Jump to content

Ο Danny πήγε σπίτι του


gixxer

Recommended Posts

Ο Danny είναι ο δικός μας ψαρής. Μένει μαζί μου από τον Απρίλιο.

Αρχικά έμενε εδώ:

 

IMG_20190420_182337137.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 15λιτρο ανωτέρω ενυδρείο τον φιλοξένησε για περίπου 2 μήνες. Συμπαθές μεν εκεί έφτιαξε και την πρώτη του φωλιά αλλά ήρθε η ώρα να μετακομίσει στο σπίτι του (25λτ) παρέα με τα rabbit snails

 

IMG_20190530_112656865.jpg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

και οι συγκάτοικοι...

 

IMG_20190520_143525816_HDR.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μραβο φιλαρακι!! Μινιμαλ το ενυδρειο..
Και ο μονομαχος ειναι πολυ ομορφος! Να τον χαιρεσαι.. :D

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!Εύχομαι σύντομα απογόνους....(θα το προσπαθήσεις?)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και τα 2 ενυδρεία, κατάλληλα για μονομάχους...

 

Το πρώτο ενυδρείο (το οποίο παρεπιπτόντως στο ματι φαίνεται μεγαλύτερο από 15λ, τι διαστάσεις έχει;) θα φιλοξενήσει κάποιο άλλο ψαράκι;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@panos nts σε ευχαριστώ πολύ και εγώ και ο ανιψακης που διάλεξε τον danny για τα καλά σου λόγια.:)

@Husky_Jim ευχαριστώ πολύ! Πριν περίπου ενάμιση μηνα είχα δει σε μεγάλο petshop περίπου 20 μονομαχίνες σε άθλια κατάσταση (1,5€ εκαστη). 2-3 εξ'αυτών φαίνονταν καλύτερα και ήταν πανέμορφες, θύμιζαν betta imbelis. Τοτε ψηνόμουν τρελά αλλά σκέφτηκα την άλλη εβδομάδα που θα εχω πληρωθεί να της πάρω και ενυδρείο... Δεν άντεξα και 3 μέρες μετά ξαναπήγα. Δεν υπήρχε καμία. Αφού δεν το έκανα τότε δεν νομίζω οτι θα το κάνω -  δεν το έχω σκοπό τουλάχιστον. Οι κυρίες ήταν τόσο όμορφες που ακόμα τις σκέφτομαι και στεναχωριέμαι.

@bbetta φαίνεται μεγαλύτερο ίσως γιατί δεν το πολυφόρτωσα (επίτηδες). Δεν είναι καν 15λτ καθαρά (διαστάσεις 30*20*26). Σκοπεύω να το διαλύσω και να το κρατήσω ως καραντίνα, προς το παρόν όμως φιλοξενεί neocaridina που τις εχω μεγάλο καημό μέχρι να στρώσει ο βυθός του δικού τους. Αν οι γαριδούλες πάνε καλά πιθανόν και να το αφήσω αλλάζοντας τον διάκοσμο για να είναι πιο φιλικός προς αυτές. Χάρηκα που σου άρεσαν τα μικρά μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O Danny καλωσορίζει τον νέο συγκάτοικο ...

για να ειμαι ακριβής νομίζει ότι ήρθε φαγητό...

ο μπουμπούνας μου είναι ικανός να τρώει μέχρι σκασμού. Στις μπιλίτσες (που διογκώνονται στο στομάχι του) προσέχω ιδιαίτερα αλλά στα κατεψυγμένα σκουλικάκια είμαι large... όποτε με βλέπει τρέχει...

 

IMG_20190615_120251593.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ενυδρείο του Danny όπως είναι σήμερα..

 

IMG_20190707_193813225.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Ο Danny τις τελευταίες ημέρες δεν είναι καλά.. :(έχει φουσκώσει το στόμα του και διακρίνεται εξόγκωμα στην κοιλιά ανάμεσα στα βράγχια ... δεν έχει λευκά σημάδια πουθενά.

Η ουρά του δείχνει καλά, η όρεξη περιορισμένη αλλά υπαρκτή, δεν κινείται ιδιαίτερα... δεν μπορώ να καταλάβω τί έχει...

 

IMG_20190909_194759834~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

:(Δυστυχώς το ψαράκι μου χειροτερεύει...Το εξόγκωμα μεγαλώνει, ο danny την βγάζει σε μια γωνία, φαίνεται οτι δυσκολεύεται ακόμα και να φάει - αν και θέλει.

Τον λυπάμαι τον καημένο..

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι τα γεραματα. Τον πηρες μεγαλο;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ @natateo :), θα ήταν παρήγορο αλλά δεν νομίζω, υπό την έννοια ότι αγοράστηκε σε ποτηράκι (πόσο να ζούσε εκεί μέσα;) και αναπτύχθηκε η ουρά του όσο τον είχα, έγινε νευρώδης και "δυνατή" πρώτα ήταν άτονη και μικρότερη.

Εντωμεταξύ το εξόγκωμα μεγαλώνει, όχι πολύ, αλλά μεγαλώνει.

Η ουρά και το χρώμα είναι εντάξει, κινείται μόνο για να φάει... :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

Σε ευχαριστώ @natateo :), θα ήταν παρήγορο αλλά δεν νομίζω, υπό την έννοια ότι αγοράστηκε σε ποτηράκι (πόσο να ζούσε εκεί μέσα;) και αναπτύχθηκε η ουρά του όσο τον είχα, έγινε νευρώδης και "δυνατή" πρώτα ήταν άτονη και μικρότερη.

Εντωμεταξύ το εξόγκωμα μεγαλώνει, όχι πολύ, αλλά μεγαλώνει.

Η ουρά και το χρώμα είναι εντάξει, κινείται μόνο για να φάει... :(

Οι μονομαχοι απο τα ποτηρακια δεν ζουν πανω απο 6 μηνες κανονικα......

Για το φουσκωμα στην κοιλια... Μηπως εχει δυσκοιλιοτητα;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo αν δεις την νεα φωτο, το φούσκωμα είναι μπροστα, ανάμεσα στα βράγχια, διακρίνεται πλέον. Κυρίως κατεψυγμένα σκουλικάκια τρώει και 2-3 φορές την εβδομάδα μπιλίτσες (2 διαφορετικές). Τον τελευταίο μήνα δεν τον ταίζω όσο τον τάιζα γιατί εχω μειώσει τις αλλαγές σε 15ημερο αντί για εβδομαδιαίες. Κοπανιόταν και έτρωγε και από τα tabs που έριχνα για τα σαλιγκάρια...

 

 

IMG_20190921_185643791.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

:rip_1: danny...

Τον λυπήθηκα στα αλήθεια... γυρνώντας από την δουλειά βρήκα το κουφαρι του βορά στα σαλιγκάρια... ούτε πολύχρωμη ουρίτσα ούτε τίποτα...

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...