Jump to content

Πρωτάρης στα....βαθιά!


maylo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Δημήτρης από Λάρισα.
Για να μην τα πολυλογώ, μου "πέταξε" ένα προτεινόμενο βίντεο του "Foo The Flowerhorn" το YouTube και να 'μαι 2 βδομάδες αργοτερα και έχοντας δει καμιά 50αριά βίντεο σχετικά με aquascaping, bettas, diy nano tank, guppys, κτλ, να έχω μπει για τα καλά στο "τρυπάκι" του ενυδρείου. 

Firtst things first!
Ο χώρος: Ένα ράφι σε βιβλιοθήκη με διαστάσεις  41x32x32 (Μήκος x Πλάτος x Ύψος), το ύψος μπορεί να ανέβει και μέχρι τα 35cm, μετατοπίζοντας το άνω ράφι (φωτό 1, στη θέση του εκτυπωτή)


Η αρχική μου σκέψη ήταν η τοποθέτηση ράγας με ραφάκι, πάνω στο οποίο να τοποθετηθεί η γυάλα και να μπορώ να την τραβάω έξω για καθάρισμα, τάισμα, κτλ.
Μετά από επίσκεψη όμως σε γνωστό pet-shopάδικο της πόλης, μου είπαν πως δεν είναι σωστή σαν τακτική, αλλά θα πρέπει να είναι σταθερό το ενυδρείο και με κάποιο τρόπο να έχω πρόσβαση από πάνω. Έτσι σκέφτομαι το άνω ράφι να κάνω σαν καπάκι ανοιγόμενο, όπως φαίνεται στο σχέδιο (ο Θεός να το κάνει ?) (φωτό 2).

Κι εδώ έρχεται η ερώτηση.
Πιστεύετε πως η λύση αυτή μπορεί να δουλέψει? 

Δεδομένου ότι οι διαστάσεις είναι μικρές, θεωρώ πως είναι προτιμότερο να πάω σε DIY λύση, για να εκμεταλευτώ στο έπακρο τον χώρο, μάλλον με sump στο πίσω μέρος του ενυδρείου, για να έιναι συμαζεμενο και να μην βλέπω μηχανήματα μπροστά. Θα πρέπει να αφήσω λογικά και κάποιο  κενό μεταξύ δοχείου και άνω ραφιού για πιθανόν καποιον ανεμιστήρα και φωτισμό (σκέφτομαι led strip)

Για ψάρι, ότι επιτρέπουν οι διαστάσεις, δεν κολλάω εκεί (μάλλον betta) αλλά έχουμε καιρό ακόμη για να το δούμε.

Αν δεν είναι εφικτό αυτό που σκέφτομαι, πείτε το τώρα που είναι αρχή! 
Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

IMG_20190606_204800.jpg

IMG_20190606_213927.jpg

Έγινε επεξεργασία - maylo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειναι και ο @DeLk που εχει τετοιες διαστασεις ενυδρειο. Εγω θα σκεφτομουμ με ραγα. Δεν νομιζω τα λιτρα να ειναι απαγορευτικα

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα γίνει με ανοιγμένο απο πάνω..
τα λίτρα σου είναι ήδη πολύ λίγα για ν βάλεις και σαμπ..
λογικά με ένα ωραίο εσωτερικό φίλτρο θα είσαι κομπλέ..
Για να το κανεις συρόμενο πρέπει να γίνει πολύ δυνατή κατασκευή και τα υλικά σου δεν είναι και τα πιο ανθεκτικά.. θα είσαι μαζί με τα τζάμια 50-60κιλα ειδικά αν το κανεις με σαμπ..
Δεν το εμπιστεύομαι το νοβοπαν για τέτοια κατασκευή.. καλύτερα να ενισχύσεις καλά το κάτω ράφι απο κάτω με γωνιές και να μείνει σταθερό..
και το πάνω καπάκι όπως το σκέφτεσαι..
βέβαια μια συμβουλή απο αρχάριο λεβελ 2 [emoji23]
Που ξεκίνησε πριν 2 μήνες με μια γυάλα και τώρα φτιάχνω το 3ο στα 200λιτρα.. αν σε παίρνει οικονομικά βγάλε εντελώς τη βιβλιοθήκη και πάρε ένα έτοιμο 50αρι με το έπιπλο του γιατί στα 30 λίτρα που σκέφτεσαι πριν τελειώσεις θα σκέφτεσαι το επόμενο [emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες.

