Jump to content

Αναγνώριση είδους χρυσόψαρου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μπορείτε να μου πείτε τι χρυσόψαρο είναι το συγκεκριμένο;

Είναι comet;

IMG_20190613_182105.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, είναι Comet! Και είναι και πανέμορφο!! Σε τι ενυδρείο το έχεις; Μόνο του είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία της Γκόλντυ....

Δυστυχώς ήρθε η μικρή μου κόρη μετά από επίσκεψη στις νονές της πριν από ούτε μήνα με το χρυσοψαράκι αυτό σε μια μικρή γυάλα με πολύχρωμα χαλίκια λες και έκανε pride παρέλαση στη γυάλα!!!  και ένα κουτάκι τροφή (JBL  NOVO RED).

Οδηγίες του πετ σοπ που τους έδωσαν, αλλαγή νερού 100% ανά 2 μέρες , τροφή 2 φορές τη μέρα όσο πιάνεις με τα 2 δάχτυλα και αλλαγή το χαλίκι όταν αποχρωματιστεί!!!

Ναι είχε σε ένα σακουλάκι και περίσσευμα του γελοίου αυτού χαλικιού.
Εγώ αν και ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος με ενυδρεία κ.λ.π. μόλις το είδα στη γυάλα μου φάνηκε "κάπως" είναι η αλήθεια το όλο σκηνικό, για να μη πω για την ταλαιπωρία του ψαριού που έβλεπα στο βάλε βγάλε κάθε 2 μέρες...

Αλλά αφού το είπε ο πετσοπας, πως να τον αμφισβητήσω ο ανίδεος...

Τέλος πάντων για κανένα 15θήμερο έβαζα το ψαράκι σε ένα... τάπερ αφού το έβγαζα από τη γυάλα με ένα... σουρωτήρι και μετά έπλενα καλά τη γυάλα και το χαλίκι.

Ούτε λόγος για αντιχλώριο (αφού δεν περιλαμβανόταν στις πετσοποδηγίες...).

Λέω κάτσε να μπω να ψάξω στο ίντερνετ για πληροφορίες, γιατί δε μου κολλάει τίποτα.

Όπως κατάλαβες διαβάζοντας έφριξα! Απαιτούμενος χώρος, κύκλους αζώτου, αντιχλώρια κλπ.

Λέω πάει το χάνουμε το ψαράκι!

Έβαλα άμεσα παραγγελία για ένα έτοιμο σετ Aquastar 54 λίτρα ( ναι διάβασα και για τα περί χώρου του comet, αλλά προς το παρόν αν δε γίνει κανένα θαύμα δεν έχω άλλο χώρο - κλωτσάει και η γυναίκα μιας και της ήρθε απότομο όλο αυτό ) , φυτά, χαλίκια, σκούπες, απόχες , κουβάδες , λεκάνες , άλλη μια αντλία νερού για να κάνω τις αλλαγές νερού και... κάμποσα χημικά για να προλάβω ότι μπορώ (Aquatan που βρήκα άμεσα, Prime, Bio nitrivec, Toxivec έως και melafix για να υπάρχουν και μην τα ψάχνω αν χρειαστεί...

Διάλεξα την μέθοδο του στρωσίματος με έτοιμα βακτήρια.

Το Σάββατο έπλυνα ενυδρείο, χαλίκι , γέμισμα με νερό και aquatan και καμιά ώρα μετά sera bio nitrivec.

Κυριακή προσαρμογή και μπλουμ η Γκόλντυ (η κόρη είχε κάνει την ονοματοδοσία ήδη από το πετσοπ), αν και εμένα για αρσενικό μου μοιάζει, μιας και δε βλέπω να προεξέχει πωπουδάκι :).

Περιμένω δυστυχώς να έρθουν τα υγρά τεστ, οπότε δεν ξέρω τίποτα ακόμα για τιμές νερού.

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο έριξα την Τρίτη άλλα 10ml bio nitrivec για τον φόβο των ιουδαίων...

Ακόμα δεν έχει ξεθολώσει εντελώς (φαίνεται και στην φωτογραφία), οπότε μάλλον έχω bacteria bloom.

Ήδη αντιμετώπισα και θέμα δυσκοιλιότητας (σερπαντίνα που δεν έβγαινε) και τάισα αγγουράκι που είχα πρόχειρο και αύριο ή μεθαύριο έχει το πρόγραμμα αρακά.

