Jump to content

Recommended Posts

Όπως κάποιοι γνωρίζετε βρίσκομε πλέον στη Κέρκυρα και προσπαθώ να ασχοληθώ με τα αγροτικά .

Αυτή τη στιγμή βγάζω πατάτες "Σπούντα" απο ένα χωράφι που ήταν ακαλλιέργητο πολλά χρόνια και που γύρω του δεν έχει άλλες καλλιέργειες .

Η πατάτα είναι χωρίς φάρμακα , βορδιγάλιος έπεσε μια φορά στο ξεκίνημα τις καλλιέργειας και δύο ραντίσματα με φύκια .

Πατάτα που τη τηγανίζεις ή τη τρως με τη φλούδα ΑΦΟΒΑ .

 

Mod edit

Τα υπολοιπα στις αγγελιες αγαπητε μου φιλε....

Γνωριζεις τους ορους χρησης καλυτερα απ´ ολους... ;)

 

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τη κατάχρηση .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Συγγνώμη για τη κατάχρηση .

 

Δεν έκανες κατάχρηση, απλά βάλτο εκεί, και επίσης και στος αγγελίες στο facebook: https://www.facebook.com/groups/AquazoneBuyAndSell/

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα έψαχνα να δώ πώς μαγειρεύονται καλύτερα και είδα ότι είναι all-around και κάνουν σχεδόν για τα πάντα, και βρήκα αυτόν τον οδηγό:

types-potatoes-use.pdf

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε το θέμα Μήτσο , δεν έχει νόημα ύπαρξης έτσι όπως είναι .

Μέσα απ την αγωνία μου και το άγχος μου να της πουλήσω ( γιατί δεν έχω χώρο αποθήκευσης και πάω για ολική καταστροφή ) το έβαλα το θέμα εδώ .

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μπορώ να δω λεπτομέριες;; Υπάρχει κάπου αγγελία τελικά;

Link to comment
Share on other sites

@ΣΤΑΜΑΤΗΣ Δέν χρειάζεται να το διαγράψουμε!Τί άλλο καλό έχεις βγάλει?

 

Όσοι θέλουν η αγγελία είναι εδώ:

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει μαρούλια , κολοκυθάκια , αγγούρια , πιπεριές διάφορες . κρεμμυδάκια , μαϊντανό ΄, άνηθο και περιμένω ντομάτα , μελιτζάνα , πεπόνι , καρπούζι , καλαμπόκι .

Έχω τα δικά μου κοτόπουλα και αυγά , γενικά προσπαθώ η διατροφή μου να είναι ως επί το πλείστον με προϊόντα παραγωγής μου .

Είναι πολύ δύσκολο Δημήτρη να παράγεις προϊόντα χωρίς χημεία σήμερα και ακόμα ποιο δύσκολο για κάποιον που όλη του τη ζωή την έχει περάσει στη πόλη .

Με όλα αυτά που έχω μάθει γύρω απ τις καλλιέργειες , δε μπορώ πλέον να φάω τίποτα που να έχει καλλιεργηθεί συμβατικά .

Το Γενάρη είχα βγάλει πάλι πατάτα και μέχρι να βγεί η επόμενη είχα ξεμείνει για το σπίτι , προτίμησα να πάω στο Βασιλόπουλο να πάρω με 2,80 το κιλό βιολογική παρά να πάρω με 0,80 τη συμβατική .

Δε φαντάζεσαι τι έχω μάθει για τη πατάτα που κυκλοφορεί στην αγορά .

 

Έτοιμος είμαι για σεντόνι εεε ;  Οκ , σταματάω εδώ . :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μη σταματάς ρε Σταμάτη!!! Άνοιξε σεντόνι, ξεδίπλωσε βασιλικό χαλί, ότι θες!!!

Από κοινωνικό ενδιαφέρον το λέω, γιατί το κουτσομπολιό ως γνωστόν δεν μ'αρέσει καθόλου...

 

ΥΓ. Δεν φαντάζεσαι πόσο σε ζηλεύω...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites




Δε φαντάζεσαι τι έχω μάθει για τη πατάτα που κυκλοφορεί στην αγορά .
 