 

Μπορεί να γίνει το όλο εγχείρημα. Επειδή όμως έχω κάνει ακριβώς το ίδιο σε ένα ενυδρείο μου θα σε συμβουλέψω να τσιγκουνευτείς λίγο τα λίτρα. Εγώ είχα διαθέσιμο χώρο 65x41x60 και στην αρχή έβαλα ενυδρείο 60x30x30 αλλά δεν με βόλεψε καθόλου στην συντήρηση. Άσε που δεν είχα και χώρο για τα καλώδια και αναγκαστικά τα είχα πίσω από το ενυδρείο....

Στην δική σου περίπτωση η κατασκευή όπως την βλέπω μου φαίνεται γερή και μιας και δεν έχεις αρκετό μήκος, μπορείς να παίξεις αντίθετα με το ύψος αν πας σε diy. Μία καλή πατέντα που δοκίμασα στο δικό μου και έδειχνε και ωραίο είναι την λάμπα να την βιδώσεις στο ράφι από κάτω και έτσι μπορείς απ τη μία να έχεις ενυδρείο χωρίς καπάκι αλλά και να αφαιρείς όλο το ράφι για να κάνεις συντήρηση. 

Πρώτα όμως πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το ρεύμα. Αν δεν θες να ανοίξεις τρύπες στο πλαι για να περάσεις τα καλώδια μπορείς να τα πίασεις με ένα πιαστράκι στο πίσω μέρος και με μία μικρή τρύπα στο ράφι να έχεις τα καλώδια από πάνω. 

Όπως είπε και ο @Alexis Foccacia σάμπ δεν χρειάζεσαι (που θα το έβαζες εξάλλου) και όπως και επίσης δεν υπάρχει λόγος να τραβάς όλο το ενυδρείο έξω. Αν δεν στριμώξεις τα πράγματα μια χαρά δουλειά θα κάνεις με όλα. Τώρα το μόνο που θα σε δυσκολέψει αρκετά είναι η περίπτωση του εξωτερικού φίλτρου αλλά αν μιλάμε τελικά για μονομάχο θα κάνεις δουλειά και με εσωτερικό ή ακόμα και με κρεμαστό (λίγο προσοχή στην περίπτωση του ανοιχτού ενυδρείου γιατί μπορεί να τον βρεις στο πάτωμα). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες, Δημήτρη.:)

Επειδή αυτά τα έπιπλα δεν κατασκευάζονται  για να φιλοξενήσουν ενυδρεία, θα πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε

να επικοινωνήσεις με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασες (για neoset μου φαίνεται...) και να μάθεις πόσο βάρος μπορεί ν' αντέξει το ράφι. Γιατί άλλο ένας εκτυπωτής που ζυγίζει 3-4 κιλά ή βιβλία που μπορεί να ζυγίζουν καμιά 10αριά και άλλο ένα ενυδρείο 50-60 κιλά. Μη βρεθείς προ εκπλήξεων...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πςςςς, καταιγισμός! Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δίχνετε!
 

πριν 17 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλησπερα. Ειναι και ο @DeLk που εχει τετοιες διαστασεις ενυδρειο. Εγω θα σκεφτομουμ με ραγα. Δεν νομιζω τα λιτρα να ειναι απαγορευτικα

Χρήστο το έχω διαβάσει το thread του @DeLk και αποτελεί πολύ καλή έμπνευση, αν και λίγο έξω από τα γούστα μου το total natural look.... Μάλλον θα πάω για τη δεύτερη επιλογή με το ράφι - καπάκι, διότι με τις ράγες θα χάσω άλλα 5cm από κάτω + το επιπλέον κόστος.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Alexis Foccacia έγραψε:

