Jump to content

Τα ramirezi μου


gixxer

Recommended Posts

:)Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν 15 ημέρες επισκέφθηκα το petshop στο οποίο πηγαίνω συνήθως για προμήθειες και παρατηρώντας τα ενυδρεία είδα 2 ραμιρέζι με πιο έντονα χρώματα από τα υπόλοιπα. Ηταν μόνα τους (όχι μαζί με τα υπόλοιπα) και από όσα έχω διαβάσει εδώ, έδειχναν ζευγάρι.

Ο κύριος που με εξυπηρέτησε μου επιβεβαίωσε ότι ήταν ζευγάρι και τα είχε απομονώσει για πελάτη ο οποίος δεν πέρασε ποτέ να τα πάρει.

"Καλύτερα θα τα πάρω εγώ...":rasp:

Τα μικρά τα λάτρεψα από την στιγμή που τα έριξα στο ενυδρείο. Το χρώμα τους είναι τόσο έντονο και όμορφο, εγκλιματίστηκαν άμεσα... τρώνε αρτέμια που είχα αλλά δεν έτρωγε κανενα από τα ψαράκια μου.. τί άλλο να ζητήσεις!

 

Στα κατ/τα τα έβλεπα και αναρωτιόμουν τί τους βρίσκετε όλοι... ήταν αχρωμα και αδιάφορα... τα συγκεκριμένα βέβαια είχαν χρώμα, το έχασαν στην μεταφορά (μισή ώρα) και το ξαναπήραν 1-2 ώρες μετά την είσοδό τους στο ενυδρείο.

Επιπλέον... έκαναν αυγουλάκια!!:wootwoot:

 

 

 

IMG_20190629_193504420.jpg

IMG_20190705_124926729~2.jpg

  • Like 2
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, καλή αρχή! Πανέμορφα ζωντανά!:wub:

Μπορείς να μας δώσεις πληροφορίες για το ενυδρείο που τα φιλοξενεί?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @south!

Το ενυδρείο είναι 60λτ, φυτεμένο, PH 7,5, θερμοκρασία 28C, με αναμμένο κλιματιστικό στο σπίτι συνεχώς, συγκάτοικοι sterbai και dwarf puffer αλλαγές εβδομαδιαίες 20-30% και ταυτόχρονα καθαρισμός φίλτρου (εσωτερικό hailea RP600).

Μπορείς να το δεις εδώ για να μην ξαναποστάρω την ίδια φωτο, διευκρινίζω ότι τα ζωοτόκα χαρίστηκαν το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφιές λέμε! :thumbup:

 

Αλλά βρε συ μήπως είναι λίγο φορτωμένο το ενυδρείο? Το παφερ μπορεί να είναι μικρό αλλά είναι διάολος και ξέρω ότι τσιμπάει ουρές. Για κοίταξε το λίγο τώρα με το ζευγάρι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Όμορφιές λέμε! :thumbup:

 

Αλλά βρε συ μήπως είναι λίγο φορτωμένο το ενυδρείο? Το παφερ μπορεί να είναι μικρό αλλά είναι διάολος και ξέρω ότι τσιμπάει ουρές. Για κοίταξε το λίγο τώρα με το ζευγάρι. 

Καλά λες για τα παφερακια, είναι διαολάκια αλλά μέχρι τώρα δεν δείχνουν επιθετικότητα (εκτός από την συμπεριφορά τους προς τα μεζέ-ramshorn). Οσο υπήρχαν τα ζωοτόκα (μέχρι το πρωί δηλ.) υπήρχε ψαράκι με πολύ μακρυα πτερύγια και ποτέ δεν ασχολήθηκαν μαζί του.

Εννοείς ότι θα φάνε μωράκια (το πιστεύω και εγώ αλλά ελπίζω ότι κάποια θα ζήσουν) ή ότι θα την πέσουν στα ενήλικα?

Τα παρακολουθώ πάντως να ξερεις και υπάρχει ενυδρείο να μπουν αν προκύψει θέμα.

Προς το παρόν τα ram ειναι υπερπροστατευτικά με τα αυγουλάκια τους (εντυπωσιακό να το βλέπεις), απομακρύνονται μόνο όταν ρίχνω φαγητό και κυνηγούν τα sterbai που λόγο τοποθεσίας της φωλιάς πλησιάζουν προς αυτήν.

