Jump to content

Φίλτρο με αεραντλία


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος και δεν ξέρω κάνω πως να κάνω μια δημοσίευση στην σελίδα της apuazone για αυτό γράφω εδώ.. Εγώ ένα ενυδρείο 80lt με gubby και ζωντανά  φυτά έβαλα φίλτρο καινούργιο  dolphin f 1200  .... Το θέμα. Είναι όταν. Το έβαλα έκλεισα τον οξυγόνωτη και όλα τα ψαράκια πήγαν στην επιφάνεια.. Και και μετά από λίγη ώρα το έβαλα ξανά σε λειτουργία.. Γνωρίζω ότι τα ζωντανά φυτά δεν θέλουν πολύ οξυγόνο.. Το ερώτημα είναι στη. Τελική αν γίνεται να έχω και το οξυγόνωτη και. Το συγκεκριμένο φίλτρο σε λειτουργία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Λάζαρος Λαζαρίδης έγραψε:

Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος και δεν ξέρω κάνω πως να κάνω μια δημοσίευση στην σελίδα της apuazone για αυτό γράφω εδώ.. Εγώ ένα ενυδρείο 80lt με gubby και ζωντανά  φυτά έβαλα φίλτρο καινούργιο  dolphin f 1200  .... Το θέμα. Είναι όταν. Το έβαλα έκλεισα τον οξυγόνωτη και όλα τα ψαράκια πήγαν στην επιφάνεια.. Και και μετά από λίγη ώρα το έβαλα ξανά σε λειτουργία.. Γνωρίζω ότι τα ζωντανά φυτά δεν θέλουν πολύ οξυγόνο.. Το ερώτημα είναι στη. Τελική αν γίνεται να έχω και το οξυγόνωτη και. Το συγκεκριμένο φίλτρο σε λειτουργία 

Έγινε διαχωρισμός του θέματος και μπορούμε να το κουβεντιάσουμε εδω. Αν θέλεις να βάλουμε κάποιον άλλο τίτλο απλά ζητησέ το:)

Στο ερωτημα σου τώρα.

Τα φυτά δεν χρειάζονται την αεραντλία, αλλά είναι πολύ πιθανό (εάν δεν υπάρχει ανατάραξη επιφανείας, και η φυσιολογική αύξηση της θερμοκρασίας λόγο της εποχής) να τη χρειάζονται τα ψάρια.

Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τη ταυτόχρονη λειτουργία αεραντλίας και φίλτρου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα.

Το συγκεκριμένο φιλτρο από ότι θυμάμαι έχει ροή καλή. Ανέβασε το πιο ψηλά ώστε να υπάρχει ανατάραξη και δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα με το οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Λάζαρος Λαζαρίδης έγραψε:

Γνωρίζω ότι τα ζωντανά φυτά δεν θέλουν πολύ οξυγόνο..

Τα φυτα χρειαζονται οξυγονο οταν κλεινεις το φως στο ενυδρειο.

Αναταραξη επιφανειας στο ενυδρειο (ειδικα το καλοκαιρι) ειναι απαραιτητη.

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...