Μια χαρά θα γίνει με ανοιγμένο απο πάνω..
τα λίτρα σου είναι ήδη πολύ λίγα για ν βάλεις και σαμπ..
λογικά με ένα ωραίο εσωτερικό φίλτρο θα είσαι κομπλέ..
Για να το κανεις συρόμενο πρέπει να γίνει πολύ δυνατή κατασκευή και τα υλικά σου δεν είναι και τα πιο ανθεκτικά.. θα είσαι μαζί με τα τζάμια 50-60κιλα ειδικά αν το κανεις με σαμπ..
Δεν το εμπιστεύομαι το νοβοπαν για τέτοια κατασκευή.. καλύτερα να ενισχύσεις καλά το κάτω ράφι απο κάτω με γωνιές και να μείνει σταθερό..
και το πάνω καπάκι όπως το σκέφτεσαι..
βέβαια μια συμβουλή απο αρχάριο λεβελ 2 emoji23.png
Που ξεκίνησε πριν 2 μήνες με μια γυάλα και τώρα φτιάχνω το 3ο στα 200λιτρα.. αν σε παίρνει οικονομικά βγάλε εντελώς τη βιβλιοθήκη και πάρε ένα έτοιμο 50αρι με το έπιπλο του γιατί στα 30 λίτρα που σκέφτεσαι πριν τελειώσεις θα σκέφτεσαι το επόμενο emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό με το sump, ίσως να χεις δίκιο, όχι τόσο λόγο διαστάσεων, αλλά περισσότερο πιστεύω θα με δυσκολέψει στη συντήρηση, γιατί θα είναι στην πίσω πλευρά, που τα πράγματα θα είναι κάπως στριμωγμένα. Εννείται πως θα μπουν γωνιές στο κάτω ράφι, για έχω και το κεφάλι μου ήσυχο ;) 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλώς ήρθες.

 

Μπορεί να γίνει το όλο εγχείρημα. Επειδή όμως έχω κάνει ακριβώς το ίδιο σε ένα ενυδρείο μου θα σε συμβουλέψω να τσιγκουνευτείς λίγο τα λίτρα. Εγώ είχα διαθέσιμο χώρο 65x41x60 και στην αρχή έβαλα ενυδρείο 60x30x30 αλλά δεν με βόλεψε καθόλου στην συντήρηση. Άσε που δεν είχα και χώρο για τα καλώδια και αναγκαστικά τα είχα πίσω από το ενυδρείο....

Στην δική σου περίπτωση η κατασκευή όπως την βλέπω μου φαίνεται γερή και μιας και δεν έχεις αρκετό μήκος, μπορείς να παίξεις αντίθετα με το ύψος αν πας σε diy. Μία καλή πατέντα που δοκίμασα στο δικό μου και έδειχνε και ωραίο είναι την λάμπα να την βιδώσεις στο ράφι από κάτω και έτσι μπορείς απ τη μία να έχεις ενυδρείο χωρίς καπάκι αλλά και να αφαιρείς όλο το ράφι για να κάνεις συντήρηση. 

Πρώτα όμως πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το ρεύμα. Αν δεν θες να ανοίξεις τρύπες στο πλαι για να περάσεις τα καλώδια μπορείς να τα πίασεις με ένα πιαστράκι στο πίσω μέρος και με μία μικρή τρύπα στο ράφι να έχεις τα καλώδια από πάνω. 