 

Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs δες αν θέλεις και έχεις χρόνο την πρώτη φωτο και θα παρατηρήσεις τα μικρά κοψίματα στις ουρίτσες και των δύο. Η φωτο τραβήχτηκε την ημέρα που τα πήρα και ανυπομονούσα να σας τα δείξω :) (δεν το έκανα).

Δες και μία που τράβηξα μόλις για να δεις την διαφορά στις ουρίτσες.

 

 

IMG_20190706_190924961.jpg

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ μου παφερ για να σου πω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει απλά επειδή είχα σκεφτεί να βάλω διάβασα πολλά πράγματα για αυτά όπως για τα τσιμπήματα και γενικώς μια συμπεριφορά κάπως περίεργη και κάποιες φορές επιθετική προς αλλά ψάρια. Τα μικρά εγώ θα σου έλεγα να τα απομακρύνεις όταν εκκολαφθούν για παν ενδεχόμενο η αν δεις κομμένες ουρές να μεταφέρεις το παφερ. Βασικά μιλάμε για ένα η έχεις και άλλα? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Σου εύχομαι να τα αποκτήσεις, είναι υπέροχα! Οσα λες τα έχω πράγματι διαβάσει και εγώ αλλά δεν τα είδα στην πράξη σε αυτή την έκταση τουλάχιστον (αν όμως συμβεί έχω δύο 28λτ με τα αντίστοιχα φίλτρα, υποστρωμα και φωτισμό θα μπουν 3 στο ένα, 2 στο άλλο.

 

Εχω 5 :blush:, τα δύο επιβεβαιωμένα αρσενικά (εχω δει την κατά μήκος γραμμή στην κοιλίτσα και διαφέρουν και τα σχέδιά τους οπότε σίγουρα είναι 2).

Συγκατοικούν όλα μαζί από πολύ μωρά, αγοράστηκαν σε δύο δόσεις πριν το Πάσχα και μετά το Πάσχα. Οι τραμπούκοι του ενυδρειου ήταν τα ζωοτόκα που είχαν γίνει τεράστια.

Τα πάφερ δεν τα έχω δει να "την πέφτουν" παρά μόνο στα ramshorn που κυριολεκτικά τα λιανίζουν. Το ψαράκι που ανέφερα είχε μεγεθος γκάπυ με ουρά αντίστοιχου μήκους και άνω και κάτω πτερύγια λίγο κάτω από 2 εκατοστά έκαστο (ξιφοφορος). Πανέμορφο και τρωγανε μαζί δίπλα δίπλα... Πραγματικά λυπήθηκα που το έδωσα το πρωί τόσο όμορφο που ήταν...:(

Μεταξύ τους ελάχιστο κυνήγι (βαριεστημένα όμως) με συχνότητα 1 φορά το μήνα και αν.

 

Επίσης το πρωί ανακάλυψα πως ζουν ακόμα 2 μαύρες neocaridina που θεωρούσα νεκρές...

 

Έγινε επεξεργασία - gixxer
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη backup ενυδρεία σε περίπτωση που κάτι στραβώσει είσαι εντάξει.

Που θέλω να σταθώ όμως και διόρθωσε με αν κάνω κάπου λάθος. Αυτήν τη στιγμή έχεις δηλαδή 5 πάφερ, 5 κορυ με αυγά και ένα ζευγάρι ραμ με αυγά. Από τα 3 είδη το ένα είναι κινητικό και κινείται στον βυθό ενώ τα άλλα δύο σε όλο το μήκος,πλάτος,ύψος του ενυδρείου με την διαφορά ότι τα ραμ μένουν κοντά στα αυγά. Επίσης όπως είπες τα ραμ είναι προστατευτικά (ανέβασε και βίντεο βρε με το ζευγάρι εν ώρα δράσης!!)  με τα αυγά τους απέναντι στα άλλα ψάρια και τα παφερ όπως επίσης είπες δεν προκαλούν μέχρι στιγμής πρόβλημα στα υπόλοιπα ψάρια ή στα του ίδιου είδους. 

