Jump to content

Roller filter


thediscusman

Recommended Posts

 Εδώ και μια βδομάδα εγκατέστησα ένα roller filter της Clarisea, το μοντέλο SK 5000. Για καιρό το είχα στο πρόγραμμα αλλά τώρα κατάφερα να το αγοράσω. 

Είναι σχετικά νέα προϊόντα (κυκλοφορούν ευρέως στην αγορά τα τελευταία 2-3 χρόνια) και τα βγάζουν αρκετές εταιρείες πια, αλλά τα πιο διαδεδομένα έιναι της clarisea,  της innovitech, της bubblemagus  και της theiling. 

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικά καλές. Μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι δε χρειάζεται να αλλάζεις κάλτσες κάθε μερικές μέρες. Το κάθε ρολό διαρκεί περίπου ένα μήνα. Επίσης καθαρίζει καλύτερα το νερό καθώς το ύφασμα στο ρολό είναι 20 micron, ενώ οι κάλτσες που χρησιμοποιούμε είναι από 100 μέχρι 200 συνήθως. Η εταιρεία αναφέρει σαν πλεονεκτήματα ότι λογω μειωμένων σωματιδίων στη στήλη του νερού, υπάρχει καλύτερη διείσδυση του φωτός, λιγότερο φορτίο στο σκίμμερ.

Επίσης θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα ότι το detritus που συλλέγεται από το φίλτρο απομακρύνεται άμεσα από το νερό καθώς το ύφασμα τυλίγεται αυτόματα στην αντίθετη μεριά. Αντίθετα, στις καλτσες που χρησιμοποιούμε, υπολείμματα τροφών και detritus παραμένουν μέσα στην κάλτσα για μερικές μέρες μέχρι να γίνει αλλαγή της κάλτσας, με αποτέλεσμα να αποσυντίθενται και τα υποπροιόντα τους ουσιαστικά να διαφεύγουν πάλι στη στήλη του νερού. Αυτό μπορεί να είναι ψιλά γράμματα για κάποιο, αλλά σίγουρα είναι πολύ σημαντικό για κάποιον που θέλει να ελέγξει απόλυτα το οργανικό φορτίο στη στήλη του νερού.

Γενικά θεωρώ ότι πρέπει να είναι πλέον στα must ενός reef συστήματος με αξιώσεις, τόσο για την ευκολία που μας παρέχει , όσο και για την αποτελεσματικότητά του. Εξάλλου το κόστος δεν είναι απαγορευτικό αφού κινείται στα όρια ενός καλού φωτιστικού μεσαίου μεγέθους, ή ενός σκίμμερ παλι μεσαίου μεγέθους και με ένα καλό προγραμματισμό είναι εφικτή η αγορά του. 

Σίγουρα η αξία του θα φανεί καλύτερα σε βάθος χρόνου και θα ενημερώνω για την αποτελεσματικότητά του. Οι φωτογραφίες είναι από το δικό μου εγκατεσημένο με μερικές μέρες λειτουργίας. 

Screenshot 2019-06-13 at 7.19.57 AM.png

Screenshot 2019-06-13 at 7.20.36 AM.png

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε φίλε για την παρουσίαση. Σκεφτόμουν να βάλω και εγώ στο σύστημα μου πριν 6 μήνες. Μετά αποφάσισα να μην αποστειρωσω περισσότερο το ενυδρείο. Γενικά είναι η κλασσική μεγάλη κουβέντα που μπορεί να ανοίξει για τέτοια μηχανήματα. Περιμένουμε εντυπώσεις και σε διάρκεια χρόνου. 

Keep rolling :) :)

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, salamander said:

Ευχαριστούμε φίλε για την παρουσίαση. Σκεφτόμουν να βάλω και εγώ στο σύστημα μου πριν 6 μήνες. Μετά αποφάσισα να μην αποστειρωσω περισσότερο το ενυδρείο. Γενικά είναι η κλασσική μεγάλη κουβέντα που μπορεί να ανοίξει για τέτοια μηχανήματα. Περιμένουμε εντυπώσεις και σε διάρκεια χρόνου. 

Keep rolling :) :)

Να σου πω την αλήθεια ήταν και για μένα ο μόνος προβληματισμός. Βασικά ανησυχούσα μήπως στερεί πολύτιμη τορφή από filter feeders και κυρίως για ένα βραχάκι με πολύ όμορφα christmass tree  που έχω. Έκανα και σχετική ερώτηση και στο ultimate reef και στο reef2reef,  αν έχει κάποιος εμπειρία από αντίστοιχους οργανισμούς με ταυτόχρονη χρήση roller filter χωρίς όμως να πάρω κάποια ικανοποιητική απάντηση.

Αποφάσισα τελικά να το χρησιμοποιήσω θεωρώντας ότι η τροφή που πέρνουν είναι κυρίως κάτω από 20 micron (βρήκα κάποια περιορισμένη βιβολογραφία σχετικά) και ταίζοντας λίγο περισσότερο τορφή για sps που είναι σε σκόνη και τη διαλύεις σε νερό. 

