Jump to content

Ενυδρείο με μονομαχίνες


panagiotis_dms

Recommended Posts

Λοιπόν δείτε πως έχει η κατάσταση και περιμένω τις συμβουλές/απόψεις σας.

Τρέχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα κοντά 3 μήνες τώρα με τρείς μονομαχίνες. Δύο στην αρχή και έβαλα άλλη μία στην πορεία. Δυστυχώς η τελευταία έφαγε πολύ ξύλο από την αφεντικίνα σε σημείο που ήμουν κοντά στο να την χάσω αλλά εν τέλει προσαρμόστηκε μια χαρά. 

Ποιά είναι το θέματα τώρα:

1) Έχω άλλη μια μονομαχίνα που μου δόθηκε αλλά λόγω του ότι είναι σχετικά μικρή ~3εκ. φοβήθηκα να την βάλω μαζί με τις άλλες μιας και θα την είχαν στεσάρει σίγουρα. 

    'Εκτοτε την έχω μόνη της σε 35λ 1,5 μήνα περίπου με το σκεπτικό ότι θα μεγαλώσει λίγο και ίσως τα καταφέρει. Έχει πάρει μπόι αλλά παραμένει η μικρότερη.

2) Αυτήν την εβδομάδα περιμένω ένα ζευγάρι από άγριους μονομάχους οι οποίοι με το που μπούν και προσαρμοστούν καλά θα προσπαθήσω αναπαραγωγή μέσα στο καλοκαίρι σε πλαστικό δοχείο με όλα τα απαιτούμενα. Τώρα όμως ο αρσενικός θα μπεί στα 35λ μόνος του και το κορίτσι μαζί με τις άλλες.

 

Δεν σκοπεύω να κρατήσω 5 θυληκές σε τόσο λίγα λίτρα αν και πρώτον το ενυδρείο πιστεύω ότι πληρεί τις προυποθέσεις ως ένα σημείο (καλό φίλτρο και πολλές κρυψώνες) και δεύτερον από συμβουλή του εκτροφέα είναι καλό να έχουμε από 4-6 θυληκές για να δουλέψει το σύστημα αλλά  Έτσι αποφάσισα να στήσω ένα τρίτο ενυδρείο "φιλοξενίας" το οποίο θα το χρησιμοποιήσω για τα θυληκά που θα έχουν βγεί από αναπαραγωγή μεταγενέστερα αλλά μέχρι τότε θα μπεί ένα κορίτσι. Όμως από βλακεία μου δεν το έστησα έγκαιρα, αν και το μπόλιασα, και έτσι αναγκαστικά για μία βδομάδα-δέκα μέρες θα μείνουν όλες οι θυληκές μαζί. Σκέφτεστε κάποια μέση λύση που θα μπορούσα να κάνω?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεις να κοψεις πλεξιγκλας, να βαλεις δρομεις και να την βαλεις στο 1/3 - 1/4 του ενυδρειου την μικρη?
Θα ειναι απομονωμενη απο τις μεγαλες που σιγουρα θα την στρεσαρουν και θα εχει τον χρονο να μεγαλωσει.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο είναι αναπόφευκτο για να διαμορφωθεί η ιεραρχία. Μετά από μια περίοδο έντασης θα ηρεμήσουν τα πράγματα. Αυτό που σου έχουν πει για τα περισσότερα θηλυκά αληθεύει και ακόμα καλύτερα αν είναι σε μονό αριθμό ο πληθυσμός τους. Βάζεις όλα και ίσως λίγα ακόμα θηλυκά ταυτόχρονα στο ενυδρείο αφού πρώτα έχεις κάνει αναδιαμόρφωση του χώρου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Πως θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεις να κοψεις πλεξιγκλας, να βαλεις δρομεις και να την βαλεις στο 1/3 - 1/4 του ενυδρειου την μικρη?
Θα ειναι απομονωμενη απο τις μεγαλες που σιγουρα θα την στρεσαρουν και θα εχει τον χρονο να μεγαλωσει.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστή η σκέψη Πάνο αλλά μπορώ να απομονώσω μόνο ένα μικρό κομμάτι του ενυδρείου ειδάλλως θα πρέπει να τα βγάλω όλα έξω και φτου κ απ την αρχή στήσιμο :waaa:.