Όλη αυτή η κατάσταση όμως δεν σου φαίνεται πως είναι λίγο στριμωγμένη? Δηλαδή πιστεύω πως αν το αφήσεις όπως είναι το ένα ψάρι θα φάει τα μικρά του άλλου συν ότι με τα ραμ τώρα μειώνεις και άλλο τον χώρο στα κόρυ. Δεν ξέρω, εσύ τι πιστεύεις?

 

Υ.Γ: Survivor γαρίδες! :hehe:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αν θες να ευχαριστηθείς το ζευγάρι να μείνουν μόνα τους στο ενυδρείο. 

 

Τα πάφερ δεν το συζητώ, πρέπει να φύγουν χθες. Τα cory μπορεί και να μείνουν αλλά το ιδανικό είναι τα ram να μείνουν μόνα τους σε τόσο μικρό ενυδρείο. Θα τα χαρείς καλύτερα.

Αν μπορέσεις ρίξε και την σκληρότητα του νερού.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα ψαράκια που θέλω κάποια στιγμή να πάρω.. είναι τέλεια!! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@gyristroula να τα πάρεις, είναι πραγματικά τέλεια!!

@Panagiotis Dms-Xgs οι γαριδούλες super όντως! Φυσικά δεν τις βλέπω ποτέ... Ειναι όμως μεγάλες και καλοταϊσμένες. Η αλήθεια είναι ότι τα αυγουλάκια έσκασαν αλλά μωράκια πουθενά...

Οπως κατάλαβα, το ζόρι δεν είναι να κάνουν αυγουλάκια αλλά το μεγάλωμα των μικρών.

Προβληματίστηκα γιατί προφανώς κάτι πάει καλά και γέννησαν στο ενυδρείο και τα sterbai και αυτά αλλά και κάτι πάει λάθος αφού μωράκια δεν θα δω ποτέ... Η αλήθεια είναι ότι έδινα βαρύτητα στο αν έχω επιθέσεις και δεν σκέφτηκα ότι τα δόλια δεν θα ολοκληρώσουν ποτέ τον κύκλο ζωής που η φύση τα προόρισε να κάνουν εξαιτίας των λάθος επιλογών μου. Τί να λέμε δεν περίμενα καν να γεννήσουν!

Στο δια ταύτα, ή θα πάνε τα πάφερ σε 45λτ όλα μαζί (για να αποφύγω να έχω 2 ακόμα μικρά ενυδρεία) ή θα πάνε τα πάφερ στα 28λτρα που τα έχω ήδη ή θα πάνε τα ram αλλού (να τα δώσω εννοώ). Με δεδομένο ότι ο χώρος μου είναι περιορισμένος θα πρέπει να το σκεφτώ λίγες μέρες για να καταλήξω...

@KostasGr σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου, παραπάνω απαντώ και σε εσένα.

Έγινε επεξεργασία - gixxer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

...ή θα πάνε τα ram αλλού (να τα δώσω εννοώ).

 Σου πάει η καρδιά ν' αποχωριστείς τέτοια διαμαντάκια;:o

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Φρου Φρου... με τίποτα φίλε μου!!:D

Απλά όφειλα να ρίξω στο τραπέζι όλες τις εναλλακτικές που μου ήρθαν στο κεφάλι...αλλά βρήκα καλύτερη λύση!

Εχω ένα 40λτ ενυδρείο που τώρα φιλοξενεί 7 γαριδούλες και 7 ember tetra ... έλεγα θα έβαζα και boraras αλλά τώρα λέω να πάνε εκεί τα παφεράκια (είναι και σχετικά πυκνοφυτεμένο και σε ύψος ώστε να κρύβονται και να σπάει η οπτική συνέχεια). Οι γαριδούλες θα μπουν σε ένα μικρό και όλα καλά!

Στο 60αρι θα μείνουν τα sterbai και τα ραμιρέζι αλλά θα αλλάξω λίγο το setup γιατί δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και θέλω να απελευθερώσω βυθό για τα sterbai...

Θα σας ενημερώσω! Προς το παρόν πρέπει να στρώσει το μικρό για να μπουν τα γαριδόνια...

