Jump to content

καλλιεργεια springtails, βοηθεια....


natateo

Recommended Posts

Καλησπερα!

Θελω τα φωτα σας λιγο....

Την Τριτη θα εχω ενα κουτακι με springtails. Πως ξεκιναμε καλλιεργεια και πως ταιζουμε και με τι;;;;;;;;;

Διαβασα χιλια δυο αρθρα, αλλα ειναι τοσο διαφορετικα, που με μπερδευουν....

Για υποστρωμα αλλοι λενε coconut, αλλοι ξυλοκαρβουνο... απο τροφη   μεχρι και μαγια μπυρας και αποξηραμενα μανιταρια.....

@Χρήστος!!!!!!! Βοηθεια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ούτε το ένα ούτε το άλλο με άρεσε όποτε εδώ και 3 χρόνια τα συντηρώ έως εξής:

σε ένα κουτί έβαλα 2 δάχτυλα κοκοφοίνικα και απο πάνω 4 δάχτυλα ξυλοκάρβουνο διαπίστωσα πως έχω τα καλύτερα αποτελέσματα και τα ζουζούνια επιλέγουν αυτά που θέλουν να ζήσουν και που να αναπαραχθούν. Επίσηςτο ξυλοκάρβουνο έχει και πρακτική πλευρά, πιάνεις ένα κομμάτι με ζουζούνια και το φυσάς μέσα στο ενυδρείο με τον αέρα τα ζουζούνια μεταφέρονται απο το κάρβουνο κατευθείαν στα σαγόνια των ψαριών.

 

Τώρα τη τα ταΐζω. Τρώνε τα πάντα αρκεί να μην είναι ραντισμένα, ότι φλούδες θες απο πατάτα έως αγγουράκι, μαρούλι νιανιαρισμένο κτλ. αλλά επειδή ξεχνιέμαι ως επί το πλείστον τα ταΐζω με ξερή μαγιά. Πολλοί λένε ότι μερικά κομματάκια πχ 10-20 αρκούν, εγώ ρίχνω 10-20Χ 100 (σιγά μην κάτσω να μετρώ κόκκους απο μαγιά. Στα τρία χρόνια ακόμη δεν άλλαξα ούτε τον κοκοφοίνικα ούτε τα κάρβουνα. 

 

αν μπορέσω θα στείλω ένα βιντεακι απο το κινητό ή φωτογραφία.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

IMG_20190728_190637.jpg

 

το βιντεάκι είναι τώρα φρέσκο προτού τα ταΐσω και μια που τα ανοιξα έριξα και ''λίγο'' μαγιά όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας!
Ψάχνω για αποικία springtails...θα μπορούσατε να μου πείτε πού τη βρήκατε?
..Όσα pet shops βρήκα on line, αυτή τη στιγμή έχουν έλειψη :( 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...