Jump to content

προβλημα με τα φυτα


Recommended Posts

καλησπερα... εχω και γω προβλημα με τα φυτα... γινονται προς το καφε κ ειναι πολυ αδυναμα σαν να ειναι διαφανες να πουμε... εχω annoubies vallisneria το γραφω καλα και stargrass συγνωμη αν δεν τα γραφω καλα... απο φως εχω μια τ8 20watt για φυτεμενα 9 ωρες ανοιχτη...λιπασμα εχω υποστρωμα κατω αππ το χαλικι μ και βαζω και flourish excel...καμια βοηθεια ?

 Mod edit

@alex 120!  Αυτο το ποστ σου το μετεφερα απο το αλλο θεμα  https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/109660-πρόβλημα-με-τα-φυτά-σε-νέο-ενυδρειο/?page=2

Καλα εκανες, που ανοιξες το δικο σου θεμα.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τις τρύπες στα φύλλα ίσως να ειναι έλλειψη καλίου. Τι ψάρια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

@alex 120, πες λιγα λογια για το ενυδρειο σου...

λιτρα; λιπασματα βαζεις; πόσο τρεχει (μερες;μηνες;), τεστακια νερου εχεις κανει; ψαρια;

εδω μαλλον προκειται για ελλειψη μακροστοιχειων - αζωτου, καλιου ή φωσφορου( ή ολα μαζι)

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2019 at 4:38 ΜΜ, το μέλος alex 120 έγραψε:

απο φως εχω μια τ8 20watt

για να απαντησουμε αν εχεις αρκετο φως, πρεπει να ξερουμε τα λιτρα σου....

On 29/7/2019 at 4:38 ΜΜ, το μέλος alex 120 έγραψε:

για φυτεμενα 9 ωρες ανοιχτη

Αν εχεις ακομα νεο ενυδρειο, 9 ωρες ειναι πολλες....καλυτερα 7-8 ωρες.

 

On 29/7/2019 at 4:38 ΜΜ, το μέλος alex 120 έγραψε:

εχω υποστρωμα κατω αππ το χαλικι

Τι υποστρωμα εχεις;

On 29/7/2019 at 4:38 ΜΜ, το μέλος alex 120 έγραψε:

και βαζω και flourish excel..

Flourish Excel δεν βοηθαει, αν δεν υπαρχουν θρεπτικα στοιχεια (μακρο και μικρο) στο νερο του ενυδρειου σου.

Δεν αρκει μονο Excel.

Αν θελεις, ριξε μια ματια εδω

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειναι 120 λιτρα...απο ψαρια εχω 2 κοπαδια black neon exo 2 σκαλαρια και 4 moly..εχω και υποστρωμα για φυτα αλλα δεν θυμαμαι μαρκα... και ενα λαθος πουωειπα δεν εχω το excel...flourish eiνσι κ γραφει micro elements ....μου παν απο το pet shop n βαζω 1 φορα τημ εβδομαδα ..το ενυδρειο τοχω κανα 4μηνπ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

καλημερα ειναι 120 λιτρα...απο ψαρια εχω 2 κοπαδια black neon exo 2 σκαλαρια και 4 moly..εχω και υποστρωμα για φυτα αλλα δεν θυμαμαι μαρκα... και ενα λαθος πουωειπα δεν εχω το excel...flourish eiνσι κ γραφει micro elements ....μου παν απο το pet shop n βαζω 1 φορα τημ εβδομαδα ..το ενυδρειο τοχω κανα 4μηνπ 

Τ8 20W για 120λ - δεν φτανει για φυτα. Vallisneria, anubias, moss - θα αντεξουν, αλλα σκεψου να βαλεις ακομα μια λαμπα (οχι Τ8)

Διαβαζεις εδω

Flourish πόσα ml ριχνεις;

Link to comment
Share on other sites

pira alli mia led σημερα μου την προτειναν στο pet shop kaiοσο για το λιπασμα μου παν να ριχνω 5 ml 1 φορα την βδομαδα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

pira alli mia led σημερα μου την προτειναν στο pet shop kaiοσο για το λιπασμα μου παν να ριχνω 5 ml 1 φορα την βδομαδα 

Είναι προτιμότερο να ρίχνεις από 1ml καθημερινά, απ ότι όλο μαζί. Έτσι τα φυτά θα αφομοιώνουν καλύτερα το λίπασμα.

