Jump to content

Χρυσόψαρο σε γυάλα.


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Το νερό από τη βρύση το έχω δει και δεν είχε αμμωνία. Έχω και φίλτρο ενεργού άνθρακα. Αλήθεια μπορώ να βάζω στο ενυδρείο απευθείας χωρίς αντιχλώριο;
Στα 60 λίτρα στην αρχή είχα προσθέσει και 11 λίτρα από το παλιό δοχείο. 2 μέρες δούλεψε μόνο με τροφή, βακτήρια, βιολογικό υλικό και από τις 2 μέρες και έπειτα έβαλα το ψάρι.


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

1- μπορεις να βαλεις νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο χωρις να βαλεις αντιχλωριο μεσα, προσεχε μονο τ θερμοκρασια.

2- θα επρεπε να κανεις αλλαγη νερου 30 - 40% πριν να βαλεις το ψαρακι μεσα. Ειχες πολλη αμμωνια στα 11λ. Απο κι ειναι η περίσσεια αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

1. Με αυτή τη ζέστη το νερό της βρύσης θα ειναι πιο ζεστό :-)
2. Αυτό φαντάστηκα και εγώ. Σήμερα θα κάνω αλλαγή 50% και ενημερώνω.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέτρησα σήμερα ξανά αμμωνία 1mg, έκανα αλλαγή 50% αυτή τη φορά, έβαλα μπόλικα βακτήρια για 60 λίτρα και τα λέμε σε 2 μέρες ξανά. Από τάισμα δεν του έχω ρίξει πολύ τροφή γενικότερα. Έχω κόκκους που τους μουλιάζω. 4 κόκκους έριξα χτες, κανέναν προχθές και σήμερα έριξα 2 κόκκους μετά την αλλαγή, γιατί είχε μείνει στήλη άλατος από την διαδικασία. Τώρα όλα δείχνουν φυσιολογικά.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Σήμερα ήταν η μέρα αλλαγής νερού. Πριν λίγο γύρισα σπίτι, το νερό το είχα προετοιμάσει ήδη από την προηγούμενη μέρα, αλλά βρήκα ένα ψαράκι ληθαργικό και αδύναμο. Αμμωνία σταθερά 1mg. Από την ώρα που έκανα την αλλαγή του νερού και αφού τίγκαρα το ενυδρείο στα βακτήρια, ίσως και λίγο παραπάνω από αυτό που πρέπει, φαίνεται σαν να έχει ζωηρέψει. Το τάισμα που του έχω κάνει είναι ελάχιστο, 2 κόκκους πριν λίγο, 2 χτες, καθόλου προχθές, 4 κόκκους πριν 4 μέρες. Απλά αναρωτιόμουν μήπως θα έπρεπε να το βάλω στο άλλο μικρότερο 11 λίτρο δοχείο, με καθαρό νερό, με το μικρό το φίλτρο για λίγες μέρες;;;; Καταλαβαίνω ότι με περιμένουν άσχημα μαντάτα αλλά θα ήθελα κάποια οδηγία. Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία ώρα μετά την αλλαγή νερού και το τάισμα, είναι συνέχεια στην τσίτα. Πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, πιπιλάει το χαλίκι. Τι να πω. Έχω σε ετοιμότητα ένα δοχείο με 12 λίτρα αποχλωριωμένο νερό για καλό και για κακό και αναμένω τις οδηγίες. Ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι ανεπανόρθωτο από την αμμωνία.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Την τελευταία ώρα μετά την αλλαγή νερού και το τάισμα, είναι συνέχεια στην τσίτα. Πάνω, κάτω, δεξιά, αριστερά, πιπιλάει το χαλίκι. Τι να πω. Έχω σε ετοιμότητα ένα δοχείο με 12 λίτρα αποχλωριωμένο νερό για καλό και για κακό και αναμένω τις οδηγίες. Ελπίζω να μην έχει πάθει κάτι ανεπανόρθωτο από την αμμωνία.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν μπορεις, βαλε το για 2-3 ημερες (καλυτερα μια εβδομαδα) στο καθαρο νερο στα 11 λ και αφησε το μεγαλο να τρεχει χωρις αλλαγες νερου+λιγη τροφη καθε μερα.