Το θέμα μου είναι το μεσοδιάστημα μέχρι να πιάσει το μπόλι στο καινούργιο. Μετά δεν θα έχω θέμα. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Το ξύλο είναι αναπόφευκτο για να διαμορφωθεί η ιεραρχία. Μετά από μια περίοδο έντασης θα ηρεμήσουν τα πράγματα. Αυτό που σου έχουν πει για τα περισσότερα θηλυκά αληθεύει και ακόμα καλύτερα αν είναι σε μονό αριθμό ο πληθυσμός τους. Βάζεις όλα και ίσως λίγα ακόμα θηλυκά ταυτόχρονα στο ενυδρείο αφού πρώτα έχεις κάνει αναδιαμόρφωση του χώρου 

Η ιεραρχία έχει διαμορφωθεί ήδη αλλά έχει γίνει με τον εντελώς λάθος τρόπο του να μπαίνουν διαδοχικά θυληκά και όχι όλα μαζί ώστε να πέσει ξύλο μία και καλή και ύστερα να ηρεμήσουν. Ειδικά στην περίπτωση του τελευταίου θυληκού, και ενώ ήδη είχαν πλακωθεί οι δύο προηγούμενες μεταξύ τους, γύρισα σπίτι και την βρήκα σε άθλια κατάσταση με μαδημένα πτερύγια και φουλ στρες. Έχει αναρρώσει τώρα απλά φοβάμαι όπως είπα για το τι θα γίνει όταν μπει και το τέταρτο θυληκό και την περίπτωση να φάει ξύλο από όλες μαζί. Εκτός του ότι δεν θέλω να την χάσω για κανένα λόγο θέλω να της κάνω και πολύ καλή προσαρμογή μιας και το ψάρι θα έχει ταξιδέψει ώρες.

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

:mellow:Το ενυδρείο φιλοξενίας τί πρόβλημα έχει; Εννοώ αφού μπολιάστηκε και η ιχθυοφόρτωση θα είναι ένα ψαράκι... είναι οι μετρήσεις αποτρεπτικές;

Δεν παίζει ως προσωρινή λύση να μπει η μια στο ενυδρείο φιλοξενίας και η άλλη σε άλλο με νερό από το μεγάλο / καθημερινή παρακολούθηση / αλλαγές όσο συχνά χρειάζεται;

Νομίζω ότι για τις ημέρες που λες θα μπορέσεις να κρατήσεις σταθερές παραμέτρους αφού το νερό θα είναι έτοιμο και η ιχθυοφόρτωση ελάχιστη.

 

Αν το ανωτέρω δεν είναι εφικτό και λέω χαζομάρες (πράγμα διόλου απίθανο) νομίζω η λύση που πρότεινε ο @panos nts είναι μονόδρομος εστω και αν ο χωρος που θα απομονώσεις είναι μικρός.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, panos nts said:

Πως θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεις να κοψεις πλεξιγκλας, να βαλεις δρομεις και να την βαλεις στο 1/3 - 1/4 του ενυδρειου την μικρη?
Θα ειναι απομονωμενη απο τις μεγαλες που σιγουρα θα την στρεσαρουν και θα εχει τον χρονο να μεγαλωσει.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το πλεξιγκλας υπαρχει περιπτωση να κόβει τη ροη του ενυδρειου και να δημιουργεί στασιμα νερα;

Link to comment
Share on other sites

Το πλεξιγκλας υπαρχει περιπτωση να κόβει τη ροη του ενυδρειου και να δημιουργεί στασιμα νερα;
Ναι υπαρχει αυτη η πιθανοτητα για αυτο κανουμε πολλες τρυπες στο πλεξιγκλας για να κοψουμε οσο γινεται λιγοτερο την ροη! Αν παλι δουμε οτι τοσο μεγαλη διαφορα υπαρχει, μπορουμε να βαλουμε εναν μικρο κυκλοφορητη η ενα αεροφιλτρο..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αν βαλεις μπολι απ το ενυδρειο τι φοβασαι;Κ στην τελικη μη βαζεις μονο ποσοτητα σαν μπολι αλλα βαλε ολο το νερο σπ το μεγαλο κ συμπληρωσε φρεσκο στο ενυδρειο που τρεχει καιρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ όμως να πω με ασφάλεια ότι το μπόλι έπιασε σε μία μέρα? Δεν πρέπει να το αφήσω κάποιες μέρες? 

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρηαεις μετα απο καποιες ωρες.. θα φανει αν επιασε η οχι.. η βαλε καποιο σαλιγκαρι μεσα να σου κρατησει.. βαλε τα ρανσνομ ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, johnbaggios said:

Μα αν βαλεις μπολι απ το ενυδρειο τι φοβασαι;Κ στην τελικη μη βαζεις μονο ποσοτητα σαν μπολι αλλα βαλε ολο το νερο σπ το μεγαλο κ συμπληρωσε φρεσκο στο ενυδρειο που τρεχει καιρο.

