Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Παροτι επλυνα πολυ καλα τη χαλαζιακη αμμο, το ενυδρειο θολωσε. Εχει βελτιωθει απο χτες το απογευμα σε σχεση με σημερα το πρωι που το ειδα τελευταια φορα βεβαια. Εβαλα και το εσωτερικο φιλτρο να βοηθησει την κατασταση. Μπηκε αντιχλωριο και σταθεροποιητης καθως και λιγη τροφη να μην χαθει η βιολογια.Το ενυδρειο ετρεχε πριν, με 4 μολυ και κρατησα 30 λιτρα απο το παλιο νερο +τα 3.5 λιτρα του φιλτρου. Ειχα μαζεψει καποιες πετρες αλλα ηταν ασβεστολιθικες και τις πεταξα. Ξερω τα αφρικανικα θελουν υψηλο ph, αλλα φοβηθηκα μην παραγινει υψηλο μιας και το ph στην περιοχη μου ειναι 7.5 - 8.

Θα μαζεψω αυριο ξανα πετρες απο θαλασσα η ποταμι να το διακοσμησω απο την αρχη.

Επισης μυριζει λιγο ασχημα το νερο, δεν ξερω γιατι..

Screenshot_2019-08-02-16-38-34-720_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Παροτι επλυνα πολυ καλα τη χαλαζιακη αμμο, το ενυδρειο θολωσε. Εχει βελτιωθει απο χτες το απογευμα σε σχεση με σημερα το πρωι που το ειδα τελευταια φορα βεβαια. Εβαλα και το εσωτερικο φιλτρο να βοηθησει την κατασταση. Μπηκε αντιχλωριο και σταθεροποιητης καθως και λιγη τροφη να μην χαθει η βιολογια.Το ενυδρειο ετρεχε πριν, με 4 μολυ και κρατησα 30 λιτρα απο το παλιο νερο +τα 3.5 λιτρα του φιλτρου. Ειχα μαζεψει καποιες πετρες αλλα ηταν ασβεστολιθικες και τις πεταξα. Ξερω τα αφρικανικα θελουν υψηλο ph, αλλα φοβηθηκα μην παραγινει υψηλο μιας και το ph στην περιοχη μου ειναι 7.5 - 8.

Θα μαζεψω αυριο ξανα πετρες απο θαλασσα η ποταμι να το διακοσμησω απο την αρχη.

Επισης μυριζει λιγο ασχημα το νερο, δεν ξερω γιατι..

Screenshot_2019-08-02-16-38-34-720_com.miui.gallery.jpg

Είναι φυσιολογικό να έχεις θολούρα.. Μην αγχώνεσαι, κάνε μια αλλαγή νερού 50% να ξεθολώσει πιο γρήγορα. 

Οι ασβεστολιθικες πέτρες δεν θα ανεβάσουν ένα ήδη ανεβασμένο ΡΗ. Άσε που είναι αρκετά δύσκολο να ξεπεράσεις τις υψηλές τιμές των λιμνών χωρίς κάποιο buffer.

Γνώμη μου είναι αν σου άρεσαν οι ασβεστολιθικες να τις βάλεις. Το ΡΗ δεν θα έχει μεγάλη σημασία για τα ψάρια, εκτός και αν βάλεις wild caught. 

Για την μυρωδιά μπορείς να βάλεις άνθρακα για κάνα 2 βδομάδες, αν και πιστεύω ότι μυρίζει επειδή η βιολογία είναι λίγο σοκαρισμένη. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προτεινω αλλαγη νερου μεχρι 50%.

Εχεις bacterial bloom- εριξες μαλλον παραπανω τροφη και εχεις και ελλειπη βιολογια......   και τωρα εχεις φουλ βακτηρια ,που ειναι υπευθυνα για αποσυνθεση. Θα περασει. Απλα μην ριχνεις πολυ τροφη τωρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Παρελαβα τα ψαρια, ολα καλα.

