Jump to content

Που είναι το 5ο ψαράκι οεο;;


spithas

Recommended Posts

καλημερα ομαδα

εχω, ειχα 5 γκαπυ... σχεδον ενα μηνα.. ξαφνικα σημερα το πρωι παω να τα ταισω... λειπει το ενα... ουτε εξω ειναι, ουτε μεσα.. δεν εχω χωρους για να κρυφτει  το ψαρι δεν υπαρχει πουθενα... ειναι δυνατον να φαγωθηκε; ζωντανο;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πότε το είδες τελευταία φορά? Κοίτα μέσα στο φίλτρο ή από πίσω μήπως έχει σφηνώσει κάπου. Διακοσμητικά δεν έχεις καθόλου για να είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να κρυφτεί? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλημέρα.

 

Πότε το είδες τελευταία φορά? Κοίτα μέσα στο φίλτρο ή από πίσω μήπως έχει σφηνώσει κάπου. Διακοσμητικά δεν έχεις καθόλου για να είσαι σίγουρος ότι δεν μπορεί να κρυφτεί? 

εχω ανουμπιες,  κερατοφυλλο και engeria  αλλα δεν ειναι πυκνοφυτεμενο για να πω οτι δεν βλεπω... δεν ειναι πουθενα ειναι απιστευτο... χτες το βραδυ γυρω στις 9.30 εκλεισα το φως στο δωματιο μου... ηταν ολα.., σημερα το πρωι παω να ταισω και λεω τι γινεται.... πουθενα... :( ουτε μεσα στο φιλτρο... ημαρτον

Link to comment
Share on other sites

μονο αααν τυχον ηταν θηλυκο... που το πηρα καταλαθος γιατι δεν ηθελα θηλυκο...  και μου το στρεσαραν χωρις να το παρω ειδηση δεν εχω εμπειρια με γκαπυς πρωτη φορα πηρα... ηταν γκρι το σωμα και πορτοκαλι πτερυγια ηταν ομορφο.... αλλα διαβασα οτι  οταν κυοφορουν φαινεται .... δεν παιζει κατι τετοιο .... 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να μπήκε ξένο χέρι μέσα? Αν έχεις θερμοστάτη μέσα μήπως υπάρχει περίπτωση να χώθηκε κάπου εκεί? Στο λέω γιατί εγώ είχα βρει ψάρι εκεί μέσα μιας και ο δικός μου έχει κάτι σαν κάλυμμα απ'έξω και το κακόμοιρο χώθηκε εκεί μέσα για να εξερευνήσει και σφήνωσε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Υπάρχει περίπτωση να μπήκε ξένο χέρι μέσα? Αν έχεις θερμοστάτη μέσα μήπως υπάρχει περίπτωση να χώθηκε κάπου εκεί? Στο λέω γιατί εγώ είχα βρει ψάρι εκεί μέσα μιας και ο δικός μου έχει κάτι σαν κάλυμμα απ'έξω και το κακόμοιρο χώθηκε εκεί μέσα για να εξερευνήσει και σφήνωσε. 

εχω θερμοστατη οχι δεν ειναι πουθενα .... επισης κανεις δεν θα το πειραζε το ενυδρειο ουτε απο χερι..... ουτε απ τον σκυλο μου.. δεν υπαρχει αυτο το πραγμα ρε παιδια... ψαχνω να βρω αν υπαρχε κανιβαλλισμος μεταξυ γκαπυ αλλα....  τι να πω.... δεν μπορει ετσι απλα να εξαφανιστηκε αλλα και παλι τοσο να με γελουν τα ματια μου...;;;; ΠΟΥΘΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Πάρε μία μέτρηση αμμωνίας. 

το μεσημερι θ ανεβασω το αποτελεσμα με σαλιφερτ εχω.... τι να πω... :( θενκιου για το ενδιαφερον αλλα.... ισως οταν κανω αλλαγη νερου ελπιζω να μη το δω πουθενα 

Link to comment
Share on other sites

ημαρτον δεν ανεβηκε η φωτο και πεταξα και το  τεστ... δεν εχω αμμωνια... ειμαι οκ.... το νερο μου ειναι καθαρο.... το ψαρι παει.... επειδη ουτε πηδηξε εξω.... προφανως ρε παιδια εχει φαγωθει δεν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση....  υπαρχει καποιος που το εχει περασει;;.... αν και τρελαινομαι γιατι μεχρι και χτες το βραδυ ηταν ολα οκ 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένα ψάρι πεθαίνει τότε απελευθερώνεται αμμωνία στο νερό αλλά εδώ το ψάρι είτε ζωντανό είτε νεκρό είναι ακόμα μέσα.  Γι αυτό και σου είπα να μετρήσεις για να δούμε αν όντως έχει πεθάνει που θα το πρόδιδε η μέτρηση. 

 Για να καταλάβω, μέτρησες και πέταξες το τεστ και δεν έχεις να κάνεις άλλο ή μέτρησες και ήταν όλα οκ? Ανέβασε μια φωτογραφία του ενυδρείου και ετοίμασε αλλαγή νερού. Εγώ πάντως περί κανιβαλισμού στα γκάπυ πρώτη φορά ακούω. Το να πεθάνει ένα ψάρι και τα υπόλοιπα να τραφούν από αυτό ναι αλλά έτσι μονομιάς ποτέ. Γνώμη μου είναι πως το ψάρι πέθανε από στρες λόγω του ότι βρέθηκε ανάμεσα σε 4 αρσενικά και δεν άντεξε το κυνήγι τους (αν μιλάμε για θυληκό γιατί δεν είσαι σίγουρος).

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει πολλές με μικρόψαρα, όταν ψοφάνε να μην βρίσκουμε κουφάρι. Βάλε μια φωτογραφία από το ενυδρείο.:)

Link to comment
Share on other sites

Problem solved ,

πηδηξε  εξω και το εφαγε ο σκυλος .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ancient Gaming έγραψε:

Problem solved ,

πηδηξε  εξω και το εφαγε ο σκυλος .

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έχω πάθει πριν 2 μήνες με ένα πανέμορφο αρσενικό Guppy... Το οποίο ευτυχώς πρόλαβε να αφήσει 50+ απογόνους.. Εγώ όμως δεν έχω κατοικίδια στο σπίτι.. Problem not solved...

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις γαριδες ή σαλιγκαρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...