Jump to content

Recommended Posts

πρόσφατα αγόρασα ενιδρείο με ψαράκια gubby, οστώσο δεν ξεχωρίζω πια είναι τα αρσενικά και πία τα θυληκά. Απο 12 ψάρια έμεινα με 6 (γιατί ορισμένα τσιμούσαν τα άλλα). Θέλω να τους διαμορφώσω το ενυδρείο για να είναι ευνοικό για αυτά. καθώς επίσης και με τι ψάρια μπορώ να τα έχω μαζί, και σε τι θερμοκρασία; (απο εκεί που τα πήρα ούτε ήξεραν να μου πουν πολλά πολλά)

 

Οπότε αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ευχαριστώ!

66234587_433790770506160_305080580825939968_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και καλή αρχή με το χόμπι. Τα ψαράκια ψόφησαν όχι από τσιμπήματα αλλά από δηλητηρίαση από αμμωνία γιατί το φίλτρο σου είναι άστρωτο. Θα πρέπει πριν μπουν ψάρια σε ένα νέο ενυδρείο να έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο, ο γνωστός κύκλος του αζώτου για τον οποίο το κατάστημα φαντάζομαι δεν έκανε καθόλου λόγο.. (θα ακολουθήσουν τα σχετικά άρθρα). Στη φάση που βρίσκεσαι χρειάζεσαι αμεσότατα μπόλι γιατί θα χάσεις και τα υπόλοιπα ψαράκια και γενικά ό,τι ζωντανό και να βάλεις, οπότε ξεκινάς με τα άρθρα παρακάτω και ό,τι σώσεις. Λογικά τίποτα από τα υπάρχοντα αλλά θα κάνεις μία νέα, σωστή αρχή. Μην το βάλεις κάτω. 

Νο.1 κανόνας: Δεν εμπιστεύεσαι ΠΟΤΕ τα πετ δυστυχώς.. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ataktoulis said:

Καλωσήρθες και καλή αρχή με το χόμπι. Τα ψαράκια ψόφησαν όχι από τσιμπήματα αλλά από δηλητηρίαση από αμμωνία γιατί το φίλτρο σου είναι άστρωτο. Θα πρέπει πριν μπουν ψάρια σε ένα νέο ενυδρείο να έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο, ο γνωστός κύκλος του αζώτου για τον οποίο το κατάστημα φαντάζομαι δεν έκανε καθόλου λόγο.. (θα ακολουθήσουν τα σχετικά άρθρα). Στη φάση που βρίσκεσαι χρειάζεσαι αμεσότατα μπόλι γιατί θα χάσεις και τα υπόλοιπα ψαράκια και γενικά ό,τι ζωντανό και να βάλεις, οπότε ξεκινάς με τα άρθρα παρακάτω και ό,τι σώσεις. Λογικά τίποτα από τα υπάρχοντα αλλά θα κάνεις μία νέα, σωστή αρχή. Μην το βάλεις κάτω. 

Νο.1 κανόνας: Δεν εμπιστεύεσαι ΠΟΤΕ τα πετ δυστυχώς.. 

 

 

 

 

 

Just now, ataktoulis said:

Καλωσήρθες και καλή αρχή με το χόμπι. Τα ψαράκια ψόφησαν όχι από τσιμπήματα αλλά από δηλητηρίαση από αμμωνία γιατί το φίλτρο σου είναι άστρωτο. Θα πρέπει πριν μπουν ψάρια σε ένα νέο ενυδρείο να έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο, ο γνωστός κύκλος του αζώτου για τον οποίο το κατάστημα φαντάζομαι δεν έκανε καθόλου λόγο.. (θα ακολουθήσουν τα σχετικά άρθρα). Στη φάση που βρίσκεσαι χρειάζεσαι αμεσότατα μπόλι γιατί θα χάσεις και τα υπόλοιπα ψαράκια και γενικά ό,τι ζωντανό και να βάλεις, οπότε ξεκινάς με τα άρθρα παρακάτω και ό,τι σώσεις. Λογικά τίποτα από τα υπάρχοντα αλλά θα κάνεις μία νέα, σωστή αρχή. Μην το βάλεις κάτω. 

Νο.1 κανόνας: Δεν εμπιστεύεσαι ΠΟΤΕ τα πετ δυστυχώς.. 