Στα 11 λ αλλαζεις το νερο 40-50% καθε μερα και ταιζεις κανονικα το ψαρακι.Καλυτερα στο μικρο να μην εχεις χαλικακι στον βυθο - για να καθαριζεις τον βυθο(τα κακακια) με λαστιχακι - σκουπα βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πώς και πώς σε περίμενα. Αυτό θα κάνω γιατί τώρα το πρωί είναι μονίμως στον βυθό και δεν κουνάει. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο χρώμα του, βράγχια, να κολυμπάει στραβά κλπ αλλά είναι πολύ υποτονικό. Ευχαριστώ. Μπορώ να πάρω κάτι σε φάρμακο βιταμίνη ή δεν χρειάζεται στο 11λιτρο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Καλημέρα. Πώς και πώς σε περίμενα. Αυτό θα κάνω γιατί τώρα το πρωί είναι μονίμως στον βυθό και δεν κουνάει. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο χρώμα του, βράγχια, να κολυμπάει στραβά κλπ αλλά είναι πολύ υποτονικό. Ευχαριστώ. Μπορώ να πάρω κάτι σε φάρμακο βιταμίνη ή δεν χρειάζεται στο 11λιτρο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μπορεις να παρεις fishtamin και να ριξεις στο νερο στα 11λ. Το θεμα ειναι, οτι πολεες φορες δεν συνερχονται τα ψαρια μετα απο δηλητηριασεις απο αμμωνια ("καιει" τα βραγχια) 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις fishtamin και να ριξεις στο νερο στα 11λ. Το θεμα ειναι, οτι πολεες φορες δεν συνερχονται τα ψαρια μετα απο δηλητηριασεις απο αμμωνια ("καιει" τα βραγχια) 

Έχω πλήρη επίγνωση αυτού που μου λες και έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις εδώ μέσα δυστυχώς.Τουλάχιστον θα ξέρω οτι προσπάθησα.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo Καλημέρα σας. Δυστυχώς το ψαράκι δεν άντεξε όλη αυτή την ταλαιπωρία και κατέληξε πριν 3 μέρες. Δυστυχώς όλα έγιναν ανάποδα. Αμμωνία στο full και στρεσάρισμα από τις απανωτές αλλαγές νερού και περιβάλλοντος.
Δεν τα παρατάω όμως και συνεχίζω.
Το ενυδρείο 60 λίτρων συνεχίζει να δουλεύει, ώστε να ολοκληρωθεί ο κύκλος με τροφή.
Οι χθεσινές μετρήσεις με τα τέστ της Sera είναι NH3/4: 0, NO2: 5, NO3: 50. Για φυσιολογικές μου φαίνονται και διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεδομένου ότι το φίλτρο με το βιολογικό που είχα τοποθετήσει αρχικά, δουλεύει 20 μέρες και επιπλέον δουλεύει και δεύτερο περίπου 10 μέρες. Τα φίλτρα είναι Hailea HL-BT 400 και Resun Magi-200 τα οποία τα έχω τιγκάρει με Seporax mini μέσα σε τούλι, αφήνοντας μόνο το σφουγγάρι που είχαν. Λειτουργούν αρμονικά, χωρίς να γίνεται πλυντήριο το ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Οι ενδείξεις από τα τέστ δείχνουν ότι είμαι σε καλό δρόμο;; και συνεχίζω να ρίχνω τροφή κάθε 2-3 μέρες;;;
2. Η βιολογία που θα αναπτυχθεί στα 2 φίλτρα και με τις σωστές αλλαγές, θα μπορέσει να υποδεχτεί 2 fancy; Θα τα βάλω ένα-ένα φυσικά.
3. Νομίζω ότι χτες πιάστηκα κορόιδο από υπάλληλο που ασχολείται με τα ψάρια και μου έδωσε δράκαινα μέσα από ενυδρείο γνωστού μαγαζιού, για ενυδρειακό φυτό. Μου είπε ότι ότι τα Χρυσόψαρα κατά 80% θα δοκιμάσουν την anubia, αλλά όχι την δράκαινα, την οποία μου την πούλησε και για πιο φτηνή. Κατόπιν εορτής διάβασα ότι σε κανένα 2μηνο θα πρέπει να τη τοποθετήσω, είτε με τα φύλλα έξω από το νερό, είτε σε γλάστρα[emoji13] . Τι ισχύει τελικά;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