Το ανωτέρω έκανα 2 φορές σε στήσιμο μικρών, 50-70% νερό από στρωμένο, λίγο βιολογικό υλικό από το στρωμένο στο φίλτρο του νέου και κάποια στοιχεία πχ φυτά ή /και ξύλα από το παλαιό στο νέο (δεν προσέθετα δηλ. εντελώς νέα αντικείμενα πχ μπορεί το ξύλο να μην ήταν στο παλαιό αλλά έτρεχε χρόνια σε ενυδρείο και είχε μείνει σε αχρηστία σε προστατευμένο περιβάλλον).

Ειχε απόλυτη επιτυχία και τις δυο φορές. Απέτυχα μονο όταν σε άλλη περίπτωση έβαλα λίγο "στρωμένο" νερό 20-30% και τα πάντα (ξύλα, φυτά, χαλίκι) ήταν εντελώς καινούργια.

9 hours ago, panos nts said:

Κανε μετρηαεις μετα απο καποιες ωρες.. θα φανει αν επιασε η οχι.. η βαλε καποιο σαλιγκαρι μεσα να σου κρατησει.. βαλε τα ρανσνομ ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάντα είχα μέσα ramshorn ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση ακόμα περι διαχωριστικου στο ενυδρειο...σορρυ κιολας παναγιωτη που αλλαζω λιγο θεμα...αν αντι πλεξιγκλας βάλω τα διχτια απο τη γεννηστρα λέτε να κάνει δουλεια...βαζω και λιγη μοσσ πανω και κάνω ένα "φυσικο" διαχωριστικο 

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση ακόμα περι διαχωριστικου στο ενυδρειο...σορρυ κιολας παναγιωτη που αλλαζω λιγο θεμα...αν αντι πλεξιγκλας βάλω τα διχτια απο τη γεννηστρα λέτε να κάνει δουλεια...βαζω και λιγη μοσσ πανω και κάνω ένα "φυσικο" διαχωριστικο 
Οποιοδηποτε μεσο και να χεησιμοποιησεις αν βλεπεις οτι κανει δουλεια ειναι "σωστο".. η ιδεα που λες δεν ειναι ασχημη.. ισως με διπλο διχρυ και ενδιαμεσα μος να φαινοταν και πιο ομορφο το αποτελεσμα! Απλα με πλεξιγκλας ειναι η πιο safe εκδοχη.. εσυ κανεις τις τρυπες, εσυ ελεγχεις που και πως, ειναι στοιβαρο..
Ειναι σημαντικοι λογοι αυτοι..

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update:

Είμαστε σχεδόν έτοιμοι.

Πρώτες μετρήσεις μετά το μπόλιασμα: 

Αμμωνία: 1. Σκέφτηκα ότι λίγη τροφή θα βοηθούσε την βιολογία σε πρώτη φάση αλλά μου έπεσε λίγο παραπάνω :unsure:. Ετοιμάζω καλή αλλαγή αύριο με διπλό prime και πιστεύω θα πέσει.

Νιτρώδη: 0

Νιτρικά: 10 

 

Και μερικές φωτογραφίες. Βαρέθηκα τα ξύλα και είπα να το πάω σε πέτρινο αυτή τη φορά. Μελλοντικά θα μπουν κάποια φυτά επιφανείας.

65157948_444955856342784_5309701663831883776_n.jpg

64668475_584150452110042_477485657623625728_n.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

 

Και μερικές φωτογραφίες. Βαρέθηκα τα ξύλα και είπα να το πάω σε πέτρινο αυτή τη φορά. Μελλοντικά θα μπουν κάποια φυτά επιφανείας.

65157948_444955856342784_5309701663831883776_n.jpg

64668475_584150452110042_477485657623625728_n.jpg

Ωραίες πέτρες για Αφρικάνικο ειναι αυτες, ειναι ''ουδετερες'' ομως ετσι?...σορυ για το ασχετο ποστ, αλλα ο καθενας με τη καψα του. :D.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες είναι dragon stone εκτός νομίζω από την μεγάλη. Ακριβούτσικες αλλά πολύ όμορφες για πέτρινα scape και ουδέτερες ναι. Τσέκαρα ph δοκιμαστικά και δεν είδα κάποια διαφορά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:Μου αρέσει πολύ!

Θα βάλεις catappa και επιφανείας; Οι μακριές ριζούλες από τα επιφανείας θα δώσουν το "ζούγκλα" εφέ για να κρύβονται και να έχουν τον χώρο τους οι κυρίες, τα catappa τανίνες και μαυρίλα, οι πέτρες δεν δείχνουν να έχουν κοφτερες άκρες ...

Νομίζω ότι παρά το ανορθόδοξο setup το ενυδρείο σου έχει όλα τα φόντα να δικαιώσει την επιλογή σου!

