Jump to content

Καλως σας βρηκα.Καινουριος στο χωρο.


Recommended Posts

Καλως σας βρηκα στον ομορφο κοσμο του ενυδρειου.Μικροτερος θυμαμαι υπηρχε ενα ενυδρειο στο σπιτι, αλλα οι εποχες ηταν διαφορετικες και η τεχνογνωσια σε πολυ πρωιμο επιπεδο. Κρατησε μερικα χρονια το ενυδρειο και τελικα καταργηθηκε. Αποφασισα λοιπον μετα απο τοσο καιρο να στησω ενα νεο δικο μου και η αληθεια ειναι οτι αν και αρχαριος εχω ριξει πολυ διαβασμα.

Εχω αγορασει το Wave riviera basic 80 που ειναι 95 λιτρα που συμπεριλαμβανει βιολογικο φιλτρο Black Box 100 (500l/h) και θερμοστατη Tropico 100w. Παραγγειλα ξυλινη βαση η οποια θα ειναι ετοιμη τις επομενες ημερες, ενα ειδικο αφρολεξ 80x30 που θα μπει μεταξυ βασης και ενυδρειου για τους κραδασμους και για πιο σταθερο πατημα αυτου. Aυτη τη στιγμη που μιλαμε εχει βγει απο τη συσκευασια, εχει καθαριστει και ειμαι ετοιμος για τα πρωτα βηματα. Εχω αγορασει μαυρο χαλικι 1-3mm black gravel μιας και εψαχνα μια λυση χωρις υποστρωμα, ωστε να μπορω να καθαριζω τον βυθο χωρις να φοβαμαι μην ανακατευτει το υποστρωμα με  το χαλικι, γνωριζοντας τα μειονεκτηματα φυσικα της μη χρησης υποστρωματος. Θα χρησιμοποιω λοιπον ταμπλετες να δυναμωνω τα φυτα αν και τα φυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι ευκολα και θεωρω οτι θα ριζωσουν στο βυθο με το συγκεκριμενο χαλικι.. Επειδη ομως εχω ακομα ενα ενδοιασμο αν το χαλικι ειναι σωστο, δεν εχω ανοιξει την συσκευασια, και αν χρειαστει να το επιστρεψω. Πιστευω οτι το ιδανικοτερο θα ηταν χαλαζιακη αμμος, αλλα αυτη που ειδα στο καταστημα τη θεωρησα πολυ ψιλη και αποφασισα στο χαλικι αυτο, ωστε να αναπνεει καλυτερα και να μπορει το νερο να ανακυκλωνεται μεσα απο αυτο.

Οι σκεψεις μου για ψαρακια ειναι να βαλω ενα αρσενικο gabby και τεσσερα θυληκα, ενα ζευγαρι γαριδες και δυο σαλιγκαρια. Ισως και 5-6 κοπαδοψαρα. Θελω να μην το φορτωσω και τα ψαρια να ζουν ανετα χωρις να ειναι ενα βαρυ περιβαλλον.

Τις επομενες ημερες θα μεταβω στο καταστημα που αγορασα το ενυδρειο να παρω τα φυτα, 2-3 ψαρια και να ριξω λιγα βακτηρια ωστε να μπορεσω να το ξεκινησω αμεσως. Ξερω οτι το ιδανικο θα ηταν το στρωσιμο με τροφη σε δυχτακι, μετρησεις κτλ αλλα ειμαι καπως ανυπομονος. Ψαχνω βεβαια και ενα υγιες μπολι, αλλα μιας και μενω επαρχια, ειναι καπως δυσκολο στο να βρεθει.

Απο φυτα σκεφτομαι Vallisneria americana natans, Hygrophila siamensis, Egeria densa, ceratophyllum demersum, lindernia rotundifolia, ludwigia palustris.

Θα βρω μερικες πετρες (οχι χαλαζιακες) που να εχουν καποιες τρυπες, θα σπασω μια καρυδα στα δυο να την χρησιμοποιησω σαν διακοσμητικη σπηλια και νομιζω οτι σιγα σιγα θα αρχισουν ολα να κυλανε οπως πρεπει.

Οτιδηποτε γνωμη, γνωση η ιδεα εχετε καλοδεχουμενη. Καλως σας βρηκα και παλι.

 

67595271_208080953479992_1479438451890716672_n.jpg

67317495_309153099850307_2362407277530447872_n.jpg

67189045_2325899130824714_2889638504801763328_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν βρηκα πως να επεξεργαστω το προηγουμενο ποστ μου, να ρωτησω επισης αν μπορω να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε ξυλο σαν διακοσμηση για τον πυθμενα του ενυδρειου. Κανουμε καποιο τεστ ιδανικοτητας του  οπως και στις πετρες? Η απλα κοιταμε το ξυλο να ειναι απλα σκληρο και να μην θρυματιζει? Υπαρχει ποταμι κοντα στο σπιτι μου και πιστευω μπορω να βρω πολλα διακοσμητικα για το βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλωσόρισες!!! Πολλά μπράβο για το διάβασμα. Ξεκίνησες πολύ δυνατά!!

