Jump to content

Λευκά σημάδια σε cοrydoras


Recommended Posts

 

Καλημέρα ομάδα..

Εδώ και κανένα μήνα ίσως και λίγο παραπάνω παρατηρώ σε ένα carydoraaki μου λευκο σημάδι στο κεφαλάκι.. σαν ξεθώριασμα.. στην αρχή δεν έδωσα σημασία λέω θα περάσει.. αλλά αυτό σιγά σιγά έγινε πιο έντονο.. μου είπε ένας γνωστός μου χρονιά χομπίστας να τους κάνω θεραπεία με βακτοπουρ..

όπως και έκανα.. ήταν 4 μέρες σε καραντίνα με βακτοπουρα την πρώτη και την τρητη μέρα όπως λέει το δοσολογιο.. την Τετάρτη μέρα τον έβαλα πάλι με τα υπόλοιπα.. το πρόβλημα όμως αντί να βελτιωθεί έχει χειροτερέψει και το βλέπω πλέον σαν να εξέχει ελάχιστα.. το ψάρι έχει κανονικά όρεξη και για φαγητο και για παιχνιδι.. δλδ καθόλου συμπτώματα αρρώστιας..cacbcd3deadebd758b44b1b528cccf41.jpg36ce2c38e31ed7f42eb78bdb7e39a58e.jpgceedeacbb8bb275d0e43ae8db1a4fbe4.jpg5ff3927a1b4c099f53b9b4e3c88e9564.jpg

το ενυδρείο τρέχει 5 μήνες.. είναι φυτεμένο στρωμένο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα υπόλοιπα ψάρια..

Carydoras,ancistrus,zebra danio,αγγελοψαρα..

Είναι όλα ήρεμα χωρίς εντάσεις..

Μετρησεις όλες καλες..

νιτρικά 10-20

Νιτρώδη 0

Αμμωνία 0

Ph 7,6

Gh 9

Kh 5

Αλλαγές κάθε 4-5 μέρες 20-25%

Νερό ίδιας θερμοκρασίας..

παρακαλώ οποίος ξέρει το χρειάζεται..

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Mε πρωτόζωα μοιαζει - Costia, chilodonella ...To bactopur δεν τα πιανει αυτα.

sera costapur ειναι το φαρμακο σου. Αν δεν εχεις γαριδες, μπορεις να το χρησιμοποιεις στο ενυδρειο σου αφοβα.

Μπορει να να χρειαστεί 2-3 εφαρμογες.

P.S. καραντινα στα καινουργια ψαρια ειναι απαραιτητη για να μην τρεχουμε με τα φαρμακα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..
Δεν έχω γαρίδες..
θεωρείς πως δεν χρειάζεται να μπει καραντίνα για να μην βάλω φάρμακο σε όλο το ενυδρείο ;
Η αλήθεια είναι πως παρουσίασε πρόβλημα μετά απο 2-3 μήνες στο ενυδρείο.. δεν ξέρω για πιο λόγο..



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Alexis Foccacia έγραψε:

Καλημέρα..
Δεν έχω γαρίδες..
θεωρείς πως δεν χρειάζεται να μπει καραντίνα για να μην βάλω φάρμακο σε όλο το ενυδρείο ;
Η αλήθεια είναι πως παρουσίασε πρόβλημα μετά απο 2-3 μήνες στο ενυδρείο.. δεν ξέρω για πιο λόγο..



Sent from my iPhone using Tapatalk

Aν δεν εχεις βαλει προσφατα καινουργια ψαρια στο ενυδρειο, τοτε ψαξε το νερο..... κατι δεν παει καλα...

Θεραπεια πρεπει να γινει σε ολο το ενυδρειο. (Ποσα λ ειναι και ποσα ψαρια εχεις μεσα; φιλτρο; τεστακια - στικ;υγρα; μαρκα;)

