Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Αντικειμενικά το καλύτερο σενάριο θα ήταν να άφηνες το ψάρι πίσω και να αγγάρευες κάποιον να του αλλάζει το νερό. Δεν είναι κάτι, δύο κανάτες νερό βάζεις-βγάζεις. Το ενυδρείο που το έβαλες τώρα είναι σε καλή κατάσταση? Πάρα πολύ προσοχή στην μεταφορά με το νερό αλλά εγώ φοβάμαι τις θερμοκρασίες. Εκεί που θα είσαι τώρα να κοιτάξεις να το βάλεις σε μονίμως σκιερό μέρος, αν μπορεί να μπει και σε δωμάτιο με A/C ακόμα καλύτερα και μιας και θα είναι σε 16λ αλλαγές πολύ πιο συχνά, μέρα παρά μέρα αν μπορείς όπως σου είπα με αντιχλώριο κτλ. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι αν καταφέρεις να στρώσεις το μικρό φίλτρο μετά θα μπορείς να στρώσεις και το άλλο (βλ. μπόλι) για να ενισχύσεις τα βακτήρια. 

Ο θόρυβος δεν νομίζω να δημιουργήσει στρες στο ψάρι αν δεν έχεις θέμα εσύ οκ. 

πριν 12 ώρες, το μέλος Manolis77 έγραψε:

Βασικά ο λόγος που βάζουν το καπάκι στο ενυδρείο ποιός είναι? Κανονικά δεν θα πρέπει να είναι ανοικτό από πάνω για να παίρνει οξυγόνο το ψάρι?

Καπάκι υπάρχουν λόγοι που βάζουμε όπως ψάρια που πηδάνε (πχ μονομάχοι), λάμπες κ.α Μπορεί να γίνει και χωρίς αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση. Το οξυγόνο στο νερό γίνεται με ανατάραξη της επιφάνειας όπως σου είπε ο ataktoulis δηλαδή είτε βάζουμε την έξοδο του φίλτρου κοντά στην επιφάνεια είτε αν το φίλτρο έχει ρυθμιζόμενη έξοδο το βάζουμε να "κοιτάει" προς την επιφάνεια αν και για μένα η καλύτερη μέθοδος οξυγόνωσης είναι οι αεραντλίες. 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τώρα στρώνει το μικρό ενυδρείο, 1 το βράδυ θα συμπληρώσει 24 ώρες, λογικά θα το ρίξω μέσα το ψαράκι, κι αύριο το απόγευμα θα το ταισω ελαφρά και θα πάρω νερό για δείγμα στο πετσοπ για να μου πουν σε τι σημείο βρισκόμαστε. Αν και σκέφτομαι να αγοράσω από μόνος μου τα τεστ, έχω διαβάσει κι ορισμένα άρθρα εδώ για τις μετρήσεις. Θα δείξει.

Το ψαράκι θα πάει σε πολύ δροσερό σπίτι, και θα ξεκαλοκαιριασει εκεί.

Για την μεταφορά του σκέφτομαι πορτμπαγκάζ, δεμένο προκειμένου να μην κουνιέται, με ριγμένα τα πίσω καθίσματα για να πηγαίνει η δροσιά του AC κι εγώ σιγά σιγα θα το πάω. Δεν έχω που να το εμπιστευτώ και δεν θέλω να το αφήσω μόνο του για εβδομάδες.

Έχω πολύ μελέτη ακόμα πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...