Jump to content

Ιεραρχία σε θυληκές μονομάχους


panagiotis_dms

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος λοιπόν φιλοξενώ τα 4 ντεσπεράντο θυληκά(ναι είναι) στα 54 μου λίτρα. 3 μήνες λοιπόν που τρέχει το σύστημα και όπως σωστά αναφέρεται και στο προφίλ του μονομάχου οι θυληκές έχουν φτιάξει μια ιεραρχία. Ας χωρίσουμε λοιπόν τα θυληκά σε χρώματα. Άσπρο, μαύρο, κόκκινο , μπλέ. Η ιεραρχία πάει κάπως έτσι:

1) Μπλέ

2) Κόκκινο

3) Μαύρο

4) Άσπρο 

 

Να σημειώσω εδώ πως την ώρα του φαγητού η ιεραρχία αυτή ισοπεδώνεται και οι μπουκιές παίρνονται από το στόμα για πλάκα και όλες παίρνουν το μερίδιο τους.

Το θέμα είναι πως την υπόλοιπη ώρα πέφτει κυνηγητό και παρατηρώ κυρίως το no 4 να είναι με φαγωμένα πτερύγια τα οποία όμως συνεχώς επουλώνονται. Πέρασα και μια φάση όπου το no 4 πήγε  για no 1 αλλά έφαγε πάρα πολύ ξύλο και την βρήκα σε ημιπεθαμένη κατάσταση αλλά ευτυχώς επανήλθε. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να μην σκέφτομαι την περίπτωση μόλυνσης σε κάποιο τραύμα που θα έχει σίγουρα στο μέλλον και δεν νομίζω πως μπορώ να επαναπαύομαι απλά με το ότι το νερό είναι καθαρό και επουλώνονται τα τραύματα. Δεν τολμώ επίσης να σκεφτώ να μεταφέρω το no 1 σε άλλο ενυδρείο και συγκεκριμένα να κάνω τράμπα το θυληκό άγριο που έχω γιατί είναι σπάνιο ψάρι και το προγραμματίζω για αναπαραγωγή και γενικώς δεν είμαι για επιτάφιους μέσα στο καλοκαίρι. Πιστεύετε πως θα ήταν σωστό να μειώσω τον αριθμό μεταφέροντας το no 4 σε δικό της ενυδρείο ή να βάλω ακόμα ένα θυληκό για περισσότερο μοίρασμα των καυγάδων που εδώ πιστεύω όμως πως θα γίνει ψαρόσουπα το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Παναγιώτη.

Το ενυδρείο σου νομίζω ότι αντέχει μία ακόμη κοπελιά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Να μου έλεγες 3-4, να πω...Πάντως όπως το περιγράφεις, το θέμα φαίνεται σοβαρό. Αν το σκέφτεσαι για 4ο ενυδρείο (και δεν σε αδικώ, εδώ εγώ το σκέφτομαι ακόμα για 1ο) θεωρώ ότι δεν έχεις άλλη λύση απ' το να προσθέσεις ένα ακόμα θηλυκό, ελπίζοντας ότι θα μοιραστεί λίγο το ξεμάλλιασμα. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση το θηλυκό που θα προσθέσεις να έχει το ίδιο τσαγανό με τις άλλες και η "άσπρη" τελικά να τρώει ξύλο από τέσσερις...Ίσως να είμαι λιγάκι υπερβολικός, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου...

