Jump to content

Σπασμένη φτερωτή σε deltec mce 600


elaspre

Recommended Posts

Μου δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα,κάποια στιγμή έσπασε ο κεραμικός άξονας από την φτερωτή και τέλος το σκιμαρισμα!

Το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι η ίδια η φτερωτή έχει από μόνη της τρελό κόστος αγορας και ως μόνη λύση είναι η αντικατάσταση του skimmer,η αντλία είναι η dcs 600,οπότε ρωτάω αν είχε κάποιος αυτό το πρόβλημα και πώς αντιμετώπισε!

Επίσης να πω ότι ακόμα και αγορά από το εξωτερικό της ίδιας της φτερωτης,με μεταφορικά βγαίνει σχεδόν 90 ευρώ!

 

Link to comment
Share on other sites

στο mce300 που είχα κάποτε είχα αλλάξει φτερωτή αλλά δεν ήταν τόσο ακριβή..βέβαια εμένα φόραγε την maxijet..το 600 δεν θυμάμαι τι αντλία φοράει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

στο mce300 που είχα κάποτε είχα αλλάξει φτερωτή αλλά δεν ήταν τόσο ακριβή..βέβαια εμένα φόραγε την maxijet..το 600 δεν θυμάμαι τι αντλία φοράει...

Η δική μου αντλία είναι η dcs 600,μαζί με την φτερωτή έχει 180 ευρώ +ΦΠΑ και 130 ευρώ μόνο η φτερωτη,απλά εξωφρενικά ποσά!

Link to comment
Share on other sites

Δε το έχω δουλέψει το σκιμμερ και έχοντας μεσάνυκτα, μπορεί να πω βλακεία (συχωράτε με), παίζει να σου ταιριάζει ο άξονας της eheim universal 600 (eheim 1248)?

Ίσως ξέρει κανείς.

Βλέποντας το βρίσκω ομοιότητες. Διαφορετικά ίσως να αλλάξεις αντλία νομίζω και πάλι φθηνότερα θα πάει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος jmrkvr έγραψε:

Δεν χωραει πατεντα μονο για τον αξονα?

Από ότι έχω επιχειρήσει μεχρι στιγμης,όχι!

Δυστυχώς δεν έχει ενιαίο άξονα από αρχή μέχρι τέλος,ώστε να άλλαζα μόνο αυτόν,αλλά στις δύο ακρες,είναι κολλημένοι οι άξονες και με πολύ μικρό βάθος για την στήριξη τους και μετά ξεκινάει μαγνήτης!

Τον έχω κολλήσει με εποξικη κόλλα αλλά είναι τόσο μικρή η κόλληση που ξεκολλάει,και είναι και μεγάλο θέμα το κεντραρισμα του!

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος asplinnos έγραψε:

Δε το έχω δουλέψει το σκιμμερ και έχοντας μεσάνυκτα, μπορεί να πω βλακεία (συχωράτε με), παίζει να σου ταιριάζει ο άξονας της eheim universal 600 (eheim 1248)?

Ίσως ξέρει κανείς.

Βλέποντας το βρίσκω ομοιότητες. Διαφορετικά ίσως να αλλάξεις αντλία νομίζω και πάλι φθηνότερα θα πάει.

 

Για τον άξονα,εξηγω από επανω!

Για αντλία σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν βρίσκω πληροφορία εάν κάνει κάποια συγκεκριμενη,ελπίζω σε κάποια απάντηση εδώ μηπως βρω άκρη,αλλιώς πάω για άλλο skimmer και εκεί θα πρέπει να δώσω αρκετά λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Βρες τις διαστάσεις της φτερωτης και παρε μια απο κινα οποιαδηποτε..

Διαστάσεις όμως ίδιες και σε μήκος και σε πάχος..

Σε πάχος μπορεί να είναι και λίγο πιο λεπτή δεν πειράζει.. 

Κόστος μπορεί να βρεις από 5 ευρώ.. 

Το έχω κάνει αρκετές φορές με αντλίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Βρες τις διαστάσεις της φτερωτης και παρε μια απο κινα οποιαδηποτε..

Διαστάσεις όμως ίδιες και σε μήκος και σε πάχος..

Σε πάχος μπορεί να είναι και λίγο πιο λεπτή δεν πειράζει.. 

Κόστος μπορεί να βρεις από 5 ευρώ.. 

Το έχω κάνει αρκετές φορές με αντλίες.

Μάλλον κάπου εκεί θα καταλήξω,είναι κρίμα να πετάξω το skimmer για μια φτερωτή,απαράδεκτη η deltec στο θέμα τον ανταλλακτικών,ειδικά όταν αυτά είναι ας πούμε αναλώσιμα!Παράδειγμα προς αποφυγή τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφασισμένος να διαλύσω την φτερωτή ώστε να προσαρμόσω την κεφαλή της σε άλλη,από μια sicce αντλία που έχω,διαπίστωσα ότι τελικά ο κεραμικός άξονας είναι ενιαίος αλλά πολύ πρεσαριστός,τον έβγαλα και τελικά τον ξαναπέρασα χτυπώντας τον τόσο,όσο να ακουμπάει σωστά και να περιστρέφεται η φτερωτή κανονικά!