Χτες ήρθαν και τα φυτά και εδώ έκανα ένα λάθος από το άγχος των ημερών να τα κάνω όλα γρήγορα.

Τα έβαλα απευθείας μέσα με μερικές ταμπλέτες.

Περίμενα και κάτι σπιτάκια του βυθού του μπικίνι που με έβαλε το θηλυκό στοιχείο του σπιτιού να παραγγείλω και είπα να προλάβω και αυτό (αχ δείτε τι ωραία που φαίνεται με τα φυτά και κρίμα που δε χωράει ο βυθός του μπικίνι...).

Τώρα αν βγει κάτι από τα φυτά θα κοιτάξω να το αντιμετωπίσω. Είδωμεν... 
Τα φυτά τα διάλεξα σύμφωνα με οδηγούς περί χρυσοψαροφυτών και είναι Echinodorus Bleheri , Vallisneria americana 'Natans' , Anubias Petite , Anubias Barteri var. Nana , Bucephalandra sp. 'Red' , Egeria Densa , Microsorum pteropus 'Windelov' .

Ευτυχώς πάντως δεν αγγίζει κανένα!

Μόνο το χαλίκι πιπιλάει και φτύνει :).

Το παρακολουθώ ώρες κυριολεκτικά κάθε μέρα πάντως και δείχνει υγιέστατο. Τουλάχιστον δείχνει...

Μου φαίνεται πάντως περίεργο που έχω κερδίσει από την εποχή της γυάλας την εμπιστοσύνη του.

Μου δίνει φιλάκια μόλις βάζω το χέρι μου στο νερό, ναι ξέρω μάλλον περιμένει τροφή, αλλά με αφήνει -αρκεί να το κάνω προσεκτικά και όχι απότομα- και να το αγγίζω.

Εκτός από ιντερνετικές παραγγελίες, έχω πάει ήδη και σε 3 διαφορετικά πετ σοπ και έχω απογοητευτεί απίστευτα.

Από δεν έχει ανάγκη τίποτα, μέχρι του δεν χρειάζονται τεστς αφού είναι "υπερβολή" και "μην μπλέκεις με αυτά".

Εκτός από το ενυδρείο τελικά χρειάζεται και φίλτρο στα αυτιά...

Με έχει αγχώσει το "παλιόψαρο" μη πάθει τίποτα που εκτός ότι κάθε λίγο και λιγάκι σηκώνομαι και πάω και το παρατηρώ, όταν είμαι στη δουλειά παίρνω τηλέφωνο σπίτι και τους βάζω να το παρατηρήσουν για να μου πουν μήπως κάνει τίποτα περίεργο ή αν παρατηρούν κάτι επάνω του κλπ.

Μη πως για όλες αυτές τις μέρες που διαβάζω λες και θα δώσω πανελλήνιες...

Και βέβαια είναι μόνο του αυτή τη στιγμή και θα παραμείνει έτσι λόγω χώρου.

Έχουμε κάνει πάντως προόδους στην ιδέα του νέου μέλους.

Η γυναίκα μόλις άκουσε για ενυδρεία κ.λ.π., είχε την άποψη του "γυάλα κι όσο αντέξει".

Τώρα και της αρέσει και βοήθησε και στα πλυσίματα...

Πέταξε κι ένα "ξέρω που θα καταλήξει όλο αυτό..." , εννοώντας ότι θα μου εμφανιστείς με κανένα μεγάλο ενυδρείο κάποια στιγμή (είναι πολύ πιθανό ανάλογα με το πως θα πάει όλο αυτό...πόσο με ξέρει...).

Ελπίζω να πρόλαβα και να πάνε όλα καλά.

Αυτά για την ώρα... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για το μεράκι, την αγωνία σου και το ενδιαφέρον σου να παρέχεις στο καημένο το ζωντανό τις καλύτερες δυνατές συνθήκες. Καημένο, γιατί αν δεν ήσουν εσύ υπεύθυνος και ανήσυχος οι πετσοπάδες θα το έστελναν μια ώρα αρχίτερα.

