Jump to content

Σωστή τοποθέτηση εσωτερικού φίλτρου


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας!! Αγορά στο γιο μου ένα ενυδρείο με δικό του εσωτερικό φίλτρο και φωτισμό.. Έχω απορία με την τοποθέτηση του φίλτρου.. Πρέπει να αγγίζει το υπόστρωμα το ακροφυσιο?? Βλέπετε φώτο 

IMG_20190606_220345.jpg

IMG_20190606_220333.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ρουφάει το υπόστρωμα το οποίο είναι jbl manado και μπουκώνει.. 

Επίσης απορία δεύτερη, όπως θα δείτε στις επόμενες φώτο το φίλτρο δεν έπρεπε να βγάζει αέρα, φυσαλίδες στη φώτο 1??

Κακ αυτό το λαστιχάκι στη φώτο 2 τι το κάνω?? ?

IMG_20190606_220456.jpg

IMG_20190606_220510.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το λαστιχάκι μένει εκτός νερού.Είναι για να οξυγονώνει το νερό καλύτερα.Ηξ είσοδος του φίλτρου θεωρώ ότι καλό θα ήταν να μην είναι βυθισμένη μέσα στο υπόστρωμα...Κόντινε το σωλήνα να μην χαλάσεις τον βυθό. Τώρα γικα τις φυσσαλίδες, το είχα και εγώ το φαινόμενο την πρώτη φορά που έστησα το ενυδρείο. Με τον κaιρό έφευγαν, αλλά βαριόμουν καΙ κάποια στιγμή της έσκασα με ένα σφουγγαράκι :P Αυτό με τις φυσαλίδες κάπου διάβασμα ότι ονομάζεται κάπως σαν φαινόμενο. Προκαλείται από τον συνδιασμό γρήγορου γεμίσματος ενυδρείου και διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ νερού και τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ GVC πολύ για την άμεση απάντηση ☺️

πριν 22 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Αν δεν κάνω λάθος, το λαστιχάκι μένει εκτός νερού.Είναι για να οξυγονώνει το νερό καλύτερα.Ηξ είσοδος του φίλτρου θεωρώ ότι καλό θα ήταν να μην είναι βυθισμένη μέσα στο υπόστρωμα...Κόντινε το σωλήνα να μην χαλάσεις τον βυθό. Τώρα γικα τις φυσσαλίδες, το είχα και εγώ το φαινόμενο την πρώτη φορά που έστησα το ενυδρείο. Με τον κaιρό έφευγαν, αλλά βαριόμουν καΙ κάποια στιγμή της έσκασα με ένα σφουγγαράκι :P Αυτό με τις φυσαλίδες κάπου διάβασμα ότι ονομάζεται κάπως σαν φαινόμενο. Προκαλείται από τον συνδιασμό γρήγορου γεμίσματος ενυδρείου και διαφοράς θερμοκρασίας μεταξύ νερού και τζάμι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι μαρκα το φιλτρο?

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα corto maltese, είναι 45λίτρα λέει αλλά εγώ μέτρησα ότι έβαλα 40 περίπου.. 

Το φίλτρο το είχε μέσα δε γράφει μάρκα ούτε οδηγίες ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δείτε λίγο στο βίντεο, αιωρούνται πολλά χαλικάκια.. Ανακατεύετε πολύ το ενυδρείο.. Το φίλτρο τα ρουφάει και ακούω ένα "κρουτσ"..  Και τα φτύνει στο σφουγγάρι του φίλτρου ι.. Σήμερα το απόγευμα το έβαλα μπροστά όλο το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ακόμα λίγο την εισαγωγή. Δώσε τις περίπου 2-3 πόντους περιθώριο από το υπόστρωμα. σε ένα αντίστοιχο ενυδρείο της Amtra εγώ την εισαγωγή την έχω αρκετά ψιλά.Περίπου 10cm από το βυθό. Κάνε και ένα τέστ να δεις μήπως αλλάξει η έξοδος της αντλίας. βγάλε εντελώς το σωληνάκι. Ποιο ενυδρείο έχεις αγοράσει;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο ? 

https://enudreio.com/enethreio-rs-420b-3-thora.html

 Τώρα το πρωί το φίλτρο δε δούλευει καλά, βγάζει αργά νερό πάνω και το σωληνάκι του αέρα βλέπω ότι έχει μέσα νερό 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η φτερωτή "μάγκωσε" κάποια πέτρα και σταμάτησε.

Μικρό το κακό, διότι αυτό το φίλτρο δεν είναι επαρκές.

Θα χρειαστείς ένα "κανονικό", με αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα time out στο ενυδρείο. Βγάλε από πάνω την αντλία, τα σωληνάκια (ότι σωληνάκια έχει και μεταφέρει νερό) και καθάρισε τα. Λογικά θα πρέπει να έχει τραβήξει βυθό και να έχει φρακάρει κάτι κάπου...τουλάχιστον δεν μπορώ να πιθανολογήσω κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Thanmoss. Προσωπικά θα το έβγαζα εντελώς θα έπαιρνα ένα άλλο φίλτρο για παράδειγμα, και έχει κάτι σφουγγάρια μέσα. Θα έβγαζα τα σφουγγάρια, θα έβαζα με την σειρά από κάτω προς τα πάνω, σφουγγαράκι μπλέ, που θα το έκοβα στις διαστάσεις του φίλτρου, να κάνει τον μηχανικό καθαρισμό και το οποίο είναι αρκετά πορώδες, μετά θα έβαζα βιολογικό υλικό και τέλος πάνω από το βιολογικό, θα έβαζα το βαμβάκι που λέμε. 

