Jump to content

Κατάλληλος φωτισμός για φυτεμένο ενυδρείο 60 λίτρων?


Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας... Έχω ένα 60άρι ενυδρείο με μια λάμπα των 15 watt.. και σίγουρα πρέπει να κάνω αναβάθμιση γιατί δεν επαρκεί ο υπάρχον.. Το θέμα είναι τι? Σκέφτομαι σε LED.. 

Αυτό πχ επαρκεί?? https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/4540-aquael-leddy-slim-plant-10w-50-70cm-φωτιστικό-led-λευκό-4903536300049.html

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Τι φυτά έχεις;

taxiphyllum flame moss, ceratophyllum demersum, Vallisneria spiralis, Egeria densa bunched, Eleocharis parvula.. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα είσαι καλυμμένος με αυτά τα φυτά αν αφήσεις και το υπάρχον φωτιστικό. Θα μπει επιπλέον του εργοστασιακού ή θα το αντικαταστήσεις με αυτό; Είναι εύκολα τα φυτά σου οπότε σε βρίσκω μια χαρά και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. ;)

Θα μιλήσουν και οι πιο ειδικοί, περίμενε πριν την παραγγελία λιγάκι και θα κατατοπιστείς πλήρως! 

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Νομίζω πως θα είσαι καλυμμένος με αυτά τα φυτά αν αφήσεις και το υπάρχον φωτιστικό. Θα μπει επιπλέον του εργοστασιακού ή θα το αντικαταστήσεις με αυτό; Είναι εύκολα τα φυτά σου οπότε σε βρίσκω μια χαρά και με μικρή κατανάλωση ρεύματος. ;)

Θα μιλήσουν και οι πιο ειδικοί, περίμενε πριν την παραγγελία λιγάκι και θα κατατοπιστείς πλήρως! 

Αντικατάσταση θα γίνει.. θα το βγάλω εντελώς το καπάκι.. γιατί νομίζω δεν με παίρνει να κάνω πατέντα στο ήδη υπάρχον.. άρα με δύο τέτοιες λάμπες led πιστεύω θα είμαι κομπλέ.. τι λες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

taxiphyllum flame moss, ceratophyllum demersum, Vallisneria spiralis, Egeria densa bunched, Eleocharis parvula.. 

Egeria χρειαζεται καλο φωτισμο, parvula - μετριο.

Θα επαιρνα ακομα μια λαμπα.

15 W- ειναι Τ5 ή Τ8 ή αλλη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Egeria χρειαζεται καλο φωτισμο, parvula - μετριο.

Θα επαιρνα ακομα μια λαμπα.

15 W- ειναι Τ5 ή Τ8 ή αλλη;

T8 είναι.. αλλά θα πάρω 2 από αυτά https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5159-aquael-leddy-slim-sunny-10w-50-70cm-φωτιστικό-led-λευκό-5905546300032.html και θα αφαιρέσω την λάμπα που έχω.. θα είμαι όμως καλυμμένος με αυτά τα δύο;

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

T8 είναι.. αλλά θα πάρω 2 από αυτά https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5159-aquael-leddy-slim-sunny-10w-50-70cm-φωτιστικό-led-λευκό-5905546300032.html και θα αφαιρέσω την λάμπα που έχω.. θα είμαι όμως καλυμμένος με αυτά τα δύο;

Πολυ ακριβα ειναι..... Θα ελεγα DIY 2Χ24W (5€) πχ https://www.e-revma.gr/lampes/fthorismoy/fthorismoy-t5/lampa-fthorioy-t5-f24w-860-psyxro-666560

+ ballast(10€)+στεγανα ακροφυσια τ5(2Χ2X3€)

https://www.e-revma.gr/epaggelmatikos-fwtismos/eksartimata-fwtismoy/lyxniolaves---ntoyi/ntoyi-t5-stegano-754736

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/109425-λαμπτήρες-τ5-για-ενυδρειο-απο-250-€/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ευχαριστώ που προσφέρεσαι να με βοηθήσεις..

