Jump to content

Έπαθε το χρυσόψαρο μου κατάθλιψη


Recommended Posts

 Γεια σας Θα θελα να κάνω μία ερώτηση είχα δύο χρυσόψαρα και το ένα πέθανε ξαφνικά ενώ δεν είχε κανένα σύμπτωμα μόλις πέθανε το δεύτερο του έβαλα έναν καθρέφτη για να μην είναι μόνο του μέχρι να πάρω άλλο χρυσόψαρο τις πρώτες δύο μέρες ήταν μία χαρά και κολυμπούσε αν και όταν είχε πεθάνει το άλλο είχε τρελαθεί μέσα στο ενυδρείο εκεί που έχω έχω ένα ενυδρείο μεταφοράς το Μεγάλο Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι να σου πω την αλήθεια Βάζω 6 σταγόνες αντιχλωριο αλλάζω το νερό κάθε τέσσερις μέρες και τους δίνω τέσσερα με πέντε flakes ανά ψάρι μετά από δύο μέρες με τον καθρέφτη που ήταν εντάξει Αν και κολυμπούσε σε όρθια στάση με όπισθεν σήμερα που είναι η τρίτη μέρα κάθεται συνεχώς στον πάτο με μαζεμένα τα πτερύγιά του και σηκώθηκε μόνο για να φάει τροφή σήμερα το πήρα ένα δεύτερο χρυσόψαρο ήταν Λες και δεν το έβαλα δεν του έκανε κάποια διαφορά το δεύτερο είναι πάρα πολύ ζωηρό κολυμπάει συνέχεια τι μάλιστα πλησιάζει και το άλλο ας πούμε καμιά φορά σαν να το σπρώχνει για να του δώσει ώθηση να κολυμπήσει αλλά τίποτε έχει πάθει κάποιου είδους κατάθλιψη Ή μήπως δεν είναι καλές συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο υπάρχει; Για 2 Χρυσόψαρα, κάτω από 80lt νερό και χωρίς δυνατό φίλτρο, αν κατάλαβα καλά, δε νομίζω πως είναι θέμα κατάθλιψης αλλά μάλλον φυσικής εξέλιξης προς τον άμεσο θάνατο. Αν θέλεις βάλε μία φωτογραφία να έχουμε μία εικόνα για τι ενυδρείο μιλάμε..

Link to comment
Share on other sites

αν θες να ζησουν πρεπει αμεσα να τα βγαλεις αμεσως απο εκει και να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 60 λιτρα και πανω. μεχρι να γινει αυτο κανε καθε μερα αλλαγες νερου πανω απο το μισο

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κατάθλιψη το ψάρι, απλώς αργοπεθαίνει. Το 1ο γιατί πέθανε, δεν αναρωτήθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου, όσα χρυσόψαρα και να βάλεις σ'αυτό το δοχείο αποθήκευσης- καλάθι γι' άπλυτα - ο Θεός να το κάνει ενυδρείο, την ίδια κατάληξη θα έχουν. Ένα τέτοιο δοχείο κάνει μόνο για καραντίνα και όχι για μόνιμη διαβίωση. Για μία αξιοπρεπή διαβίωση, ένα ζευγάρι χρειάζεται ένα ενυδρείο 80εκ. μήκος (γύρω στα 100 λίτρα καθαρά) μ' ένα καλό εσωτερικό φίλτρο (να μπορεί να πάρει τουλάχιστον μισό λίτρο βιολογικού υλικού)...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...