 

Αν και θα έπαιρνα το fluval U1 και θα ξεμπέρδευα. Νομίζω ότι έχει τα σφουγγάρια μέσα. Θα μείωνα το μπλε σφουγγάρι και θα έβαζα βιολογικό υλικό.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! 

Αυτό νομίζω ότι θα κάνω και εγώ θα πάρω άλλο φίλτρο.. 

Όπως τώρα τι κάνω για να μην πάθω ζημιά, καθώς έχω ρίξει βακτήρια μέσα στο ενυδρείο, έχει και φυτά.. 

Φίλτρο θα προσπαθήσω να βρω το απόγευμα, Μένω επαρχία μαι δεν υπάρχει εδώ κοντά... Αλλιώς α. Παραγγείλω από ίντερνετ θα έρθει τη Δευτέρα.. 

Μπορείτε να μου πείτε τι προδιαγραφές φίλτρου θέλω για 45λίτρα??

 

Ευχαριστώ και πάλι ? 

Έγινε επεξεργασία - Leny Zafeiropoulou
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι εύκολη μια φωτογραφία με το καπάκι ανοιχτό;;;Να φαίνονται όλα;

Link to comment
Share on other sites

Και το fluval U1 σου κάνει.Απλά μειώνεις το σφουγγάρι και βάζεις λίγο βιολογικό. Τα φίλτρα αυτά επειδή είναι μικρά παίρνεις mini  βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

1ον μην αγχώνεσαι.

2ον έχεις ψάρια μέσα? Ελπίζω όχι.

3ον τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα ,τα βακτήρια θα τα ξαναρίξεις (αν θέλεις).

Για φίλτρο, ίσως κάτι σαν αυτά:

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Internal-Filter-pickup-160-2010/201002/

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Fluval-Aquarium-Internal-Filter-U1/348020/  (όπως πρότεινε πριν και ο GVC).

 

Το πιό σημαντικό από όλα όμως, που καθορίζει τις απαντήσεις:

Τι έχεις σκοπό να βάλεις στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βοηθούν οι φώτο.. 

Σκεφτόμουν αυτά τα υλικά για φίλτρα να τα προσθέσω στη θήκη που είναι ήδη το σφουγγάρι του φίλτρου.. 

Αν το φίλτρο δουλέψει... 

Επίσης μήπως να έβαλα γύρω από το φίλτρο λίγο τούλι? Να μη ρουφάει πέτρες 

IMG_20190607_095729.jpg

IMG_20190607_095721.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα thanmoss.. 

Ψάρια όχι δεν έχω βάλει, έχω όμως ένα χρυσόψαρο σε γυάλα "πανηγυριωτικη" γιατί ήθελε να πάρει ο μικρός... Και έτσι αγόρασα το ενυδρείο, γιατί δε μπορώ να το βλέπω εκεί μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδία δε φαίνεται καλά, έκανα τη πατέντα με το τούλι, για να μη κολλήσει πάλι.. Τώρα λειτουργεί... 

Έχω απορία ακόμα γιατί αιωρούνται τόσα χαλικάκια από το υπόστρωμα manado?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι κάνω?? Πρέπει να ρίξω πάλι τα βακτήρια?? 

Πήρα μετρήσεις (με στικ easy test jbl, δεν είναι πολύ έγκυρα διάβασα??) 

Και εγώ τιμές :

NO3 :150

NO2:0

GH°d:>21

Hardeness ppm:>375

KH°d:15

Alkalinity ppm:268

Ph:8,4

Cl2:0

Link to comment
Share on other sites

Με ψάξιμο στο forum, βλέπω ότι το υπόστρωμά σου θέλει εως και 2 βδομάδες για να "καθίσει".

Γενικώς είναι υπόστρωμα για φυτεμένο ενυδρείο, και έχει νόημα αν σκοπεύεις να βάλεις φυτά (όχι 1-2 βαλισνέριες...).

Προσωρινά, φαντάζομαι το τούλι θα πρέπει να το έχεις μέχρι να καθίσουν οι κόκκοι.

 

Το φιλτράκι του ενυδρείου που υπάρχει ήδη δεν σε καλύπτει (για όταν βάλεις ψάρια). Θα χρειαστείς και κάτι σοβαρότερο.

Το κυριότερο όμως είναι ότι το ενυδρείο σου δεν κάνει για χρυσόψαρα.

Εκτός αυτού, διάβασε για τον κύκλο του αζώτου και το πως "ξεκινά" ένα ενυδρείο:

 

Έγινε επεξεργασία - Thanmoss
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει το υπόστρωμα.Μπορεί να θέλει να κάτσει. Αλλά γενικά επειδή το ίδιο σύστημα φίλτρανσης έχει και το amtra που έγραψα παραπάνω. Στην θέση για το μπλε σφουγγάρι, έχει βιολογικό. Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφία.Γενικά βγάλε την αντλία να την καθαρίσεις. επίσης αν κρίνω από τα υποστρώματα της fluval και της tropica, όπου έχω χρησιμοποιήσει, ειδικά η tropica, σε ρωτάνε. αν θα βάλεις σκέτο το λίπασμα η θα το καλύψεις με χαλίκι. Άλλη δομή το ένα άλλη δομή το άλλο, για να μην σηκώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...