Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πριν από μια εβδομάδα παρατήρησα πως το χρυσόψαρο μου έχει φουσκώσει από την αριστερή μεριά. Πήγα στο Pet Shop και μου συνέστησαν τάισμα με αρακά και προληπτικά μου έδωσαν το esha 2000.δεν έβαλα το ψάρι σε καραντίνα επειδή δεν έχω δεύτερο ενυδρείο και δεν ήθελα να το στρεσαρω περισσότερο. Το epsa φοβήθηκα να το χρησιμοποιήσω για τα υπόλοιπα ψάρια. Το χρησιμοποίησα σήμερα επειδή νομίζω πως το χρυσόψαρο έχει επιδείνωση. Νομίζω πως κάποια λέπια του κάνουν να σηκωθούν. Λοιπόν, το ενυδρείο το έχω 3 χρόνια και 4 μήνες, είναι 90 λίτρα και έχω 2 χρυσόψαρα 4 χήρες και 2 γατόψαρα. Τα χρυσόψαρα από την αρχή, μετά από λίγο τα γατόψαρα και οι χήρες. 5 ημέρες ταισα αρακά, μια τα αφησα νηστικά. Σήμερα επειδή λυπήθηκα τα υπόλοιπα έδωσα νιφάδες με σπιρουλινα και έριξα και 25 σταγόνες epsa 2000. Παρακαλώ βοηθήστε να σώσω το ψαράκι μου.τρωει κανονικά, κολυμπάει κανονικά, 2 πρώτες μέρες καθόταν στο βυθό, τώρα συνήθως στο ύψος του φίλτρου. Περιττώματα διαφανα/λευκα, λεπτά σαν κλωστή. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όταν το πρώτο πήρα παρουσίασε ick αλλά σώθηκε με αλάτι. Μετρήσεις δ ε Ν έχω κάνει ποτέ, αλλαγή συνήθως 30% την εβδομάδα, πριν μια εβδομάδα έκανα αλλαγή 50%.ευχαριστώ 

IMG_20190603_165115.jpg

Έγινε επεξεργασία - maria iliadou
Link to comment
Share on other sites

Πολλα ψαρια για 90λ ενυδρειο, που καθαρα πανω απο 80λ δεν εχει (υποστρωμα, φιλτρο κτλ).

Αλλαγες νερου σ΄αυτα τα λιτρα και με αυτα τα ψαρα πρεπει να κανεις καθε εβδομαδα 50%

Κανε μετρησεις νερου, τουλαχιστον ΝΟ3 - νιτρικα και NH3/4 - αμμωνια (εννοειται με υγρα τεστ- μπορεις να πας δειγμα νερου στο πετσοπ, να το κανουν)

Φιλτρο εχεις εσωτερικο; Μεσα τι εχει; Σκουπα βυθου; Βγαλε μια γενικη φωτογραφια του ενυδρειου.

Το ψαρι πρεπει να παει καραντινα. Μπορεις να παρεις ενα μεγαλο πλαστικο κουτι αποθηκευσης (30-40λ) και ενα μικρο φιλτρακι  με 5-6 €.

Οταν τα ψαρια ζουν αρκετο καιρο με αυξημενα νιτρικα(και αμμωνια), το ανοσοποιητικο συστήμα "πεφτει" και τα ψαρια γινονται ευαλωτα σ ασθενιες.

Ριξε μια ματια εδω σελ. 9 και 29 (υδρωπικια)  https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος maria iliadou έγραψε:

