Jump to content

Απορία για Τύρφη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω μια απορία για την τύρφη.Αλλαγες νερού κάνω το μήνα 1 φορά(λόγο δουλειάς στο εξωτερικό και η γυναίκα μου δεν κάνει αλλαγές παρά μόνο τάισμα) θέλω να κατεβάσω το PH με την χρήση τις τύρφης η απορία μου είναι η εξής στο βαρέλι τις αλλαγής άμα βάλω την τύρφη σε φιλαράκι και κατεβάσω το  ph και μετά να ρίξω το νερό στο ενυδρείο και πάει εκεί που το θέλω π.χ πήγε το ph στο 7 μέσα σε 1 μήνα το ph θα ανεβεί η θα είναι στάσιμο στο 7?

Link to comment
Share on other sites

Στάσιμο δέν θα είναι αλλά οι παράγοντες που θα το επηρεάσουν είναι πολλοί και έχουν να κάνουν με το συγκεκριμένο ενυδρείο και πώς αυτό είναι στημένο, διακοσμιση πέτρες, κτλ. 

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο δεδομένων των συνθηκών 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να ανέβει το ph?

Από διακόσμηση έχω πολλές ρίζες και Τιποτα ασβεστολιθηκες πέτρες υπόστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Δηλαδή μπορεί να ανέβει το ph?

Από διακόσμηση έχω πολλές ρίζες και Τιποτα ασβεστολιθηκες πέτρες υπόστρωμα. 

Θα ανεβει, αν δεν θα αλλαζεις την τυρφη. Το νερο θα ειναι καφε και και θα σου βγαινει ακριβα.

Νομιζω φιλτρο Α/Ο ειναι η καλυτερη λυση (50€ το απλο για ενυδρειο).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω για την Α/Ο... Το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά το 1:3 ή 4 που θα πέταω νερό... 

Γιατι όμως να ανεβάσει με την τύρφη μετά από λίγο καιρό... Εγώ θα ετοιμάσω νερό στο βαρέλι στο ph που θέλω και θα το βάλω στο ενυδρείο και την τύρφη θα την πετάξω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Ξέρω για την Α/Ο... Το θέμα δεν είναι τα λεφτά αλλά το 1:3 ή 4 που θα πέταω νερό... 

Γιατι όμως να ανεβάσει με την τύρφη μετά από λίγο καιρό... Εγώ θα ετοιμάσω νερό στο βαρέλι στο ph που θέλω και θα το βάλω στο ενυδρείο και την τύρφη θα την πετάξω. 

Θα ανεβασει, αν δεν θα αλλαζεις την τυρφη. Αλλιως μια χαρα θα εισαι. Λεω οτι η τιμη για ενυδρειακη τυρφη λιγο τσιμπαει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μη ενυδρειακη τύρφη που μπορώ να χρησιμοποιήσω και είναι πιο οικονομική? 

Η ενυδρειακη τύρφη που είναι 500 gr για πόσες αλλαγές θα μου φτάσει(η αλλαγές όμως θα γίνονται στις 3 εβδομάδες η στο μήνα θα είναι πρόβλημα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Υπάρχει και μη ενυδρειακη τύρφη που μπορώ να χρησιμοποιήσω και είναι πιο οικονομική? 

Η ενυδρειακη τύρφη που είναι 500 gr για πόσες αλλαγές θα μου φτάσει(η αλλαγές όμως θα γίνονται στις 3 εβδομάδες η στο μήνα θα είναι πρόβλημα? 

Νιτρικα πόσο εχεις; Πόσα ψαρια εχεις στο ενυδρειο; Πόσα λ ειναι το ενυδρειο;  Πρεπει να ξερω, για να σου απαντησω για αλλαγες.....

Μη ενυδρειακη τυρφη δεν εχω βαλει ποτέ στο ενυδρειο. Ποιος ξερει τι μπορει να εχει μεσα.... Αν ειναι για κηπουρικη, μπορει να εχει και λιπασματα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα μέσα έχω 20 ροδοστομους και 8 κορι νιτρικα γύρω στα 20-30 μετρουσα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lunatic έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα μέσα έχω 20 ροδοστομους και 8 κορι νιτρικα γύρω στα 20-30 μετρουσα. 

Με τι τεστακια μετρας;

Με αλλαγες νερου μια φορα το μηνα και 28 ψαρια ειναι λιγο δυσκολο να εχεις τετοιες τιμες νιτρικων (εαν δεν εχεις αρκετα φυτα και καλο φωτισμο).

Μαθε την γυναικα σου να κανει αλλαγες νερου, ο αντρας μου εμαθε.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με υγρά τις ΑΠΙ όμως έχω φυτά κι αρκετό κερατοφυλο επίσης να πω πως  το ενυδρείο τρέχει με 2 φίλτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...