Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Καλησπερα, αγορασα προσφατα ενα ενυδρειο 80 λιτρων περιπου (80x32x40) με εξωτερικο φιλτρο eheim 250 και ειχα σκοπο να εβαζα μεσα καποια γκαμπυ και διαφορα κοπαδοψαρα. Μολις ομως διαβασα για τις κιχλιδες,τον τροπο που αναπαραγονται, τον χαρακτηρα τους και πως στηνουν τις οικογενειες, δελεαστηκα πολυ να αποκτησω ενα τετοιο ψαρι. Ξερω τα λιτρα μου ειναι λιγα για τις κιχλιδες της λιμνης μαλαουι και ετσι στραφηκα προς της λιμνης ταγκανικα που μπορουν να φιλοξενηθουν σε μικροτερο ενυδρειο. Πηγα στο καταστημα που αγορασα το ενυδρειο, πηρα καποια φυτα και οταν του ειπα να μου δωσει τις birchardi μου ειπε να το ξεχασω και οτι δεν κανουν με φυτα και οτι θα τα φανε. Πηρα λοιπον απογοητευμενος τεσσερα μολυ και πηγα σπιτι αλλα δεν με ενθουσιαζουν καθολου. Οκ ομορφα ψαρακια μεν αλλα θελω κιχλιδες. Εχω ποταμι διπλα στο σπιτι μου να βαλω αρκετες πετρες και να αλλαξω το χαλικι 1-3mm που εχω βαλει με ψιλη αμμο.

Εχω στο μυαλο μου για μικρες κιχλιδουλες multifaciatus η simillis που ειναι υπερβολικα δυσευρετες η να εβαζα Τζουλι transcriptus που και αυτο ειναι μικροσωμο.

Σκεφτομουν μια τετραδα και οταν εβγαινε ενα ζευγαρι, να απομονωνα τα υπολοιπα και να τα αφηνα να αναπαραχθουν.

Ποια η γνωμη σας για τα λιτρα μου και τις σκεψεις μου? Να παω αυριο πισω τα μολυ να παρω τα birchardi η δεν κανουν για το ενυδρειο μου? Εχετε να μου προτεινετε κατι εναλακτικο?

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Για bichardi σε αυτά τα λίτρα θα έλεγα όχι.  Ξέρω πως μπορεί να έχεις ενθουσιαστεί γιατί είναι πανέμορφα ψάρια, αλλά το ενυδρείο σου δεν βοηθάει. Τα similis είναι μια καλή περίπτωση και τα λίτρα σου αρκετά.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα σιμιλις δεν βρισκω ουτε για αστειο.

Δηλαδη ποση επιφανεια θα επρεπε να ειχα στον βυθο?Τωρα ειναι 80x32.

Να ειχα ενα μετρο περιπου?

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να πας σε καποιο ειδος κοχυλοψαρου πχ similis που σου ειπε και ο Σωτήρης ¨ή ζευγαρι julies transcriptus .

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και το transcriptus, oχι σαν simillis βεβαια αλλα ωραια.

Σκαβουν πολυ αυτα?

Θα ειναι χαρουμενα στα λιτρα μου?

Ελεγα να βαλω μια τετραδα αν δεν βρω ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος james. έγραψε:

Ωραιο και το transcriptus, oχι σαν simillis βεβαια αλλα ωραια.

Σκαβουν πολυ αυτα?

Θα ειναι χαρουμενα στα λιτρα μου?

Ελεγα να βαλω μια τετραδα αν δεν βρω ζευγαρι.

τα j. regani που εχω σκαβουν αρκετα...

απο οτι λενε τα αρθρα ναι....

ετσι κανεις και οταν δημιουργηθει το ζευγαρι το αφηνεις μονο του, εγω 5 εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Julidochromis σε ζευγάρι είναι μια χαρά για τα λίτρα σου, απλά να έχεις στον νου σου ότι τα μικρά θα πρέπει να απομακρυνονται. Και από τη στιγμή που τους προσφαιρεις τις κατάλληλες συνθήκες θα γεννήσουν αμέσως. Όσο ωραίο και αν ακούγεται αυτό, αν δεν έχεις κάπου να δινεις τις γέννες είναι τεράστιο πρόβλημα. Αυτός ήταν και ο λόγος που αναγκάστηκα να αλλάξω ενυδρείο και τελικά να τα αποχωριστω.

Κάθε τρεις εβδομάδες είχα καινούρια γέννα, σε σημείο που οι γονείς αρχισαν να κυνηγάνε τα μωρά τους αφού ένοιωθαν απειλή. 

Γνώμη μου είναι να πας σε κάποιο κοχυλοψαρο αν μπορείς να βρεις που θα είναι και άνετα. Μην μένεις στα similis, έχει τόσα πολλά. Οτι και αν βρεις θα σε ανταμείψει. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω ομως..Πετροψαρα και κοχυλοψαρα ξερω μονο αυτα που αναφερα παραπανω..Ασε που ειναι δυσευρετα.

Ποια αλλα μπορω να βαλω?Να εχουν τον ωραιο χαρακτηρα των μουλτι των σιμιλις κτλ.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Tα regani σαν τα transcriptus ειναι?