 Αλλά δεν είμαι τύπος που θα κάτσω να κάνω ιδιοκατασκευή και χρειάζεται ιδιοκατασκευή για να βάλω πάνω από μια λάμπες στο καπάκι που έχει το ενυδρείο μου... 

Ακριβά είναι ναι, αλλά δεν θα  μπλέξω, απλώς θα αφαιρέσω το καπάκι, τοποθετώ και είμαι έτοιμος..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο φωτισμός σου είναι εντάξει Το να μην αναπτύσσεται ένα φυτό σωστά ναι έχει να κάνει και με τον φωτισμό αλλά μην ξεχνάμε και τις ανάγκες σε διοξείδιο και λίπανση. Και η egeria αλλά και το κερατόφυλλο είναι φυτά που τραβούν πολλά θρεπτικά από το νερό και άρα "ανταγωνίζονται" μεταξύ τους. Η egeria σε τι κατάσταση είναι? Βλέπω φρέσκο δρομέα από πίσω.  Πάρε και μία μέτρηση σε νιτρικά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Εγώ πάλι πιστεύω πως ο φωτισμός σου είναι εντάξει Το να μην αναπτύσσεται ένα φυτό σωστά ναι έχει να κάνει και με τον φωτισμό αλλά μην ξεχνάμε και τις ανάγκες σε διοξείδιο και λίπανση. Και η egeria αλλά και το κερατόφυλλο είναι φυτά που τραβούν πολλά θρεπτικά από το νερό και άρα "ανταγωνίζονται" μεταξύ τους. Η egeria σε τι κατάσταση είναι? Βλέπω φρέσκο δρομέα από πίσω.  Πάρε και μία μέτρηση σε νιτρικά. 

 

 

Αυτή τη στιγμή με βάσει τις απαιτήσεις των φυτών μου, με τη συγκεκριμένη λάμπα δεν καλύπτω ούτε τις μισές τιμές από τις ελάχιστες απαιτήσεις.. Αυτό θεωρώ πως είναι ένα σημαντικό κριτήριο.. Η egeria είναι σε καλύτερη κατάσταση, αλλά έχει στο φύλλωμα της κάτι σαν σκόνη.. Λογικά είναι κάποιο είδος άλγης? Εχθές έκανα μέτρηση με τα υγρά τεστ.. ΝΟ2 0 --ΝΟ3 15mg/L

IMG_20190614_163923.jpg

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει? Αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο? Ρίχνεις κάποιο λίπασμα? Φωτοπερίοδος? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει? Αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο? Ρίχνεις κάποιο λίπασμα? Φωτοπερίοδος? 

Το ενυδρείο είναι στρωμένο πρόσφατα.. έκλεισε ένα μήνα ακριβώς.. Ουσιαστικά πρώτη αλλαγή θα κάνω αύριο, εκτός από άλλες 2 φορές ενδιάμεσα του στρωσίματος που απλώς συμπλήρωνα νερό λόγω εξάτμισης.. Aλλαγές απο δω και πέρα θα κάνω εβδομαδιαίες 30%. Δεν ρίχνω κάποιο λίπασμα και το φως είναι στις 10 ώρες με χρονοδιακόπτη.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος Αθανασίου
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να το αφήσεις ένα διάστημα να δεις πως θα πάει. Οι αλλαγές νερού βοηθούν σε πολλά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Το ενυδρείο είναι στρωμένο πρόσφατα.. έκλεισε ένα μήνα ακριβώς.. Ουσιαστικά πρώτη αλλαγή θα κάνω αύριο, εκτός από άλλες 2 φορές ενδιάμεσα του στρωσίματος που απλώς συμπλήρωνα νερό λόγω εξάτμισης.. Aλλαγές απο δω και πέρα θα κάνω εβδομαδιαίες 30%. Δεν ρίχνω κάποιο λίπασμα και το φως είναι στις 10 ώρες με χρονοδιακόπτη.