Απουσιάζω από το σπίτι για διαστήματα πάνω από βδομάδα πολύ συχνά και η αλλαγή στις κάλτσες ήταν ένας επιπλέον μπελάς...

Ο χρόνος θα δείξει και θα σας καρατώ ενήμερους. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφέρων. Κράτα μας ενήμερους. 

Η αντικατάσταση του ρολού σε τί κόστος βγαίνει? 

Επίσης μπορείς να μας βγάλεις μια-δυο φώτος στο σημείο που κατεβαίνει το νερό απο το ενυδρείο, και μπαίνει στο roller?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στα 17 ευρω το ανταλλακτικο, αλλα τώρα βλεπω οτι εβγαλαν μεγαλυτερο στα 40 μέτρα και η τιμή ειναι 22 ευρω. Λογικα θα διαρκεί ενάμιση μήνα περιπου.

θα τραβηξω περισσοτερες πληροφοριες το απογευμα. Ειναι πολύ ευπροσάρμοστη η είσοδος τουνερού. Μπορει να αλλαξει και θέση και κατευθυνση

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα τώρα ξανά μια φωτογραφία, αλλά εκεί που  βρίσκεται η είσοδος του φίλτρου είναι πολύ δύσκολο να διακρίνεις ακριβώς τι γίνεται, οπότε να το περιγράψω καλύτερα. Μπορείς να δεις τη δεύτερη φωτογραφία για να καταλάβεις πως γίνεται η σύνδεση. 

Η είσοδος του νερού γίνεται σε μία γωνία pvc 32mm, η οποια μπορεί να τοποθετηθει σε όποια μεριά του φίλτρου θες εσύ (το φίλτρο έρχεται πλήρως αποσυναρμολογημένο και το συναρμολογεις εσύ). Επιπλέον μπορεί να κάνει στροφή 360 μοίρες οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην προσαρμοστεί σε οποιοδήποτε sump. Τώρα αν έχεις 2 επιστροφές από το main ή αν έχεις 2 ενυδρεία συνδεδεμένα στο ίδιο sump θα πρέπει να βάλεις ένα ταυ και να συνδέσεις την κάθε επιστροφή στη μία άκρη. Εγώ έχω έτοιμη μια φραγκιέρα και έτσι θα κάνω τη σύνδεση. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι για ροή μέχρι 5000 λίτρα την ώρα. Για μεγαλύτερη ροή πας καλύτερα σε άλλες εταιρείες, όπως η innovitech αλλά είναι και πιο ακριβές.

Επίσης τα πλαστικά που το κρατάνε στο τζάμι μπορεί να μετακινηθούν πάνω -κάτω ανάλογα με το ύψος του νερου μέσα στο sump. Γενικά η αίσθηση που έχω είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάξει σε οποιοδήποτε sump, αρκεί να χωράει.

Επιπλέον στη μια μεριά το φίλτρο έχει ένα άνοιγμα σαν υπερχείλιση σε πρίπτωση που μποκάρει ο μηχανισμός που γυρνάει το ρολό για να μην πλυμμηρίσεις. (δε φίανεται καθαρα στη φωτογραφία και το έβαλα σε κόκκινο πλαίσιο). Το άνοιγμα είναι αρκετά μεγάλο, οπότε μπορεί και εκεί αν θες να περάσει κάποια σωλήνα ή λάστιχο. Πολλοί περνάνε από εκεί την έξοδο του χημικού φίλτρου για να μην φεύγουν μέσα στο ενυδρείο αιωρούμενα σωματίδια-υπολείμματα αντιφώσφορου. Εγώ δεν το έκανα έτσι γιατί το νερό μετά το χημικό θέλω να πηγαίνει κατ ευθείαν στο ενυδρείο, δεν έχει νόημα να ξανπερνά από τη φίλτρανση.

Screenshot 2019-06-13 at 6.03.18 PM.png

Screenshot 2019-06-13 at 6.03.43 PM.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. 

Πολύ ενδιαφέρον προϊόν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

το κοιταω τις τελευταιες μερες που ψαχνομαι για εργαλεια...

Σε ποσο βαθος το εχεις στο σαμπ?? 

οποτε αν καταλαβα καλα αντι να υπερχυλιζει το νερο του ενυδρειου χυμα στο σαμπ, το προσαρμοζουμε στην γωνια του ρολερ. Σωστα?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 13/6/2019 at 10:57 ΠΜ, το μέλος thediscusman έγραψε:

Ειναι στα 17 ευρω το ανταλλακτικο, αλλα τώρα βλεπω οτι εβγαλαν μεγαλυτερο στα 40 μέτρα και η τιμή ειναι 22 ευρω. Λογικα θα διαρκεί ενάμιση μήνα περιπου.

θα τραβηξω περισσοτερες πληροφοριες το απογευμα. Ειναι πολύ ευπροσάρμοστη η είσοδος τουνερού. Μπορει να αλλαξει και θέση και κατευθυνση

Τι ΡΟΗ νερού στέλνεις προς τα εκεί ; Φενεται πολύ καλό 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...