Jump to content

Πρόβλημα με νεοστρωμενο


Recommended Posts

Αν αναφέρεσαι στην Μαύρη τριχοειδής άλγη (BBA) θα σου έλεγα ότι δεν είναι.

Πιο πολύ για Staghorn Algae μου μοιάζει, αν βγάλεις και μια κοντινή φωτό θα είμαστε σε θέση να σου πούμε με περισσότερη σιγουριά.

Μην αγχώνεσαι για την πρώτη, είναι τουφίτσες τουφίτσες΄, δεν έχει ενιαία διάταξη όπως η δική σου. Ειναι τουφίτσα κενό, τουφίτσα κενό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

bba δεν είναι σίγουρα. Τώρα staghorn η μη έχει πιάσει και πολύ βρωμιά.

Παίρνεις οδοντόβουρτσα και το καθαρίζεις από παντού. Αλλαγή νερού να φύγει ότι αιωρείται και αλλάζεις σφουγγάρι ή ενυδρειακό βαμβάκι, ότι έχει το φίλτρο για να μηχανική φίλτρανση. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βρωμιά-έκανα μια 50αρα αλλαγή πριν 6 μέρες κ μια 30αρα χτες. 

Από την vallisneria πιο πιθανο ήταν να ξεκολλήσει το φύλλο πάρα να φύγει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει για τριχοειδή πάντως που πάνω έχουν πιαστεί σωματίδια. Δηλαδή δεν έχω δει άλγη που να μεγαλώνει από το μηδέν έτσι όπως είναι στην φωτογραφία. Το λέω περισσότερο γιατί και στο ξύλο πίσω βλέπω ακριβώς την ίδια κατάσταση εκτός και αν με απατούν τα μάτια μου και πρόκειται για τον κοινό μύκητα. 

Αν δεν φεύγει μηχανικά τότε κλείνεις το φίλτρο και ξεκινάς ψέκασμα με οξυζενέ τοπικά με σύριγγα. Όχι με τη μία όμως σε όλο το ενυδρείο. Ρίξε δοκιμαστικά 5ml κατά μήκος του φυτού ή όπου αλλού βλέπεις ότι έχει πιάσει. Αν δεις την άλγη να γίνεται κόκκινη σημαίνει ότι πεθαίνει και μετά θα μπορείς να την ξεκολλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει να καταλάβετε αν αναφέρω ότι έχει αρχίσει να εμφανίζεται Green spot στο πίσω τζάμι? 

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου μοιαζει με καποια τριχοειδη αλγη (μπορει και staghorn) με σωματιδια απο μυκητα (απο το ξυλο μαλλον) κολλημενα πανω της.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ χτες έβαλα καινούριο κέρατο φύλλο και έπιασε αμέσως κ αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

Θα περασει αυτο :)

Εχει και αλλο ιδιο θεμα...

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως γραφει ο @Panagiotis Dms-Xgs, καθαριζεις ολα (και ξυλα) με οδοντοβουρτσα, κανεις αλλαγη νερου και βαζεις ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο....

Οταν θα ωριμασει το ενυδρειο, θα εξαφανιστει η βρωμια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...