Τώρα, πάμε στο στρώσιμο. Σίγουρα τα βακτήρια βοηθάνε αλλά με την καμία ο κύκλος δεν ολοκληρώνεται νωρίτερα από τον προβλεπόμενο χρόνο. Σε κάθε περίπτωση παρέχουν κατάλληλες συνθήκες διαβίωσης στο ψαράκι. Θα ήταν ίσως ό,τι καλύτερο να έβρισκες μπόλι από κάποιο μέλος στην περιοχή σου. Τώρα, εφόσον ξεκίνησαν όλα καλά, συνέχισε σύμφωνα με τις οδηγίες του Nitrivec (και εγώ πάντα αυτά εμπιστευόμουν χωρίς κανένα πρόβλημα) και τάιζε με μεγάλη φειδώ. Μην το λυπάσαι. 2 φορές την ημέρα από ελάχιστη τροφή μέχρι να τουμπανιάσει το φίλτρο σου είναι υπεραρκετές.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες παρεμβάσεις (φυτέματα, καθαριότητα, χέρια μέσα κλπ.) προσπάθησε να είναι όσο πιο περιορισμένες μπορείς ειδικά μέχρι το ψαράκι να νιώσει εντελώς άνετα στο νέο του σπίτι για να μη στρεσάρεται επιπλέον χωρίς λόγο.

Αλήθεια το φίλτρο σου τι προδιαγραφές έχει και τι υλικά;; 

Νομίζω το πας με μεγάλο μεράκι και ο κόπος σου θα ανταμοιφθεί. Με την 1η ευκαιρία προχωράς σε κάτι "καλύτερο" για να προσθέσεις και συγκατοίκους στον/στην Γκόντλυ και να ζει πιο άνετα.. 

Οπότε απόλαυσέ το, καλή αρχή και να μας ενημερώνεις και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το περίεργο. Δεν στρεσάρεται, αλλά κάνει σα να χαίρεται που με βλέπει.

Είτε στο τζάμι που κάθομαι έρχεται και κάθεται στο τζάμι μπροστά μου είτε ακολουθεί το δάχτυλό μου στο τζάμι, είτε αν κάνω κάποια δουλειά μέσα.

Π.χ. Πάω να κατεβάσω το φίλτρο λόγω μικρής εξάτμισης ή να μετακινήσω κάποια φυτά, κολυμπάει ακριβώς δίπλα από τα χέρια μου και όλως "τυχαίως" την ακουμπάω εγώ και δεν τρομάζει.

Με έχει κουφάνει.

Όλο το "πακέτο" είναι της Eheim.

Είναι το νέο Aquastar με led.

Τo φίλτρο είναι το pickup 60.

Προς το παρόν που είναι μικρούλι το ψαράκι, φαίνεται να τα πηγαίνει καλά.

Αν και όπως το κόβω, αν μεγαλώσει αρκετά θα χρειαστώ κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο, ακόμα κι αν δεν αλλάξουμε ενυδρείο.

Έχoυμε δρόμο μπροστά μας :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε καθαριότητα. Σκούπα βυθού, αλλαγή νερού έκανα περίπου 40-45% και πρόσθεσα και 10ml  bio nitrivec.

Το νερό πάντως σε καμία περίπτωση δεν ξεθόλωσε εντελώς την εβδομάδα που πέρασε.

Σίγουρα ένα μεγάλο μέρος της θολούρα είναι τα βακτήρια, αλλά βλέπω και πάρα πολλά αιωρούμενα σωματίδια. Πιθανόν να φταίει το χαλίκι αν και το ξέπλυνα καλά πριν το βάλω. 

Σκέφτομαι να βάλω στο κάτω μέρος του φίλτρου (στην είσοδο του νερού), ενυδρειακό βαμβάκι. Ή στην έξοδο. Απλά για να συγκεντρώσει όλους αυτούς τους μικροσκοπικούς κόκκους που βλέπω να αιωρούνται, μιας και το σφουγγάρι στο φίλτρο δε νομίζω να μπορεί να τα μαζέψει αυτά. Το βλέπω να έχει μεγάλες τρύπες και οι κόκκοι πολύ μικροί για να συγκρατηθούν. Τώρα βέβαια από βδομάδα γιατί δεν πρόλαβα να πάρω βαμβάκι. Σκέφτομαι και το άλλο... Να βγάλω το σφουγγάρι και να το κρατήσω βυθισμένο στο ενυδρείο ενώ να βάλω μόνο βαμβάκι στο φίλτρο για μερικές ωρες. Θα είναι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια ψιλή στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι μόνιμα στο φίλτρο σου πάνω από το σφουγγάρι. Συνήθως, βοηθάει αρκετά στα σωματίδια. Βάλε μια φωτογραφία από το φίλτρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν λίγο δύσκολο να βγάλω φωτογραφία, γιατί πάλευα με το φίλτρο.