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πριν από μια εβδομάδα παρατήρησα πως το χρυσόψαρο μου έχει φουσκώσει από την αριστερή μεριά. Πήγα στο Pet Shop και μου συνέστησαν τάισμα με αρακά και προληπτικά μου έδωσαν το esha 2000.δεν έβαλα το ψάρι σε καραντίνα επειδή δεν έχω δεύτερο ενυδρείο και δεν ήθελα να το στρεσαρω περισσότερο. Το epsa φοβήθηκα να το χρησιμοποιήσω για τα υπόλοιπα ψάρια. Το χρησιμοποίησα σήμερα επειδή νομίζω πως το χρυσόψαρο έχει επιδείνωση. Νομίζω πως κάποια λέπια του κάνουν να σηκωθούν. Λοιπόν, το ενυδρείο το έχω 3 χρόνια και 4 μήνες, είναι 90 λίτρα και έχω 2 χρυσόψαρα 4 χήρες και 2 γατόψαρα. Τα χρυσόψαρα από την αρχή, μετά από λίγο τα γατόψαρα και οι χήρες. 5 ημέρες ταισα αρακά, μια τα αφησα νηστικά. Σήμερα επειδή λυπήθηκα τα υπόλοιπα έδωσα νιφάδες με σπιρουλινα και έριξα και 25 σταγόνες epsa 2000. Παρακαλώ βοηθήστε να σώσω το ψαράκι μου.τρωει κανονικά, κολυμπάει κανονικά, 2 πρώτες μέρες καθόταν στο βυθό, τώρα συνήθως στο ύψος του φίλτρου. Περιττώματα διαφανα/λευκα, λεπτά σαν κλωστή. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Όταν το πρώτο πήρα παρουσίασε ick αλλά σώθηκε με αλάτι. Μετρήσεις δ ε Ν έχω κάνει ποτέ, αλλαγή συνήθως 30% την εβδομάδα, πριν μια εβδομάδα έκανα αλλαγή 50%.ευχαριστώ 

IMG_20190603_165115.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Πήγα στο Pet Shop για μέτρηση. Όλα τέλεια μου είπαν, και να κάνω αλλαγή σε 10 ημέρες... Το ψάρι σήμερα για πρώτη φορά είχε κανονικού χρώματος και μεγέθους περιττώματα. Αλλά ακόμη είναι φουσκωμένο από αριστερή μεριά. Παρατήρησα ότι και το δεύτερο χρυσόψαρο είχε μια κλωστη με μπαλάκια στην άκρη;;;; περίεργο... Κατά τα άλλα είναι οκ,. Από το Pet Shop μου είπαν πως είναι παράσιτο και έκανε δουλειά ο αρακάς. Είπαν να μη βάλω σε καραντίνα <όταν είπα να αγοράσω το μικρό φιλτρο> απλά να συνεχίσω τον αρακά και να ρίξω 20 σταγόνες epsa 2000. Φοβάμαι μήπως χάνω χρόνο για το ψάρι. Ανεβάζω σημερινή φωτογραφία. 

IMG_20190608_100242.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφια του ενυδρείου θα στείλω το απόγευμα, δεν έχω στο κινητό... Σας στέλνω το δεύτερο χρυσόψαρο με τα περίεργα περιττώματα... Μήπως χρειάζεται θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρείο; 

IMG_20190608_101400.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος maria iliadou έγραψε:

Όλα τέλεια μου είπαν, και να κάνω αλλαγή σε 10 ημέρες...

Ολα τελεια ειναι πόσο;;;;;;;; ΝΟ3 τελεια για μενα ειναι 0 - 10 ppm....... Για εναν πετσοπα και 100 ειναι τελεια! Εχω μετρησει τα νιτρικα στα ενυδρεια σε καποια καταστηματα.... και εδειχνε 160-180 ppm! Ρωτησε τον πετσοπα με τι τεστακια εκανε μετρησεις και τις τιμες.... Το ολα τελεια δεν λεει τιποτα.

πριν 10 ώρες, το μέλος maria iliadou έγραψε:

Από το Pet Shop μου είπαν πως είναι παράσιτο και έκανε δουλειά ο αρακάς.

Ανακαλυψε ( ο πετσοπας) και φαρμακο για παρασιτο (ποιο απ΄ολα;;;;;;;;;) - αρακα!!!!!!!!! Να ειναι καλα ο ανθρωπος!!! :D

Αρακας βοηθαει στ δυσκοιλιοτητα, μοιαζει με dropsy, αλλα τα λεπια δεν ειναι ανασηκωμενα (κοιτας το ψαρι απο πανω).

Τα ψαρια δεν πρεπει να τρωνε μονο ξηρη τροφη, παρε ζωντανες τροφες- πχ daphnia, mysis. https://www.aquario.gr/live-stock/zontanes-trofes/mysis-90ml.html

Τελικα, αν θα ακουσεις εναν πετσοπα, θα μαθεις πολλα .....

Αλλαγες νερου, οπως ειπαμε - μια φορα την εβδομαδα μεχρι 50%.

Αν ξεκινησες θεραπεια με Esha, να συνεχιζεις, οπως γραφει στις οδηγιες.