 

Το βιολογικό υλικό να προσεξεις που θα βάλεις στο φίλτρο.

 

Εγώ θα σ έλεγα να μην βάλεις και κοπαδόψαρα και guppies μαζί γτ γεννάνε σαν τρελά τα δεύτερα και μετά θα έχεις θέμα με την ιχθυοφόρτιση.

 

Όποια βοήθεια χρειαστείς όλα τα άτομα στο φόρουμ είναι εδώ για να σε βοηθήσουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Μιας και δεν βρηκα πως να επεξεργαστω το προηγουμενο ποστ μου, να ρωτησω επισης αν μπορω να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε ξυλο σαν διακοσμηση για τον πυθμενα του ενυδρειου. Κανουμε καποιο τεστ ιδανικοτητας του  οπως και στις πετρες? Η απλα κοιταμε το ξυλο να ειναι απλα σκληρο και να μην θρυματιζει? Υπαρχει ποταμι κοντα στο σπιτι μου και πιστευω μπορω να βρω πολλα διακοσμητικα για το βυθο.

Ξέρεις τι δέντρα έχει τριγύρω το ποτάμι; Διότι δεν κάνουν όλα τα ξύλα για το ενυδρείο, είναι όπως και οι πέτρες!!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, gifil said:

Ξέρεις τι δέντρα έχει τριγύρω το ποτάμι; Διότι δεν κάνουν όλα τα ξύλα για το ενυδρείο, είναι όπως και οι πέτρες!!

Ξυλο απο πλάτανο για παραδειγμα θα ηταν ιδανικο?

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω αγορασει και ενα μπουκαλακι αντιχλωριο το οποιο δεν ειναι στις φωτογραφιες.Το βιολογικο υλικο απ'οτι ξερω μπαινει στην κατω μερια του φιλτρου οπως φαινεται και στην φωτο.Υπαρχει μεσα στην συσκευασια ενα διχτακι με βιολογικο υλικο( μακαρονι)  αλλα υπαρχει χωρος και για περισσοτερο αν χρειαζεται. Επισης καπου διαβασα οτι το φιλτρο ανθρακα παροτι κανει το νερο κρυσταλινο και διαυγες, δεν ειναι αναγκαιο. Μπορω να το αφαιρεσω και να προσθεσω παραπανω βιολογικο μακαρονι.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βρω οποιοδηποτε ξυλο. Καρυδια, βελανιδια, δρυινο..

Σχετικα με το χαλικι που αγορασα? Να το χρησιμοποιησω? Απ'οτι διαβασα το gravel ειναι πετρωδης φυσικο υλικο. Αν ειναι βαμμενο και οχι φυσικο, να το επιστρεψω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος james. έγραψε:

Ξυλο απο πλάτανο για παραδειγμα θα ηταν ιδανικο?

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω αγορασει και ενα μπουκαλακι αντιχλωριο το οποιο δεν ειναι στις φωτογραφιες.Το βιολογικο υλικο απ'οτι ξερω μπαινει στην κατω μερια του φιλτρου οπως φαινεται και στην φωτο.Υπαρχει μεσα στην συσκευασια ενα διχτακι με βιολογικο υλικο( μακαρονι)  αλλα υπαρχει χωρος και για περισσοτερο αν χρειαζεται. Επισης καπου διαβασα οτι το φιλτρο ανθρακα παροτι κανει το νερο κρυσταλινο και διαυγες, δεν ειναι αναγκαιο. Μπορω να το αφαιρεσω και να προσθεσω παραπανω βιολογικο μακαρονι.

O πλάτανος είναι το ιδανικό.

Ναι τον άνθρακα βγάλε τον και βάλε μακαρόνι και ενυδρειακό βαμβάκι.

Το χαλίκι μια χαρά μου φαίνεται!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:!!!!!!!!!!!

1- το χαλικακι ειναι μια χαρα

2- τα φυτα, που θελεις ειναι ευκολα - καλα κι αυτα

3- 2-3 ψαρια στα 90 λ+βακτηρια παλι μια χαρα ειναι για στρωσιμο

4- μην βαζεις guppy(ή αλλα ζωοτοκα) με κοπαδοψαρα. Εχετε πολυ σκληρο νερο στην περιοχη,που δεν ειναι καλο για περισσοτερα κοπαδοψαρα Αμερικης και Ασιας.

Τα ζωοτοκα αντιθετα, προτιμουν σκληρο νερο.