Όπως είπε και ο @Alexis Foccacia σάμπ δεν χρειάζεσαι (που θα το έβαζες εξάλλου) και όπως και επίσης δεν υπάρχει λόγος να τραβάς όλο το ενυδρείο έξω. Αν δεν στριμώξεις τα πράγματα μια χαρά δουλειά θα κάνεις με όλα. Τώρα το μόνο που θα σε δυσκολέψει αρκετά είναι η περίπτωση του εξωτερικού φίλτρου αλλά αν μιλάμε τελικά για μονομάχο θα κάνεις δουλειά και με εσωτερικό ή ακόμα και με κρεμαστό (λίγο προσοχή στην περίπτωση του ανοιχτού ενυδρείου γιατί μπορεί να τον βρεις στο πάτωμα). 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι ο βασικός προβληματισμός μου είναι η συντήρηση, λόγω του σημείου που θα μπει. Αυτό που σκάφτομαι είναι μάλλον 36μήκος (να έχω 2-2.5 πόντους δεξιά-αριστερά αέρα, 30ύψος (να πάω το πάνω ράφι στους 35 για έχω 5cm για φως και ίσως κάποιο ανεμιστήρα) και 28πλάτος (να υπάρχουν 2-3 πόντοι από πίσω για καλώδια). Με τις διαστασεις αυτές είναι περίπου 30λίτρα. Να μην πέσω πιο κάτω λέω. Γιατί θα μπει και φίλτρο, θερμοστάτης, χαλίκι, κλπ, θα μείνουν 20-25 καθαρά στο τέλος. Από πίσω υπάρχει ήδη τρύπα, απλά δε φαίνεται στη φωτό (περνάνε τα καλώδια του εκτυπωτή). Φωτιστικό αυτό που λες θα κάνω, με led ταινία το είχα στο μυαλό μου ή σποτακια led.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Καλώς μας ήρθες, Δημήτρη.:)

Επειδή αυτά τα έπιπλα δεν κατασκευάζονται  για να φιλοξενήσουν ενυδρεία, θα πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε

να επικοινωνήσεις με το κατάστημα απ' όπου το αγόρασες (για neoset μου φαίνεται...) και να μάθεις πόσο βάρος μπορεί ν' αντέξει το ράφι. Γιατί άλλο ένας εκτυπωτής που ζυγίζει 3-4 κιλά ή βιβλία που μπορεί να ζυγίζουν καμιά 10αριά και άλλο ένα ενυδρείο 50-60 κιλά. Μη βρεθείς προ εκπλήξεων...

Κόντά έπεσες, modeco έιναι! Μελανίνη shelman 25mm. Γενικά είναι γερή κατασκευή, έχω καθίσει κι εγώ επάνω (80kg). Αλλά εννοείται πως θα βάλω γωνιές για σιγουριά.
 

Οπότε θα το προχωρήσω, σας ευχαριστώ!
Και να πάμε στη βασική ερώτηση. Πέρα από αυτά που αγοράζονται μια φορά, τα υπόλοιπα αναλώσιμα, (τροφές, υλικά φίλτρου, καθαρισμός νερου, κλπ) για τι κόστος μιλάμε περίπου, για να έχω μία είκόνα, στην περίπτωση του μονομάχου ας πούμε? Και είναι απαραίτητο να πάρω συσκευή Α/Ο ή μπορώ με κάποια πρόσθετα στο νερό βρύσης να κάνω τη δουλειά μου? 

Έγινε επεξεργασία - maylo
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος maylo έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι ο βασικός προβληματισμός μου είναι η συντήρηση, λόγω του σημείου που θα μπει. Αυτό που σκάφτομαι είναι μάλλον 36μήκος (να έχω 2-2.5 πόντους δεξιά-αριστερά αέρα, 30ύψος (να πάω το πάνω ράφι στους 35 για έχω 5cm για φως και ίσως κάποιο ανεμιστήρα) και 28πλάτος (να υπάρχουν 2-3 πόντοι από πίσω για καλώδια). Με τις διαστασεις αυτές είναι περίπου 30λίτρα. Να μην πέσω πιο κάτω λέω. Γιατί θα μπει και φίλτρο, θερμοστάτης, χαλίκι, κλπ, θα μείνουν 20-25 καθαρά στο τέλος. Από πίσω υπάρχει ήδη τρύπα, απλά δε φαίνεται στη φωτό (περνάνε τα καλώδια του εκτυπωτή). Φωτιστικό αυτό που λες θα κάνω, με led ταινία το είχα στο μυαλό μου ή σποτακια led.