....Το χαλικακι (γνωμη μου) δεν ειναι καταλληλο για cory,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αν θυμάσαι είναι το πρώτο μου ενυδρείο και ξεκίνησε εντλεως λάθος..
Παρόλο αυτά έκανα ότι μπορώ να στρώσει σωστά και το βοήθησα..
μετα απο 5 μήνες όμως γέμισε τριχοειδή άλγη..
και απο την αρχή κάτι (πιστεύω το υποστωμα ) μου ανέβαζε το ph 0,6-0,7 και απο 7,5 βρύση μετρούσα 8,1-8,2 συνέχεια..
συν ήταν γεμάτο ψεύτικα διακοσμητικά..
πριν 5 μέρες έκανα γενική επανεκκίνηση..
πέταξα τα πάντα κυριολεκτικά..
υποστωμα διακοσμητικά φυτά.. και έβαλα όλα απο την αρχή..
Μπήκε στρατουμ απο κάτω με ψιλή χαλαζιακη πάνω.. μοπανη ξύλο και φυτά διαφορα..
έχω βάλει και co2 αλλά ακόμα δεν το έχω ανοίξει γιατί το φοβάμαι ( [emoji33] ούτε να το ρυθμίσω δεν ξέρω )..
Απο φίλτρο έχει της μάνα του γεμάτο με βιολογικό και μηχανικό..
Και ένα eheim 2217 γεμάτο βιολογικό και βαμβάκι..
Γενικά απο την στιγμή που έστρωσε δεν έχω μετρήσει καθόλου νιτρώδη και αμμωνία.. θεωρώ πως έχει καλή βιολογία γιατί μέτραω μόνο λίγα νιτρικά..
Μετράω πάντα με υγρά api..
Ψάρια δεν έχω βάλει καθόλου παρά μόνο αυτά που μπήκαν πριν 4-5 μήνες σε 2-3 δόσεις..
Λίτρα 180
10 καριντορας
6 καρδινάλιο
9 ζεμπρα ντανιο
5 ανκιστρους
2 αγγελοψαρα
Δεν σου ανέφερα στην αρχή την μεγάλη επανεκκίνηση γιατί ουσιαστικά δεν έχει σχέση με την ασθένεια του μικρού.. η ασθένεια του είναι 1,5 μήνα περίπου και μπήκε καραντίνα για θεραπεία με baktopur την ημέρα που άρχισα της αλλαγές.. δλδ πριν 5 μέρες.. οποτε καμία σχέση με την ασθένεια..
γενικά δεν έχω ούτε εντάσεις ούτε φαινομενικά κάποιο πρόβλημα..
κάπου που πάει το μυαλό μου είναι πως αναπλήρωση γίνεται με νερό προετοιμασίες και όχι απο α/ο.. το μοναδικό που εχω αμελήσει και θα μπει σύντομα..
Δεν ξέρω τι μετρησεις πρέπει να κάνω και αν χαλάει το νερο αν δεν αναπληρώνεται με α/ο..
μετά αν τους έκανε κακό η άλγη.. αν και εμένα μου φαινόταν πως ενοχλεί εμένα περισσότερο εννο τα ψάρια την γουστάρουν..
Βαζω 2 φωτό να δεις πριν και μετά99a11f7e7b5d08e02c973566aa339d39.jpga9a3531aeda85339e37f7edd94b4d2a7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τωρα φαινεται καλο! Μαλλον η πρωτη φωτογραφια ειναι το μετα...:) ή αυτο με τις αλγες ειναι το μετα; :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλώς ανεβήκανε αναποδα χαχαχχα..
Εννοείται πως είναι τώρα καθαρό και ελπίζω να παραμείνει έτσι..
[emoji3059][emoji3059][emoji3059]
Να σε ρωτήσω κάτι..
πήγα πες σούπερ μάρκετ και βρήκα το sera costapur.. με Ρωτησε αυτός τι το θελω και του έδειξα τη φωτό απο το καριντορακι.. μου είπε πως πρέπει να βάλω bactopur.. του λέω έκανα θεραπεία με bactopur και δεν έγινε δουλειά..ίσα ίσα έγινε χειρότερα.. και μου λέει τα προτοζωα κάνουν σαν τρύπα όχι σαν εξόγκωμα.. αυτό έχει εξογκώματα και σαν στρώση βαμβάκι και θέλει πάλι baktopur..
δε τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη βέβαια οποτε το πήρα το costapur.. απλώς ήθελα να στο πω και αν μου πεις το οκ ξεκινάω θεραπεία..
σήμερα παρατήρησα και ένα άλλο καριντορακι με περίεργη συμπεριφορά σαν να βαριέται.. και βλέπω ξεθωριασμένα πτερύγια.. εντάσεις δεν έχει καθόλου..
Και δεν ήταν έτσι.. οποτε θεωρώ πως με την επανεκκίνηση κάτι έπαθε.. στρεσαρηστικε ; Θα τον βοηθήσει το cosrapur? Η να τον απομονώσω και να του κάνω θεραπεία με bactopur?
Σορυ για το κατεβατό και χίλια ευχαριστώ [emoji3][emoji3][emoji3]2a103290fcbaf2e9a2f5436370b4ba6e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα καινούργιες μετρησεις..
αμωνία νιτρώδη 0
Νιτρικά 10
Gh έχει πέσει απο 9 στα 5
Kh έχει πέσει απο 5 στα 2
Ph έχει πέσει απο 8,2 στα 7,5
Αυτό πρέπει να έγινε αυτές της 6 μέρες με την μεγάλη αλλαγή..
θελω να ξεκινήσω την θεραπεία με το costapur αλλά δεν διευκρινίζουν στις οδηγίες..
τα φίλτρα κανονικά ανοιχτά ;
Τα φώτα σβηστά λέει; Θα είναι σβηστά 3-4 μέρες μόνιμα ;
Τάισμα ; Καθόλου η ελάχιστα ;
Έχω αγχωθεί άσχημα [emoji36][emoji36][emoji36]
Και σας έχω ζαλίσει..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω για πρωτοζωα και μυκητες - https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Γραψε και στο google - costia in fish , να δεις τις εικονες