5- πετρες μην βαζεις με τρυπες- ειναι ασβεστολιθικες σχεδον 100%. Παρε γρανιτη, χαλαζιακες, dragon stone....

6- οξια, δρυς, πλατανος και αλλα δεντρα με σκληρο ξυλο ειναι καταλληλα για ενυδρειο

Καλη αρχη!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστω για τη βοηθεια.Με βοηθαει στο να εμπλουτισω αυτα τα λιγα που ξερω.

Χτες επλυνα την αμμο πολυ καλα και εβαλα για πρωτη φορα το ενυδρειο να δουλεψει,

Παρατηρησα ομως πολυ βουτο κατα την λειτουργια του φιλτρου.Δεν ακουμπαει καπου και δεν εχει αερα μεσα, αλλα κανει ενα βουτο οπως τη μοναδα κλιματιστικου για παραδειγμα και ακουγεται και στο υπνοδωματιο ενω το ενυδρειο ειναι στο σαλονι.Δεν ειναι μεγαλος σε ενταση θορυβος, αλλα η συχνοτητα του και το βουητο ειναι ενοχλητικο.

Σκεφτομαι να συσκευασω το φιλτρο στην αρχικη του συσκευασια, να το πουλησω και να παρω το ehein 150. Θα γλιτωσω και απο θορυβο, θα εξοικονομησω και χωρο στο ενυδρειο, μιας και ειναι αρκετα μεγαλο σε μεγεθος.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ανοίξει,το έχεις καθαρίσει μέσα όλο και ακόμα βουιζει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι καμιά φτερωτή για παράδειγμα;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Τι εννοεις αν το εχω ανοιξει?Ειναι καινουριο.

Οκ συγνώμη, νόμιζα ήταν χρησιμοποιημένο καλός...

Τότε μήπως φταίει το συγκεκριμένο όντως και κάνει θόρυβο..

Τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα βγάλεις όλα από μέσα και βάλτο να δουλέψει άδειο σε περίπτωση που έχει μπουκώσει. Αν συνεχίσει να κάνει θόρυβο βγάλε την φτερωτή και ξαναβάλτην. Αν και πάλι κάνει θόρυβο βγάλε την φτερωτή και άλειψε την ελαφρά γύρω γύρω με βαζελίνη και ξαναβάλτην. Αν ξανακάνει θόρυβο το επιστρέφεις και με τα λεφτά της επιστροφής αν σε παίρνει βάλε κάτι παραπάνω και πάρε κάποιο εξωτερικό. 

Βεβαιώσου ότι έχεις βάλει σε σωστή θέση τα συμπράγκαλα μέσα.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη ωρα ακουγοταν ο θορυβος σαν κατι να βρισκει, αλλα ηξερα οτι ηταν ο εγκλωβισμενος αερας μεσα, γι αυτο και οι φυσαλιδες στην εξοδο του στομιου του φιλτρου.

Αυτος ο θορυβος σταματησε ομως και ακουγεται το βουητο.Ενα βουητο που το νιωθεις και αν ακουμπησεις το καπακι του ενυδρειου. Ισως επειδη το φιλτρο πιανει κρεμαστο στο τζαμι και πιανει πραγματικα πολυ χωρο οπως βλεπετε στη φωτο.Τα υλικα μεσα ειναι σωστα τοποθετημενα και δεν ακουμπαει καπου στο πλαστικο. Οταν το χρησιμοποιησα σκετο μεσα στο νερο του ενυδρειου εξω απο το κουτι του φιλτρου, ακουγεται λιγοτερο λογω το οτι ειναι σε περισσοτερο ογκο νερου, αλλα παλι ακουγεται.Ο καταστηματαρχης ειπε οτι ειναι νορμαλ. Δεν νομιζω να μπορω να το επιστρεψω μιας και σε ενα petshop με τοσο θορυβο στο καταστημα αποκλειεται να το ακουσει ο καταστηματαρχης.Σε ενα σαλονι ομως, ακουγεται σιγουρα αρκετα. Επισης ηταν πακετο στη συσκευασια του ενυδρειου μαζι με το θερμοστατη, δεν αγοραστηκε ξεχωριστα.

Σκεφτομαι για το εξωτερικο eheim 221 που ειναι 300l/h ( το ενυδρειο μου εχει καθαρο ογκο μεσα περιπου 80-90 λιτρα.) Ο καταστηματαρχης σε τηλεφωνικη επικοινωνια ειπε οτι μπορει να ειναι λιγο μικρο σε αποδοση για το ενυδρειου μου, αν και νομιζω οτι ειναι μια χαρα.Το βρισκω στα 58 ευρω, ενω με 68 αγοραζω το eheim 2213 που εχει αποδοση 440l/h και ισως ειναι καλυτερο για μια μελλοντικη αναβαθμιση  μεγαλυτερου ενυδρειου.Aπλα δεν ξερω αν ειναι η εκδοση με τα βανακια σε αυτην την τιμη.