Μέχρι στιγμής δουλεύει σωστα,θα το παρακολουθήσω και θα δω πως πάει!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να δουλέψει και να μην έχεις θέμα. 

 

Αν σε τόρνο, έφτιαχνε ένας απο ανοξείδωτο και το τοποθετούσες θα δούλευε άραγε? (Μπορει να ειπα και χαζομάρα....αλλα ποτέ δεν ξέρεις :) )  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μακάρι να δουλέψει και να μην έχεις θέμα. 

 

Αν σε τόρνο, έφτιαχνε ένας απο ανοξείδωτο και το τοποθετούσες θα δούλευε άραγε? (Μπορει να ειπα και χαζομάρα....αλλα ποτέ δεν ξέρεις :) )  

Αν αυτό είναι χαζομάρα τότε και εγώ χαζομάρες σκέφτομαι;)

Το έχω στο μυαλό μου ετσι ακριβώς,εξάλλου πιστεύω ότι πολλές αντλίες έχουν ανοξείδωτους άξονες και το πιο πιθανό είναι να καταλήξω σε αυτή την λύση,βλέπω και κάνω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος elaspre έγραψε:

Τελικά αποφασισμένος να διαλύσω την φτερωτή ώστε να προσαρμόσω την κεφαλή της σε άλλη,από μια sicce αντλία που έχω,διαπίστωσα ότι τελικά ο κεραμικός άξονας είναι ενιαίος αλλά πολύ πρεσαριστός,τον έβγαλα και τελικά τον ξαναπέρασα χτυπώντας τον τόσο,όσο να ακουμπάει σωστά και να περιστρέφεται η φτερωτή κανονικά!

Μέχρι στιγμής δουλεύει σωστα,θα το παρακολουθήσω και θα δω πως πάει!

Αν έχει "κοπεί" στο σημείο που συνδέεται με την κεφαλη(από οποιοδήποτε υλικό είναι αυτη)έχεις μια μικρη πιθανότητα με καλή κόλλα να το σώσεις.. 

Αν όμως το κεραμικό μέρος έχει ραγίσει καλύτερα βγάλουν και πέρα την φτερωτή για να μην έχεις παρατράγουδα.

(Παρεμπιπτόντως τι ίδιο σκιμμερ εχουμε..

Είναι η λευκή αντλια;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αν έχει "κοπεί" στο σημείο που συνδέεται με την κεφαλη(από οποιοδήποτε υλικό είναι αυτη)έχεις μια μικρη πιθανότητα με καλή κόλλα να το σώσεις.. 

Αν όμως το κεραμικό μέρος έχει ραγίσει καλύτερα βγάλουν και πέρα την φτερωτή για να μην έχεις παρατράγουδα.

(Παρεμπιπτόντως τι ίδιο σκιμμερ εχουμε..

Είναι η λευκή αντλια;)

Είχα αρκετό καιρό που το κολουσα με εποξικη κόλλα δύο συστατικών,γενικά πολύ ισχυρή κόλλα,αλλά το πρόβλημα ήταν στο ξεκίνημα της αντλίας,με το που έμπαινε στην μπριζα,εκεί έτρωγε και το μεγάλο ζόρι,στην εκκίνηση,οπότε και ξεκολλαγε,αν είχε κάποιον ροοστατη ώστε να έκανε εκκίνηση ομαλά δεν θα είχα θέμα!

Τεσπά μέχρι στιγμής όλα καλα,τώρα το πρωί είδα ότι σκιμαρει σωστά,βέβαια είμαι στην αναζήτηση για άξονα,όπως έγραψα είτε κεραμικό είτε κάποιον ανοξείδωτο!

Το skimmer είναι με την λευκή αντλία,το έχω από το 2011,γενικά καλό skimmer αλλά και δύσκολο ταυτοχρονα,αν είχα sump όταν ξεκίνησα,δεν θα το προτιμούσα!

Έγινε επεξεργασία - elaspre
Link to comment
Share on other sites

Ισως δοκιμαζες αξονα απο ακτινα ποδηλατου για μενα εχει δουλεψει αριστα.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jmrkvr έγραψε:

Ισως δοκιμαζες αξονα απο ακτινα ποδηλατου για μενα εχει δουλεψει αριστα.....

Άψογη μου ακούγεται η πατέντα!

Προς το παρόν το έχω αφήσει έτσι όπως είναι,λείπω για μια βδομάδα και έχει μπει στον αυτόματο το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...