@natateo Καλημέρα σας. Δυστυχώς το ψαράκι δεν άντεξε όλη αυτή την ταλαιπωρία και κατέληξε πριν 3 μέρες. Δυστυχώς όλα έγιναν ανάποδα. Αμμωνία στο full και στρεσάρισμα από τις απανωτές αλλαγές νερού και περιβάλλοντος.
Δεν τα παρατάω όμως και συνεχίζω.
Το ενυδρείο 60 λίτρων συνεχίζει να δουλεύει, ώστε να ολοκληρωθεί ο κύκλος με τροφή.
Οι χθεσινές μετρήσεις με τα τέστ της Sera είναι NH3/4: 0, NO2: 5, NO3: 50. Για φυσιολογικές μου φαίνονται και διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεδομένου ότι το φίλτρο με το βιολογικό που είχα τοποθετήσει αρχικά, δουλεύει 20 μέρες και επιπλέον δουλεύει και δεύτερο περίπου 10 μέρες. Τα φίλτρα είναι Hailea HL-BT 400 και Resun Magi-200 τα οποία τα έχω τιγκάρει με Seporax mini μέσα σε τούλι, αφήνοντας μόνο το σφουγγάρι που είχαν. Λειτουργούν αρμονικά, χωρίς να γίνεται πλυντήριο το ενυδρείο. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Οι ενδείξεις από τα τέστ δείχνουν ότι είμαι σε καλό δρόμο;; και συνεχίζω να ρίχνω τροφή κάθε 2-3 μέρες;;;
2. Η βιολογία που θα αναπτυχθεί στα 2 φίλτρα και με τις σωστές αλλαγές, θα μπορέσει να υποδεχτεί 2 fancy; Θα τα βάλω ένα-ένα φυσικά.
3. Νομίζω ότι χτες πιάστηκα κορόιδο από υπάλληλο που ασχολείται με τα ψάρια και μου έδωσε δράκαινα μέσα από ενυδρείο γνωστού μαγαζιού, για ενυδρειακό φυτό. Μου είπε ότι ότι τα Χρυσόψαρα κατά 80% θα δοκιμάσουν την anubia, αλλά όχι την δράκαινα, την οποία μου την πούλησε και για πιο φτηνή. Κατόπιν εορτής διάβασα ότι σε κανένα 2μηνο θα πρέπει να τη τοποθετήσω, είτε με τα φύλλα έξω από το νερό, είτε σε γλάστραemoji13.png . Τι ισχύει τελικά;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εισαι σε καλο δρομο! Οταν θα μετρας ΝΟ2 μηδεν, θα κανεις αλλαγη νερου μεχρι 50% και θα βαλεις μεσα το ψαρακι.

δρακαινα θα παει ή σε γλαστρα ή οπως ειπες τα φυλλα - εξω. Ανουμπιας ειναι καλη επιλογη, ακομα κριπτοκορινες(οχι μικρες), microsorum- μια χαρα ειναι για χρυσοψαρα.

Κριμα για το ψαρακι, αλλα τωρα ξερεις πια τι γινεται και δεν θα κανεις αλλα λαθη.

Καλημερα!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε καλο δρομο! Οταν θα μετρας ΝΟ2 μηδεν, θα κανεις αλλαγη νερου μεχρι 50% και θα βαλεις μεσα το ψαρακι.
δρακαινα θα παει ή σε γλαστρα ή οπως ειπες τα φυλλα - εξω. Ανουμπιας ειναι καλη επιλογη, ακομα κριπτοκορινες(οχι μικρες), microsorum- μια χαρα ειναι για χρυσοψαρα.
Κριμα για το ψαρακι, αλλα τωρα ξερεις πια τι γινεται και δεν θα κανεις αλλα λαθη.
Καλημερα!
 


Οπότε καταλαβαίνω ότι συνεχίζω με τροφή κανονικά μέχρι να μηδενίσουν τα NO2.
Στην φωτογραφία τα άσπρα στίγματα στο τζάμι είναι άλγη ή πρέπει να καθαρίσω κάποια στιγμή από το ανακάτεμα των προηγούμενων ημερών;;;

d12129bb3193517c4775a76e0d0ed26e.jpg

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, αν θελεις, καθαρισε τα τζαμια. Εγω θα τα αφηνα για μετα :) (πριν να βαλω το ψαρακι μεσα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, αν θελεις, καθαρισε τα τζαμια. Εγω θα τα αφηνα για μετα [emoji4] (πριν να βαλω το ψαρακι μεσα)


Σε ευχαριστώ πολύ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νομίζω το νερό είναι έτοιμο. Έχω αμμωνία 0 νιτρικά 0 και νιτρώδη 10. Σκέφτομαι το Σάββατο να κάνω προσαρμογή τα ψάρια, αφού κάνω μια αλλαγή νερού κατά 50%, εφόσον είναι απαραίτητο.
Η ερωτήσεις μου είναι:
1. όταν κάνω την αλλαγή του νερού χρειάζεται να ξαναμετρήσω η κάνω αμέσως προσαρμογή τα ψάρια και
2. σήμερα είναι Τετάρτη, μέχρι και το Σάββατο που θα κάνω αλλαγή νερού και προσαρμογή τα ψάρια, χρειάζεται να συντηρήσω με τροφή τη βιολογία του ενυδρείου;;;
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς νιτρώδη 0 και νιτρικά 10.