Έγινε επεξεργασία - Φρου Φρου
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό είναι με την άποψη ότι προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Η πιο καλή λύση όπως το σκέφτομαι είναι να βάλω και πέμπτο και να δω πως θα πάει. Βγάζοντας ένα ψάρι που ταλαιπωρείται και να προσθέσω άλλο στη θέση του πιστεύω θα με φέρει στην ίδια κατάσταση που είμαι και τώρα. Αν το ήξερα νωρίτερα ότι ναι μεν οι θηλυκές ζουν μαζί αλλά το επιθετικό ταπεραμέντο του μονομάχου παραμένει τότε σίγουρα θα είχα αυξήσει τα λίτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε. Αυτό είπα και 'γω. Ή να την βγάλεις και να την βάλεις μόνη της αφήνοντας τις άλλες 3,

ή να δοκιμάσεις προσθέτοντας μία ακόμα...:) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και καθυστερημένα... εγώ που έχω 2 δεν τις βλέπω να φιλιώνουν. Διάβασα ότι οι δύο θα είναι πάντα ανταγωνίστριες. Δεν είχα σκοπό να τις πάρω ήταν παρόρμηση της στιγμής για να ζήσουν (οι υπόλοιπες που ήταν μαζί τους απεβίωσαν), η τιμή τους ήταν εξευτελιστική... ωστόσο αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα... φτιάχνουν τα πτερύγια και μετά τρώγονται και ξανα τα ίδια. Από Σεπτέμβριο που θα ηρεμήσω με την δουλειά θα δω πως θα το ρυθμίσω.

Θα συμφωνήσω με τον @Φρου Φρου ότι τα λίτρα δεν είναι πρόβλημα για προσθήκη άλλης μιας. Αν όμως δεν ταιριάξουν τελικά, θα αναγκαστείς να πάρεις 4ο ενυδρείο και τότε αν οι δύο που θα βάλεις μαζί δεν ταιριάξουν (όπως οι δικές μου) θα πας για 5ο... Βέβαια έχοντας επιλογές ανάμεσα σε 5 ψαράκια είναι πιο εύκολο να βρεις ποιες τα βρίσκουν μεταξύ τους για να μπουν μαζί.

Προτείνεται να είναι πολλές μαζί από εκτροφείς? Αναφέρονται δηλ. σε συγκεκριμένο αριθμό συγκατοίκων για μείωση επιθετικότητας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σοβαρό είναι με την άποψη ότι προσπαθώ να προλάβω καταστάσεις για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Η πιο καλή λύση όπως το σκέφτομαι είναι να βάλω και πέμπτο και να δω πως θα πάει. Βγάζοντας ένα ψάρι που ταλαιπωρείται και να προσθέσω άλλο στη θέση του πιστεύω θα με φέρει στην ίδια κατάσταση που είμαι και τώρα. Αν το ήξερα νωρίτερα ότι ναι μεν οι θηλυκές ζουν μαζί αλλά το επιθετικό ταπεραμέντο του μονομάχου παραμένει τότε σίγουρα θα είχα αυξήσει τα λίτρα. 
Προσπαθησε να βάλεις πολλές κρυψώνες, είχα το ίδιο πρόβλημα σε ενα παλιο ενυδρείο μεχρι που έβαλα πολλές πέτρες μια πανω στην άλλη και έφτιαξα κάτι σαν σπηλιες.(και πολλα φυτα θα κάνουν καλό!

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρυψώνες το ενυδρείο έχει άπειρες. Το θέμα είναι ότι μαδιόντουσαν, τώρα σαν να έχουν ηρεμήσει κάπως τα πράγματα. Όπως και να έχει πάντως πέμπτο θυληκό δεν θα βάλω είναι μεγάλο το ρίσκο ειδικά για μένα που τα φέρνω κ απ'έξω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Panagiotis Dms-Xgs πώς τα πάνε τα κορίτσια;

Εγώ αυτό που είδα ως τώρα με την ομολογουμένως πολύ μικρή εμπειρία μου είναι ότι ο χαρακτήρας τους και ίσως και η διαφορά ηλικίας είναι καθοριστικοί παράγοντες.

Οι παρακάτω δύο ζουν μαζί εδώ και 15 ημέρες. Αρχικά η μπλε ήταν με μια κόκκινη με την οποία δεν τα βρήκαν και τις χώρισα. Ωστόσο εχοντας καταλήξει να έχω παραπάνω ενυδρεία από όσα ήθελα έψαχνα λύση.

