Jump to content

Οι μικρούλες μου


Recommended Posts

Τις γαριδούλες τις αγαπούσα πάντα, όμως δίσταζα να πάρω καθώς θεωρούσα ότι τα low cost ενυδρεία μου δεν ήταν για αυτές. Αυτό βέβαια είναι ενα ερώτημα που μένει να απαντηθεί με την πάροδο του χρόνου - είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Αποφάσισα στις αρχές του μήνα (1/6) να πάρω 4 neocaridina blue, αρχικά μπήκαν σε ένα 15λτ (στρωμένο φιλοξενούσε έως τότε μονομάχο) και αφού όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά και δεν είχα απώλειες το προηγούμενο ΣΚ μετακόμισαν στο 40λτ με συγκατοίκους ember tetra, ramshorn και pugmy cory.

Εχθές προστέθηκαν άλλες 2 και αποτόλμησα και 2 crystal red καθώς είχαν την ίδια τιμή και θεώρησα ότι πρόκειται για low grade. Στο ενυδρείο προστέθηκαν και φύλλα catappa ευγενική χορηγία από τον κύριο που με εξυπηρέτησε.

Οπως καταλαβαίνετε δεν ξεκολλάω από το ενυδρείο.... τις χαζεύω και τις απολαμβάνω όσο μπορώ (τις μετράω κιόλας να σας πω :blush:) και σήμερα διαπίστωσα ότι η μία blue έχει αυγουλάκια....:wootwoot:

 

IMG_20190615_143225167.jpg

IMG_20190616_125343093.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Ας μείνουν ζωντανές για αρχή και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι μικρές ζουν και δείχνουν καλά, ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και να δω γαριδομωράκια, έως τοτε, μία φωτο του ενυδρείου που τις φιλοξενεί:

 

IMG_20190626_202048124~2.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το σπιτικό τους.

Από συμπεριφορά πως είναι;

Τις βλέπεις στα ταίσματα?:)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTIRIS όχι, δεν έρχονται στα ταίσματα... προφανώς βρίσκουν φαγητό και δεν πεινούν, τα σαλιγκαράκια μου πχ τρέχουν... αυτές είναι στα φύλλα catappa συνήθως ή στο ξύλο.

Δεν είναι πως δεν τις βλέπω αλλά δεν τις βλέπω και εύκολα...

πχ δες εδώ πριν λίγες ώρες σε ώρα φαγητού...

 

 

IMG_20190630_185445536~2.jpg

IMG_20190630_185504652~2.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οταν οι γαριδουλες θα γινουν πολλες (20+), θα τρεχουν για φαγητο! Μην ανησυχείς.

σιγουρα βρισκουν κατι να τσιμπησουν... :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ευχαριστώ @natateo!,

Μακάρι να γίνουν τόσες! Εστω οι μπλε που είναι neocaridina, οι ριγέ μου δεν περιμένω να γίνουν πολλές είναι μόλις δύο, θα ήθελα όμως να βγάλουν το καλοκαίρι και βλέπουμε από φθινόπωρο αν θα προσθέσω (εφόσον ξαναβρω low grade για να έχουν ελπίδες επιβίωσης στο δικό μου ενυδρείο).

Φιλοξενώ τα ανιψάκια μου αυτές τις μέρες και όταν τις είδε ο μεγάλος μου είπε πως είναι ψεύτικες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

:wootwoot:Εχω και πάλι γαριδούλες!

Αυτό που φαίνεται φευγαλέα στην μία φωτο είναι ένα pearl danio που ποτε δεν θα καταφερω να φωτογραφίσω...:)

 

Ευχαριστώ @natateo!!

IMG_20191010_111902904.jpg

IMG_20191010_112029088.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...