Την ημέρα που αλλάζεις νερό δεν θα ρίχνεις.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

θα το δοκιμασω φιλε μου... μακαρι να παρουν τα πανω τους γιατι μου σαπιζουν 

αν βαριεσαι καθε μερα, γινεται και 2 φορες την εβδομαδα απο 2 ml....αλλα καλυτερα πιο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 31/7/2019 at 10:58 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

αν βαριεσαι καθε μερα, γινεται και 2 φορες την εβδομαδα απο 2 ml....αλλα καλυτερα πιο συχνα.

σ ευχαριστω... σκεφτομαι ν παρω κ διοξειδιο σε υγρο η ταμπλετες που μ ριπαν... εχεις ν προτινεις κατι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

σ ευχαριστω... σκεφτομαι ν παρω κ διοξειδιο σε υγρο η ταμπλετες που μ ριπαν... εχεις ν προτινεις κατι

Υπαρχουν πολλα . Seachem Excel, Easy life Easy carbo, Dennerle carbo buster k.a.

Ταβλετες... τι ταβλετς; για CO2 ή λιπασμα;

Link to comment
Share on other sites

για co2.. ετσι μου παν στο πετ... εβαλα αλλη μια led λαμπα που μ εδωσαν αλλα βλεπω σ ολα τα φυτα μου εχουν βγαλει κατι σαν τριχες μαυρες ...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι BBA

Tαμπλετες CO2 δεν εχω δοκιμασει. Παρε υγρο καλυτερα.

Φιλτρο εχεις εσωτερικο; εξωτερικο; Δωσε πληροφοριες.

LED, που πηρες τι ειναι; Ποσα lumen βγαζει και τι μαρκα ειναι;

Βγαλε και μερικες φωτογραφιες (μια γενικη τουλαχιστον)

Μετρησεις νερου εχεις κανει; και αν ναι, γραψε τιμες.

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικο εχω 600 λιτρα την ωρα γραφει... λαμπα εκτος απο μια t8 20 watt μπυ εδωσαν αππ υο πετ και μια led αλλα δεν εγραφε τιποτα...οσο για μετρησεις ειναι ολες καλα ph 72 νιτρικα 25 αμμωνια 0 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα χρειαστεις καποιο σκευασμα απ΄αυτα - Seachem Excel, Easy life Easy carbo, Dennerle carbo buster

και ενα μπουκαλακι καλιο - πχ seachem potassium ή easy life potassium k.a. και ξεκινας...............

φως οχι πανω απο 8 ωρες.

Excel ριχνεις καθε μερα απο 2,5 ml, Flourish (micro) 2 φορες την εβδομαδα απο 2 ml. Potassium απο 5 ml X2 φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Οκ. Θα χρειαστεις καποιο σκευασμα απ΄αυτα - Seachem Excel, Easy life Easy carbo, Dennerle carbo buster

και ενα μπουκαλακι καλιο - πχ seachem potassium ή easy life potassium k.a. και ξεκινας...............

φως οχι πανω απο 8 ωρες.

Excel ριχνεις καθε μερα απο 2,5 ml, Flourish (micro) 2 φορες την εβδομαδα απο 2 ml. Potassium απο 5 ml X2 φορες την εβδομαδα.

σ ευχατιστω να σαι καλα θα ξεκι ησω απο δευτερα και ενημερωνω για νεα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kalispera ηδη με την βοηθεια σου αρχιζουν και ζωντανευουν τα φυτα... μπορω. σε αλλο ενυδρειο χωρις υποστρωμα (χωμα)..να βαλω τα ευκολα φυτα που χω...vallisneria .. ergesia kai anoubies... δρν ξερω αν τα γραφω σωστα 

Link to comment
Share on other sites

 Η anubia έτσι κι αλλιώς δεν φυτεύεται, οπότε δεν επηρεάζεται.

Το ίδιο ισχύει και για την egeria densa μπορεί να μην φυτευτεί.

Οι valisneria θέλουν φύτεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...