Δεν θα έχεις θέμα αν το καπάκι ανοίγει μέχρι τέρμα να κάνεις το οτιδήποτε. Απλά όχι πρίζες σε κοντινή απόσταση ή όπου μπορεί εύκολα να πέσει νερό. Αν φοβάσαι για τα καλώδια μπορούν σε μαγαζί με ηλεκτρικά να σου περάσουν μία δεύτερη επένδυση από πάνω για μεγαλύτερη προστασία. 

 Αντικειμενικά ενυδρείο στις ακριβής διαστάσεις που έχεις δεν μπορεί να μπεί ή τουλάχιστον δεν θα το έκανα εγώ χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω στο παραμικρό. Τώρα τα λίτρα είναι σχετικά με το πως θέλεις να το διακοσμήσεις και φυσικά τι ψάρι θέλεις να βάλεις. Αν μιλάμε για μονομάχο τότε ακόμα και τα 25 λίτρα είναι κομπλέ και η διακόσμηση δεν χρειάζεται να είναι και τόσο έντονη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται το εγχείρημα, ταιριάζει στα "γούστα" μου τελευταία :P . 

 

Καλή η σκέψη σου για να μη το κάνεις οριακά στις διαστάσεις, δε θα σε βολέψει σε βάθος χρόνου. Επίσης αν αφήσεις αρκετό κενάκι μπορείς να χωρέσεις ένα μικρό κρεμαστό φίλτρο και να γλιτώσεις τον όγκο και την ασχήμια που θα πιάνει στο εσωτερικό της γυάλας.

 

Το χωρίς καπάκι που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα και για τα ψάρια αλλά και την εξάτμιση! Θα έχεις άπειρη, δηλαδή υγρασία και αναπλήρωση το νερό συνέχεια. Επίσης (επειδή την έπαθα) είναι και φωλιά για κουνουπάκια. Οπότε σίγουρα να καλύπτεται!

Τώρα το πως θα καλύπτεται.. Το ξύλο μου φαίνεται οκ αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσει λόγω της υγρασίας. Καλύτερα πάνω από το ενυδρείο ακριβώς (χωρίς κενό) να βάλεις ένα τζάμι σαν καπάκι ή πολυκαρμπονικό (αν βρεις Λάρισα, θέλω κι εγώ :P ) και από πάνω να έχεις το ράφι. Απλά μετά θα πρέπει να βρεις τρόπο να στερεώσεις το φωτισμό σου.

Σε περίπτωση που κάνεις κάτι σε LED πιστεύω γίνεται, αλλιώς για φθορίου λίγο δύσκολο να χωρέσει εκεί ανάμεσα.

 

Όπως το σκέφτηκα μόλις είδα το έπιπλό σου μου ήρθε ως εξής: βγάζεις το ξύλο και βάζεις ένα τζάμι για ράφι (ισχυρό ώστε να κρατάει ό,τι θέλεις εσύ να έχεις από πάνω, ελπίζω όχι πολλά πράγματα. Μαζί με τα πραγματάκια τοποθετείς ένα φωτιστικό με τρόπο ώστε να είναι κεντραρισμένο και να κοιτάει κάτω στο ενυδρείο. Και πράγματα να υπάρχουν, πιστεύω θα φαίνεται ωραίο να είναι κάποια σημεία σκοτεινά! Απλά και σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως είναι το καλύτερο να υπάρχει ένα εφαπτόμενο καπάκι από πάνω στο ενυδρείο. Αν το καταφέρεις να ανοίγει και προς τα πίσω θα φαίνεται ακόμη πιο ωραίο θαρρώ!! :) 

 

7 hours ago, maylo said:


Και να πάμε στη βασική ερώτηση. Πέρα από αυτά που αγοράζονται μια φορά, τα υπόλοιπα αναλώσιμα, (τροφές, υλικά φίλτρου, καθαρισμός νερου, κλπ) για τι κόστος μιλάμε περίπου, για να έχω μία είκόνα, στην περίπτωση του μονομάχου ας πούμε? Και είναι απαραίτητο να πάρω συσκευή Α/Ο ή μπορώ με κάποια πρόσθετα στο νερό βρύσης να κάνω τη δουλειά μου? 