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2019 at 11:28 ΠΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

οι γαριδούλες super όντως! Φυσικά δεν τις βλέπω ποτέ... Ειναι όμως μεγάλες και καλοταϊσμένες. Η αλήθεια είναι ότι τα αυγουλάκια έσκασαν αλλά μωράκια πουθενά...

Οπως κατάλαβα, το ζόρι δεν είναι να κάνουν αυγουλάκια αλλά το μεγάλωμα των μικρών.

Προβληματίστηκα γιατί προφανώς κάτι πάει καλά και γέννησαν στο ενυδρείο και τα sterbai και αυτά αλλά και κάτι πάει λάθος αφού μωράκια δεν θα δω ποτέ... Η αλήθεια είναι ότι έδινα βαρύτητα στο αν έχω επιθέσεις και δεν σκέφτηκα ότι τα δόλια δεν θα ολοκληρώσουν ποτέ τον κύκλο ζωής που η φύση τα προόρισε να κάνουν εξαιτίας των λάθος επιλογών μου. Τί να λέμε δεν περίμενα καν να γεννήσουν!

Στο δια ταύτα, ή θα πάνε τα πάφερ σε 45λτ όλα μαζί (για να αποφύγω να έχω 2 ακόμα μικρά ενυδρεία) ή θα πάνε τα πάφερ στα 28λτρα που τα έχω ήδη ή θα πάνε τα ram αλλού (να τα δώσω εννοώ). Με δεδομένο ότι ο χώρος μου είναι περιορισμένος θα πρέπει να το σκεφτώ λίγες μέρες για να καταλήξω...

Γαριδάκια δύσκολα θα δεις αν και παίζουν 3 σενάρια. Η θα φαγωθούν ή θα την γλυτώνουν συνέχεια και θα μεγαλώσουν καθαρά από τύχη ή μερικά μπορεί θα ρουφηχτούν από το φίλτρο. Το ζόρι σχετικό είναι, τα ψάρια αν βρουν κατάλληλες συνθήκες θα αναπαραχθούν λογικό είναι εξάλλου. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου αν θέλεις να μεγαλώσεις τα μικρά ή να τα αφήσεις στην μοίρα τους. 

Άρα αυτή τη στιγμή έχεις 60λ,45λ (ή είναι το γαριδάδικο με τα τέτρα που γράφεις πάνω?) και 28. Από ψάρια έχουμε ένα ζευγάρι ραμ,πάφερ,κόρυ,τέτρα και γαρίδες. Αν έχεις τα ενυδρεία που σημειώνω παραπάνω έχεις τις εξής επιλογές όπως το βλέπω εγώ:

1) Δίνεις τα ραμ, μεταφέρεις τα πάφερ στα 45λ,αφήνεις τα κόρυ στα 60 και βάζεις γαρίδες και τέτρα στα 28. Βέβαια πολύ λίγα τα 28 λίτρα.

2) Κρατάς το ζευγάρι ραμ μαζί με τέτρα και γαρίδες στα 60, βάζεις τα κόρυ στα 45 και διακοσμείς ελαφρά και τώρα είτε δίνεις τα πάφερ είτε βάζεις 1 το πάρα πολύ 2 στα 28λ με πολλές κρυψώνες. 

3) Αφήνεις τα ραμ στα 60 μαζί με τα κόρυ. Πάφερ στα 45. Τέτρα-γαρίδες στα 28. Γεννούν τα ραμ, δίνεις το ζευγάρι,μεταφέρεις τέτρα-γαρίδες στα 60 και σου μένουν τα 28 σαν προσωρινή φιλοξενία για τα μικρά ραμ όταν μεγαλώσουν λίγο. 

 

Αν δεν είχαν γεννήσει τα ραμ ίσως να μπορούσαν να μπουν και στα 45 αλλά είναι δύσκολο τώρα. :(

Μπερδευτρουά κατάσταση αλλά σκέψου το και ενημέρωσε μας. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs βοήθησέ με να καταλάβω κάτι:

Γιατί θα μπορούσα να έβαζα τα ram σε 45λτ πριν γεννήσουν αλλά δεν μπορώ τώρα?:rolleyes:

Δεν σκέφτομαι να τα βάλω στα 45 γιατί όσο και αν έψαξα δεν βρήκα να προτείνεται κάτι κάτω από 60*30 ή αντίστοιχο. Τα sterbai επίσης είναι μεγάλα, δεν μπαίνουν σε 45λτ (ονομαστικά).