+ ότι είναι πανέμορφο!

Να το χαρείς και εσύ και οι μικρές!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! 

Τανίνες ναι στάνταρ είτε από σκέτα φύλλα είτε από εκχυλισμα που φτιάχνω μόνος μου. Στο ενυδρείο θα μπεί μόνο μια θυληκιά οπότε θα είναι βασίλισσα. 

Μου φάνηκε πρωτότυπη σαν ιδέα το στήσιμο μονομαχοενυδρείου με πέτρες και μπορώ να πω ότι βγήκε ωραίο αν και το αρχικό μου σκεπτικό ήταν ενυδρείο bonsai tree με μικρότερες πέτρες αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και είναι αρκετά ακριβά τα δεντράκια. Να σου πω την αλήθεια δεν μου κολλάει να φυτέψω και κάτι, λέω επιφανείας φυτά ίσα ίσα για σκιά αλλιώς θα το άφηνα όπως είναι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο scape! Περιμενουμε την εξελιξη......

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το καινούργιο ζευγάρι :wootwoot:

Ευτυχώς καλά και οι δύο στην υγεία τους. Τα ψάρια είναι πολύ ταλαιπωρημένα γι αυτό έχει προκύψει ένα θέμα με το θυληκό και θέλω την συμβουλή σας.

Με το που έβαλα το θυληκό στο ενυδρείο, μετά από καλή προσαρμογή, κρύφτηκε αμέσως και κάποιες φορές που ανέβαινε για αέρα έτρωγε μπούλινγκ από τις άλλες. Μιλάμε για στρες όχι αστεία.

Σκέφτομαι να κάνω τράμπα με το θυληκό που έχω βάλει στο παραπάνω ενυδρείο αλλά πριν κάποιες μέρες είχα μετρήσιμη αμμωνία. Στην κυριολεξία μπούκωσα το φίλτρο με μπόλι και με κάποιες μετάνοιες για τις αμαρτίες μου και προσευχές που έκανα πιστεύω ότι έπιασε. 

Τι προτείνετε? Να αφήσω το καινούργιο θυληκό στο υπάρχων που έχει κρυψώνες αλλά θα εκτεθεί σίγουρα σε επιθέσεις ή να το μεταφέρω στο άλλο και με συχνές αλλαγές νερού να δω αν θα την παλέψει και να είναι μόνη της? 

:helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

:)Καλώς τα δέχτηκες!

Προσωπικά θα έκανα το δεύτερο και θα έβαζα στο ενυδρείο μεγάλη ποσότητα νερού από το μεγάλο για να βελτιώσω τις συνθήκες.

Νομίζω ότι το κυνήγι είναι ότι χειρότερο μπορεί να της τυχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς το δέχτηκες το ζεύγος! Πριν από κάποιες μέρες είχες μετρήσιμη αμμωνία...Αν τώρα δεν έχεις,

δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Την βάζεις μόνη της χωρίς δεύτερη σκέψη. Προσωπική άποψη πάντα...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. 

 

Ο αρσενικός έχει προσαρμοστεί μια χαρά. Το θυληκό προσαρμόστηκε και βγήκε στη βόλτα, έφτασε στο σημείο να κυνηγάει και κάποιες από τις άλλες αλλά σίγουρα πρέπει να φύγει. 

Το άλλο μου ενυδρείο έχει ακόμη αμμωνία και πρέπει παση θυσία να πέσει το συντομότερο δυνατόν ειδάλλως βάζω σε κίνδυνο και τα δύο μου ψάρια. Αύριο που έχω αλλαγή θα προσθέσω νερό από το ένα παλιό. Ουφ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω αναστεναγμούς. Άμα μπλέκεις με γυναίκες, αυτά τραβάς. Ανισόρροπα πλάσματα, παιδί μου...:hehe:

Πάντως, αφού προσαρμόστηκε τόσο γρήγορα και πέρασε απ'το "άνοιξε πέτρα να κρυφτώ" στο "πίσω και σας έφαγα",

είναι άκρως θετικόν. Σημαίνει ότι η κοπελιά έχει τσαγανό και δεν είναι διατεθιμένη να επιτρέψει στις άλλες καλιακούδες

να της πάρουν τον αέρα. Οπότε, σε 1-2 μέρες μπορεί και να το ξανασκεφτείς για τη μετακόμιση. Παρακολούθα, κόβε κίνηση και θα κρίνεις αν χρειάζεται να φύγει αυτή...οι άλλες...ή αν θα γίνουν τελικά φιλενάδες καρδιακές κι αγαπημένες...(λέμε τώρα):D

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάνε οι νεοφερμένες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...