πριν 10 ώρες, το μέλος maria iliadou έγραψε:

Παρατήρησα ότι και το δεύτερο χρυσόψαρο είχε μια κλωστη με μπαλάκια στην άκρη;;

μαλλον κατι κολλησε πανω στο κακακι του.

 

Link to comment
Share on other sites

?Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Σου χρωστάω κάποιες απαντήσεις από πριν. Σκούπα βυθού κάνω πάντα, φίλτρο εσωτερικό, έχει μόνο σφουγγαρακια {2} παλιά είχα και άνθρακα {αυτό σαν μακαρονάκι δεν ειναι;} αλλά μόλις πήρα νέο φίλτρο μου είπαν από το Pet Shop ότι δε χρειάζεται να βάλω... Νέα στο χόμπι,  έμπειροι αυτοί, λογικα να θέλουν να πουλήσουν θα έπρεπε οπότε θεώρησα  πως έχουν δίκιο... Τις μετρήσεις τις έκαναν με ένα χαρτάκι με πολλά χρώματα, αριθμούς δε μου είπαν. Ούτως ή άλλως έχω σκοπό να κάνω άμεσα αλλαγή και να ρίξω το esha. Όσο για το dropsy μου είπε πως δεν είναι επειδή είναι φουσκωμένο μόνο από την μία πλευρα - δεν έχω άποψη... - ζωντανή τροφή επιτρέπεται να τρώνε και τα υπόλοιπα; {χήρες, γατόψαρα} εσύ με την πείρα σου επιμένεις στην καραντίνα; νομίζω πως θα ήταν το καλύτερο αλλά θα είναι στρες για το ψάρι και άρχισε και η ζέστη και θα είναι χειρότερα σε λίγα λίτρα - τουλάχιστον έτσι νομίζω.... - 

Link to comment
Share on other sites

1- ζωντανη τροφη μονο καλο κανει στα ψαρια (δηλ. στη φυση τι τρωνε; flakes;:)) Τα χρυσοψαρα χρειαζονται  φυτικες τροφες (βραστα λαχανικα)

διαβασε λιγο εδω

2- αν ξεκινησες θεραπεια στο ενυδρειο (ολα τα ψαρια), τοτε θα συνεχιζεις.

3- τα τεστ με χαρτακια ειναι σκετη μαντεια, τα τεστ πρεπει να ειναι υγρα. πχ. https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3428-api-ammonia-nh3-nh4-test-kit-130-tests-317163000861.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3423-api-nitrate-no3-test-kit-90-tests-317163000182.html

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3427-api-nitrite-no2-test-kit-180-tests-317163001264.html

ακομα https://aquariumshop.gr/product-category/frontida/metrisis-ke-parakolouthisi/test-metriseon/

Τιμες ειναι βεβαια λιγο "τσουχτερες" . Μπορεις να παρεις ακομα της Salifert, Sera.

Εχει δικιο ο πετσοπας, οτι σε dropsy το ψαρι  φουσκωνει και απο τις 2 πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες. Έκανα την αλλαγή, εριξα και το esha και ο Θεός βοηθός! Το ψάρι ακόμη φουσκωμένο.... Τι; στη φύση δεν έχει flakes??? ? Θα τους αλλάξω διατροφή το συντομότερο. Όσο για τις μετρήσεις θα το κάνω και αυτό - αν και μέχρι τώρα, 3μιση χρόνια, δεν έχω απώλειες, πέρα από 4 γκαπυ, τα οποία έμαθα μετά πως χρειάζονται αλάτι ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος maria iliadou έγραψε:

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις οδηγίες. Έκανα την αλλαγή, εριξα και το esha και ο Θεός βοηθός! Το ψάρι ακόμη φουσκωμένο.... Τι; στη φύση δεν έχει flakes??? ? Θα τους αλλάξω διατροφή το συντομότερο. Όσο για τις μετρήσεις θα το κάνω και αυτό - αν και μέχρι τώρα, 3μιση χρόνια, δεν έχω απώλειες, πέρα από 4 γκαπυ, τα οποία έμαθα μετά πως χρειάζονται αλάτι ? 

Αλατι δεν χρειαζονται......απλα αντεχουν και σε πολυ σκληρο νερο Gh- 20 και προσθηκη αλατιου (NaCl) στο νερο ενυδρειου για θεραπευτικους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...