Julidochromis ειναι και τα δυο,τα ρεγκανι ειναι αλλο υποειδος αλλα και γινοντε πιο μεγαλα.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και για άλλες κιχλίδες τύπου ramirezi, kribensis, apistogramma? 

Link to comment
Share on other sites

Η ramirezi ειναι πανεμορφη.Σκαβει στην αμμο και θελει κοχυλια η μπορει να ζησει και σε φυτεμενο?Βλεπω οτι θελει ομως μαλακο νερο και εχω σκληρο.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Η ramirezi ειναι πανεμορφη.Σκαβει στην αμμο και θελει κοχυλια η μπορει να ζησει και σε φυτεμενο?Γενανε?

Μια χαρα ειναι για φυτεμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο αλλα θελει χαμηλο ph και σκληροτητα.Δυσκολο ψαρι απ'οτι διαβαζω.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο είναι να βρεθούν τα κοχυλόψαρα; :blink::blink:

Στην επαρχία οκ, δεν περίμενα να τα βρω, αλλά σε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα πίστευα θα υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω πουθενα σε καταστημα! Αν βρω θα ζητησω να μου τα στειλει, αλλα δεν..

Link to comment
Share on other sites

Μονο birchardis βρισκω, αλλα μου λενε ειναι μικρο το ενυδρειο μου.?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αν θέλεις οπωσδήποτε νανοκιχλίδα που να μπαίνει σε σκληρό νερό και να μπορείς να βρεις τότε πας σε multies και ζευγάρι julidochromis. Στήνεις το πίσω μέρος του ενυδρείου με πέτρες που θέλουν τα juli και μπροστά βάζεις κοχύλια. Από φυτά μία-δύο ανούμπιες ή java fern ανάμεσα στις πέτρες για έναν τόνο πράσινου και είσαι άρχοντας. Αθήνα θα βρεις σίγουρα και τα δύο είδη ψαριών. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια, στα σαϊτ τους τουλαχιστον, τα γνωστα καταστηματα δεν εχουν κοχυλοψαρα ταγκανυκα εκτος  απο A. Compressiceps shell (καλβοι) που δεν ξερω αν κανουν για αυτα τα λιτρα.

Βαλε καμια αγγελια για τα multies, εχουν αρκετοι συνχομπιστες, πιστευω θα βρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω πολυ αλλα πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να βρω.Μου εδωσαν δυο τηλεφωνακια, ενα απο καταστημα Αθηνας και ενα αλλο απο Θεσσ/νικη αλλα κανεις δεν εχει πια.

Λογω μεγεθους ενυδρειου, σκληροτητας νερου κτλ οι επιλογς μου ειναι οπως ειπε ο φιλος Παναγιωτης σε Multies η Julidochromis. Θεωρω βεβαια οτι εχω μικρη γυαλα για να βαλω και απο τα δυο ειδη (80x32X37).Τα juli μπορω να τα βρω, τα multies με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και εγώ γιατί προγραμμάτισα ψώνια ρουτίνας το σάββατο και θα σου πω αν βρω κάτι. Τα λίτρα σου είναι εντάξει αρκεί όπως ειπώθηκε παραπάνω να ξέρεις τι θα γίνει με τα μικρά. Πέρα από multifasciatus κοίταξε και για similis που είναι σχεδόν ίδια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε simillis βρισκω.Τα λιτρα μου ειναι τοσο προβλημα δηλαδη να εβαζα μεσα 3-4 brichardi? Δεν θα ηταν ευτυχισμενα?

Το "ευτυχισμενα" σε λογικα πλαισια, γιατι δεν παυει να ειναι ενα ενυδρειο και οχι ολοκληρη η λιμνη.

Ετσι και αλλιως αν προεκυπτε γεννα και 150 λιτρα να ειχα, παλι οι κιχλιδες ολη την περιοχη θα ηθελαν να ειχαν. Εγω μονο ενα ειδος να χω στο ενυδρειο δεν με νοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα κανε υπομονή, είναι δύσκολη περίοδος το καλοκαίρι, αυτά που σου είπαν ο Σταθης και ο Παναγιώτης που έχουν πιο πολύ εμπειρία είναι πολύ σωστά.

Άλλο τα 80λ άλλο τα 150λ, και το θέμα είναι και στο μήκος άλλο 80εκ. άλλο 1,00μ και πάνω. 

Υ.Γ τα μπριχαρντι έτσι και αλλιώς μόνα τους μπαίνουν λόγω επιθετικότητας. Μου άρεσαν και μένα πολύ, άλλα επειδή ήθελα να το κάνω με 2 είδη μέσα, δεν τα πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν ολα πανε καλα, το σαββατο θα εχω 4 Neolamprologus Caudopunktatus.

Μετα απο δεκαδες τηλεφωνηματα τα βρηκα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλως να τα δεχτεις!Εισαι ο Δημητρης που μιλουσαμε στο μεσεντζερ;Και τα caudo ειναι πολυ ομορφα ψαρακια;Δεν ειχε ακομη κανενα να δου στειλει;Θα σου προτεινα να βαλεις ακομη 2-3 αν εχει.Απο ποιο καταστημα τα βρηκες τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...