Νομιζω πρεπει να ξεκινησεις θεραπεια γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω άμεσα.. μια τελευταία ερώτηση..
θελω να μου πεις την άποψη σου..
το αλμπινο καριτνορακι έχει ξεθωριασμένα πτερύγια.. καμία σχέση με το costia που έχει το sterbai..
Γενικά έχω αγχωθεί και δεν θελω να βάλω φαρμάκι σε όλο το ενυδρείο αφού όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία ένδειξη για ασθένεια δεδομένου πως είναι πάνω απο μήνα τα συμπτώματα στο sterbai..
Έχω σκεφτεί το εξής..
να απομονώσω το αλμπινακι και να του κάνω θεραπεία με bactopur
Και να απομονώσω το sterbai και να του κάνω θεραπεία με costapur.. και ανάλογα αν δω γενικό πρόβλημα στο ενυδρείο τότε να κάνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο..
η κατευθείαν σε όλο παρόλο που δεν έχουν κανένα σύμπτωμα τα υπόλοιπα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να εμφανιζουν τα συμπτωματα ολα τα ψαρια. Μπορει να τα εχουν μονο τα πιο αδυναμα. Τα αλλα, ομως παραμενουν φορείς (δηλ. πηγη μολυνσης, χωρις να εμφανιζουν συμπτωματα).

Δοκιμασε θεραπεια σε καραντινα, αλλα νομιζω , οταν θα επιστρεψεις το ψαρακι στο μεγαλο ενυδρειο, παλι θα το πιασει η αρρωστια ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά και καλο φθινόπωρο σε όσους γύρισαν απο διακοπές..
Δεν ανοίγω καινούριο θέμα γιατί είναι το ίδιο πρόβλημα..
Βασικά έχω αγανακτήσει με τε πρωτοζωα μάλλον..
Νατατεο αν θυμάσαι είχαμε θέμα με δυο στερμπαι κορυ.. αυτά φύγανε παρόλο που τους έκανα θεραπεία με κοσταπουρ σε καραντίνα..
Αργότερα αφού μου είχες πει πως πιάνει όλο το ενυδρείο έκανα θεραπεία σε όλο το ενυδρείο..
παρόλο αυτά εδώ και 10 μέρες βλέπω κάποια άσπρα παρόμοια με τα στερμπαι σε μπρονζε κορυ που είναι θηρία και υγιέστατα.. 28779040d1f19a30dc9c8ce2b7e8d30c.jpg
ανεβάζω φωτό σε παρακαλώ αν μπορείς δες αν χρειάζομαι πάλι θεραπεία η άλλη θεραπεία..
και κάτι ακόμα.. ένα αλμπινο είχες φθορά στα πτερύγια.. αυτουνου του έκανα με μπακτοπουρ σε καραντίνα και ήταν μια χαρά..
Σήμερα τον βλέπω πάλι γλαρωμενο και με πτερύγια σαν λιωμένα..
οι μετρησεις και οι αλλαγές είναι όλες κομπλέ.. fc663e5b414ec3df64f839a3122c36fa.jpg762ae08302a9cb3d18ac01317ab7ca7b.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη..

Ποια πρωτοζωα;

Για βακτηριακη λοίμωξη δεν έκανες θεραπεία γιατί δεν κατάλαβα ή κατάλαβα λαθος;

Οσον αφορά τα πτερύγια από τα αλπικό κορυ θα τα δεις πολλές φορές ετσι ..

Σε αυτό το είδος ψαριού τα πτερύγια (αν δεν υπάρχει ψιλή άμμο  και πολλες φορες οταν υπαρχει)λιώνουν πολύ εύκολα.

Το φοκους (που φαινεται να παιδεύει τα στερμπαι)ομως είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και δεν εχει σχέση με πρωτοζωα..