Υ.Γ. Εκει που εβαζα ενα ταβανι στο ποσο που θα διεθετα, ξεφευγω σιγα σιγα ?

Υ.Γ.2 Με προβληματιζει πως θα τοποθετηθουν τα σωληνακια του εξωτερικου φιλτρου.Εισαγωγης και εξαγωγης νερου, τη στιγμη που το καπακι κλεινει.

Ισως τα περασω απο τα στρογυλλα κενα που εχει πισω το καπακι να περνανε τα καλωδια.

w1.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αυτη η πετρα θαλασσης κανει?

Δεν ειμαι σιγουρος επειδη μοιαζει με ελαφροπετρα, αν και ειναι αρκετα βαρια.

Screenshot_2019-07-28-14-27-54-677_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ψαράκια που θέλουν σκληρό νερό είναι ότι πρέπει.:)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι ηδη σκληρο εδω Ρεθυμνο.Θα προτιμουσα κατι που να μην ανεβαζει την σκληροτητα.

Για γκαμπυ, μολυ, γαριδες και σαλιγκαρια προοριζω το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εκανε η πετρα, εβγαζε αφρο οταν της εριξα ξυδι.Βρηκα ομωε ενα ωραιο πλατανοξυλο αν και ελαφρυ.Με πολυ υπομονη, του εβγαλα τη φλουδα μετα απο δυο ωρες επεξεργασιας.

Screenshot_2019-07-28-20-17-17-811_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2019-07-28-20-17-21-976_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα παιρνει μορφη.Αγορασα ενα σοβαρο φιλτρο γιατι το προηγουμενο επιανε μονο χωρο και εκανε θορυβο.Περιμενω ενα επιπλακι την Πεμπτη να τοποθετηθει τοποθετηθει το ενυδρειο επανω και το φιλτρο απο κατω του σε ραφι.

Ηθελα να παρω ενα ζεγαρι lambrologus birchardi αλλα μου ειπε ο τυπος απο εκει που αγορασα τα φυτα, οτι αν βαλεις φυτα ξεχνας τις κιχλιδες.Επειδη τα καταστρεφουν και τα τρωνε.Ισχυει?

Ετσι αναγκαστηκα και πηρα 4 μολυ.Ενα αρσενικο και τρια θυληκα.

received_398300617463582.jpeg

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα brichardi μπορείς να διαβάσεις εδώ. Το ενυδρείο σου θα μπορούσε άνετα να φιλοξενήσει αυτά με την σωστή διακόσμηση όμως (άμμος και κοχύλια) 

Ψάρια όμως γιατί έβαλες? Στρώθηκε το φίλτρο? 

Όσον αφορά τις ροές κτλ τα εργοστάσια γράφουν την ροή που έχει το φίλτρο χωρίς να έχει τίποτα μέσα. Γι αυτό βέβαια μπορείς να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης για να σιγουρευτείς. Φαντάσου ότι εγώ δουλεύω το fluval 106 σε 50 λίτρα που αναγράφει 550l/h και έχω μονομαχίνες χωρίς το ενυδρείο να γίνεται πλυντήριο καν. Όλα αυτά βέβαια με ρυθμιστή ροής αλλά και πάλι είμαι φουλ ικανοποιημένος. Με λίγα λόγια θα μπορούσες να κάνεις και μία έρευνα αγοράς και για κάτι μεγαλύτερο. 

Για τις σωληνώσεις του εξωτερικού πρέπει να κάνεις πατέντα στο καπάκι. Το ξύλο βάλτο σε μια λεκάνη να δεις αν επιπλέει που λογικά ναι. Αν επιπλέει θέλει κάποιο διάστημα για να βυθιστεί εκτός και αν το κρατήσεις προσωρινά με κάτι στον βυθό (πχ πέτρα). 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα μπολι και βαζω και βακτηρια σε μπουκαλι.Το φιλτρο μου θεωρω οτι ειναι οκ για το ενυδρειο μου.Ειναι το 250 το enheim.Εχει τρυπες απο πισω για να μπει σωστα, απλα περιμενω το επιπλο και μεχρι να ερθει το εχω προσωρινα στον παγκο της κουζινας.

Σχετικα με τα μουλτι, νομιζω θελουν μονο κοχυλια και δεν θα ηθελα ενα ενυδρειο αδειο που να εχει μονο κοχυλια.Ενω το μπριχαρντι αρεσκεται σε πετρες και θα μπορουσα να ειχα καλυτερη διακοσμηση.καθως και μερικες ανουμπιες η βαλισνεριες που ειναι σκληρα και δεν τα πολυπειραζουν.

Παντως το να με αποτρεψει τοσο να τα αγορασω με προβληματισε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...