Το φίλτρο είναι αυτό:

 

eheim-pickup.thumb.jpg.6257de10d9dc3fe83df4b593b1e1b2a2.jpg

 

Στο σημείο που έβαλα το μπλε βελάκι είναι το σημείο στο οποίο μπαίνει νερό στο καπάκι πριν βγει από το ακροφύσιο.

Έβαλα ένα μικρό κομμάτι (λίγα χιλιοστά) από 100% πολυεστέρα (από φίλτρο απορροφητήρα) και το νερό πραγματικά άλλαξε όψη.

Απλά δοκίμαζα αρκετά (βάλε-βγάλε) με την ποσότητα, γιατί δε το βλέπω και τόσο δυνατό το φίλτρο και μου έκοβε την ροή.

Τώρα και ροή υπάρχει χωρίς να βλέπω τη διαφορά από πριν, αλλά και καθαρίζει.

Θα το τσεκάρω τακτικά γιατί σε μία ώρα που το είχα τσεκάρει, ήδη είχε αρχίσει να καφετίζει.

Αν είχε καμία δυνατή αντλία θα έβαζα περισσότερο και θα είχε γίνει ήδη λαμπίκο.

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε μου το γκολντι.. έτσι είναι αυτά τα ατιμα.. δένονται μαζί σου.. έχω και εγώ ένα χρυσό που αν μπορούσε να έμπαινε μέσα στη χούφτα μου όταν ταΐζω..
να κάνω μια παρατήρηση.. τα χρυσοψαρα θέλουν απλα.. είναι απίστευτοι κολυμβητές.. μην το γεμίζεις τσάμπα με πολλά διακοσμητικά.. ειδικά ψεύτικα..
και πιστεύω είναι πολύ νωρίς για σκούπα βυθού..
Πρόσεχε μην ανακατεύεις τον βυθό χωρίς λόγο γιατί ανεβάζει αμμωνία...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά είχα δοκιμάσει διάφορα λαχανικά για να ξέρω και τι τρώει και τι όχι και μάζεψα κάποια υπολείματα που ήταν εμφανή και επίσης ήταν πολύ ενεργητική απ' όταν μπήκε :P

Δοκίμασα μπρόκολο και κουνουπίδι αλλά δυστυχώς ενώ τα έτρωγε έπρεπε να είναι μικρά και γι αυτό διαλύονταν στο νερό.

Το αγγουράκι μόνο ήταν τέλειο. Δεν διαλυόταν.

Επειδή ακόμα στρώνεται κιόλας το ενυδρείο, δεν ήθελα να μαζευτούν πολλά.

Θα βάλω αργότερα φωτογραφία του ενυδρείου.

Προς το παρόν έχει μεγάλη άπλα.

Ήδη σχεδιάζω πάντως για μεγαλύτερο σπίτι και συγκατοίκηση με άλλο ένα comet τουλάχιστον και ίσως και τίποτα άλλο που ακόμα το ψάχνω τι θα είναι, για να μην υπάρχουν προβλήματα.

Βέβαια στο μεγαλύτερο θα με πρήξει η γυναίκα και η κόρη (που είναι δικό της το ψαράκι) να βάλω τα σπιτάκια του μπομπ, του καλαμάρη και τον τραγανό κάβουρα...

Σήμερα ήρθε του καλαμάρη και το έκρυψα :P , αλλά στο μεγαλύτερο δε βλέπω να γλυτώνω.

Μόνο αυτό μπαίνει πάντως στο χώρο μου λόγω ύψους

https://www.aquatlantis.com/en/products/style-led-120.html

120x40x45cm

Ρώτησα για φτιάξιμο ενυδρείου(135χ45χ42) τα 15 να είναι πλαινό sump, αλλά μου είπαν πάνω από 500 και αυτό αποκλείεται...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο! Μακάρι σύντομα να καταφέρεις να προσφέρεις και παρέα στο ψαράκι σου. Για ενυδρείο εννοείται όσο πιο μεγάλο καταφέρεις να αγοράσεις τόσο καλύτερα αλλά η τιμή που σου είπαν όντως δεν υπάρχει. Αν δε βιαστείς και παρακολουθείς τις αγγελίες θα βρεις πολύ επώνυμα ενυδρεία με βάσεις σε τιμές που δε φαντάζεσαι!! 