Οι βακτηριακες γενικα εχουν ελάχιστες φορές σχέση με εξωπαρασιτα συγκεκριμενου ειδους ή τις συνεπειες αυτων οταν "βασανιζουν" καιρο το ψαρι.

Οπότε γνώμη μου είναι ότι υπάρχει μόνο μία θεραπεία που θα έπρεπε να είχες κάνει ή να κάνεις και αυτή είναι αντιβακτηριακη.

Και συγκεκριμενα όχι με bactopur γιατί θεωρώ το συγκεκριμένο φάρμακο πολύ επικίνδυνο..

Ελπίζω να βοήθησα και να μην τα μπέρδεψα περισσότερο. 

Καλή συνέχεια. ?

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

καθως εκατσα κα διαβασα ολο το ιστορικο με τα συμπτωματα

θα ρωτησω αυτα τα σημαδια και ολη η διαδικασια που εμφανιζονται δεν ειναι ιδια ακριβως με τα δικα μου που παρουσιασα πριν μερικες μερες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

καθως εκατσα κα διαβασα ολο το ιστορικο με τα συμπτωματα

θα ρωτησω αυτα τα σημαδια και ολη η διαδικασια που εμφανιζονται δεν ειναι ιδια ακριβως με τα δικα μου που παρουσιασα πριν μερικες μερες;

Με τα σημάδια δεν πρέπει να μπερδευόμαστε..

Άλλο το σημάδι που μπορεί να είναι σαν γραμμη και συνήθως είναι πληγή από σκίσιμο.

Άλλο αυτό που ειναι κοκκινιλα και μπορεί να προέρχεται από βακτηριακη ή από αμμωνία ή από πολύ κακή ποιότητα νερου ..

Άλλο το φοκους που ειναι σημάδι σαν με βαμβάκι.. 

Άλλο οι λευκες κύστες που μπορεί να είναι ένδειξη  απο χεξαμιτα μεχρι και καρκινου και κατανέμονται αναλογα  με το που βρισκονται τι σχήμα έχουν έως και αν η περιφέρεια τους εχει διαφανες η κοκκινο χρώμα..

Άλλο το εξωπαρασιτα που συνδέονται συνηθως και με άλλα συμπτώματα όπως το ξύσιμο και δύσπνοια του ψαριού ανάλογα με το ειδος.

Αλλο τα πρωτοζωα (συνηθως ικ)που εμφανίζονται σαν μικρές εκατοντάδες φωσφοριζε τελίτσες πάνω στο ψαρι δημιουργώντας και αυτά δύσπνοια και άλλο το βελβετ που συνήθως δεν εχει την ίδια πυκνότητα σαν στίγματα και έχει ποιο φωσφοριζε χρωμα..

 

Καποια στιγμή πρέπει να μαζευτούμε 3-4 άτομα και να ξεχωρίσουμε τα συμπτώματα τις ασθενείς καθώς και τις πρώτες δραστικες ουσιες κάθε φαρμάκου και τι αντιμετωπίζει..

Έτσι θα υπάρχει ενας μπουσουλας και θα αποφεύγονται οι λάθος θεραπείες.

Εγώ είμαι προθυμος όταν βρεθούν αυτα τα άτομα που κατά την γνώμη μου στην χώρα μας δεν είναι πάνω από 5.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλπικό σήμερα είναι σχεδόν χωρίς πτερύγια.. αυτή τη φορά μου δίνει την εντύπωση πως έχει λιώσει.. το πρωί θα μπει καραντίνα με μπακτοπουρ (την προηγούμενη φορά τον βοήθησε 100%)
Τα αλλα τώρα με το άσπρο στίγμα με έχουν μπερδέψει.. τα στερμπαι που είχε ξεκίνησαν κάπως έτσι.. τα έκανα στην αρχή θεραπεία με μπακτοπουρ αλλά δεν έκανε δουλειά.. αγροτερα τους έκανα με κοσταπουρ αλλά πάλι δεν έγινε τπτ..ως τόσο το άσπρο στίγμα είδε γίνει σαν κάλυψη απο βαμβάκι έντονο και σε ένα σημείο σαν εξόγκωμα.. στο τέλος το ένα έφυγε στην καραντίνα το άλλο σε 2 μέρες στο ενυδρείο... αργότερα μόλις είδα λίγο άσπρο στα μπρονζε ξεκινάς θεραπεία με κοσταπουρ όλο το ενυδρείο.. παρόλο αυτά δεν έχω καμία βελτίωση.. τα άσπρα παραμένουν και αργά αλλά σταθερά αυξάνονται..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...