Υλικά φίλτρου πέρα από το βαμβάκι που είναι κόστος τάξης 2-5ευρώ και κρατάει αρκετό καιρό, δε χρειάζεται να αλλάζεις.

Τροφές για ένα ψάρι πας με τη μικρότερη συσκευασία που είναι της τάξης των 2-3 ευρώ ανάλογα τι θα πάρεις, γενικά προτιμάται να υπάρχει μία γκάμα τροφών και όχι μόνο ένα είδος (πχ εγώ δίνω 3-4 διαφορετικές) αλλά ρίχνεις τόσο λίγο που πρακτικά δεν τελειώνει ( θα αλλάξεις μετά από καιρό λόγω λήξης).

 

Για συσκευή Α/Ο, θεωρητικά σε ένα Wild-caught ψάρι θα έπρεπε μιας και οι μονομάχοι θέλουν όξινο νεράκι, όμως τα εκτρεφόμενα ψάρια τη βγάζουν οκ και σε νερό βρύσης. Πάντα βέβαια προσπαθουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα ζωντανά μας, στο μέτρο του δυνατού.

 

Άντε σιγά σιγά πληθαίνουμε και στη Λάρισα, σφύρα να κολλήσουμε καμιά γυάλα :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται το εγχείρημα, ταιριάζει στα "γούστα" μου τελευταία :P . 

 

Καλή η σκέψη σου για να μη το κάνεις οριακά στις διαστάσεις, δε θα σε βολέψει σε βάθος χρόνου. Επίσης αν αφήσεις αρκετό κενάκι μπορείς να χωρέσεις ένα μικρό κρεμαστό φίλτρο και να γλιτώσεις τον όγκο και την ασχήμια που θα πιάνει στο εσωτερικό της γυάλας.

 

Το χωρίς καπάκι που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν νομίζω πως είναι καλή ιδέα και για τα ψάρια αλλά και την εξάτμιση! Θα έχεις άπειρη, δηλαδή υγρασία και αναπλήρωση το νερό συνέχεια. Επίσης (επειδή την έπαθα) είναι και φωλιά για κουνουπάκια. Οπότε σίγουρα να καλύπτεται!

Τώρα το πως θα καλύπτεται.. Το ξύλο μου φαίνεται οκ αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσει λόγω της υγρασίας. Καλύτερα πάνω από το ενυδρείο ακριβώς (χωρίς κενό) να βάλεις ένα τζάμι σαν καπάκι ή πολυκαρμπονικό (αν βρεις Λάρισα, θέλω κι εγώ :P ) και από πάνω να έχεις το ράφι. Απλά μετά θα πρέπει να βρεις τρόπο να στερεώσεις το φωτισμό σου.

Σε περίπτωση που κάνεις κάτι σε LED πιστεύω γίνεται, αλλιώς για φθορίου λίγο δύσκολο να χωρέσει εκεί ανάμεσα.

 

Όπως το σκέφτηκα μόλις είδα το έπιπλό σου μου ήρθε ως εξής: βγάζεις το ξύλο και βάζεις ένα τζάμι για ράφι (ισχυρό ώστε να κρατάει ό,τι θέλεις εσύ να έχεις από πάνω, ελπίζω όχι πολλά πράγματα. Μαζί με τα πραγματάκια τοποθετείς ένα φωτιστικό με τρόπο ώστε να είναι κεντραρισμένο και να κοιτάει κάτω στο ενυδρείο. Και πράγματα να υπάρχουν, πιστεύω θα φαίνεται ωραίο να είναι κάποια σημεία σκοτεινά! Απλά και σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως είναι το καλύτερο να υπάρχει ένα εφαπτόμενο καπάκι από πάνω στο ενυδρείο. Αν το καταφέρεις να ανοίγει και προς τα πίσω θα φαίνεται ακόμη πιο ωραίο θαρρώ!! :) 

 

Υλικά φίλτρου πέρα από το βαμβάκι που είναι κόστος τάξης 2-5ευρώ και κρατάει αρκετό καιρό, δε χρειάζεται να αλλάζεις.