Αν δε θέλεις να περιμένεις η γνώμη μου είναι να κινηθείς σε Anubias (έχουν χιλιοσυζητηθεί εδώ μέσα) που θα σε καλύψει στις διαστάσεις που θέλεις και το βρίσκεις σε τιμή κρίσης! ;)

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι το ύψος που μπορεί να είναι max 45 πόντους και επειδή διάβασα για το 1.20 min μήκος για το comet, κανένα άλλο ενυδρείο δε βρήκα σε αυτή τη διάσταση.

Όλα όσα έχω βρει σε αυτό το μήκος, έχουν 50+ ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης αυτό το aquatlantis με το σπαστό καπάκι και όχι μονοκόματο βολεύει απίστευτα μιας και η απόσταση της βάσης με την οροφή του επίπλου (θα μπει χωνευτό το ενυδρείο) είναι 50 πόντους αλλά αυτός ο περιορισμός είναι μόνο στο κέντρο του ενυδρείου μπροστά και πίσω δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, οπότε θα ανοίγει κανονικά.

Το μονοκόμματο καπάκι δε θα μπορεί να ανοίξει.

Οπότε ή μονοκόμματο καπάκι και 40 πόντους (δύσκολο) ή σπαστό καπάκι και 45.

Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :)

IMG_20190620_081937.jpg

IMG_20190620_082020.jpg

Link to comment
Share on other sites

cd27ed751383faa29255e3e972a45285.jpg
Είναι μια κατασκευή δίκη μου εξολοκλήρου..
διαστάσεις 140-40-35 και κόστισε (τζάμια μόνο ) 120€.. ότι θες να σε πληροφορήσω..
Να βάλεις άλλο ένα κομετ αλλά κοιτα να έχει απλα..
για άλλο συγκάτοικο εκτός χρυσόψαρου μόνο σαλιγκάρια apple snail αντέχουν με τα χρυσοψαρα.. και αυτά όμως γίνονται τεράστια και είναι ρυπογόνα.. οποτε πρέπει να τα υπολογίσεις τα λίτρα σου τα φίλτρα σου να αντέχουν τον πληθυσμό..
επειδή βλέπω πως έχεις παθιαστει και το ψάχνεις πολύ θα σου δώσω μια φιλική συμβουλή απο πατέρα προς πατέρα (έχω 2 παιδιά ) προσπάθησε να περάσεις στο παιδί πως τα ψαράκια θέλουν αυτά που είναι στο βιότοπο τους για να είναι ευτυχισμένα..
Εγώ έτσι κατάφερα Να πείσω τα παιδιά να πετάξω τα ψεύτικα διακοσμητικά...
βάλε μέσα κανένα μικρό κομάντο driftwood δεσε καμία ανουμπια πάνω.. βάλε σκούρα πλάτη (ίσως μαύρο πλαστικό χρωμα ) βάλε ψηλή χαλαζιακη άμμο μαύρη.. θα είσαι αρκετά κοντά στον βιότοπο τους.. υποκογισε σωστά λίτρα / κάτοικοι /φιλτρανση..
Κανε το σωστό στήσιμο μου στο μεγάλο και θα δεις άλλα ψάρια άλλο χαρακτήρα.. και θα τα χαίρεσαι χρόνια.. ζούνε 25+ χρόνια σε σωστές συνθήκες..


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν χθες έκανα αλλαγή νερού γύρω στο 45%. Οι τιμές ήταν 0.2-0.5 η αμμωνία και 5 τα νιτρώδη πριν την αλλαγή. Προχθές είχα ρίξει και toxivec, επειδή είχα δει αυτές τις τιμές (ίδιες).

Μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα παρατηρήσει κανένα πρόβλημα στο ψαράκι εκτός του ότι από την στιγμή που το πήραμε, ανέβαινε τακτικότατα στην επιφάνεια και είτε έκανε μπυρμπουλήθρες, είτε απλά το ανοιγόκλεινε.

