Jump to content

Recommended Posts

φιλε καταλαβα πως το ειπες δεν παρεξηγω

απλα απο ασθενειες δεν εχω γνωσεις κ προσπαθω να βρω πως θα το αντιμετωπισω

το μονο που θα κανω τωρα θα το αφησω μονο του να δω αν φυγει κ θα κανω αλλαγες μια τη βδομαδα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

φιλε καταλαβα πως το ειπες δεν παρεξηγω

απλα απο ασθενειες δεν εχω γνωσεις κ προσπαθω να βρω πως θα το αντιμετωπισω

το μονο που θα κανω τωρα θα το αφησω μονο του να δω αν φυγει κ θα κανω αλλαγες μια τη βδομαδα

Να ξέρεις ότι από θεραπείες στην ουσία δεν γνωρίζει κανείς.. 

Οπότε δεν είναι θέμα δικό σου και ποιες είναι οι γνώσεις σου στις ασθένειες.

Οι έρευνες που έχουν κάνει οι εταιρείες φαρμάκων στις περισσότερες ασθένειες είναι ελλιπείς και γιατρέυουν συμπτώματα και όχι την ασθένεια.

Υπάρχουν επίσης πολλά "φαρμακα" στο εξωτερικό που ειναι σκάλες ανώτερα με αυτά που χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα και τα έχουμε για κορυφή.

Και αυτοί είναι μερικοί από τους λόγους που επαψα να ασχολουμε "όταν αρχισα να το ψαχνω ποιο βαθια" με τις θεραπειες.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Κατά την γνώμη μου είναι κύστη που δημιουργούν εσωπαρασιτα(η οποία κάποια στιγμή θα σπασει) και μου μοιάζει πολύ με χεξαμιτα όμως το συγκεκριμένο είδος έχει μεγάλες δυνατότητες και αντοχές σε βαθμό που να μην χρειάζεται φάρμακευτικη βοήθεια πολλές φορές. 

Σταθη, αυτες οι "ασπρες κυστες" υπαρχουν και στα πτερυγια των ψαριων.... Hexa δεν υπαρχει στα πτερυγια. Ομως κανενας δεν μπορει να πει με ασφαλεια, οτι αυτα τα ψαρια εχουν ή δεν  εχουν hexa.

Εχεις δικιο που λες οτι φτανει με θεραπειες, ειδικα  αν δεν εχουν αποτελεσμα...

@noli, καλη τροφη, βιταμινες, συχνες (οχι πολυ μεγαλες) αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως θα κινηθω απο εδω κ περα.δεν εχω αλλη επιλογη

μια ακομα ερωτηση τωρα με τις συχνες αλλαγες νερου κανω κατι διαφορετικο με τα βακτηρια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Σταθη, αυτες οι "ασπρες κυστες" υπαρχουν και στα πτερυγια των ψαριων.... Hexa δεν υπαρχει στα πτερυγια. Ομως κανενας δεν μπορει να πει με ασφαλεια, οτι αυτα τα ψαρια εχουν ή δεν  εχουν hexa.

Εχεις δικιο που λες οτι φτανει με θεραπειες, ειδικα  αν δεν εχουν αποτελεσμα...

@noli, καλη τροφη, βιταμινες, συχνες (οχι πολυ μεγαλες) αλλαγες νερου...

Στα πτερύγια είναι όντως δύσκολο αλλά το χεξαμιτα δεν εκδηλώνεται πάντα με Hole in the hand  ή οποιοδήποτε είδος κύστης.. 

Δεν μπορώ να διακρινω καν αν στα πτερύγια υπάρχουν κυστες ή καψίματα. 

Το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν παράσιτο ή πρωτοζωο εξωτερικό γιατί όποιος τα έχει δει καταλαβαίνει ότι είναι μικρότερα σε μέγεθος και παρά πολλά σε αριθμό (ειδικά όταν φτάνουν σε εξαρση).

Τα σημαδια στα πτερυγια συγκεκριμένα μπορεί να γίναν από πολλά..

Από κακη ποιοτητα νερού απο ταλαιπωρία του ίδιου του ψαριού μέχρι και από λάθος φαρμακευτική αγωγή.. 

Αρχικά θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να συμπληρωθεί φόρμα ασθενειών σε αυτη την περίπτωση πρώτου γίνει αγωγή..

Όπως και να έχει θα πρέπει να σταματήσει τις αγωγές για να δούμε αν όσα φάρμακα έδωσε είχαν καποιο αποτέλεσμα ή ακόμα τα ψαρια διατρέχουν κίνδυνο.

Το πράσινο του μαλαχιτη (απο το constapur)ισως να κάνει την διαφορά και να βοηθήσει μακροπρόθεσμα τα ψαρια ισως ομως και να χαθουν μεσα σε μερικες μέρες.. 

Κανείς δεν ξέρει.. 

Μιλάμε για ψάρια με δυνατό σύστημα..

Σίγουρα όμως πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο να δούμε και αν οι κυστες δεν υποχωρήσουν τότε να συζητηθεί με προσοχή ποια θα είναι η θεραπεία.. 

Αυτό πιστευω θέλει και λίγο τύχη.

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω

με οτι φαρμακα απο λαθος μου μπορει να δοκιμασα βελτιωση δεν ειδα καμια.βεβαια δεν ειδα κ επιδεινωση

τωρα θα τα αφησω να ηρεμησουν κ θα κανω αλλαγες καθε βδομαδα

να δω πως θα αντιδρασουν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...