Jump to content

Απόπειρα DIY ψύξη


GVC

Recommended Posts

Καλημέρα. Έκανα μια απόπειρα συστήματος ψύξης. Το στήσιμο φαίνεται στις φωτογραφίες. Νομίζω ότι σαν φιλοσοφία είναι ίδιο με ένα chiller. Βέβαια...να σημειώσω ότι στα chiller παρατήρησα να αναγράφεται και ένα ψυκτικό υγρό το R134A. Ψυκτικός να δηλώσω δεν είμαι :) κάτι μου λέει ότι δεν θα έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα. Έχετε να μου προτείνεται κάποια διορθωτική ενέργεια;;

file1-14-1.jpg

file1-15-1.jpg

file2-7-1.jpg

file2-8-1.jpg

file3-4-1.jpg

file4-1-11.jpg

file4-2-1.jpg

file-33-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το σύστημα που έφτιαξες δε θα δουλέψει. Το πιο πιθανό είναι να σου ανεβασει τη θερμοκρασια και οχι να στη ριξει. 

Για να στο δώσω να το καταλάβεις, έστω ότι το νερό στο ενυδρείο έχει 27C στο αέρα 28C και θες να το ρίξεις στους 26C. Μέσα στο κύκλωμα του στοιχείου ( ψυγειο) θα κυκλοφορεί νερό με 27C και τα ανεμιστηρακια θα του φυσάνε αέρα με 28C. Άρα όπως καταλαβαίνεις η θερμοκρασία του νερού θα ανέβει, έστω και οριακά. 

Όταν βάζουμε ανεμιστηρακια να φυσάνε το νερό, η πτώση της θερμοκρασίας δεν προκαλείτε από τον αέρα καθαυτό, αλλά από την εξάτμιση που προκαλεί.

Στα chiller υπάρχει κύκλωμα με φρεον όπως τα κλιματιστικα που παγώνει το ψυγείο και έτσι συντελείται η πτώση της θερμοκρασίας. 

Ελπίζω να βοήθησα.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις μια πλακέτα peltier. Έχει πολλά σχετικά video στο you tube. Στην Ελλάδα από τι έχω ψάξει λίγο είχα βρει σχετικά προϊόντα στο www.cableworks. gr

Link to comment
Share on other sites

@GVC Τί έγινε?Το δοκίμασες?

 

Πώς δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα με δύο fan και τελικά απέτυχε. Είχατε δίκιο, θέλει να γίνει η μετάδοση θερμότητας, ή μάλλον καλύτερα η επαγωγή μέσω ανατάραξης. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Ναι το δοκίμασα με δύο fan και τελικά απέτυχε. Είχατε δίκιο, θέλει να γίνει η μετάδοση θερμότητας, ή μάλλον καλύτερα η επαγωγή μέσω ανατάραξης. 

 

Αν και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στα ενυδρεία, θα σου απαντήσω τεχνικά.

Για να γίνει η όποια ας πούμε μετρήσιμη απαγωγή θερμότητας, στο σύστημα που έχεις ήδη, μπορεί να γίνει με ένα τρόπο.

Να ανοίξεις το ψυγειάκι που έχεις και να δεις αν οι ψύκτρες είναι απλά κολλημένες με το ψυγείο ή όλο είναι ένα μπλοκ.

Αν είναι ένα μπλοκ ατύχησες. 

Αν οι ψύκτρες είναι κολλημένες, τις ξεκολλάς και τις κολλάς πάλι βάζοντας ανάμεσα peltier, που θα καλύπτει όλη την επιφάνεια του ψυγείου που ακουμπάει στις ψύκτρες.

Αν δε γίνεται βάζεις 2 ή 3 peltier ανάλογα.

Όσο περισσότερα αμπέρ βρεις τόσο πιο δυνατό θα είναι.

Επίσης θα χρειαστείς και τροφοδοτικό 12v με watt ανάλογα των peltier.

Μπορείς και με κανένα παλιό τροφοδοτικό από pc.

Και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Παίζει ρόλο η χωρητικότητα του ενυδρείου, το μέγεθος του ψυγείου, καταλαβαίνεις.

Πάντως αφού μπήκες στη διαδικασία ψάξε για το κόστος κι αν δεν σου βγαίνει ακριβό, κάνε την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

το κλειδί νομίζω είναι η απαγωγή της θερμότητας. Το peltier ψύχεται από την μία πλευρά αλλά θερμαίνεται (ισόποσα) από την άλλη. Για καλά αποτελέσματα είναι σημαντικό όχι μόνο να εκμεταλλευτείς την ψυχρή επιφάνεια του peltier αλλά και να διώξεις αποτελεσματικά την θερμότητα που παράγεται από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...