραψε:

Οκ θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες αύριο αλλά μάλλον θα χρειαστεί να βάλω και το ψαρι έξω από το νερό γιατί δεν θα φαίνεται τίποτα αν είναι μέσα 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σιμερα τα πράγματα ήταν αρκετά πιο ήσυχα το πρωί 

Έβγαλα τον άνθρακα και τα σαλιγκάρια και πήγα να πάρω 

eSHa 2000 στο πετ συνάντησα μία κοπέλα που έχει και αυτή τετρα πολύ καιρό και μου είπε ότι και τα δικά της που και που

το κανουν  αυτό το έντονο κυνηγητό για μια μέρα και μετά σταματάνε  όταν γύρισα τα ψαράκια ήταν ήσυχα  χωρίς να κυνηγάει το ενα το άλλο έβαλα το eSHa  και έφυγα για δουλειά

Το απόγευμα που τα ξανά είδα  ήταν ένα ωραίο κοπάδι και πάλι. 

Τώρα αυτό με το πρόβλημα 

Είναι δραστήριο και έχει όρεξη για φαγητό .

Έβγαλα κάποιες σχετικά καθαρές φοτο  αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο να τις προσθέσω. 

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον δεν εχουν επιθετικη συμπεριφορα. Αυτο ,που ειδες, μπορει να ηταν  συμπεριφορα αναπαραγωγης. Ξεκινα να βλεπεις απο 0:31

 

αλλαγες νερου πόσο συχνα κανεις και πόσα λιτρα;

μετρας ποτέ τα νιτρικα; αν οχι, καν΄το

Θερμοκρασια νερου για νεον πρεπει να ειναι 24 βαθμους και νερο μαλακο, με ph μεχρι 7.

Αν εχεις Α/Ο φιλτρο , αφισε μονο τα νεον στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι αυτό ακριβώς που δείχνει το βίντεο ήταν σημάδια αναπαραγωγής τελικά

Σιμερα είναι η τρίτη μέρα που βάζω  eSHa 2000 και το ψαράκι με το πρόβλημα είναι αρκετά καλύτερα μάλλον θα το συνεχίσω μια μέρα ακόμα για σιγουριά. 

Έχει πέσει πολύ δουλειά της τελευταίες μέρες και αρρώστησε και η κόρη μου και δεν έχω πολύ χρόνο διαθέσιμο  μόλις βρω θα γράψω μετρήσεις και θα προσπαθήσω να βάλω και φώτο.

Ευχαριστώ πολύ !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...