Αυτο που θα κάνω είναι να αφήσω τα ram και τα sterbai στα 60λτ και να μεταφέρω τα παφερ στα 45λτ (μόνα τους, τα ember tetra θα φύγουν και οι γαρίδες θα πάνε σε ένα από τα δύο άδεια 28λτ που έχω.

Απλά πρέπει να στρώσω ή να μεταφέρω στρωμένο βυθό για τις γαρίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η μία εκ των γαρίδων (δύο είχα βάλει πειραματικά, δεν τις έβλεπα και πίστευα ότι πέθαναν).

 

IMG_20190708_152517756.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

@Panagiotis Dms-Xgs βοήθησέ με να καταλάβω κάτι:

Γιατί θα μπορούσα να έβαζα τα ram σε 45λτ πριν γεννήσουν αλλά δεν μπορώ τώρα?:rolleyes:

Δεν σκέφτομαι να τα βάλω στα 45 γιατί όσο και αν έψαξα δεν βρήκα να προτείνεται κάτι κάτω από 60*30 ή αντίστοιχο. Τα sterbai επίσης είναι μεγάλα, δεν μπαίνουν σε 45λτ (ονομαστικά).

Αυτο που θα κάνω είναι να αφήσω τα ram και τα sterbai στα 60λτ και να μεταφέρω τα παφερ στα 45λτ (μόνα τους, τα ember tetra θα φύγουν και οι γαρίδες θα πάνε σε ένα από τα δύο άδεια 28λτ που έχω.

Απλά πρέπει να στρώσω ή να μεταφέρω στρωμένο βυθό για τις γαρίδες...

Λόγω του ότι τα αυγά θα μείνουν απροστάτευτα. Αν μιλούσαμε για είδος που δεν ασχολείται με γόνο ή αυγά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός βέβαια και αν δεν σε απασχολούν τα μικρά. 

Εγώ σου πρότεινα κάποιες λύσεις σχετικά με τα ενυδρεία που έχεις διαθέσιμα. Αν μπορούσαμε να μιλήσουμε για άνεση των ψαριών ως προς τα λίτρα τότε θα ξεφεύγαμε. Δηλαδή εγώ θα έβαζα σε 60λ είτε τα ραμ μόνα τους, είτε τα κόρυ μόνα τους, είτε τα πάφερ μόνα τους. 

 

Μου αρέσουν πολύ οι γαρίδες σου. Αν ποτέ βγάλεις μαύρα γαριδάκια θα με ενδιέφερε να πάρω μερικές! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Λόγω του ότι τα αυγά θα μείνουν απροστάτευτα. Αν μιλούσαμε για είδος που δεν ασχολείται με γόνο ή αυγά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός βέβαια και αν δεν σε απασχολούν τα μικρά. 

Εγώ σου πρότεινα κάποιες λύσεις σχετικά με τα ενυδρεία που έχεις διαθέσιμα. Αν μπορούσαμε να μιλήσουμε για άνεση των ψαριών ως προς τα λίτρα τότε θα ξεφεύγαμε. Δηλαδή εγώ θα έβαζα σε 60λ είτε τα ραμ μόνα τους, είτε τα κόρυ μόνα τους, είτε τα πάφερ μόνα τους. 

 

Μου αρέσουν πολύ οι γαρίδες σου. Αν ποτέ βγάλεις μαύρα γαριδάκια θα με ενδιέφερε να πάρω μερικές! 

 

Το ζευγαράκι δεν ασχολήθηκε με τον γόνο... τα αυγουλάκια τα πρόσεχαν, μωράκια ...μπα... γι'αυτό απόρησα.

Μα θέλω λύσεις για τα ενυδρεία που έχω ήδη διαθέσιμα! αλλά απορώ πχ για τα sterbai παροτι μεγαλύτερα και περισσότερα (αφού πάνε σε κοπάδι) λένε ενυδρεία 45λτ 45*30 και αντίστοιχα.

