Jump to content

προβλημα με τα φυτα


Recommended Posts

αυτσ τα φυτα τα πηρα απο ενα πσλικαρι μια βδομαδα τωρα κ χτες παρστηρησα τα φυλλα ν εχουν γινει ετσι καμια ιδεα?

20190908_234922.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

kalimera ksekinisa opos mou eipes k erixna ta "ugra" pira k sidiro k rixno apo 1ml 2 fores tin vdomada... allla koita tis foto 

Τι ειναι "ugra";;;; Ειπαμε να παρεις καλιο. Εσυ γραφεις, οτι πηρες καποιο λιπασμα - αυτο το καποιο λιπασμα πως λεγεται;

Στο φυτεμενο ειναι ολα πολυ απλα - φως+λιπασμα+CO2. Το CO2 τα φυτα σου παιρνουν απο τον αερα(ατμοσφαιρα), αλλα μεινουν φως+λιπασμα....

Πηρες μια led λαμπα, που δεν μας γραφεις ουτε πως ονομαζεται ουτε πόσα lumen βγαζει.

Αν δεν εχουμε πληροφοριες, πως να σε βοηθησουμε; Δεν ειμαι μαγος.......:)

Πρεπει να βαλεις ολα στη σειρα

Δωσε πληροφοριες για λαμπες και λιπασματα, που πηρες και πως τα χρησιμοποιεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι φρεσκοφυτεμένα δώστους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν, και βλέπουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τι ειναι "ugra";;;; Ειπαμε να παρεις καλιο. Εσυ γραφεις, οτι πηρες καποιο λιπασμα - αυτο το καποιο λιπασμα πως λεγεται;

Στο φυτεμενο ειναι ολα πολυ απλα - φως+λιπασμα+CO2. Το CO2 τα φυτα σου παιρνουν απο τον αερα(ατμοσφαιρα), αλλα μεινουν φως+λιπασμα....

Πηρες μια led λαμπα, που δεν μας γραφεις ουτε πως ονομαζεται ουτε πόσα lumen βγαζει.

Αν δεν εχουμε πληροφοριες, πως να σε βοηθησουμε; Δεν ειμαι μαγος.......:)

Πρεπει να βαλεις ολα στη σειρα

Δωσε πληροφοριες για λαμπες και λιπασματα, που πηρες και πως τα χρησιμοποιεις

τα λιπασματα ειναι excel- καλιο-και flourisc- τα βαζω οπως ακτιβως μου ειπες και πγρα και σιδηρο και βαζω ενα 1ml 2 μερες την βδομαδα...εχω και υποστρωμα ... απο λαμπες εχω μια 20watt t8 6700κ και μια λεντομπαρα μπυ ηρα απο το πετ με 20 led αλλα δεν εγραφε τιποτα παραπανω ...αυτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

τα λιπασματα ειναι excel- καλιο-και flourisc- τα βαζω οπως ακτιβως μου ειπες και πγρα και σιδηρο και βαζω ενα 1ml 2 μερες την βδομαδα...εχω και υποστρωμα ... απο λαμπες εχω μια 20watt t8 6700κ και μια λεντομπαρα μπυ ηρα απο το πετ με 20 led αλλα δεν εγραφε τιποτα παραπανω ...αυτα 

Με το φως δεν βγαζουμε ακρη .... Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια απο το κουτι αυτης της λεντομπαρας;

Η κατασταση των φυτων δεν ειναι τραγικη.

Αν τα φυτα τα φυτεψες πριν απο μερικες μερες - μπορει και να παρουσιαζουν καποια προβληματα.

Οπως λεει ο @SOTIRIS, δώστους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν .

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με το φως δεν βγαζουμε ακρη .... Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια απο το κουτι αυτης της λεντομπαρας;

Η κατασταση των φυτων δεν ειναι τραγικη.

Αν τα φυτα τα φυτεψες πριν απο μερικες μερες - μπορει και να παρουσιαζουν καποια προβληματα.

Οπως λεει ο @SOTIRIS, δώστους λίγο χρόνο να προσαρμοστούν .

και ομως δυστηχως δεμ ηταν σε κουτι σε ναιλον σακουλακι ηταν... απο το petsupermarket tin πηρα δτξν πειραιως και πηγα σημερα και ρωτησα αλλα ουτε ο υπαλληλος ξερει τιποτα γιατι δεν γραφει τιποτα πανω 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες δηλαδή λάμπα σε ναιλον σακουλάκι? Χύμα την είχαν? Όσον αφορά τα φυτά δεν έχεις κάτι το τόσο απαιτητικό για να ανησυχείς. Εγώ στην θέση σου απλά θα έκοβα όποιο φύλλο δείχνει ότι δεν την παλεύει και θα συνέχιζα την λίπανση ίσως και στη μισή δόση. 

Στην ψαροσύνθεση ξέχασες να αναφέρεις και έναν μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αγόρασες δηλαδή λάμπα σε ναιλον σακουλάκι? Χύμα την είχαν? Όσον αφορά τα φυτά δεν έχεις κάτι το τόσο απαιτητικό για να ανησυχείς. Εγώ στην θέση σου απλά θα έκοβα όποιο φύλλο δείχνει ότι δεν την παλεύει και θα συνέχιζα την λίπανση ίσως και στη μισή δόση. 