. [emoji3]


Είμαι πολύ περίεργος για τα υπονοούμενα που αφήνεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά που λέγονται και αυτά που δε λέγονται όπως , υπάρχει μυκητοκτόνο που χρησιμοποιήτε στη πατάτα σαν ελαφρύ και ασφαλές φάρμακο που χρησιμοποιείτε ευρέως ακόμα και σε καλλιέργειες για οικογενειακή χρήση και είναι ασφαλές , εφ όσων δε τηγανιστεί η πατάτα . Αν τηγανιστεί η πατάτα αυτή και έρθει σε επαφή η ουσία αυτή με το καυτό λάδι μετατρέπετε σε μια άλλη ουσία καρκινογόνο  .

Υπάρχει ένα σκεύασμα που χρησιμοποιήτε για απολύμανση του εδάφους τόσο ισχυρό που θα πρέπει να καλλιεργηθεί το έδαφος μετά απο τουλάχιστον 5 χρόνια .

Αυτή τη στιγμή είναι απαγορευμένο στη Ε.Ε. διότι ανακάλυψαν ότι είναι άκρως μεταλαξιογόνο .

Δυστυχώς στην Αίγυπτο δεν απαγορεύετε η χρήση του και απ ότι μαθαίνω ακόμα και τώρα υπάρχουν καλλιεργητές πατάτας που το αναζητούν .

 

Εδώ για να πάρεις μια ιδέα απο επίσημα χείλη γι αυτά που λέγονται και επίσημα είναι νόμιμα να χρησιμοποιηθούν .

Σε κάλυψα ;

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

d

πριν 14 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Έχω βγάλει μαρούλια , κολοκυθάκια , αγγούρια , πιπεριές διάφορες . κρεμμυδάκια , μαϊντανό ΄, άνηθο και περιμένω ντομάτα , μελιτζάνα , πεπόνι , καρπούζι , καλαμπόκι .

Έχω τα δικά μου κοτόπουλα και αυγά , γενικά προσπαθώ η διατροφή μου να είναι ως επί το πλείστον με προϊόντα παραγωγής μου .

Είναι πολύ δύσκολο Δημήτρη να παράγεις προϊόντα χωρίς χημεία σήμερα και ακόμα ποιο δύσκολο για κάποιον που όλη του τη ζωή την έχει περάσει στη πόλη .

Με όλα αυτά που έχω μάθει γύρω απ τις καλλιέργειες , δε μπορώ πλέον να φάω τίποτα που να έχει καλλιεργηθεί συμβατικά .

Το Γενάρη είχα βγάλει πάλι πατάτα και μέχρι να βγεί η επόμενη είχα ξεμείνει για το σπίτι , προτίμησα να πάω στο Βασιλόπουλο να πάρω με 2,80 το κιλό βιολογική παρά να πάρω με 0,80 τη συμβατική .

Δε φαντάζεσαι τι έχω μάθει για τη πατάτα που κυκλοφορεί στην αγορά .

 

Έτοιμος είμαι για σεντόνι εεε ;  Οκ , σταματάω εδώ . :D

 

Σταματη οπως το ειπες ακριβώς...

Χωρις φάρμακα δυστηχως δεν παραγεις τπτ.... 

Το καλό του να καλιεργεις εσυ, ειναι οτι γνωριζεις ποτε ψεκασες ,τι ψεκασες και ποτε θα το φας.

Γνωριζω ατομα οπου ειναι η δουλεια τους αυτη, και δεν τρωνε απο τα δικα τους.

Οπως και το τι γινεται στις λαικές ,την προηγουμενη μερα ψεκαζονται την επομενη κοβουν.

Αφησε μια ντοματια χωρις φαρμακο και αν φας ντοματα χαιρετα μας...

Αφου ασχολησε και με κοτοπουλα , για πες ποσος καιρος περναει, το κοτοπουλο απο το αυγο εως την σφαγη?

Τα δικα μου για να μεγαλωσουν πληρες θελουν περιπου 8-10 μηνες ισως και παραπανω, αυτα που πουλανε στα κρεωπολεια - σουπερμαρκετ 3 μηνες.

Ομοιως και τα αυγα που πουλανε στο σουπερμαρκετ...

Η πατατα δυστηχως χαλαει γρηγορα, υπαρχει ενα βιολογικο φαρμακο, αλλα και παλι χαλάει..