Για τα ram όλοι λένε 60λτ και πάνω...:wacko:

Προς το παρόν... τα ram είναι τραμπούκοι... κυνηγούν και τα παφερ...

Θα μπορούσα να τα βάλω άμεσα στο 45λτ μέχρι να δω πως θα ρυθμίσω το θέμα αλλά θα φάνε τις γαριδούλες. Μπέρδεμα!

 

Εννοείται αν αποκτήσω γαριδάκια θα χαρώ να σου δώσω!!:D

Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα σε όλους!

Τελικά... μεγάλη μπουκιά φάε... μεγάλη κουβέντα μην πεις ... :poster_oops:Τα ram την επόμενη μέρα μπήκαν στο 45λτ. Τα pygmy είχαν φύγει ήδη και τα ember θα φύγουν αμέσως μόλις βρω που θα τα δώσω.

Η μτφ έγινε άμεσα καθώς προκαλούσαν μεγάλη αναστάτωση στο 60λτ. Τώρα και τα δύο ενυδρεία είναι ήρεμα και τα ram σκαβουν λακούβες στο χαλικάκι του νέου ενυδρείου τους...

Μόνη παραφωνία η απώλεια των αγαπημένων μου γαρίδων .. τις έβλεπα τις πρώτες μέρες αλλά από εχθές δεν τις έχω δει. Βλακωδώς πίστεψα ότι μπορεί και να μην τις πειράξουν και δεν θέλησα να τις βάλω σε μικρότερο με άστρωτο βυθό (μια χαρά θα ήταν τώρα που το σκέφτομαι...:blush:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στιγμιότυπο από το νεο τους ενυδρείο... έκανα μεγάλη ... :thumbsd:με αυτά... ενήργησα εντελώς παρορμητικά με συνέπεια επαναλαμβανόμενα λάθη που στο τέλος τα πλήρωσαν οι αγαπημένες μου γαριδούλες... μεγάλη ανευθυνότητα από μέρους μου... έγινε τώρα αλλά με πείραξε :(. Μάθημα για το μέλλον (μοιραίο βέβαια για τα γαριδάκια).

 

 

 

IMG_20190713_205406333.jpg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα εξαιρετικό ζευγάρι. Από τα πιο εμβληματικά ψαράκια για ενυδρείο. Ποτε δεν κατάφερα να κρατήσω για μεγάλο διάστημα ζευγάρι χωρίς προβλήματα. Έχουν καλή σχέση μεταξύ τους, βλέπεις ειδικά μετά το τέλος της γεννάς επιθετικότητες τραβηγμένες; Αν όχι, είσαι πολύ τυχερός 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Ευχαριστώ @gyristroula!! Ειναι πανέμορφα είναι αλήθεια, από συμπεριφορές κλπ εδώ είμαστε και θα τα λέμε.

@Φρου Φρουμε πείραξε πολύ.. πρώτη φορά έτσι (πρώτη φορά κάνω και τέτοια χαζομάρα βέβαια). Τα στραβοκοιτάζω τώρα λες και φταίνε αυτά..

@bbettaειχα δει το θέμα σου και αν θυμάμαι καλά δεν πέτυχες και νορμάλ ζευγάρι αν και ένα βήμα πριν την αλλαγή ψαροσύνθεσης απέκτησες, καλά θυμάμαι; Τί εγινε τελικά;

Τα δικά μου μεταξύ τους είναι σχεδόν πολύ καλά. Μετά που έσκασαν τα αυγουλάκια ο αρσενικός ψιλοκυνηγούσε το κορίτσι αλλά όχι τίποτα φοβερό. Επιθετικά ειδικά ο αρσενικός ήταν πάντως προς όλα τα ψαράκια του ενυδρείου (και τα παφεράκια). Πράγματι δηλ. θέλουν να είναι μόνα τους σε ενυδρεία 50/60 λιτρων, σε μεγαλύτερα δεν ξέρω τί γίνεται.

Από εχθές κυνηγούν και τα ember tetra, θα τα βάλω μαλλον στο 60αρι μέχρι να βρω που θα τα δώσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...