Στην ψαροσύνθεση ξέχασες να αναφέρεις και έναν μονομάχο.

την ειχα σε ναιλον σακουλακια ας πουμε..τωρα αυτο εκανα αφαιρεσα ολα τα χαλασμενα φυλα 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα συνεχιζω κ εχω τονιδιο προβλημα... αυξησα τον φωτισμο μου απο 20 watt σε 36.. πηρα και σιδητο οπως μου προτειναν... αλλα τα φυτα μου αδυναμα δεν μεγαλωνουν πεφτουν... καθημετικοτητα ειναι

excel 2 ml καθε μερα

flourisch 2 φορες την βδομαδα απο 2.5ml

σιδηρος 2 φορες απο 1ml

καλλιο 3 φορες απο 2 ml 

  δεν ξερω τι αλλο να κανω....

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

καλημερα συνεχιζω κ εχω τονιδιο προβλημα... αυξησα τον φωτισμο μου απο 20 watt σε 36.. πηρα και σιδητο οπως μου προτειναν... αλλα τα φυτα μου αδυναμα δεν μεγαλωνουν πεφτουν... καθημετικοτητα ειναι

excel 2 ml καθε μερα

flourisch 2 φορες την βδομαδα απο 2.5ml

σιδηρος 2 φορες απο 1ml

καλλιο 3 φορες απο 2 ml 

  δεν ξερω τι αλλο να κανω....

Καλιο (flourish potassium) μπορεις να το πας 5ml Χ 3 φορες την εβδομαδα(ή 7Χ2 φορες).

Αλλαγες νερου κανεις καθε πόσο τωρα και πόσα λ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλιο (flourish potassium) μπορεις να το πας 5ml Χ 3 φορες την εβδομαδα(ή 7Χ2 φορες).

Αλλαγες νερου κανεις καθε πόσο τωρα και πόσα λ;

1 fora stis 15 kai vgazo στα 120 λιτρα γυρω στα 40-50 λιτρα 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κανε καθε εβδομαδα απο 40λ. Οι μετρησεις ειναι αυτες, που ειναι στο θεμα με το Esha stick test;

Τα τεστακια στικ  βεβαια στα περιπου δειχνουν....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

ναι αυτες ειναι ... οποτε λες καλλιο 3χ5 για εχcel k flourisch ?

Τα αλλα οπως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2019 at 5:27 ΜΜ, το μέλος alex 120 έγραψε:

οκ ευχαριστω.. και το excel καθε μερα 

ναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος alex 120 έγραψε:

 

20190927_064250.jpg

Για ελλειψη καλιου μου μοιαζει. Με 15 ml την εβδομαδα πρεπει να εισαι καλυμμένος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπεραααα..... οτι προσπαθειες για να φτιαξουν τα φυτα μου...πανε τσαμπα απο το κακο στο χειροτερο...τι να κανωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα καο χρονια πολλα καλη χρονια... εγω σε ενυδρειο 200 λιτρα εχω βαλει 2 κοκκινα φυτα ευκολα οπως μου ειπαν... εχω 2 τ 8 λαμπες απο 14watt 1200 lumen led einai..και αλλη μια 30 watt ledompara δεν ξερω lumens... καλο ειναι η θ αρχισει να ξεθωριαζει

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

καλησπερα καο χρονια πολλα καλη χρονια... εγω σε ενυδρειο 200 λιτρα εχω βαλει 2 κοκκινα φυτα ευκολα οπως μου ειπαν... εχω 2 τ 8 λαμπες απο 14watt 1200 lumen led einai..και αλλη μια 30 watt ledompara δεν ξερω lumens... καλο ειναι η θ αρχισει να ξεθωριαζει

Καλησπερα και καλη χρονια!

@alex 120, δεν μπορουμε να γραφουμε για τα δικα μας προβληματα στα θεματα των αλλων . Μετεφερα το ποστ σου απο το θεμα του φιλου εδω, που εχεις το δικο σου θεμα.

Μπαρα, που πηρες, μπορει να μην κανει για τα φυτα. Αν θελεις φυτεμενο, πρεπει απο την αρχη να κανεις σωστα βηματα.

Βαλε χαλαζιακο χαλικακι 4-6εκ υψος, σωστης κοκκομετριας (0,8-3mm) , αν θελεις αρκετα φυτα, βαλε και υποστρωμα (ή aqua soil).

Φτιαξε το φως. Βαλε 2Χ39w Τ5

Λιπανση(αν χρειαστει) και θα χαρεις το ενυδρειο σου.

Οταν λες κοκκινα φυτα, γραψε ονομασιες (ή βγαλε καλη φωτογρ).

Δες πως γινεται - πρωτη φορα φυτεμενο εφτιαξε.

Δες και εδω, το πως ηταν το ενυδρειο στην αρχη σελ 1 και πως εγινε, αρκει να υπαρχει θεληση σελ2 ποστ#50!

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος alex 120 έγραψε:

οκ ludwigia... exo... exo kai υποστρωμα... δλδ δεν κανουν οι t8 ; oi t5 vgainoun pio dunates ...?

Τ5 ειναι πιο δυνατες. Μπορεις να παρεις και λεντ. Το θεμα ειναι να ξερεις, οτι τα λεντ ειναι καταλληλα για φυτεμενο.

Ludwigia και μετα.... repens;  palustris; glandulosa (που ειναι δυσκολο φυτο);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...