Jump to content

Βοήθεια για φωτισμό Reef


adler21

Recommended Posts

Χαιρετώ την παλιοπαρέα του aquazone και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό.  Έχω εδώ και πολλά πολλά χρόνια ένα REEF 700 λίτρα. Επειδή έχω μεσα μονο LPS και μαλακά o φωτισμός που έχω είναι τ5 λάμπες συνολικά watt 250. H αλήθεια είναι ότι και έχω κουραστεί να αλλάζω λάμπες συνέχεια (το κόστος είναι 120 ευρώ τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο) και επίσης και ο λογαριασμός ρευματος είναι κι αυτός ένας παράγοντας. Από την άλλη δεν θέλω να διαθέσω 1000 ευρω για led αυτές τις εποχές. Ψάχνοντας βρήκα σε ευρωπαϊκό κατάστημα stock από FLUVAL SEA το πρώτο μοντέλο (στην διάσταση 120-140 τιμή 70 ευρω). Σκέφτομαι  να πάρω 4 τέτοιες  και να τις βάλω σε αλληλοκάλυψη γιατί το μήκος μου είναι 180. Σας ανεβάζω τα χαρακτηριστικά καθώς και φωτό από το ενυδρείο μου για να έχετε μια άποψη. Θέλω τις γνώμες σας ειδικά από αυτούς που έχουν χρησιμοποιήσει φωτιστικά led με smd. Ευχαριστώ πολύ !!!

 

https://www.amazon.co.uk/Fluval-SEA-Marine-Reef-122-145cm/dp/B00BFUJV4A  αυτό είναι το φωτιστικό που το έχω βρει 70 ευρω.

 

The Fluval Sea Marine & Reef Full Spectrum Performance LED Strip Light provides a balanced combination of multiple LEDs for optimal photosynthetic activity, coral growth and viewing.The strip light provides full spectrum lighting plus essential actinic blue spectral wavelengths that promote and support strong coral growth and color. It also emits balanced light for accurate viewing of your aquarium fish and its aquatic environment
Key Features:
- Full Spectrum Marine & Reef LED Lighting
- With essential actinic blue spectral wavelengths
- Promotes and supports strong coral growth and color
- Balanced combination of multiple LEDs for optimal coral photosynthetic activity, growth & viewing
- Features 6 unique LEDs, including 400, 420, 440, 460nm LEDs for outstanding blue spectrum coverage
- High CRI for accurate color rendition and perfectly balanced lighting
- 25,000 K Color Temperature
- 120 degree light dispersion for full area coverage and uniform lighting.
- Versatile mounting options (on frame, on cabinet, or suspended)
- 3 position magnetic switch with day/night off modes
- Extendable mounting brackets allow easy installation on a variety of aquarium widths
- Extension range: 122 to 145 cm (48†to 57â€)
- Watts: 46 W
- Lumens: 2340 lm
- Total LED Count: 692

IMG_0932.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει καποιον να χρησιμοποιεί σε ενυδρείο με κοράλλια αυτο το led.  Αλλα ίσως και να σου κάνει γιατί έχεις εύκολα κοράλλια.

Εγω μπορώ να σου πω να κοιτάξεις μιας εταιρίας μετρίου κόστους όπως εχω και εγω LEDZEAL.  Υπάρχουν και καλύτερα φυσικά αναλόγως το budget μας. 

Στο συγκεκριμένο έχω ανάπτυξη και σε ακροπόρες.

Το μονο που με προβληματίζει είναι οτι ίσως με ενα άλλο ποιο ακριβό Led να είχα καλύτερα χρώματα. Όμως και αυτό σχετικό είναι γιατι έχει να κανει με το πώς ρυθμίζει κανείς το φάσμα.(Ενδεχομένως να μην το ρυθμίζω σωστα, και το φωτιστικό να ειναι μια χαρα) 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ να πας σε κανονικό φωτιστικό. Εγώ όσες φορές έκανα εκπτώσεις και πήγα σε φτηνές επιλογές για χάριν οικονομίας, τελικά τα πλήρωσα διπλά και τριπλά...