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία να σου πω πόσο γρήγορα χαλάει η πατάτα , τη προηγούμενη φορά μου τελείωσαν στους 3 μήνες χωρίς τις υψηλές θερμοκρασίες που έχουμε τώρα . Και ελπίζω να τις έχω πουλήσει μέχρι να το μάθω .

Το βιολογικό σκεύασμα που λές είναι ο βάκιλος της Θουριγγίας και είναι για συγκεκριμένο λόγο που χρησιμοποιήτε , για τη πεταλούδα και μόνο . Πράγματι ασφαλές γιατί είναι βάκιλος ο οποίος ζεί αποκλειστικά στο πεπτικό σύστημα της κάμπιας .

Αν η πατάτα αποθηκευτή σε σκοτεινό , δροσερό και αεριζόμενο χώρο έξω απ το τσουβάλι της και αφαιρέσεις αυτές που έχουν μαυρίσματα διατηρήτε αρκετό καιρό απ ότι μου λέει ο γεωπόνος μου . Το σκοτεινό χώρο το θέλουμε για να μη γίνει πράσινη η πατάτα , γι αυτό και όταν βλέπουμε πράσινο χρώμα στη πατάτα το αφαιρούμε . Το δροσερό χώρο τον θέλουμε για να μη βγάλει μάτια , πράγμα που δεν μας απασχολεί πολύ γιατί απλά το αφαιρείς και τη τρώς τη πατάτα κανονικά . Αεριζόμενο χώρο τον θέλουμε για να μη πιάσει υγρασία και ξεκινήσει το σάπισμα και της πάρει και της σηκώσει όλες .

Τώρα γι αυτό που λές ότι δε παράγεις τίποτα χωρίς φάρμακα , δεν ισχύει . Δύσκολα ναί , με την έννοια ότι θα πρέπει να είσαι συνεχώς απο πάνω τους και να λειτουργείς προληπτικά .

Για τα κοτόπουλα που λές σημαντικό ρόλο παίζει η ράτσα που έχεις π.χ. έχω ράτσα κότες που όσα χρόνια κι αν την έχεις δεν θα γίνει πάνω απο 1200 γραμμάρια μικτό βάρος .

Τα κοτόπουλα για φαΐ είναι συγκεκριμένη ράτσα που βάζω και σε 5 με 6 μήνες έχουν καθαρό βάρος απο 1,7 - 2,1 κιλά καθαρό .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχουν αυτά που λέγονται και αυτά που δε λέγονται όπως , υπάρχει μυκητοκτόνο που χρησιμοποιήτε στη πατάτα σαν ελαφρύ και ασφαλές φάρμακο που χρησιμοποιείτε ευρέως ακόμα και σε καλλιέργειες για οικογενειακή χρήση και είναι ασφαλές , εφ όσων δε τηγανιστεί η πατάτα . Αν τηγανιστεί η πατάτα αυτή και έρθει σε επαφή η ουσία αυτή με το καυτό λάδι μετατρέπετε σε μια άλλη ουσία καρκινογόνο  .
Υπάρχει ένα σκεύασμα που χρησιμοποιήτε για απολύμανση του εδάφους τόσο ισχυρό που θα πρέπει να καλλιεργηθεί το έδαφος μετά απο τουλάχιστον 5 χρόνια .
Αυτή τη στιγμή είναι απαγορευμένο στη Ε.Ε. διότι ανακάλυψαν ότι είναι άκρως μεταλαξιογόνο .
Δυστυχώς στην Αίγυπτο δεν απαγορεύετε η χρήση του και απ ότι μαθαίνω ακόμα και τώρα υπάρχουν καλλιεργητές πατάτας που το αναζητούν .
 
Εδώ για να πάρεις μια ιδέα απο επίσημα χείλη γι αυτά που λέγονται και επίσημα είναι νόμιμα να χρησιμοποιηθούν .
Σε κάλυψα ;
Δεν με καλύψεις καθόλου. Τo άρθρο είναι καταπτυστο, δεν έχει ούτε μια αναφορά επιστημονική των όσο γράφει => αστήρικτα όλα. Πιο είναι το μυκητοκτόνο που αναφέρεσαι; Στης εισαγωγές από Αίγυπτο ,πριν εγκριθούν ,γίνεται έλεγχος υπολειμμάτων και για εχθρούς καραντίνας.....
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη, στην αποθήκευση, πρόσεξε για φθοριμαια, μπορεί να σου χαλάσει όλη την παραγωγή σε λιγότερο από βδομάδα.

