Jump to content

Νέος Στην Αφρική!!!


Burhi

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά σιγά σιγά ετοιμάζομαι να στήσω ένα ενυδρείο με Αφρικάνικες κιχλιδες και θα ήθελα λίγη βοήθεια μιας και δεν το κατέχω από Αφρική μεριά. 

Από εξοπλισμό έχουμε:

Ενυδρείο 320 λίτρα 160μΧ30πΧ75υ

2 εξωτερικα φίλτρα 

Eheim 2217

Fluval 206 

Wave maker Sunsun jvp-101 A 3000l/h

Υπόστρωμα λευκή χαλαζιακη άμμο 

Και πέτρες θα μαζέψω απο το βουνό? 

Από ψαροσυνθεση σίγουρα θέλω να βάλω Labidochromis και ακόμη ένα είδος άμα με περνει με τα λίτρα... 

Αυτά είναι παιδιά αν μπορούσατε να με βοήθεισετε με το αν έχω σωστό εξοπλισμό και με την ψαροσυνθεση.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια χαρά είσαι απο εξοπλισμό. Θα σου έλεγα να πάρεις πέτρες απο κατάστημα είτε ενυδρειακό είτε όχι (πχ ερμής, χωματοτεχνική) για να είναι ασβεστιλιθικές αλλά και να μήν βγάλουν τίποτα περίεργο στο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ηρθες!Πετρες απ τη φυση αφοβα αρκει να ναι απο καθαρο μερος!Απο εξοπλισμο εισαι οκ κ ενα δευτερο ειδος μαζι με τα λαμπιντο μπαινει ανετα στα λιτρα σου.Θα τα ξαναπουμε σε οτι χρειαστεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά τον WaveMaker θα των χρειαστώ η όχι? 

 

Δέν είναι απαραίτητος. Άν τον έχεις βάλτον! 

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη μάλλον είναι μιας και οι αφρικάνες θέλουν α) ισχυρή ροή, β) αρκετό οξυγόνο. 

 

Έτσι λοιπόν με έναν κυκλοφορητή μπορείς να επιτύχεις και τα 2 χωρίς να α) πρέπει να βάλεις πολύ ισχυρά φίλτρα, β) να έχεις θόρυβο από ανατάραξη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιααα είμαι στη διαδικασία του στρωσίματος αλλά σκέφτομαι και τη ψαράκια να βάλω και θα ήθελα μια ιδέα από τους πιο έμπειρους.. Το σίγουρο είναι ότι θα βάλω 1 χαρέμι labidochromis 1-4  θα ήθελα ακόμα 1 η άμα γίνετε 2 είδη να βάλω άλλα θέλω να αποφύγω τους υβριδισμούς. 

Pseudotropheus demasoni 

Pseudotropheus elongatus 

Pseudotropheus acei

Αυτά τα παραπάνω είδη μου άρεσαν αλλά νομίζω μπορούν να υβρισουν μεταξύ τους... Ακούω και άλλες επιλογές πάντως παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα βαλε 1 ακομη ειδος κ περισσοτερα μελη.Π.χ. 8 λαμπιντο κ 8 οτι αποφασισεις.Ειδος pseudotropheus elongatus δεν υπαρχει.

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
Link to comment
Share on other sites

Είδα σε ένα κατάστημα που έγραφε pseudotropheus elongatus γιαυτό το ανέφερα... Αμα βάλω 8 labidochromis πόσα αρσενικά/θηλυκά πρέπει να βάλω και αμα πω pseudotropheus demasoni και από αυτά  πόσα αρσενικά/θηλυκά 

Link to comment
Share on other sites

Ισως εννοουσε οτι στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειχε εντος κ απο τα δυο ειδη.Βαλε 2-6 αλλα ειδικα στα ντεμασονι πολυ δυσκολα θα βρεις το φυλλο.Ακομη κ σε μεγαλα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα μάζεψα μερικές πέτρες από το βουνό αλλά δεν ξέρω εάν κάνουν να μπουν στο ενυδρείο γιαυτό θέλω γνώμες.. 

IMG_20190728_191703-2592x3456.jpg

IMG_20190728_191657-2592x3456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημείωσε τις διαστάσεις του ενυδρείου κάτω και προσπάθησε στο πάτωμα να φτιάξεις 1 ή 2 νταμάρια και να στοιβάξεις τις πέτρες ώστε να δημιουργούνται κρυψώνες και περάσματα αρκετά για όλους! Όπως τις κόβω κάποιες πέτρες φαίνονται αρκετά μεγάλες για τα ψάρια που θέλεις αλλά όπως και να έχει δοκίμασε διάφορα στησίματα και στείλε καμιά φωτό!! :D  

Έγινε επεξεργασία - DeLk
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω αδερφέ απλά κάνουν αυτές η πέτρες η μπορεί να αφήσει καμία ουσία στο νερό??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Αυτό θα κάνω αδερφέ απλά κάνουν αυτές η πέτρες η μπορεί να αφήσει καμία ουσία στο νερό??

 

Μια χαρά είναι οι πέτρες καλό πλύσιμο και τρίψιμο με βούρτσα αν έχουν  χώματα  και καλό είναι στο τέλος να τις πλύνεις με ζεστό νερό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ σούπερ τότες απλά ξέχασα να σας αναφέρω ότι έχουν πάνω τους κάτι σαν να γιαλιζουν αλλά όλες όσες βρήκα έτσι είναι... 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Οκ σούπερ τότες απλά ξέχασα να σας αναφέρω ότι έχουν πάνω τους κάτι σαν να γιαλιζουν αλλά όλες όσες βρήκα έτσι είναι... 

 

Μια χαρά είναι μην τις φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιααα έβαλα σήμερα μέσα τις πέτρες. Πως σας φαίνεται το στήσιμο?

Από βδομάδα θα βάλω και την άμμο μέσα και ίσως ξεκινήσω να το γεμίσω και να το στρώσω. 

IMG_20190826_212138-3456x2592.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εισαι οκ 

δυο νταμαρια αριστερα δεξια

αν και λιγο μπουκωμενο μου φαινεται

θα το δεις στη πορια και στις αναγκες απο τα ψαρακια που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ειναι πολύ ωραίο.. 

Προσωπικά θα έδινα λίγο ύψος ακόμα αλλά και έτσι είναι σούπερ. 

Αν μπορείς ανέβασε και μια φώτο από τα πλάγια. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήθελα να πετύχω να δωσω ύψος πάρα μήκος στο στήσιμο το βραδιά θα ξανά κάνω μια προσπάθεια να δωσω ύψος στα νταμάρι 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα στήσιμο έδωσα μεγαλύτερο ύψος στα αριστερά και στα δεξιά άφησα ελεύθερο χώρο για περισσότερο κολύμπι και περισσότερη άμμο... Πως σας φαίνεται παιδιά.

IMG_20190829_184118-3456x2592.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάχαχα οντωσ έτσι φαίνεται αλλά όταν αποφασίσω το τελικό αποτέλεσμα ίσως είναι και αυτό μερικές πέτρες θα τις κολλήσω για ασφάλεια μην πέσει τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...