Για να το αναλύσουμε λίγο περισσότερο έχει πολά led  χαμηλής απόδοσης που ναι μεν στο σύνολο μπορεί να σου δίνουν 46 watt αλλά δε συγκρίνονται σε καμιά περίπτωση με ένα φωτιστικό που θα έχει πάλι 46 watt αλλά με ledάκια 3 ή 5 watt. Επιπλέον αν δεν υπάρχει ψύξη στο φωτιστικό αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν τα ledάκια ένα ένα να καίγονται.

Κατά τη γνώμη μου φωτιστικά αυτού του είδους είναι μόνο για fish only.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα για τα λίτρα μου σε κανονικά φωτιστικά που λέτε 1000 ευρω δεν φτάνουν ...Είδα και τα LED ZEAL θα ήθελα 2000 για να βάλω 100 watt δεν παίζουν από μένα τουλάχιστον αυτά τα χρήματα αυτές τις εποχές. Αν έχετε κάποια πρόταση πιο οικονομική πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο  aliexpress αν ψάξεις θα βρεις πολύ πιο οικονομικά, με επώνυμα led, αλλά το σύστημα συναρμολογημένο θα είναι κινέζικο προιόν, οπότε εκεί ξέρεις πως ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

Δες και στο fish-street, που έχει οικονομικά προιόντα πάλι όμως συνήθως κινέζικα. Θεωρείται όμως αξιόπιστο μαγαζί και σίγουρα έχει δοκιμασμένα προιόντα.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

120 watt που ειμαι εγω το ειχα παρει 280 ευρω (Led Zeal )  

Κάνε καλή έρευνα , γιατί το φωτιστικό ειναι ενα απο τα σοβαρά θέματα που αφορούν ενα ενυδρείο. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

120 watt που ειμαι εγω το ειχα παρει 280 ευρω (Led Zeal )  

Κάνε καλή έρευνα , γιατί το φωτιστικό ειναι ενα απο τα σοβαρά θέματα που αφορούν ενα ενυδρείο. 

Μπορείς να μου πεις από που το πηρες ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.

Μπορείς λίγο να πεις τις διαστάσεις. 

700 λίτρα είναι πολλά. 

Εγώ θα σκεφτόμουν και το DIY φωτιστικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλησπέρα φίλε.

Μπορείς λίγο να πεις τις διαστάσεις. 

700 λίτρα είναι πολλά. 

Εγώ θα σκεφτόμουν και το DIY φωτιστικό. 

 

180 x 65 x60

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, fishbone! said:

Εγώ θα σκεφτόμουν και το DIY φωτιστικό. 

Καλημέρα φίλε! Η DIY κατασκευή είναι μια πολύ καλή επιλογή, αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις έστω πολύ στοιχειώδεις γνώσεις σε ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά. Μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ δυνατό φωτιστικό με πολύ λιγότερα χρήματα.

Δες εδω: http://reefled.co.uk/index.php?route=product/category&path=20

Παίρνεις και τη μεταλλική κατασκευή έτοιμη μαζί με τη ψύκτρα και κάνεις τις συνδέσεις: http://reefled.co.uk/led-equipment/led-housings-casing

Καλό θα ήταν να βάλεις και ανεμιστηράκι και έχεις ένα δυνατο φωτιστικό με πολύ λιγότερα χρήματα. 

 

Μέχρι πόσα είναι το budget σου; Αν μπορείς να δώσεις μέχρι 500 ευρώ μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα (σε πολύ καλή κατάσταση όμως) επώνυμα φωτιστικά από αγγελίες σε ξένα sites.

Εγώ αγόρασα  ένα AquaIllumination Hydra52  για 250 ευρω μαζί με τον controller του. Με 2 τέτοια θα είσαι καλυμμένος για όλα τα  μαλακά και lps και υπο πορουποθέσεις (στο κέντρο και ψηλα) ακόμη και sps. Όταν βγουν νέα μοντέλα τα προηγούμενα μπορείς να τα βρεις πολύ πιο οικονομικά. 

Μπορείς να ψάξεις και σε άλλες εταιρείες, όπως ecothec,  αλλά αυτά θα είναι λίγο πιο ακριβά. 

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...