Εγινε προσαρμογη μια ωρα στο ενυδρειο μεσα στις συσκευασιες τους, επειτα εβαζα δυο σφηνακια νερο καθε δεκα λεπτα στις σακουλες και σε κανα μισαωρο τα εβαλα μεσα.

Παρατηρω οτι αναπνεουν γρηγορα..Ειναι απο το στρες? Υποψιν οτι ταξιδεψαν Πειραια-Χανια και απο Χανια μια ωρα με το αυτοκινητο μεχρι το σπιτι.

Δεν τα ταισα, σκεπασα το ενυδρειο με μια κουβερτα να ηρεμησουν..Οποιαδηποτε συμβουλη, καλοδεχουμενη?.

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Και εγω προτεινω αλλαγη νερου μεχρι 50%.

Εχεις bacterial bloom- εριξες μαλλον παραπανω τροφη και εχεις και ελλειπη βιολογια......   και τωρα εχεις φουλ βακτηρια ,που ειναι υπευθυνα για αποσυνθεση. Θα περασει. Απλα μην ριχνεις πολυ τροφη τωρα.

 

Το ενυδρειο σημερα το πρωι ειχε ξεθολωσει, αλλα με το να βαλω μερικες πετρες, θολωσε ξανα καπως.Μετρησα αμμωνια και ευτυχως ειμαι 0.

Ηταν απο την αμμο επειδη την ειχα βαλει εκεινη τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Τροφες σκεφτομαι να παρω αυτες τις δυο.Να εχω δαν βασικη την omni flakes και να δινω και δυο φορες την εβδομαδα την spirulina flakes.Μια φορα την εβδομαδα νηστεια.

Νομιζω η omni flakes ενδυκνειται για σαρκοφαγα σε σχεση με την Vegi flakes αν δεν κανω λαθος. Η δεν εχει σημασια?

Να τις παραγγειλω?

 

Cichlid_Omni_Flakes.jpg

ocean-nutrition-spirulina-flakes.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχθηκες!

Τα ψάρια αναπνέουν ακόμα γρήγορα; έχεις αρκετή ανατάραξη στην επιφάνεια; 

Οι τροφές μια χαρά είναι. Omnivore συμβαίνει παμφαγο. Μπορείς να έχεις αυτή την τροφή και μια ακόμα για σαρκοφαγα(carnivore) σαν βασικές, συν σπιρουλινα μια φορά την εβδομάδα. Επίσης μια στο τόσο μπορείς να δίνεις και κάποια κατεψυγμένη αν θες όχι ότι είναι απαραίτητη. 

Αν θες ανέβασε καμία φώτο να πάρουμε λίγο μάτι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετη αναταραξη ναι. Το αρσενικο και το πιο μεγαλοσωμο αναπνεει γρηγοροτερα. Στην αρχη ολα το εκαναν αλλα τωρα μονο το μεγαλυτερο ψαρι.. Εχω καλη αναταραξη παντως. Πιθανον να ειναι απο το στρεσαρισμα οπως μου ειπε και ενας φιλος γιατι δεν εχουν παρει ακομα τον αερα να κινουνται σε ολο το ενυδρειο, παρα βολταρουν κατω απο μια σπηλια μονο.Αρα ακομα φοβισμενα ειναι. Τα εχω σκεπασει να ειναι καπως στα σκοτεινα, αρα φωτος πολυ ευχαριστως, αλλα απο αυριο ?

Ευχαριστω για τις συμβουλες περι τροφων adlib!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες τα punks, είναι ωραία ψαράκια και με ''χαρακτήρα'' από ότι λένε, και εγώ κατόπιν συμβούλων του Στάθη αυτές τις τροφές δίνω και είμαι πολύ ευχαριστημένος συν bloodworms μια φορά την εβδομάδα από κατεψυγμένη.

Αναμένουμε φωτογραφικό υλικό;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τελειωσει ακομα, απλα δεν θελω να το φορτωσω με πετρες και ειδικα να ακουμπανε οι πετρες τα τζαμια. Γι αυτο εκανα αυτο το στησιμο.Για νεος στο χομπυ θεωρω οτι ειναι αξιοπρεπες. Επισης εχω σκοπο να βαλω στο τζαμι της πλατης μαυρο φοντο.

