Jump to content

Ρύθμιση χρωματικού φάσματος.


fakiris

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! 

Θα ήθελα να ρωτήσω σε λαμπτήρες led όπου έχουμε την δυνατότητα να ρυθμίσουμε ξεχωριστά τα χρώματα (κοκκινο, πράσινο, μπλε και λευκό) σε τι ποσοστό τα βάζουμε επί τις εκατό. Έχω της FLUVAL με ρύθμιση από το κινητό μέσω Bluetooth. Έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε χρώμα. Επίσης έχω ακούσει ότι το μπλε σε ενυδρεία γλυκού αυξάνει την άλγη. Το πράσινο λόγω του ίδιου φάσματος με τα φυτά δεν το απορροφά και αυτό που χρειάζεται η φωτοσύνθεση ποιό πολύ είναι το κόκκινο και το λευκό. Έχει ασχοληθεί κάποιος φίλος σχετικά? 

Ευχαριστώ. 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fakiris έγραψε:

Δεν έχει ασχοληθεί κάποιος με το συγκεκριμένο θέμα? 

Τα φυτα απορροφουν και μπλε και κοκκινο.

ριξε μια ματια εδω https://www.juwel-aquarium.de/index.php?cl=alist&cnid=9a20637a239a8cea871df01f4b3aa371&lang=1

To φασμα του κοκκινου για φυτα ειναι - δες εικονα (κατω ειναι νανομετρα - nm)

fg_juwel_aquarium_T5_Nature_spektrum(4)-l.jpg.4243b255409e1f293d9e660acec7eb67.jpg

για μπλε-

fg_juwel_aquarium_T5_Day_spektrum(4)-l.jpg.29e63fc476f49a7e1f9ac212292be512.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, fakiris said:

Καλησπέρα σας! 

Θα ήθελα να ρωτήσω σε λαμπτήρες led όπου έχουμε την δυνατότητα να ρυθμίσουμε ξεχωριστά τα χρώματα (κοκκινο, πράσινο, μπλε και λευκό) σε τι ποσοστό τα βάζουμε επί τις εκατό. Έχω της FLUVAL με ρύθμιση από το κινητό μέσω Bluetooth. Έχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε χρώμα. Επίσης έχω ακούσει ότι το μπλε σε ενυδρεία γλυκού αυξάνει την άλγη. Το πράσινο λόγω του ίδιου φάσματος με τα φυτά δεν το απορροφά και αυτό που χρειάζεται η φωτοσύνθεση ποιό πολύ είναι το κόκκινο και το λευκό. Έχει ασχοληθεί κάποιος φίλος σχετικά? 

Ευχαριστώ. 

Μέσες άκρες σωστά τα διάβασες, δες και αυτά που σου λέει η @natateo

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια ρύθμιση θα ήθελα και την δική σας άποψη. Πόσο της εκατό θα βάζατε σε κάθε χρώμα. Βασικά αυτό είναι ένα από τους πολλούς παράγοντες που ψάχνω για να εξαφανίσω την άλγη BBA. Καθαρίζω τα προσβεβλημενα φύλα, κάνω αλλαγή νερού σχεδόν το 30% κάθε μέρα, έχω καθαρίσει το φυλτρο και την επόμενη πάλη βγαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θες δεν μπορεί να στο πει κανείς, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, δεν ξέρω και δεν ξέρω αν ξέρεις εσύ σε την nm εκπέμπουν φως τα led.

Γενικά για να επιτευχθεί η σωστή ανάπτυξη των φυτών θες το μπλε να βρίσκετε μεταξύ 430-453nm και το κόκκινο μεταξύ 642-662. εκτός από αυτά παίζει ρόλο και πόσα λουμεν βγαίνουν από της συχνότητες συγκριτικά για το μπλε θες περισσότερα λουμεν από ότι για το κόκκινο γιατί το κόκκινο ε΄ναι ποιο παραγωγικό για τα φυτά.

Γενικά θέλει να πειραματιστής και μπορεί με το πρώτο να σου κάτσει μιας και είσαι φακίρης :).

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την άλγη αν υποθέσουμε ότι το αίτιο εμφάνισης της είναι το φως τότε με το σωστό φως θα λυθεί το πρόβλημα. Συνήθως όμως δεν φταίει μόνο το φως αλλά και άλλοι παράγοντες, όπως CO2, λίπασμα, ph,τα οποία βρίσκονται σε δυσαρμονία. Και αν αναρωτιέσαι ποια είναι η σωστή αρμονία όλων τον παραμέτρων ακριβής απάντηση δεν υπάρχει, απλά υπάρχει ένας μπούσουλας και πάνω σε αυτόν τον μπούσουλα προσαρμόζεις της διάφορες παραμέτρους στο δικό σου ενυδρείο για της δικές σου ανάγκες. Τέλος αν δεν θες να το αναδείξεις σε επιστήμη το όλο θέμα απλά συμβιβάζεσαι με λίγες αλγες όπως στην τελική πράττουν η περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Χρίστο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Στο ενυδρείο υπάρχει τροφοδοσία co2 καθώς και drop checker. Όλες οι μετρήσεις είναι καλές εκτός από το gh και το KH που προσπαθώ να μειώσω. Το kh ήταν στο 16. Το pH στο 7,2. Σκέφτομαι να το ρίξω περίπου στο 8 το kh. Το ph μέχρι το 6,8 με 7 πιστεύω είναι καλά. Για να χαμηλώσω το kh έκανα αλλαγές (δοκιμαστικά) με απεσταγμενο νερό αλλά έφτασα μέχρι το 10.  Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μετρήσει (γιατί δεν έχω) φωσφορικά και σίδηρο. 

Link to comment
Share on other sites

BBA δεν βλεπω, λιγο green spot στο ανουμπιας....

Πόσο CO2 βαρας για να φτασεις 7,2 ph, αν εχεις Kh- 16;;;;;;;;;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

PS. Δεν φταιει μονο το φως για ΒΒΑ, ειναι πολλα μαζι (οπως ειπε ο Χρηστος). Το φιλτρο να καθαριζεις καθε εβδομαδα (μονο το βαμβακι και σφουγγαρι πλυσιμο)

Το φως 7-8 ωρες και αλλαγες νερου πιο συχνα. Βοηθαει Flourish Excel (Easy life easy carbo) - μπορεις να ποτιζεις την αλγη απο την συριγγα (χωρις να υπερβαινεις ημερισια δοση για τα λιτρα σου).Κλεινεις το φιλτρο,περιμενεις 1 λεπτο (για να "σταματησει" το νερο), ποτιζεις, περιμενεις 2-3 λεπτα, ανοιγεις το φιλτρο. 3-4 φορες και θα φυγει.

Στο σκληρο νερο βασιλευει  η BBA.....Απεσταγμενο νερο μην παιρνεις, πολυ ακριβα βγαινει. Παρε Α/Ο φιλτρο πχ https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/

για ενυδρειο μεχρι  300 λ φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...