 

 

 

 

 

66180025_373781643275749_1372790496920862720_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πες μας για το ενυδρείο σου, διαστάσεις, φωτισμό, εξοπλισμό κλπ.για να δούμε τι άλλο μπορείς να προσθέσεις, αλλά κατά βάση μόνο ζωοτόκα ψαράκια, όπως Μόλυ, Πλάτυ  και Ξιφοφόρους που γεννάνε όμορφα ψαράκια (όχι αυγά), δίνουν συχνές και πολυπληθείς γέννες σε διάφορα χρώματα και μεγέθη και γενικά είναι όμορφα. Τα Guppies να ξέρεις είναι από τα πιο ευαίσθητα μεταξύ των άλλων. Απλά χρειάζεσαι μεγάλο ενυδρείο. Μελέτα τα άρθρα για τους αρχάριους και σου παραθέτω και τα προφίλ των υπόλοιπον ζωοτόκων. Προσωπικά τα Μόλυ Μπαλούν μου αρέσουν πολύ, όπως και οι Ξιφοφόροι. Θα έχεις και φυτά στο ενυδρείο σου; Τι budget έχεις στο νου σου ανά μήνα για το ενυδρείο σου;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για μπόλι εδώ: 

 

 

Αν δεν υπάρχει κάποιο μέλος στην περιοχή σου ίσως το πετ μπορέσει να εξυπηρετήσει αν και φοβάμαι θα σου πει είναι περιττό όπως τους έκοψα. :) 

Πες μας αν θες πως ξεκίνησες. Γέμισες και αμέσως έβαλες τα ψαράκια; Πόσο καιρό τρέχει; Θα χρειαστείς οπωσδήποτε υγρά τεστ νερού

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω περιορισμό στο μπατζετ 41 πλατος 26 υψος και 22 φαρδος και μου εδωσαν και κατι αλλα ψαρια τα παρακατω μου ειπαν επισης οτι μπορω να βαλψ και χηρες μεσα 

66125422_339156396982377_7392878368531677184_n.jpg

66179085_645250859322169_3967219320894783488_n.jpg

66669898_2538846346146412_1819064661564194816_n.jpg

66760934_565422093863936_1665128403700809728_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν να γεμισω νερο να βαλω τα υγρα που ανεβασα να το αφησω δυο με τρεις μερες και μετα να βαλω τα ψαρια. μου ειποε καθε 10 μερες θα βγαζω 10 ποτηρια νερο και θα βαζω ενα καπακι απο το μεγαλο μπουκαλι και 20-30 σταγωνες απο το μικρο. αυτα και τωρα μου ειπαν να τους βαζω 2-3 παγακια μεγα ανα 3-5 μερες.... μου το εχουν ρυθμιζμενο σε θερμοκρασια 26 βαθμων και μου ειπαν το φως να το ανοιγω για μια ωρα την μερα γτ τωρα (επειδη ειμαι ροδο) εχει πολυ ζεστη. και να το εχω σε σημειο που να μην το χτυπαει πολυ το φως και να ειναι σε σταθερο τραπεζι. δεν ξερω αν καποια νεκρα σωματα δεν τα εχω βρει καν απο τα ψαρακια μου που πεθαναν. 

Έγινε επεξεργασία - Δάφνη καραμπίγκα
Link to comment
Share on other sites

Πες τους να βάλουν μάσκα και βατραχοπέδιλα και να ρθουν για ψαροτούφεκο.. πλάκα κάνουν;;;; Σε 23lt μικτά καλό θα ήταν να μείνεις μόνο σε αρσενικά Guppies ή να αλλάξεις σε Tetra αν δε σου αρέσουν τα Guppies, αλλά σίγουρα δεν είναι για τίποτα περισσότερο. Αν σου αρέσουν ωστόσο τα ζωοτόκα, έχεις χώρο να τοποθετήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο και διάθεση να ασχοληθείς θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα ενυδρείο μεγαλύτερο των 100 λίτρων που θα μπορέσεις να το διαμορφώσεις πιο εύκολα, με λιγότερα προβλήματα και φυσικά πολλές επιλογές. Προς το παρόν μη βάλεις άλλα ψαράκια γιατί είναι πολύ μικρό το ενυδρείο και είναι κρίμα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Δάφνη καραμπίγκα έγραψε:

μου ειπαν να γεμισω νερο να βαλω τα υγρα που ανεβασα να το αφησω δυο με τρεις μερες και μετα να βαλω τα ψαρια. μου ειποε καθε 10 μερες θα βγαζω 10 ποτηρια νερο και θα βαζω ενα καπακι απο το μεγαλο μπουκαλι και 20-30 σταγωνες απο το μικρο. αυτα και τωρα μου ειπαν να τους βαζω 2-3 παγακια μεγα ανα 3-5 μερες.... μου το εχουν ρυθμιζμενο σε θερμοκρασια 26 βαθμων και μου ειπαν το φως να το ανοιγω για μια ωρα την μερα γτ τωρα (επειδη ειμαι ροδο) εχει πολυ ζεστη. και να το εχω σε σημειο που να μην το χτυπαει πολυ το φως και να ειναι σε σταθερο τραπεζι. δεν ξερω αν καποια νεκρα σωματα δεν τα εχω βρει καν απο τα ψαρακια μου που πεθαναν. 