Screenshot_2019-08-03-21-51-58-769_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2019-08-03-21-51-52-449_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2019-08-03-21-51-44-142_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2019-08-03-21-51-41-019_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ακομα τα ψαρια αναπνεουν καπως γρηγορα, ειδικα το αρσενικο δεν κλεινει το στομα καθολου και οι αναπνοες ειναι συνεχομενες.Μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει?Παντως βολταρουν κανονικα στο ενυδρειο, δεν δειχνουν νωχελικα.Να ειναι ακομα απο το στρες της μεταφορας? Δεν ξερω που μπορω να βαλω ενα βιντεο να σας δειξω.

Link to comment
Share on other sites

Ενω χτες ημουν 0 σημερα εκανα μια μετρηση αμμωνιας και το αποτελεσμα ηταν αυτο.Εχω αρκτη αναταραξη.Το νερο το αλλαξα προχτες.Αλλα τα ψαρια αναπνεαν γρηγορα και με την χτεσινη μετρηση που ηταν 0. Δυστυχως δεν εχω τεστ για να μετρησω Νιτρωδη και Νιτρικα.

67786504_729897737469483_3512765678799028224_n.jpg

Eδω ενα λινκ απο το πως αναπνεουν τα ψαρια.

https://drive.google.com/open?id=1-09uaEEn3x8dJs-pStjLdsexFcDgF120

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού τουλάχιστον 50% και αν εχεις αντιχλωριο prime τη  διπλάσια ή τριπλάσια ποσότητα....και προσοχη στην τροφή ( την ελάχιστη). Στη φάση που είσαι θες τεστ και για  ΝΟ2 και ΝΟ3, ειδικά αργότερα οι μετρήσεις ΝΟ3 θα ναι και ο μπούσουλας για τις αλλαγές νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα.Δεν αντιμετωπιζεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα,μην πανικοβαλεσαι.Το ενυδρειο ποσο καιρο κ με ποια μεθοδο το εστρωσες;Δεν ξερω αν μια τοσο μεγαλη αλλαγη νερου που προτεινει ο φιλος corto κανει καλο ή δυσκολεψει την εξαπλωση των βακτυριων στο οικοσυστημα σου.Ας μας πει καποιος ποιο εμπειρος.Παντως σιγουρα νια αλλαγη νερου θα βοηθουσε κ ετα να προσθεσεις σκευασμα βακτυριων.Ποιο χρησημοποιεις;Κατα τ αλλα οτι ειπαν κ τα παιδια πιο πανω.

Υ.γ.:στα λιτρα σου θα εβαζα πιο πολλα ψαρακια,8.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες το βιντεο?Ποσο να αντεξουν να αναπνεουν ετσι ομως?Εκανα ηδη αλλαγη 50%.Το αντιχλωριο βοηθαει στο να πεσει η αμμωνια και τα νιτρωδη?Πιθανον να εχω ανεβασμενα νιτρωδη εκτος απο την αμμωνια αλλα Κυριακη σημερα δεν μπορω να παρω τα τεστ. Αυριο θα τα αγορασω ομως.

Το ενυδρειο το εστρωσα με μπολι αλλα οχι με siporax η σφουγγαρι.Εστιψε ενας φιλος τα σφουγγαρια μεσα στο εξωτερικο φιλτρο και μου εδωσε το περιεχομενο σε ενα μπουκαλι 1.5 λιτρου.Αυτο το μπουκαλι εγω το αδειασα μεσα στο εσωτερικο φιλτρο. Ετρεξα το εσωτερικο φιλτρο μερικες μερες, μετα εβαλα 4 μολυ. Επειτα χαρισα τα μολυ και αδειασα τα siporax και εστιψα τα σφουγγαρια μεσα στο εξωτερικο που αγορασα το eheim 2113. Εχω ταλαιπωρησει αρκετα τη βιολογια το ξερω.

