Jump to content

Νεος στα ενυδρειακα και διλημμα σε κιχλιδες.


james.

Recommended Posts

Θα μπορούσες να βάλεις και ένα ζευγαράκι leleupi αν σου αρέσουν. Στο 1,20 μήκος, εγώ θα έβαζα 3 ζευγαράκια με το σωστό στήσιμο. Ίσως 2 ζευγάρια και μια ομάδα Paracyprichromis αν και το ιδανικό θα ήταν λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο. 

Το N. brichardi πιστεύω λόγο του ταμπεραμέντου θα ταλαιπωρήσει τα Caudos. 

Τα Tropheus όπως είπαν τα παιδιά δυστυχώς δεν μπαίνουν σε αυτά τα λίτρα και είναι αυστηρά αλγοφαγα με μεγάλη ευαισθησία στην διατροφη. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παρατηρω τις τελευταιες τρεις μερες οτι το υπαρχον ζευγαρι συνεχιζει να εχει την συμπεριφορα που ειχε και πριν. Κολυμπανε μαζι, μπαινοβγαινουν στην φωλια που και που, κανει φλερτ και ελαφρια πλαγια σπρωξιματα στο θυληκο κτλ. Ολα ηρεμα και ωραια.

Αυτο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι τις τελευταιες 3-4 μερες τα αλλα δυο εχουν αποτραβηχτει στην δεξια πλευρα του ενυδρειου και το ενα ψαρι ειναι συνεχως στα δεξια οπως βλεπετε στην φωτο και εξω απ οτις πλακες, ενω το αλλο ειναι σχεδον ακινητο μεσα και σχεδον πισω μεχρι το τζαμι, εκει που δειχνει το βελακι. Ειναι κανονικα ορεξατο οταν ταιζω και βγαινει, αλλα μετα ξανακρυβεται εκει. Μηπως εχουν γινει δυο ζευγαρια και ειναι εκει για να κανει φωλια και το αλλο απ'εξω ειναι αρσενικο και παιζει το ρολο του φυλακα? Εχω κοιταξει με το φακο του κινητου και δεν βλεπω ουτε αβγα ουτε τιποτα βεβαια. Μηπως ομως τελικα η ψαροσυνθεση μου ειναι δυο αρσενικα και δυο θυληκα και οχι ενα αρσενικο και τρια θυληκα οπως πιστευα και οπως μου ειπε το καταστημα?

Επισης το κριτηριο να αναγνωρισει καποιος το φυλο στα Caudopunctatus ειχα διαβασει καπου οτι ειναι μια πορτοκαλι καθετη ριγα στην ουρα πισω στο πτερυγιο. Αν ισχυει, τοτε το παλιο αρσενικο του ζευγαριου την εχει, αλλα την εχει και το ψαρι που εχει το ρολο του φυλακα στα δεξια.Η ριγα αυτη ειναι καθετη στο τελειωμα του πτερυγιου και ξεκιναει απο πανω προς τα κατω και μεχρι το μεσον αυτου.

Στη φωτο δειχνω με κιτρινο χρωμα το σημειο της καθετης αυτης ριγας, καθως και με βελος το σημειο που περναει τις περισσοτερς ωρες της ημερας το θυληκο.

Σαν περισσοτερο εμπειροι απο εμενα πολλοι εδω μεσα, θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας, η αν γνωριζετε κατι απο αυτα που προανεφερα. Ευχαριστω ?

70696277_427796941274947_3706808139408998400_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
λαθος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα εγινες μπαμπας!!!!!!!!!!:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot::wootwoot:Μπραβοοοοο!!!!

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ειναι πολλα αυτη τη φορα.

Μια φορα το πρωι τους βαζω τριμμενη τροφη, η αυγο.

Να ταιζω και δευτερη φορα το απογευμα?

Γενικα και τα ενηλικα μια φορα τη μερα τα ταιζω, απλα το γονο σκεφτομουν μηπως χρειαζοταν και μια δευτερη.

IMG_20191005_143426.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλως τα δέχτηκες.....Μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Και ειναι πολλα αυτη τη φορα.

Μια φορα το πρωι τους βαζω τριμμενη τροφη, η αυγο.

Να ταιζω και δευτερη φορα το απογευμα?

Γενικα και τα ενηλικα μια φορα τη μερα τα ταιζω, απλα το γονο σκεφτομουν μηπως χρειαζοταν και μια δευτερη.

 

Ναι να ταίζεις για να ενισχυθεί η ανάπτυξή τους.:)

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου Φτου!

Καλώς τα δέχτηκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα και καλη Κυριακη σε ολους.

Εκανα αλλαγες στο aquascape.Μ'αρεσει περισσοτερο απο πριν, τα ψαρια στρεσαριστηκαν μονο για λιγες ωρες και αμεσως την επομενη μερα το ζευγαρι αρχισε τα σκαψιματα ξανα.

 

IMG_20191110_143349.jpg

75204537_414839819393823_3860655603118505984_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει περισσότερο από πριν. Όμορφες πέτρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα στην παρεα του φορουμ... Αν υποθεσουμε οτι βαρεθηκα το ενυδρειο μου αλλα αδυνατω να βαλω μεγαλυτερο, εχω επιλογες να εμπλουτισω την ηδη υπαρχουσα κοινοτητα των τεσσαρων Neolabrologus caudopunctatus? Να αλλαζα καπως το aquascape και να εβαζα και μερικα Multiffaciatus ισως?

