Jump to content

Φίλτρο για 240L


Vou

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, καλώς σας βρήκα κι εγώ ☺️

 

Το ενυδρείο που αγόρασα (και το περιμένω μέχρι να είναι έτοιμη και η βάση) έχει ένα εσωτερικό φίλτρο αλλά δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω καθόλου.Έχω ένα Eheim 2211 που προοριζόταν για ένα 60λιτρο που τελικά δεν στήθηκε ποτέ και έτσι το φίλτρο δεν έχει δουλέψει ούτε μήνα. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου προτείνει ένα ακόμη φίλτρο συνδυαστικά με αυτό που ήδη έχω που να καλύπτει τις ανάγκες του ενυδρείου μου; Είμαι ανάμεσα στο 2215 και 2217 αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το ένα δεν θα φτάνει και το άλλο θα είναι υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ 2217 - ....1000λ/ωρα βγαζει χωρις υλικα. Θα εισαι μια χαρα.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Ειμαι υπερ 2217 - ....1000λ/ωρα βγαζει χωρις υλικα. Θα εισαι μια χαρα.

Απο ψαρια τι σκεφτεσαι να βαλεις;

 

Ευχαριστώ, μάλλον στο 2217 θα καταλήξω. Από ψάρια θα βάλω Μούλτις.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησουμε  αφρικανους καλυτερα.... Στο φυτεμενο, χωρις δευτερη σκεψη - 2217!

@johnbaggios που εισαι;;;;;;;;;;;;

@adlib

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα ροής το λες; Αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει πως τα ψάρια αυτά στο θέμα του φίλτρου χρειάζονται  4-5 φορές την ώρα τον όγκο του νερού

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,δε γκουγκλαρα τις δυνατοτητες του φιλτρου αλλα ισχυει το 4-5 φορες τον ογκο νερου.Ναταλια τι εννοεις 1000λ/ωρα;Ετσι τα μετρανε τα φιλτρα;240λτ θα το κανεις species tank με multies φιλε μου;Θα ναι αρχοντες εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλημερα,δε γκουγκλαρα τις δυνατοτητες του φιλτρου αλλα ισχυει το 4-5 φορες τον ογκο νερου.Ναταλια τι εννοεις 1000λ/ωρα;Ετσι τα μετρανε τα φιλτρα;240λτ θα το κανεις species tank με multies φιλε μου;Θα ναι αρχοντες εκει μεσα!

1000λ/ωρα βγαζει 2217, αλλα χωρίς φουλ υλικα. Με μακαρονι, σφουγγαρια κ.α. λιγοτερο ...

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλημερα,δε γκουγκλαρα τις δυνατοτητες του φιλτρου αλλα ισχυει το 4-5 φορες τον ογκο νερου.Ναταλια τι εννοεις 1000λ/ωρα;Ετσι τα μετρανε τα φιλτρα;240λτ θα το κανεις species tank με multies φιλε μου;Θα ναι αρχοντες εκει μεσα!  

 

Ναι species tank θέλω να το κάνω,

 

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

1000λ/ωρα βγαζει 2217, αλλα χωρίς φουλ υλικα. Με μακαρονι, σφουγγαρια κ.α. λιγοτερο ...

 

Ε μαζί με το 2211 που έχω θα τα φτάνει τα 1000 και παραπάνω. Οπότε φαντάζομαι μ αυτά τα δύο θα είμαι κομπλέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε,καλογεμιστο σου ευχομαστε!Θα ναι ενδιαφερον το ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα πρότεινα το μεγαλύτερο φίλτρο.

Στα 240 λίτρα είχα 2x2217 με νεαρά τροφεους. Αν κρατήσεις μόνο μουλτις(συν κάποιο ακόμα μικρό ψαράκι) που έχουν λίγους ρύπους θα είσαι μια χαρά και με το μικρότερο αλλά το μεγάλο προσφέρει πάντα ασφάλεια. 

 

Θα είναι πολύ ενδιαφέρον species multis σε ένα τέτοιο ενυδρείο. 

Το ύψος έχει το ενυδρείο σου? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :D

1,20 x 40(Π) x 50(Y)  είναι το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλησαντες, έχω τις ίδιες διαστάσεις ενυδρείο με καλβους και τζουλις και εβαλα 2 φίλτρα εχαημ, ένα 2217 και ένα 2426, θέλω να πιστεύω πως εκανα καλά από άποψη ροής, βιολογίας κλπ.

Όντως η ονομαστική ροή στα φίλτρα είναι χωρίς τα υλικά, άρα η κανονική είναι λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...