Σήμερα το πρωί στον καθημερινό παρατηρησιακό έλεγχο που κάνω, βρήκα ληθαργικό το ψαράκι και να κάθεται τακτικά στον πάτο.

Σε κάποια στιγμή λίγο το ακούμπησα για να "ξυπνήσει", γιατί όσο κοντά και να είχα το χέρι μου ήταν ατάραχο και ακίνητο.

Επίσης κάποιες φορές που κολυμπάει, κάνει κάποιες απότομες κινήσεις σαν τρομαγμένο.

Πάνω και κάτω πτερύγια τα έχει μαζεμένα.

Άλλο εμφανισιακό πρόβλημα δεν έχει.

Άλλαξα άλλα 15 λίτρα τώρα γιατί πάνω στην αλλαγή ανησύχησα  και το έβγαλα από το ενυδρείο και το έβαλα στον κουβά αλλαγής (δεν είχα και επιλογές) με καθαρό νερό και μια αεραντλία.

Στην αρχή τα ίδια. Καθόταν στον πάτο του κουβά. Τώρα έχει αρχίσει και ζωντανεύει και ανεβαίνει επάνω.

Μόλις τάισα και έφαγε κανονικά.

Έκανα πάλι μέτρηση στο ενυδρείο και τα νιτρώδη είναι ακριβώς τα ίδια με χθες, όπως και η αμμωνία.

Μπορεί να είναι απλό stress, δηλητηρίαση, τι ;

To ψαράκι είναι 20 μέρες στο ενυδρείο και το υπολογίζω 4 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Που να προλάβει ρε γαμώτο. Είναι μέσα 20 μέρες και η αμμωνία ανέβηκε μετά το 10 ήμερο μέχρι 1 και μετά έπεσε στο 0.5-0.25.

Εκτός από αυτό με το ανέβασμα στην επιφάνεια για μπουρμπουλήθρες από την πρώτη μέρα, δεν είχε κανένα άλλο σύμπτωμα.

Πήγα και πήρα αλάτι. Κάναμε μπάνιο σε αλατόνερο. Μπήκε σε μια λεκάνη καθαρή προσωρινά 20 λίτρων (για το νερό του ενυδρείου την έχω πάρει κι αυτή), άλλαξα και ένα 60% νερό στο ενυδρείο και μπήκε πάλι μέσα.

Σε μισή μέρα μέσα τέτοια αλλαγή. Μέχρι χθες το βράδυ ήταν χαρωπά τα 2 μου χέρια.

Έχω κατα στεναχωρεθεί.

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

Οι βιαστικές κινήσεις από δω και πέρα ίσως κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Εννοώ, οι αλλαγές δε χρειάζεται να είναι τόσο συχνές και τόσο μεγάλες.

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον @Φρου Φρου και επιπλέον τα πεσμένα πτερύγια είναι για εμένα το εμφανέστερο σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά. Το τι μάλλον είναι προφανές αλλά γενικά δεν είναι καλό σημάδι αυτό σε κάθε περίπτωση.. Στόχος είναι τώρα η αμμωνία να παραμένει μηδενική αν και το κακό ίσως έγινε. Το πρώτο 10ήμερο ήταν όλα οκ γιατί δεν είχε ξεκινήσει το στρώσιμο. Παρατήρησέ το καθημερινά απλά προσπάθησε οι συνθήκες να μην αλλάζουν απότομα. Και φυσικά εννοώ παραμέτρους νερού και θερμοκρασία όσο πιο σταθερά γίνεται. Ίσως υπάρχουν περιθώρια.. ενημέρωνέ μας αν θέλεις και μη θεωρείς τίποτα δεδομένο! Είναι fan for life τα Χρυσοψαράκια, όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Για δέσμευση της αμμωνίας μπορείς να χρησιμοποιήσεις Prime, νομίζω είναι πιο αποτελεσματικό από το Toxivec αν και την ίδια δουλειά υπόσχονται. Δε θα εξαφανιστεί η αμμωνία σου αλλά δε θα βλάψει κιόλας. Αλάτι μπορείς να αφήσεις απευθείας στο ενυδρείο σου αν θέλεις ες αει, βοηθάει. Για δοσολογία δες τη συσκευασία. Αν και εγώ δε θα έμπλεκα χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Απλά πιστεύω καλύτερα μόνιμα παρά για "μπάνιο".