 

Αν είναι αυτά τα νούμερα όπως το διόρθωσα, εγώ θα συντηρούσα με τροφή κανονικά μέχρι την προηγούμενη μέρα που θα έβαζα ψάρι.

Προσαρμογή και μπλουμ.

Θα μέτραγα ξανά κανένα τριήμερο μετά να δω πως πάει το ενυδρείο.

Όταν λες όμως ψάρια; Τι ψάρια και πόσα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς νιτρώδη 0 και νιτρικά 10.
 
Αν είναι αυτά τα νούμερα όπως το διόρθωσα, εγώ θα συντηρούσα με τροφή κανονικά μέχρι την προηγούμενη μέρα που θα έβαζα ψάρι.
Προσαρμογή και μπλουμ.
Θα μέτραγα ξανά κανένα τριήμερο μετά να δω πως πάει το ενυδρείο.
Όταν λες όμως ψάρια; Τι ψάρια και πόσα;

Ναι σωστά έτσι είναι τα νούμερα. Έχω ήδη ξαναριξει τροφή, γιατί το Σάββατο σκέφτομαι να κάνω αγορά και προσαρμογή. Όπως ανέφερα και στα προηγούμενα post, έλεγα για 2 fancy, όπου με σωστές αλλαγές και καθαριότητα θεωρώ ότι θα μπορούσα να διατηρήσω. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο δουλεύουν 2 εσωτερικά φίλτρα με αρκετό βιολογικό υλικό και ελάχιστη δυνατή διακόσμηση για να έχουν χώρο. Ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνούν με αυτό το εγχείρημα λόγω λίτρων, αλλά έχω διαβάσει και αντίθετες απόψεις. Ευελπιστώ αργότερα αν όλα πάνε καλά, για κάτι μεγαλύτερο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:


Ναι σωστά έτσι είναι τα νούμερα. Έχω ήδη ξαναριξει τροφή, γιατί το Σάββατο σκέφτομαι να κάνω αγορά και προσαρμογή. Όπως ανέφερα και στα προηγούμενα post, έλεγα για 2 fancy, όπου με σωστές αλλαγές και καθαριότητα θεωρώ ότι θα μπορούσα να διατηρήσω. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο δουλεύουν 2 εσωτερικά φίλτρα με αρκετό βιολογικό υλικό και ελάχιστη δυνατή διακόσμηση για να έχουν χώρο. Ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνούν με αυτό το εγχείρημα λόγω λίτρων, αλλά έχω διαβάσει και αντίθετες απόψεις. Ευελπιστώ αργότερα αν όλα πάνε καλά, για κάτι μεγαλύτερο.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 Μην τα βάζεις όλα μαζί.

Βάλε μόνο ένα και μετά από από 2 βδομάδες τουλάχιστον, αν είναι ακόμα οι τιμές στο 0, βάζεις και άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 Μην τα βάζεις όλα μαζί.
Βάλε μόνο ένα και μετά από από 2 βδομάδες τουλάχιστον, αν είναι ακόμα οι τιμές στο 0, βάζεις και άλλο.

Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. Σήμερα έκανα την αλλαγή νερού 50% όπως με συμβούλεψε η@natateo, έριξα επιπλέον τροφή & βακτήρια για τη βιολογία, Σάββατο πρωί μετράω και αν είναι όλα σωστά έφυγα για το πρώτο ψαράκι.
Ευχαριστώ πολύ για τα tips.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί, 2 μέρες μέρα την αλλαγή νερού, έκανα τα τεστ και βγήκαν όλα μηδέν. Τα νιτρικά μπορεί και να ήταν μία ιδέα παραπάνω από μηδέν. Έφυγα λοιπόν αμέσως για την αγορά του πρώτου χρυσόψαρου, ενός fantail. Μετά από προσαρμογή μιάμισης ώρας το ψαράκι λοιπόν είναι στο ενυδρείο, σκεπασμένο για να μην έρχεται σε μεγάλη επαφή με το φως.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ποτέ πρέπει να το ταΐσω και πόσους κόκκους να του δίνω για αρχή.
Πάντως σήμερα έχω την εντύπωση, ότι έφαγε καλά, γιατί καθάρισε το βυθό από τα υπολείμματα τροφής που έριξα την Πέμπτη, μετά την αλλαγή νερού, για τη διατήρηση της βιολογίας.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:

Καλησπέρα. Σήμερα το πρωί, 2 μέρες μέρα την αλλαγή νερού, έκανα τα τεστ και βγήκαν όλα μηδέν. Τα νιτρικά μπορεί και να ήταν μία ιδέα παραπάνω από μηδέν. Έφυγα λοιπόν αμέσως για την αγορά του πρώτου χρυσόψαρου, ενός fantail. Μετά από προσαρμογή μιάμισης ώρας το ψαράκι λοιπόν είναι στο ενυδρείο, σκεπασμένο για να μην έρχεται σε μεγάλη επαφή με το φως.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ποτέ πρέπει να το ταΐσω και πόσους κόκκους να του δίνω για αρχή.
Πάντως σήμερα έχω την εντύπωση, ότι έφαγε καλά, γιατί καθάρισε το βυθό από τα υπολείμματα τροφής που έριξα την Πέμπτη, μετά την αλλαγή νερού, για τη διατήρηση της βιολογίας.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τις πρώτες μέρες ταίζεις με προσοχή και να έχεις το νου σου.

Ποσότητα τόση, ώστε να την καταναλώνει μέσα σε ένα - δύο λεπτά και να μην παραμένει στο βυθό. Να προσπαθείς να μην τρώει από την επιφάνεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες μέρες ταίζεις με προσοχή και να έχεις το νου σου.
Ποσότητα τόση, ώστε να την καταναλώνει μέσα σε ένα - δύο λεπτά και να μην παραμένει στο βυθό. Να προσπαθείς να μην τρώει από την επιφάνεια.

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως όντως πολύ ρυπογόνο το χρυσόψαρο. Παντού μικρά μικρά μακαρονάκια (ακαθαρσίες). Έκανα και μια μέτρηση νερού 24 ώρες μετά την προσαρμογή και όλα είναι οκ, σαν να μην υπάρχει ψάρι μέσα.
Και φυσικά είμαι ικανοποιημένος ως πρωτάρης.
Αρχικά σκεφτόμουν να έβαζα το δεύτερο χρυσοψαράκι μετά από δύο εβδομάδες, αλλά αν οι μετρήσεις είναι σταθερές, να το βάλω την ερχόμενη ή να κάνω υπομονή;

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GIORGOS PAPOGLOU έγραψε:


Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως όντως πολύ ρυπογόνο το χρυσόψαρο. Παντού μικρά μικρά μακαρονάκια (ακαθαρσίες). Έκανα και μια μέτρηση νερού 24 ώρες μετά την προσαρμογή και όλα είναι οκ, σαν να μην υπάρχει ψάρι μέσα.
Και φυσικά είμαι ικανοποιημένος ως πρωτάρης.
Αρχικά σκεφτόμουν να έβαζα το δεύτερο χρυσοψαράκι μετά από δύο εβδομάδες, αλλά αν οι μετρήσεις είναι σταθερές, να το βάλω την ερχόμενη ή να κάνω υπομονή;

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Μετά από τρεις βδομάδες συμβίωσης μου με δύο πλέον χρυσόψαρα fancy fantail, σε χρυσό και calico χρωματισμούς, αυτές είναι οι σημερινές μου μετρήσεις λίγο πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού.
NH3/4: 0
NO2: 0
NO3: 10

Μελλοντικά θα κάνω πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου.
Ακόμα παιδεύομαι με τη διακόσμηση. Άμα δεν το έχεις ρε παιδί μου δεν σου κάθεται με τίποτα.[emoji1]
756ea20966ebc086f0e532bf4e1d5b8f.jpg
3b53e19bbcbffbca480657d7488f85fb.jpg

Ναι σωστά καταλάβατε, έβαλα πάνω από το ανοιχτόχρωμο χαλίκι, το μαύρο και σε 2 εβδομάδες έγινε έτσι. Για την ώρα δεν σκαλίζω άλλο, μέχρι να ισορροπήσει η βιολογία.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...