Αλλες επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα του φορουμ... Αν υποθεσουμε οτι βαρεθηκα το ενυδρειο μου αλλα αδυνατω να βαλω μεγαλυτερο, εχω επιλογες να εμπλουτισω την ηδη υπαρχουσα κοινοτητα των τεσσαρων Neolabrologus caudopunctatus? Να αλλαζα καπως το aquascape και να εβαζα και μερικα Multiffaciatus ισως?

Αλλες επιλογες?

Μπορείς να αφησεις το ζευγάρι και να περιορίσεις τις πετρες στο μισό. Μετά θα έβαζα μια ομαδουλα από μουλτις η σιμιλις που έχουν πολύ ενδιαφέρον σε σχέση με κάποιο άλλο κοχυλοψαρα που μπαίνει σε ζευγάρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη aquascape δηλαδη, μισο με πετρες μισο με κοχυλια, κραταω το ζευγαρι και κατοικει στις πετρες και τα μουλτι στα κοχυλια. Το θεμα ειναι λυπαμαι να δωσω τα αλλα δυο. Αρσενικα ειναι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα μικρα τι εγινε,επιβιωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Μπα Γιαννη, τιποτα. Εχω δει 4 γεννες, κανενα δεν εζησε. Μετα απο 30 μερες εξαφανιζονται σιγα σιγα. Προμηθευτηκα γεννηστρα και ειμαι ετοιμος για την επομενη γεννα. Θελω να δω αν ο λογος ειναι οτι δεχονται επιθεσεις, που ειναι το πιθανοτερο, απο τα αλλα δυο αρσενικα.

Μαλλον θα βρω να τα δωσω και να μεινει το ζευγαρι μονο. Να απολαυσει τα βραχια και την ηρεμια του και να αγορασω τα μουλτις που θα βολταρουν στα κοχυλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαγες... Νομιζω προς το καλυτερο. ?

Υπενθυμιζω οτι υπαρχει ενα ζευγαρι μεσα και δυο αρσενικα. Το ενα ζευγαρι ειναι στην αριστερη πλευρα μπροστα, και ακριβως απο πισω απο την μεγαλη πετρα ( στο προηγουμενο aquascape) ειναι το ενα αρσενικο το οποιο τα παρενοχλει συνεχως. Δεξια ειναι το αλλο αρσενικο καπως απομακρυσμενα.

Οσο περναει ο καιρος, το αρσενικο που ειναι διπλα τους, τα ενοχλει ακομα περισσοτερο, γι αυτο και δεν εχουν γεννησει θεωρω, ενω περασαν δυο μηνες απο την τελευταια φορα.

Παροτι αλλαξα aquascape, παραμενουν στις ιδιες πλευρες στο ενυδρειο.Στον αριστερο σωρο και το ζευγαρι και το αρσενικο μεσα στις πετρες και πιο περα δεξια το αλλο.

Νομιζω οτι το να δωσω τα δυο ψαρια πλην του ζευγαριου αποτελει πλεον μονοδρομο ωστε να αποκτησω μια επιτυχημενη γεννα επιτελους.

Παντως το καινουριο aquascape νομιζω μου αρεσει περισσοτερο απο πριν.

IMG_20200310_134649.jpg

 

IMG_20200310_134711.jpg

Έγινε επεξεργασία - james.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ευκαιρία τώρα που ξέστησες για την αλλαγή, να έπιανες τα δύο αρσενικά. Τώρα με τις στοίβες βλέπω να σε παιδεύουν.

Πιο όμορφο το νέο scape.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το aquascape. Σίγουρα θα βοηθήσει στην ηρεμία του ζευγαριού να μείνει μόνο του. 

Οταν βρεις μουλτις θα ελεγα να προσθέσεις και άλλα κοχύλια να έχουν χώρο για γέννες. ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σωτηρη και adlib.Εννοειται θα προσθεσω και αλλα κοχυλια.Θα τα τριπλασιασω σε ολη την δεξια πλευρα.. Το θεμα ειναι οτι λογω επαρχιας ειναι δυσκολο να βρω εδω multis. Μονο Αθηνα, με πλοιο κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάτι βδομάδες τα είχε φέρει και petshop της Κρήτης. Κι ακόμα υπάρχουν στην αγορά στην Αθήνα, αν τα παραγγείλεις στα στέλνουν

Link to comment
Share on other sites

Για να εβαζα ενα ζευγαρι brichardi να επιαναν τη δεξια πλευρα του ενυδρειου? Νομιζω υπερβολη για τα λιγα λιτρα μου ε?

80 λιτρα ειναι (80 εκατοστα μηκος).

Να εμεναν δηλαδη δυο ζευγαρια. Ενα caudopunctatus και ενα brichardi.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος james. έγραψε:

Για να εβαζα ενα ζευγαρι brichardi να επιαναν τη δεξια πλευρα του ενυδρειου? Νομιζω υπερβολη για τα λιγα λιτρα μου ε?

80 λιτρα ειναι (80 εκατοστα μηκος).

Να εμεναν δηλαδη δυο ζευγαρια. Ενα caudopunctatus και ενα brichardi.

 

Ειδικά τα brichardi είναι από τις χειρότερες επιλογές για τόσα λίτρα. Πολύ επιθετικά ψάρια που θα υπερασπιστουν τον χώρο τους πολύ σθεναρά.

Πιστεύω για 2ο πετρόψαρο είσαι πολύ οριακά σε αυτό το μηκος εκτός εάν είναι κάποιο πολύ ήρεμο όπως julidochromis αλλά και αυτό το λέω με επιφύλαξη. ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...