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό νερό και την πρώτη αλλαγή που ακόμα δεν είχε τουλάχιστον στην αρχή αμμωνία τα έκανα με aquatan. Μετά χρησιμοποιούσα prime.

Σε μία βδομάδα-10 μέρες που ανέβηκαν οι τιμές δε νομίζω να πρόλαβε να δηλητηριαστεί.

Τώρα θα μου πεις ότι άλλους 3 (τουλάχιστον) μήνες δεν ξέρω τι γινόταν, αλλά και πάλι δεν έδειχνε κάτι (εκτός της αδυναμίας με την επιφάνεια).

Και κολυμπούσε σε κάθε σπιθαμή του ενυδρείου και ζωηρό έδειχνε, τα χρώματά του ήταν πάρα πολύ καλά και δεν είχε και κανένα εξωτερικό σημάδι (και ακόμα δεν έχει).

Μόνο το τελευταίο απόγευμα δεν ξέρω τι έγινε ακριβώς γιατί κοιμόμουν και άφησα το τάισμα στη σύζυγο.

Μου 'πε ότι δεν παρατήρησε κάτι και έφαγε κανονικά που τάισε αγγουράκι.

Σηκώθηκα τώρα το πρωί για δουλειά και ήταν στο βυθό ακίνητο αλλά ζωντανό, μπορεί και να κοιμόταν βέβαια (6 το πρωί).

Πάντως δεν αναπνέει γρήγορα. Από την πρώτη στιγμή χθες σαν να ανέπνεε και λίγο αργά. 

Όλη μέρα ασχολούμουν με το ψαράκι χθες και αισθάνομαι ότι χάνω μέλος της οικογένειας....

Περιμένω να ξυπνήσουν στο σπίτι για να μου πουν νέα, γιατί έχω σκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο...

Είπα στην γυναίκα μου να ρίξει μια κοφτή κουταλιά του γλυκού αλάτι, μέσα στο ενυδρείο.

Αν και είναι μικρή σχετικά η δόση, δεν ήθελα να ρισκάρω να στρεσαριστεί, γιατί λείπω κιόλας.

Μου είπε η γυναίκα μου ότι πλέον το ψαράκι έφυγε από το βυθό που απλά καθόταν ακίνητο και είναι συνέχεια ψηλά λίγο κάτω από την επιφάνεια.

Δεν βγάζει το κεφάλι έξω.

Δεν τριγυρνάει όμως, απλά κινείται συνέχεια να διατηρήσει τη θέση του.

Λίγο μπροστά, λίγο πίσω σαν να θέλει να αιωρείται στο ίδιο σημείο. Αλλά συνέχεια κινείται.

Και ότι με το που άνοιξε το καπάκι της ήρθε αμέσως το ψαράκι.

Μήπως θέλει φαγητό λέω που τουλάχιστον είναι καλό σημάδι μαζί με την άνοδο από το βυθό.

Αν και ήθελα να αποφύγω να το ταίσω σήμερα και αύριο.

Προς το παρόν της είπα να μην το ταίσει.

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

Να μην ταΐσει καθόλου και όταν επιστρέψεις κάνε μία μέτρηση στο νερό πάλι για αμμωνία και νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πριν απαντήσεις της είπα να ρίξει μια κανονική δόση toxivec.

Έκλεισε την αεραντλία επειδή κάνει λίγο θόρυβο και ίσως ενοχλείται το ψαράκι και επίσης έβγαλε την βαλβίδα του αέρα από το φίλτρο για να κάνει περισσότερη ανατάραξη.

Τώρα για τις μετρήσεις διάβασα ότι με το toxivec ή το Prime οι μετρήσεις είναι πλασματικές, γιατί μετράμε το σύνολο της αμμωνίας και όχι μόνο την ελεύθερη αμμωνία (τοξική).

Δε θα βγάλω άκρη δηλαδή. :(

Έγινε επεξεργασία - Στράτος
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες, δεσμεύεται χωρίς να φεύγει από το νερό (δεν είναι τοξική-βασικό) αλλά να έχουμε μια εικόνα.. μην ανακτεύεις όμως και Toxivec και Prime. Προσωπικά όπως έγραψα ξανά προτιμώ το 2ο.. Θα στρώσει σιγά σιγά πιστεύω. Αερντλία δε χρειάζεστε, μόνο το φίλτρο θα είναι οκ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...