Αν θες να μην πουλάς μονο σε γνωστούς και συγγενείς, πιστοποίησε την παραγωγή σου ,ως βιολογική.

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2019 at 7:37 ΜΜ, το μέλος gecasgr έγραψε:
On 12/7/2019 at 6:19 ΜΜ, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Υπάρχουν αυτά που λέγονται και αυτά που δε λέγονται όπως , υπάρχει μυκητοκτόνο που χρησιμοποιήτε στη πατάτα σαν ελαφρύ και ασφαλές φάρμακο που χρησιμοποιείτε ευρέως ακόμα και σε καλλιέργειες για οικογενειακή χρήση και είναι ασφαλές , εφ όσων δε τηγανιστεί η πατάτα . Αν τηγανιστεί η πατάτα αυτή και έρθει σε επαφή η ουσία αυτή με το καυτό λάδι μετατρέπετε σε μια άλλη ουσία καρκινογόνο  .
Υπάρχει ένα σκεύασμα που χρησιμοποιήτε για απολύμανση του εδάφους τόσο ισχυρό που θα πρέπει να καλλιεργηθεί το έδαφος μετά απο τουλάχιστον 5 χρόνια .
Αυτή τη στιγμή είναι απαγορευμένο στη Ε.Ε. διότι ανακάλυψαν ότι είναι άκρως μεταλαξιογόνο .
Δυστυχώς στην Αίγυπτο δεν απαγορεύετε η χρήση του και απ ότι μαθαίνω ακόμα και τώρα υπάρχουν καλλιεργητές πατάτας που το αναζητούν .
 
Εδώ για να πάρεις μια ιδέα απο επίσημα χείλη γι αυτά που λέγονται και επίσημα είναι νόμιμα να χρησιμοποιηθούν .
Σε κάλυψα ;

Δεν με καλύψεις καθόλου. Τo άρθρο είναι καταπτυστο, δεν έχει ούτε μια αναφορά επιστημονική των όσο γράφει => αστήρικτα όλα. Πιο είναι το μυκητοκτόνο που αναφέρεσαι; Στης εισαγωγές από Αίγυπτο ,πριν εγκριθούν ,γίνεται έλεγχος υπολειμμάτων και για εχθρούς καραντίνας.....

 

Αν είναι κατάπτυστο  (; ! ) και αστήρικτο ενα άρθρο δημοσιευμένο σε ιστοσελίδα σοβαρή που απευθύνετε σε επαγγελματίες αγρότες , ενυπόγραφο απο ενα επιστήμονα με επίσημη θέση που είχε στον ΕΦΕΤ , πως εγώ να σου απαντήσω ;

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2019 at 8:24 ΜΜ, το μέλος gecasgr έγραψε:

Και κάτι ακόμη, στην αποθήκευση, πρόσεξε για φθοριμαια, μπορεί να σου χαλάσει όλη την παραγωγή σε λιγότερο από βδομάδα.

Αν θες να μην πουλάς μονο σε γνωστούς και συγγενείς, πιστοποίησε την παραγωγή σου ,ως βιολογική.

Για να ραντίσω για τη "λευτερίδα" που τη λέμε εδω , δε πρόκειται  , προτιμώ να χαλάσει και να τη πετάξω .

Προσπαθώ με άλλου τύπου ενέργειες να αποφύγω τα προβλήματα αποθήκευσης , πχ. μέχρι και εσωτερικό αερισμό έχω κάνει στις πατάτες .

 

Δεν με ενδιαφέρει η πιστοποίηση .

Η ευχαρίστησή μου είναι να ταΐσω την οικογένειά μου με σωστή τροφή και ότι περισσέψει σε 5 φίλους και γνωστούς που θα εκτιμήσουν αυτό που θα φάνε και τέλος .

Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

 
Αν είναι κατάπτυστο  (; ! ) και αστήρικτο ενα άρθρο δημοσιευμένο σε ιστοσελίδα σοβαρή που απευθύνετε σε επαγγελματίες αγρότες , ενυπόγραφο απο ενα επιστήμονα με επίσημη θέση που είχε στον ΕΦΕΤ , πως εγώ να σου απαντήσω ;
 
Σταμάτη έχει ένα σωρό τάχα αναφορές, χωρίς να μας δίνει τις αντίστοιχες παραπομπές, references, για να μπορεί οποιοσδήποτε να σιγουρευτεί, ότι ισχύουν αυτά που γράφει! Δεν έχει ούτε μία! Αυτό είναι καταπτυστο , ειδικά από κάποιον που τολμάει να γράφει επώνυμο. Χάνει το οποιοδήποτε κύρος του...
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη έχει ένα σωρό τάχα αναφορές, χωρίς να μας δίνει τις αντίστοιχες παραπομπές, references, για να μπορεί οποιοσδήποτε να σιγουρευτεί, ότι ισχύουν αυτά που γράφει! Δεν έχει ούτε μία! Αυτό είναι καταπτυστο , ειδικά από κάποιον που τολμάει να γράφει επώνυμο. Χάνει το οποιοδήποτε κύρος του...
Και για να δείτε πόσο καταπτυστος είναι ο παραπάνω επιστήμονας, γράφει μεταξύ ένα σωρό αρλουμπων για το γνωστό roundup & δραστική του ουσία glyphosate.

"Round Up, Monsanto. Το απόλυτο έγκλημα. Ενεργό συστατικό, γλυφοσάτη, glyphosate. Το όριο το 1974 ήταν 0,1 mg/kgr και αυξήθηκε σε 20 mg/kgr το 1997. Προκαλεί: ερεθισμό στα μάτια και το δέρμα, βλάβες στο αναπαραγωγικό σύστημα, στο συκώτι, τα νεφρά, το αμυντικό σύστημα, το ενδοκρινολογικό σύστημα, νευρολογικές διαταραχές, δυσπλασίες, τερατογενέσεις σε ζώα, διαταραχές στον μεταβολισμό, οξειδωτικό στρες και καρκινογενέσεις. Το Round Up χρησιμοποιείται ως ζιζανιοκτόνο σε πάρα πολλές καλλιέργειες, όπως: αμπέλια, εσπεριδοειδή, αχλαδιές, μηλιές, δενδροστοιχίες, πράσινο πεζοδρομίων, παιδικών χαρών, αθλοπαιδιών, γηπέδων γκολφ, ποδοσφαίρου, παντού. Δόθηκε παράταση χρήσης του από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μέχρι τέλους του 2016. Δυόμισι εκατομμύρια υπογραφές από επτά χώρες της Ε.Ε. δεν πέτυχαν την απόσυρσή του.

Η αντίδραση των ελεγκτικών μηχανισμών δεν είναι ανάλογη των επιστημονικών δημοσιεύσεων για την εκτίμηση κινδύνου, αφού οι πρώτοι χρησιμοποιούν σχεδόν μόνο τα δεδομένα που τους υποβάλλουν οι εταιρείες."

Χωρίς την παραμικρή αναφορά σε άρθρα, που να υποστηρίζουν αυτά που ισχυρίζεται!

Δες τε ένα άρθρο πρόσφατο, που για ακόμη μια φορά το αποενοχοποιει, ακόμη και για χρήση σε βόρεια παγωμενα 9μηνες εδάφη!

https://www.nature.com/articles/s41598-019-44988-5

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέει το αγγλικό κείμενο που παρέθεσες με το λίνκ που έβαλες ( δε γνωρίζω αγγλικά ) .

Αλλά για τη δραστική ουσία glyphosate που λές ρώτα όποιο γεωπόνο θέλεις , ότι όλα αυτά που αναφέρει ο Κατσαρός είναι πασίγνωστα .

Αλλωστε δεν νομίζω να μην υπάρχουν αποδείξεις όταν σε δικαστήριο έπεσε βαρύς ο πέλεκυς της δικαιοσύνης , που γνωρίζεις (πιστεύω) πόσο δύσκολο είναι ένα δικαστήριο να βγάλει μια απόφαση εναντίον ενός κολοσσού σα τη Bayer .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σου είπα δε ξέρω Αγγλικά , αλλά ενας φίλος γεωπόνος που το συζήτησα μαζί του μου είπε να σου στείλω αυτά .