Εδω και μια βδομαδα σχεδον ριχνω και Stability στο σημειο που ρουφαει το φιλτρο μεσα στο ενυδρειο.Ωστε να μπαινουν τα βακτηρια μεσα στο φιλτρο να φτιαχτει η βιολογια.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω..

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2019 at 12:27 ΜΜ, το μέλος james. έγραψε:

Το ενυδρειο σημερα το πρωι ειχε ξεθολωσει, αλλα με το να βαλω μερικες πετρες, θολωσε ξανα καπως.Μετρησα αμμωνια και ευτυχως ειμαι 0.

Ηταν απο την αμμο επειδη την ειχα βαλει εκεινη τη μερα.

Απο την αμμο δεν μυριζει το νερο....

Σημερινη μετρηση το  επιβεβαιώνει.

Αλλαγη νερου σιγουρα+βακτηρια. Τα ψαρια αναπνεουν γρηγορα οχι μονο απο ελλειψη οξυγονου, αλλα και απο αυξημενη αμμωνια στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ειχα ομως 0 αμμωνια και παλι γρηγορα ανεπνεαν.Το τεστ που κανω ειναι της Serra..

Σημερα ειχα παραπανω αμμωνια της ταξης 0.5mg/l και εκανα πριν μια ωρα μια αλλαγη νερου περιπου 50%

Εριξα διπλη ποσοτητα αντιχλωριου και εριξα και βακτηρια.

Η κατασταση παραμενει η ιδια.

Το αρσενικο δεν εχει κλεισει το στομα του απο χτες καθολου.Αναπνεει οπως ειδατε στο βιντεο απο χτες.

 

https://drive.google.com/open?id=1-09uaEEn3x8dJs-pStjLdsexFcDgF120

Έγινε επεξεργασία - james.
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Χτες ειχα ομως 0 αμμωνια και παλι γρηγορα ανεπνεαν.Το τεστ που κανω ειναι της Serra..

Σημερα ειχα παραπανω αμμωνια της ταξης 0.5mg/l και εκανα πριν μια ωρα μια αλλαγη νερου περιπου 50%

Εριξα διπλη ποσοτητα αντιχλωριου και εριξα και βακτηρια.

Η κατασταση παραμενει η ιδια.

Το αρσενικο δεν εχει κλεισει το στομα του απο χτες καθολου.Αναπνεει οπως ειδατε στο βιντεο απο χτες.

 

https://drive.google.com/open?id=1-09uaEEn3x8dJs-pStjLdsexFcDgF120

Και τα αλλα ειναι με το στομα ανοιχτο, το αρσενικο μπορει να ειναι απλα πιο ευαισθητο απο τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεκανα τεστ μετα απο 5 ωρες που εκανα το 50% της αλλαγης του νερου και η αμμωνια ειναι 0 ξανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φιλαράκι. Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά. Μόνο ο αρσενικός λίγο, που μπορεί απλά να είναι πιο ευαίσθητος. 

Το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα στρωμένο με βάση αυτά που γράφεις. 

Λοιπόν, δεν κάνεις άλλη αλλαγή νερού και ταΐζεις μέρα παρά μέρα ελάχιστα. 

Συγχρόνως ρίχνεις βακτήρια. Ακολούθησε τις οδηγίες του κατασκευαστή για στρώσιμο νέου ενυδρείου. Κάθε μέρα μετρήσεις αμμωνίας και καλό θα ήταν να πάρεις νο2 νο3 τεστ. Άμα δεις μετα το πέρας του στρωσίματος ότι έχεις αμμωνία κάνεις μια αλλαγή νερού για να την ξαναριξεις. 