 

Αν έχεις αληθινά φυτά χρειάζεσαι φωτισμό  για 7-8 ώρες/ημέρα αναλόγως το είδος των φυτών και γενικά θες φως για να απολαμβάνεις και τα ψαράκια σου. :) Ξεκίνα αν θες με τα άρθρα και θα σου λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες. Δυστυχώς, όσα είπαν είναι λάθος όπως θα διαπιστώσεις. Αρκεί να μην ξενερώσεις και να έχεις διάθεση να τα διορθώσεις. Για τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού παραθέτω αμέσως τα επιμέρους άρθρα προς διευκόλυνσή σου..

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φενεται μεγαλο για 8 ψαρια που εχω... μια φιλη μου σε μικροτερο απο το δικο μου ενυδρειο εχει και γκαμπι και αλλα και κανει αναπαραγωγες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ataktoulis said:

Πες τους να βάλουν μάσκα και βατραχοπέδιλα και να ρθουν για ψαροτούφεκο.. πλάκα κάνουν;;;; Σε 23lt μικτά καλό θα ήταν να μείνεις μόνο σε αρσενικά Guppies ή να αλλάξεις σε Tetra αν δε σου αρέσουν τα Guppies, αλλά σίγουρα δεν είναι για τίποτα περισσότερο. Αν σου αρέσουν ωστόσο τα ζωοτόκα, έχεις χώρο να τοποθετήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο και διάθεση να ασχοληθείς θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα ενυδρείο μεγαλύτερο των 100 λίτρων που θα μπορέσεις να το διαμορφώσεις πιο εύκολα, με λιγότερα προβλήματα και φυσικά πολλές επιλογές. Προς το παρόν μη βάλεις άλλα ψαράκια γιατί είναι πολύ μικρό το ενυδρείο και είναι κρίμα.. 

https://abudhabi.dubizzle.com/classified/pets/pet-accessories/aquariums-fishreptile-supplies/2019/6/19/pink-fish-tank-with-filter-and-led-in-bran-3/?back=L2NsYXNzaWZpZWQvcGV0cy9wZXQtYWNjZXNzb3JpZXMvYXF1YXJpdW1zLWZpc2hyZXB0aWxlLXN1cHBsaWVzLz9wYWdlPTEy&pos=296

τετοιο εχει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ataktoulis said:

 

Αν έχεις αληθινά φυτά χρειάζεσαι φωτισμό  για 7-8 ώρες/ημέρα αναλόγως το είδος των φυτών και γενικά θες φως για να απολαμβάνεις και τα ψαράκια σου. :) Ξεκίνα αν θες με τα άρθρα και θα σου λυθούν σχεδόν όλες οι απορίες. Δυστυχώς, όσα είπαν είναι λάθος όπως θα διαπιστώσεις. Αρκεί να μην ξενερώσεις και να έχεις διάθεση να τα διορθώσεις. Για τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού παραθέτω αμέσως τα επιμέρους άρθρα προς διευκόλυνσή σου..

 

φενεται αδειο, και το ενυδρειο ειναι για αρχη για να δω πως θα παει αργοτερα αν τα καταφέρω θα παρω μεγαλύτερο

66171233_494711961301695_9083665387895128064_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κάποιοι έχουν Χρυσόψαρο και σε γυάλα και αντί για 40 χρόνια ζωής ζουν 1,5 χρόνο σε 2lt αντί για 40lt που απαιτούνται. Το βασικό είναι αν θέλεις να ζουν τα ψαράκια σου σωστά ή απλά να επιβιώνουν. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Και για να μην μακρυγορούμε άδικα και σε  κουράσω, δες αναλυτικά το πρώτο λινκ για τους αρχάριους που περιέχει τα πάντα και αν τελικά μείνεις σε αυτά τα λίτρα σκέψου και τη λύση του Μονομάχου που είναι ίσως το πιο κατάλληλο τελικά.. It's up to you.. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 1000% με τον @ataktoulis σε ότι έχει πει ως τώρα, τα άρθρα με τη σειρα που είναι  θα σου δώσουν να καταλάβεις και τι πρέπει να κάνεις και τι-πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις. Πικρή ιστορία τα περισσότερα πετ σοπ. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...