Τροφές για ένα ψάρι πας με τη μικρότερη συσκευασία που είναι της τάξης των 2-3 ευρώ ανάλογα τι θα πάρεις, γενικά προτιμάται να υπάρχει μία γκάμα τροφών και όχι μόνο ένα είδος (πχ εγώ δίνω 3-4 διαφορετικές) αλλά ρίχνεις τόσο λίγο που πρακτικά δεν τελειώνει ( θα αλλάξεις μετά από καιρό λόγω λήξης).

 

Για συσκευή Α/Ο, θεωρητικά σε ένα Wild-caught ψάρι θα έπρεπε μιας και οι μονομάχοι θέλουν όξινο νεράκι, όμως τα εκτρεφόμενα ψάρια τη βγάζουν οκ και σε νερό βρύσης. Πάντα βέβαια προσπαθουμε να κάνουμε το καλύτερο για τα ζωντανά μας, στο μέτρο του δυνατού.

 

Άντε σιγά σιγά πληθαίνουμε και στη Λάρισα, σφύρα να κολλήσουμε καμιά γυάλα :D 

Τωρα αυτο γιατι το εγραψες. Εδω για ενα βιντεακι και σε παρακαλαμε κανα μηνα ?????. Περα απο την πλακα ο νικος ειναι εγγυηση οτι θες θα σε βοηθησει και αμα θες σου κατεβαζει και το μισο βουνο

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα και από εμένα,

 

Σε παρόμοιες διαστάσεις με το επιπλό σου εγώ έκανα το εξής:

Γυάλα 28λτ https://www.pet4u.gr/straight-glass-tank.html

Φιλτρο Hailea RP200 https://www.petamazon.gr/index.php/fish-petamazon/accessorize-fish-petamazon/filters-stuff-fish-petamazon/hailea-rp-200-esoteriko-filtro-me-sfouggari-detail

Φωτισμός 2 από τα πιο μικρά (έχω και κοκκινα φυτακια αλλιώς και το ενα μια χαρά ειναι με κόστος 7,5€ εκαστο) https://www.geyer.gr/fotistika-led/φωτιστικα-παγκου-4-until-14w/

Το φωτιστικό μπήκε στο πάνω μέρος του ραφιού και στερεώθηκε με Bison https://www.allwater.gr/product/kolles--steganotika/tainies/tainia-autokolliti-2-opseon-diafani-bison-montage-kit-extreme-grip-15m-x-19mm

Το συγκεκριμένο ενυδρειάκι έχει γυάλινο καπάκι που αφήνει όμως κενά για καλώδια κλπ. Εγώ πρόσθεσα ενα κομμάτι ξύλου πλάτους 7-8 cm τρυπημένο και καλυψα όλο το πάνω μέρος, οτι δηλ. άφηνε κενό το γυαλινο. Η εξάτμιση είναι ελάχιστη, δεν την αντιλαμβάνομαι.

Δεν προέβλεψα για ανοιγόμενη οροφή και έτσι με ζόρισε λίγο ειδικά στην αρχή που ξερνούσε άλγες ή ήθελα να αλλάξω το aquashape κλπ.

Για βιολογικο υλικο φιλτρου προτιμησε κατι μικρό πχ mini siporax ωστε να χωράει στην υποδοχή το φίλτρου.

Υπολόγισε επίσης 3-4 ευρω για χρονοδιακόπτη καθώς και χώρο να τον τοποθετήσεις (είναι το πιο ογκώδες εξωτερικό εξάρτημα)

:)Καλή αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι, μια εβδομάδα μετά!
Οι προτάσεις σας με έκαναν να αλλάξω κάποια απ τα αρχικά σχέδια.