Η ξανθούλα λοιπόν αγοράστηκε με την ελπίδα όταν γίνουν 3 να μπορέσουν να συμβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο. Στο μεταξύ η κοκκινη "εκλεισε" να δωθεί και δεν μεταφέρθηκε ποτέ στο ενυδρείο με τις άλλες δύο.

Οι δυο τους ως τωρα τα πανε πολύ καλά, τρώνε παρέα.

 

IMG_20191024_190608273.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@gixxer δυστυχώς η μια μας άφησε πριν 3 βδομάδες περίπου. Δεν κατάλαβα ποτέ από τι. Μετρήσεις οκ, ενυδρείο οκ, φαγητό οκ. Τέλος πάντων, έχω μείνει με 3 τώρα που θα γίνουν μία γιατί οι δύο είναι να δωθούν. 

Με βλέπω για τέταρτο ενυδρείο γιατί σκέφτομαι να βάλω ένα ωραίο αρσενικό στα 50 λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

:(Λυπάμαι για την μικρή σου.

Ποιές έμειναν; Από όσο θυμάμαι όλες είναι πολύ όμορφες, χαίρομαι που θα κρατήσεις τουλάχιστον μία.

Εσύ ξέρεις καλύτερα από όλους τις δυνατότητες σου.

Εγώ στα 5 σκεφτόμουν να τα πετάξω όλα ... με κούραζαν οι ρουτίνες τους, δεν τα χαιρόμουν πλέον, ξεχνούσα που εχω ρίξει λίπασμα... :blush:χαζομάρες που πληρώνω τώρα (η μαυρη γενειάδα στην φωτο είναι μία από αυτές).

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει μείνει η μαύρη δράκαινα που αρχίζει να γίνεται ένα πανέμορφο ψάρι, ή άσπρη dumbo ear που είναι και η πιο μεγάλη και η κόκκινη πλακατ που δεν ξερω τι γίνεται με αυτήν. Την έχω 3-4 μήνες και ζήτημα να έχει βάλει μισό πόντο σε μπόι και έχει μια περίεργη καμπούρα που θυμίζει λίγο αρσενικό... :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Η μία σου θυληκιά πάντως έχει κατεβάσει αυγά όπως την βλέπω. Καλά ρε συ πόσα σαλιγκάρια έχεις εκεί μέσα?!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:Φαντάζομαι ότι έχεις καταλήξει ήδη αλλά εγώ θα είχα σοβαρό θέμα ανάμεσα στην δράκαινα και την λευκή...B)

Αν τις κρατήσεις και τις δύο; Ειναι χαμηλότερα στην βαθμίδα ιεραρχίας, λογικά είναι ηπιότερου χαρακτήρα, μπορεί να τα βρουν.

6 minutes ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Την έχω 3-4 μήνες και ζήτημα να έχει βάλει μισό πόντο σε μπόι και έχει μια περίεργη καμπούρα που θυμίζει λίγο αρσενικό... 

Μπορεί αλλά δεν νομίζω γιατί

α.θα είχες δει φωλίτσα,

β.τις πήρες από εκτροφέα, θα ήταν λίγο περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Η μία σου θυληκιά πάντως έχει κατεβάσει αυγά όπως την βλέπω. Καλά ρε συ πόσα σαλιγκάρια έχεις εκεί μέσα?!

Πολλά... ταίζω ταμπλέτα γιατί έχω 3 rabbit που αν δεν φάνε φαγητό τρώνε φυτά... (το καλοκαίρι που είχα μειώσει δραστικά τροφή έφαγαν τις βαλισνέριες και ρήμαξαν ακόμα και την ludwigia) έτσι πολλαπλασιάζονται και τα ramshorn σαν τρελά, μετά συλλέγονται και πάνε στα πάφερ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...