Jump to content

Βιολογικο υλικό


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα. Ποιο βιολογικό υλικό θεωρείτε ότι είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημέρα. Ποιο βιολογικό υλικό θεωρείτε ότι είναι καλύτερο;

Ένα από τα πολύ καλά είναι το EHEIM Substrat pro.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Ελαφρόπετρα.. Οικονομική κ ολντ ταιμ κλασικ λυση.. καλο ξεπλυμα κ βουρ!!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σιποραξ  ψηφίζω εγώ......  και για πιο οικονομική λύση ελαφρόπετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Seachem Matrix και για ποιό ψαγμένα πράγματα Biohome Ultimate!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thedrowningman έγραψε:

Καλημέρα!! Ελαφρόπετρα.. Οικονομική κ ολντ ταιμ κλασικ λυση.. καλο ξεπλυμα κ βουρ!!

Ελαφρόπετρα ψηφίζω δαγκωτο κι εγώ!!!

Όσο πιο μικρή και πορώδες..

Έγινε επεξεργασία - Σπύρος Μαγιόγλου
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquadominus έγραψε:

Seachem Matrix και για ποιό ψαγμένα πράγματα Biohome Ultimate!!!!!

Το matrix αν θυμαμαι καλα πρεπει να τσιμπαει σε τιμη σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως προβλέπεται σ' ένα τέτοιο ερώτημα, θα παρελάσουν όλες οι φίρμες και μη βιολογικού υλικού, καθώς ο καθένας έχει το "αγαπημένο" του. Το συμπέρασμα πάντως είναι ότι όποιο βιολογικό υλικό και να επιλέξει κάποιος, την δουλειά του θα την κάνει. Απλά να προσθέσω ότι άριστο βιολογικό υλικό αποτελούν και οι πέτρες λάβα λόγω των πόρων που έχουν...

Χρήστο, δεν ξέρω αν θεωρείται ακριβό ή όχι το matrix, πάντως σύμφωνα με την seachem, μία ποσότητα 250ml καλύπτει 200+ λίτρα...:)

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Όπως προβλέπεται σ' ένα τέτοιο ερώτημα, θα παρελάσουν όλες οι φίρμες και μη βιολογικού υλικού, καθώς ο καθένας έχει το "αγαπημένο" του. Το συμπέρασμα πάντως είναι ότι όποιο βιολογικό υλικό και να επιλέξει κάποιος, την δουλειά του θα την κάνει. Απλά να προσθέσω ότι άριστο βιολογικό υλικό αποτελούν και οι πέτρες λάβα λόγω των πόρων που έχουν...

Χρήστο, δεν ξέρω αν θεωρείται ακριβό ή όχι το matrix, πάντως σύμφωνα με την seachem, μία ποσότητα 250ml καλύπτει 200+ λίτρα...:)

Ναι το ξερω για αυτο μου ειχε τραβηξει την προσοχη. Απλα δεν το πηρα τελικα γιατι λεω αν δεν αποδωσει θα πρεπει να το βαλω ολο και θα ανεβει πολυ το κοστος

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χύμα siporax (για ευνόητους οικονομικούς λόγους..)Λέω με τον καιρό να το αντικαθιστώ σιγά σιγά, άλλα όχι όλο με το sudstrat pro. όλα αυτά αααααααααααααααααν καταφέρω να ξεκινήσω το φίλτρο αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

Πήρα χύμα siporax (για ευνόητους οικονομικούς λόγους..)Λέω με τον καιρό να το αντικαθιστώ σιγά σιγά, άλλα όχι όλο με το sudstrat pro. όλα αυτά αααααααααααααααααν καταφέρω να ξεκινήσω το φίλτρο αύριο...

να μου ελεγες οτι θα μου αντικαταστουσες το σιποραξ με ελαφροπετρα με το καιρο (χρόνια) για πιο οικονομια να το καταλαβω, δεν κερδιζεις κατι με το substrat pro το ιδιο ειναι ..... πανω κατω την ιδια δουλεια κανουν ολα τα υλικα αναλογα τι φιλτρο εχεις, ποσα λιτρα κλπ κλπ.............εγω παντως το σιποραξ 3 χρονια κοντα δεν το εχω αντικαταστησει απλα προσθεσα πριν κανα χρονο στα υπαρχον 2λιτρα αλλα 700ml και μιλαμε για ΤΟΥΣ ρυπους σε 220 λιτρα με  δυο subadult RES.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Απλά πιστεύω ότι το substrat pro σε σχέση με το siporax συγκεκριμένα, στον ίδιο όγκο, περιλαμβάνει περισσότερη ποσότητα βιολογικού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το siporax όπως και κάθε άλλο βιολογικό υλικό, χρειάζεται αντικατάσταση μόνο όταν φθαρεί.

Δηλαδή, μετά από αρκετά χρόνια. Για να μην πω μετά από πολλααααααά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...