Jump to content

Αλλαγη λαστιχου σε fluval


Dimitris Mettos

Recommended Posts

καλησπερα οπως λεω και στο τιτλο θελω να αλλαξω τα σπιραλ στο fluval 106 εχουν διαμετρο 14.5 χορις το λαστιχο

διαβαζω παντου για 12/16 η 16/22 τι μπορω να βαλω ??διαβαζα εδω στο φορουμ για καλυτερο καθαρισμα και ροη

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να έχεις για δείγμα το δικό σου λάστιχο όταν πας για αγορά. Αλφαδολάστιχο θα πάρεις; Τα 12&16 είναι εσωτερική διάμετρος και τα 16&22 εξωτερική, οπότε το 14.5 που λες για το εργοστασιακό τι είναι;; Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πας με δείγμα στο μαγαζί, επέλεξε το πιο μικρής διαμέτρου (12/16) το οποίο με λίγο ζέσταμα/ζόρισμα θα ανοίξει και θα "κουμπώσει",  ενώ το μεγαλύτερο δε μπορείς να το πατεντάρεις το ίδιο εύκολα και μπορεί να πάει χαμένο. 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

στην λαμια μην περιμενεις να βρω και το ξερω.

https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/installation/hoses_9/12#description παραδειγμα...

ρωταω μηπως και εχει αλαξει καποιος και γνωριζει.

η fluval μεσα στο κουτι ειχε μαζι με το σπιραλ ενα χαρτι το οποιο το λεει οτι ειναι φ14.5

 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλαρακι.. 

 

εγω πριν λιγο καιρο αλλαξα τους σωληνες σε 2 μου φιλτρα, το 1 ηταν το 406 της Fluval.. χωρις να ειμαι 1000% σίγουρος του εβαλα το 16/22 ( τα πιο συνηθη μεγεθη που παιζουν ειναι  2 στην ουσια στα ενυδρειαδικα -- το πιο λεπτο - συνηθως το φορανε τα eheim κ το πιο χοντρο- κατατοπιστικοτατος δε μπορεις να πεις :hehe:)  κ αυτο ετσι ωστε να μη μπουκωνει ευκολα..

συμφωνω με τον @ataktoulis , αν δεν εισαι σιγουρος παρτο μαζι σου -- κ εγω με το ματι το αγορασα .. θα μπορεσεις να βρεις αλφαδολαστιχο κ σε μαγαζια με ειδη ποτισματος .. απλα σε τετοια περιπτωση προσεξε να μην ειναι σκληρο αλλα ευκαμπτο.. εναλακτικη που μπορω να σκεφτω ειναι να επικοινωνησεις με κανενα ενυδρειαδικο κ να τους ρωτησεις αν παιζει να σου στειλουν ..

 

σου ανεβαζω κ 1 φωτο με τα λαστιχα αλλαγμενα ..

αλλαγμενοι σωληνες .jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα.τωρα το ειδα το μηνυμα σου.εσυ τι λαστιχα εβαλες?

ειναι καπια ενυδρειακη μαρκα η χυμα?

 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. αυτα που ειχα βρει ειναι της eheim.. δε νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια ομως.. απλα να ειναι ευκαμπτο φιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου 106 τα αλλαξα προσφατα με απλο αλφαδολαστικο 16 mm εξωτερικη διαμετρο 12-13 εσωτερικη τ(ο μετρησα με παχυμετρο) και ταιριαζει και κουμπωνει ακριβως στα βανακια.το μονο θεμα που ειχα ειναι οτι φαινεται η μπιχλα που πιανει μεσα.και για αυτο το λογο το τυλιξα με μαυρη μονωτικη αφηνωντας καπου ενα κενο ακαλλυπτο για να βλεπω ποτε θα πιασει αρκετη βρωμα και θα χρειαστει καθαρισμα.

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Άρα αν αγοράσω κάποιο ενυδρειακο επώνυμο θέλω 12/16 (12 εσωτερικό/16 εξωτερικό)

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Mettos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...