 

• Gastrointestinal effects: Clinical signs and/or pathological evidence of glyphosate-induced irritation were observed in several animal studies; the lowest dose level resulting in gastrointestinal effects was 175 mg/kg/day for diarrhea and few feces in pregnant rabbits administered glyphosate acid by gavage. Gastrointestinal disturbances are signs and/or symptoms following ingestion of large amounts of glyphosate-containing products. • Developmental effects: Glyphosate treatment-related developmental effects were noted in a few studies at dose levels (≥1,234 mg/kg/day) resulting in maternal toxicity as well. • Body weight effects: Depressed body weight and/or depressed body weight gain resulted from repeated dosing of glyphosate technical at dose levels ≥1,183 mg/kg/day. • Hepatic effects: Increases in liver weight and serum ALT activity were observed in one repeated-dose study at a dose level of 1,678 mg/kg/day. • Ocular effects: Lens abnormalities were observed in one repeated-dose study at a dose level of 940 mg/kg/day. • Renal effects: Indicators of renal toxicity were noted in rats and mice administered glyphosate technical in the diet for 2 years at high doses (940 and 6,069 mg/kg/day, respectively).

The Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR) is a federal public health agency within the United States Department of Health and Human

 

The Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR) is a federal public health agency within the United States Department of Health and Human

Αν θέλεις μας λές και το συμπέρασμα που έβγαλες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Φιλε Σταμάτη εχεις δικιο σε ολα! Παλιοτερα ειχα ψαξει για τα μεταλαγμενα της μονσαντο. Ειχε γινει έρευνα σε γνωστο γαλλικό πανεπιστημιο με επώνυμους επιστήμονες πριν αγοράσει την μοσαντο η γερμανική φαρμακοβιομηχανια μπαγιερ και πριν επεκταθει απο την αμερικη στην Ευρώπη. Αυτοι οι επιστήμονες ειπαν οτι για να περάσει καποιο προϊόν ( διατροφής μεταλαγμενα κλπ ) τους ελέγχους και να ερθει στην ευρωπη θελει 3 χρονια για να εξακριβωσουν αν ειναι ενταξει. Ομως αυτοι απέδειξαν οτι τα μεταλλαγμένα προϊόντα εμφανίζουν στα ποντίκια προβληματα καρκίνου και αλλοιώσει μετα τα 3,5 με 4 χρόνια!!! Οποτε καληνύχτα. Και κατι ακομα στην Αμερική και συγκεκριμένα στην Καλιφόρνια ντοματες καρπουζι πεπόνι αγγουρια κλπ δεν εχουν μεσα σπόρους ψάξτε το γιατι... αν πουμε και για την γεύση καμια σχεση με εδω... ειμαστε λιγο καλα για την ωρα. Αν ειδατε τι πολεμο οικονομικό κανουν στους αγρότες απο το χειμώνα που μας περασε για να μην παραγουν θα καταλάβετε οχι μονο εδω και στην γαλλια και σε ολη την ευρωπη. Εδω σε χρηματοδοτουν να ξηλωσει αμπελια και ελιες γιατι....;

Έγινε επεξεργασία - camelot
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειράζετε την Monsanto ρε, το καλό μας θέλει . 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος camelot έγραψε:

Και κατι ακομα στην Αμερική και συγκεκριμένα στην Καλιφόρνια ντοματες καρπουζι πεπόνι αγγουρια κλπ δεν εχουν μεσα σπόρους ψάξτε το γιατι...

 

Φίλε @camelot μη μου ξύνεις πληγές...Πήγα τις προάλλες και αγόρασα καρπούζι άσπορο (δήθεν), το χρυσοπλήρωσα

και είχε περισσότερα σπόρια απ' το κανονικό! Έφτυνα με ρυθμούς μυδραλιοβόλου. Τυυυυυχεροιιιιιιιιιί Καλιφορνέζοιιιιιιιιιι...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μπα! Δεν θα το ελεγα 100% μεταλλαγμένο αυτο το καρπούζι επεξεργασμένο, για κανενα λογο δεν θα το έπαιρνα.Τωρα αν καποιον δεν τον ενδιαφέρει η υγεία του ας το παρει... Μακρια απο τις επεξεργασμένες τροφές ?

Έγινε επεξεργασία - camelot
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...