 

Για το μέλλον να ξέρεις ότι το μπόλι που πήρες βοηθάει στο να στρώσει πιο γρήγορα το ενυδρείο, αλλά δεν το στρώνει αμέσως. Ο καλύτερος τρόπος αφού είχες πρόσβαση σε ήδη στρωμένο φίλτρο, ήταν να κάνετε μια ανταλλαγή μικρής ποσότητας βιολογιας. Έτσι και εσύ θα είχες σωστό μπόλι και από το άλλο φιλτρο δεν θα έλειπε βιολογία. Παρεμπιπτόντως αν μπορείς ακομα να το κάνεις αυτό θα βοηθούσε πολύ. 

 

Κράτα μας ενήμερους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου να μου απαντησεις και να με συμβουλεψεις.

Δεν θελω να του ζητησω βιολογικο υλικο γιατι ισως φοβηθει να χαλασει τη βιολογια του. Τους δισκους που εχει στο ενυδρειο τους αγαπαει καλυτερα και απο ανθρωπο που λεει ο λογος, και ισως να μην δεχτει.

Τα δειγματα του ενυδρειου μου ειναι οτι ειναι αστρωτο εντελως, η οτι απλα δεν εχει στρωθει ακομα και ειναι στην τελικη ευθεια? Ρωταω επειδη η αμμωνια ηταν χαμηλα ( 0.5mg/l).Αλλα μπορει και ισως επειδη δεν ρυπαινουν τα ψαρια αρκετα.

Αυριο οπωσδηποτε θα αγορασω NO2 και ΝΟ3. Αλλαγη δεν ξανακανω οκ, αλλα αυριο να ξαναριξω βακτηρια?

Ελπιζω να τα καταφερουμε πριν να ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου να μου απαντησεις και να με συμβουλεψεις.

Δεν θελω να του ζητησω βιολογικο υλικο γιατι ισως φοβηθει να χαλασει τη βιολογια του. Τους δισκους που εχει στο ενυδρειο τους αγαπαει καλυτερα και απο ανθρωπο που λεει ο λογος, και ισως να μην δεχτει.

Τα δειγματα του ενυδρειου μου ειναι οτι ειναι αστρωτο εντελως, η οτι απλα δεν εχει στρωθει ακομα και ειναι στην τελικη ευθεια? Ρωταω επειδη η αμμωνια ηταν χαμηλα ( 0.5mg/l).Αλλα μπορει και ισως επειδη δεν ρυπαινουν τα ψαρια αρκετα.

Αυριο οπωσδηποτε θα αγορασω NO2 και ΝΟ3. Αλλαγη δεν ξανακανω οκ, αλλα αυριο να ξαναριξω βακτηρια?

Ελπιζω να τα καταφερουμε πριν να ειναι αργα.

Για αυτό είμαστε εδώ φίλε και μακάρι να πάνε όλα καλά.

Μία χούφτα βιολογία δεν θα του κάνει τίποτα στα φίλτρα, εξάλλου αν του δώσεις την ίδια ποσότητα βιολογίας πίσω δεν θα υπάρχει θέμα. Απλά ενημερωτικά το λεω. 

Αύριο κανονικά βακτήρια και ελάχιστο τάισμα γενικά. 

Λογικα έχει αρχίσει ο κύκλος του στρωσίματος, η μέτρηση της αμμωνίας θα δείξει όμως στο τέλος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυριο λοιπον θα γινει ξανα μετρηση αμμωνιας και επισης για νιτρωδη. Θα κανω μετρηση πριν ριξω stability βακτηρια.

Παντως αν ηταν θεμα οξυγονου θα ανεβαιναν στην επιφανεια για αναπνοες.Ουτε στις σακουλες ανεπνεαν ετσι που ηταν μετα απο δεκα ωρες ταξιδιου, γι αυτο αποκλειω το θεμα οξυγονου.

Θερμοκρασια παιζει αυτο το διημερο 27-29 στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να μην ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο 28 για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιες ζεστες δυσκολο.Αλλα οταν βαζω κλιματιστικο χτυπαει ακριβως πανω στο ενυδρειο και πεφτει σχετικα ευκολα.Να το αφησω με ανοικτο το καπακι? Ακομα και χωρις τη χρηση του κλιματιστικου.Να αεριζεται περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...