Αρχικά, το άνω ράφι ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά, δινοντάς μου τελικά 40cm ύψος και καλύτερη πρόσβαση στην τελική υλοποίηση και πρόσθεσα γωνίες στο κάτω ράφι, περισσότερο για έχω το κεφάλι μου ήσυχο :D

IMG_20190616_172034.thumb.jpg.f1f651d14005457f72e437642c035a5e.jpgIMG_20190614_212039.thumb.jpg.e274c96f00aeb45190c5ddc12ed62963.jpg


 

Η γυάλα, είναι τελικά διαστάσεων 34Μx27Πx34Υ. Κόπηκε σε τζάμι πάχους 5mm και έγινε ροντάρισμα σχεδόν σε όλες τις ακμές.

IMG_20190616_171320.thumb.jpg.b15cb63ca763cf0f48a93a638f9e5aee.jpg

 

 

Χρησιμοποίησα σιλικόνη της Bison για ενυδρεία και πλέον βρίσκομαι σε φάση δοκιμής για τυχόν διαρροές. Δυστυχώς, επειδή χθες το μεσημέρι που κόλλησα τα τζάμια είχε πολύ ζέστη (35+βαθμούς), μου στέγνωσε πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μην προλάβω να καθαρίσω την περίσσεια σιλικόνης (έβαλα και πολύ:poster_oops:) και τώρα μάλλον έμπλεξα....θα δοκιμάσω με λεπίδα από χαρτοκόπτη και WD-40 μήπως και καταφέρω τίποτα....

Τώρα θα χρειαστώ κάποιο σφουγγάρι - αφρολέξ που μπαίνει για βάση (αν γνωρίζει κάποιος επ ακριβώς, ας δώσει τα φώτα του :helpsmilie:) και σιγά σιγά όλο τον υπόλοιπο εξοπλισμό!

 


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλογέμιστο!

 

Δεν έχω ιδέα πως λέγεται το υλικό που τοποθετείται στην βάση... εγώ στα λίτρα σου χρησιμοποιούσα χαρτόνι...

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2019 at 7:29 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Αντε καλογέμιστο!

 

Δεν έχω ιδέα πως λέγεται το υλικό που τοποθετείται στην βάση... εγώ στα λίτρα σου χρησιμοποιούσα χαρτόνι...

Καλή σκέψη τώρα που το λες! Ούτως η άλλως η επιφάνεια της μελαμίνης είναι ήδη αρκετά επίπεδη για να προκαλέσει τυχόν ασήμετρες καταπονήσεις.
Να σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

διογκωμενη πολυστερινη, διογκωμένο πολυαιθυλένιο , χαλακι για κατασκι, πηρα προχθες "χαλακι" κατασκηνωσης απο το Lidl - καλο μου φανηκε(απο αφρωδες υλικο), υπαρχει και στο ebay - ειδικα για ενυδρεια....

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/ulika-ihomonosis/afrodes-ihoaporrofitiko-62249565/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2019 at 9:55 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

διογκωμενη πολυστερινη, διογκωμένο πολυαιθυλένιο , χαλακι για κατασκι, πηρα προχθες "χαλακι" κατασκηνωσης απο το Lidl - καλο μου φανηκε(απο αφρωδες υλικο), υπαρχει και στο ebay - ειδικα για ενυδρεια....

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/monosi-steganosi/ulika-ihomonosis/afrodes-ihoaporrofitiko-62249565/

 

Ωωωωω, σ ευχαριστώ πολύ! Ειμαι για επίσκεψη στα Leroy τλκ.

Να πω ότι μετά από πολύ πέδεμα και αρκετές ώρες ξυσίματος με ξύστρα τζαμιών, κατάφερα να καθαρίσω το χάλι που προέκυψε κατά την κόλληση και τώρα βρίσκομαι στο 2ο leak test, καθώς αφαιρέθηκε πολύ υλικό. Έβαλα κι ένα ταψί για καπάκι, προκειμένου να ελαχιστοποιήσω την εξάτμιση και την προσκόληση αλάτων στα τζάμια. Την προηγούμενη φορά τα καθαρισα με ξυδι, για να μην χρησιμοποιήσω χημικά.... δεν ξέρω αν έκανα σωστά και αν υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος θα ήθελα να τον ακούσω!

IMG_20190623_101508.thumb.jpg.f14ef76ec753530ee59681f43b23bc6e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλο μου φαινεται! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...