Ο @Panagiotis Dms-Xgs εκανε μια σωστη παρατηρηση - τα φυτα χρειαζονται (εκτος απο το φως) λιπασματα. Αν δεν εχεις  νιτρικα, φωσφορικα και καλιο (μακροστοιχεια),τοτε μην περιμενεις και αναπτυξη, συν εχουν αναγκη και απο μικροστοιχεια.

Διαβαζεις εδω -

και

Φωτοπεριοδο πανω απο 8-9 ωρες δεν χρειαζονται τα φυτα.

Παρε καλιο (πχ. Flourish potassium) kai μικρο (πχ Flourish) , νιτρικα "προσφερουν" τα ψαρακια, φωσφορικα-ξηρες τροφες για ψαρια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ο @Panagiotis Dms-Xgs εκανε μια σωστη παρατηρηση - τα φυτα χρειαζονται (εκτος απο το φως) λιπασματα. Αν δεν εχεις  νιτρικα, φωσφορικα και καλιο (μακροστοιχεια),τοτε μην περιμενεις και αναπτυξη, συν εχουν αναγκη και απο μικροστοιχεια.

Διαβαζεις εδω -

και

Φωτοπεριοδο πανω απο 8-9 ωρες δεν χρειαζονται τα φυτα.

Παρε καλιο (πχ. Flourish potassium) kai μικρο (πχ Flourish) , νιτρικα "προσφερουν" τα ψαρακια, φωσφορικα-ξηρες τροφες για ψαρια.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές, ανάπτυξη στα φυτά μου έχω, απλά βλέπω να έχει δημιουργηθεί αυτού του είδους ''σκόνη'' στα φυτά και ούτε οπτικά είναι ωραίο αλλά το σημαντικότερο από όλα μάλλον δεν είναι και καλό σημάδι για την υγεία των φυτών.. Λιπάσματα θα πάω να πάρω σε λίγο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές, ανάπτυξη στα φυτά μου έχω, απλά βλέπω να έχει δημιουργηθεί αυτού του είδους ''σκόνη'' στα φυτά και ούτε οπτικά είναι ωραίο αλλά το σημαντικότερο από όλα μάλλον δεν είναι και καλό σημάδι για την υγεία των φυτών.. Λιπάσματα θα πάω να πάρω σε λίγο..

Για σκονη... Αν ειναι σαν βαμβακι(μοχλα) - ειναι απλα βακτηρια και μυκητες στα φυλλα, απλα ειναι "νεο" ακομα το ενυδρειο. Καθαριζεις απαλα τα φυλλαρακια και κανεις αλλαγη νερου.

Στο φιλτρο μπορεις να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι για να κρατησει ολες τις "βρωμιες".

P.S. για ελλειψη φωτισμου δεν φαινεται....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Για σκονη... Αν ειναι σαν βαμβακι(μοχλα) - ειναι απλα βακτηρια και μυκητες στα φυλλα, απλα ειναι "νεο" ακομα το ενυδρειο. Καθαριζεις απαλα τα φυλλαρακια και κανεις αλλαγη νερου.

Στο φιλτρο μπορεις να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι για να κρατησει ολες τις "βρωμιες".

P.S. για ελλειψη φωτισμου δεν φαινεται....

Ενυδρειακό βαμβάκι έχει ήδη το φίλτρο μου.. Δεν ξέρω αν είναι σαν αυτό που μου περιγράφεις.. Πχ αν κάνω μια ανατάραξη στο κερατόφυλλο φεύγουν από το φύλλωμα και είναι σωματίδια αρκετά μεγάλα θα έλεγα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Χρήστος Αθανασίου έγραψε:

Ενυδρειακό βαμβάκι έχει ήδη το φίλτρο μου.. Δεν ξέρω αν είναι σαν αυτό που μου περιγράφεις.. Πχ αν κάνω μια ανατάραξη στο κερατόφυλλο φεύγουν από το φύλλωμα και είναι σωματίδια αρκετά μεγάλα θα έλεγα..

Μαλλον αυτο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις ελλειπή κυκλοφορία νερού. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...