Jump to content

το νεο μου ενυδρειο


sarious

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο (γύρω στα 80λ) και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το ποια φυτά θα μπορούσα να βάλω, ποιο είναι το κατάλληλο φίλτρο κλπ

Θέλω να φτιάξω έναν καταρράκτη με άμμο στη μια γωνιά του ενυδρείου και στην άλλη να τοποθετήσω άπλα βράχους.

Φωτισμός έχει Τ5 αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση θα κάνω δική μου πατέντα και θα τοποθετήσω led

(το ενυδρείο έχει καπάκι)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος sarious έγραψε:

Καλησπερα σε όλους. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα νέο ενυδρείο (γύρω στα 80λ) και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το ποια φυτά θα μπορούσα να βάλω, ποιο είναι το κατάλληλο φίλτρο κλπ

Θέλω να φτιάξω έναν καταρράκτη με άμμο στη μια γωνιά του ενυδρείου και στην άλλη να τοποθετήσω άπλα βράχους.

Φωτισμός έχει Τ5 αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση θα κάνω δική μου πατέντα και θα τοποθετήσω led

(το ενυδρείο έχει καπάκι)

συγγνώμη που γράφω σε λάθος ενότητα αλλά είμαι καινούριος και ακόμα μπερδεύομαι λίγο

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος sarious έγραψε:

συγγνώμη που γράφω σε λάθος ενότητα αλλά είμαι καινούριος και ακόμα μπερδεύομαι λίγο

μην ανησυχείς, θα σε βοηθησουμε.:)

Πες δυο λογια για τα λιτρα του ενυδρειου και φωτισμο και θα βρουμε ακρη.

Για βυθο εχεις παρει καποιο χαλικακι ή ακομα δεν;

Link to comment
Share on other sites

 

ναι έχω χαλίκι και εξοπλισμό από τα άλλα μου ενυδρεία

Γενικά μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με αυτό το χόμπι αλλά δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο οπότε θα βάλω τα δυνατά μου για να κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Λοιπόν μέτρησα τις διαστάσεις του ενυδρείου (60μηκος x40υψος x30πλατος)(72λιτρα)

Για φωτισμό έχει δυο λάμπες Τ5 (νομίζω) αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους.

Επειδή όμως το καπάκι στο οποίο είναι ενσωματωμένες έχει πολύ χώρο ακόμα θα βάλω led

Είναι ψηλό σαν ενυδρείο γι αυτό θέλω να φτιάξω κάτι πρωτότυπο όπως για παράδειγμα τον καταρράκτη που αναφέρω και παραπάνω

Είμαι έτοιμος να κάνω την παραγγελία με τα φυτά που θέλω αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας

Τέλος σκέφτομαι να το φυτέψω με ψηλά φυτά και με φυτά που έχουν πλατιά φύλλα όπως για παράδειγμα Anubias barteri var. angustifolia, Anubias barteri var. nana, Echinodorus cordifolius 'MINI', Alternanthera reineckii 'Mini', Bucephalandra sp. “Mini Catherinae” και για τους βράχους Riccardia chamedryfolia

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον καταρράκτη, το έχω δει σε διάφορα βίντεο στο ΥΤ. Φαίνεται ωραίο αλλά μακροπρόθεσμα μπορει να δημιουργήσει προβλήματα. Καταρχήν για να λειτουργήσει χρειάζεται πολύ ψιλή άμμο. Με το πέρασμα του χρόνου η άμμος μπορεί να ανακατεύει με τον υπόλοιπο βυθο. Μπορείς βέβαια να το δοκιμάσεις σε άδειο ενυδρείο  με μόνο αυτή την κατασκευή για να δεις πως θα συμπεριφερθεί. 

Για το φωτισμό τώρα. Αν έχει 2 λάμπες μάλλον είσαι καλυμμένος. Δες λίγο τα χαρακτηριστικά που αναγράφονται πάνω τους (βάλε και μια φωτο αν μπορεις). Όλα τα φυτά που έγραψες, εκτός από την Alternathera είναι χαμηλών απαιτήσεων. Το συγκεκριμένο φυτό δε θα το πρότεινα γιατί θέλει υψηλότερες τιμές φωτισμού καθώς και CO2 για υγιή ανάπτυξη, όπως επίσης και για το γεγονός ότι τα φύλλα της είναι μαγνήτης αλγης σε μη ιδανικές συνθήκες.

Τελος φαντάζομαι γνωρίζεις ότι Bucephalandra και ανουμπιες δεν φυτευονται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Για τον καταρράκτη δεν έχω ιδέα δυστυχώς. 

Για τα υπόλοιπα τώρα, απ'ότι καταλαβαίνω το ενυδρείο είναι άδειο ακόμα και απλά κρίνεις τον φωτισμό με το μάτι. Επειδή φαντάζομαι πως μιλάμε για τις εργοστασιακές λάμπες θα είσαι εντάξει για φυτά χαμηλών απαιτήσεων όπως ανούμπιες και buchephalandra. Επειδή πρόκειται για το πρώτο σου ενυδρείο θα σου πρότεινα να το πας χαλαρά. Εύκολα φυτάκια δηλαδή που θα σε καλύψει και ο φωτισμός, δεν χρειάζονται λίπασμα παρά ένα γενικό μια στο τόσο αλλά και κυρίως δεν θα μπεις σε περαιτέρω έξοδα όπως co2 που χρειάζονται τα πιο απαιτητικά φυτά. Αντί για riccardia που το βλέπω για αρκετά δύσκολο φυτό μπορείς να βάλεις moss που θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα αν το δέσεις πάνω σε ξύλο η πέτρα. Το ίδιο ισχύει και για τις ανούμπιες και buche. 

Μην βιαστείς να παραγγείλεις φυτά, πάρε τον χρόνο σου να διαβάσεις και ρίξε μια ματιά πρώτα εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Alternantera kai riccardia σιγουρα εκτος λιστας ..... Για καταρρακτη μπορεις να δοκιμασεις να περιοριζεις τον χωρο ,που θα πεφτει η αμμος - να βαλεις πετρες ετσι ωστε να κανεις κατι σαν πισινα με αμμο μεσα στο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον καταρράκτη έχω μελετήσει αρκετά το πως θα τον κατασκευάσω αλλά δεν παύει να είναι απλά μια ιδεα

Στην παραγγελιά που πρόκειται να κάνω έχω στο νου μου την αγορά συστήματος παροχής διοξειδίου του άνθρακα(πιο απλό σύστημα για αρχή)

Οι λάμπες πάω στοίχημα ότι θέλουν αλλαγή μιας και τα φωτιστικά που έχω στα άλλα μου ενυδρεία είναι πολύ δυνατότερα (ξέχασα να σας αναφέρω ότι το ενυδρείο είναι μεταχειρισμένο)

Με την άλγη πιστεύω ότι δε θα έχω πρόβλημα καθώς έχω φάει το κεφάλι μου αρκετές φόρες και έχω μελετήσει αρκετά τρόπους αποφυγής της(+ με βοηθήσατε κι εσείς?)

Για τον βυθό του ενυδρείου έχω χαλίκι και πρόκειται να αγοράσω ειδικό υπόστρωμα.

Από θέμα εξοπλισμού είμαι καλυμμένος και γενικά πιστεύω πως δε θα κάνω τα λάθη που έκανα στην αρχή

Επίσης έχω δουλέψει με απαιτητικά φυτά αρκετές φορες

Τέλος ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τις λάβω υπ' όψιν μου, και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καινούριο είμαι όλος αυτιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο τριπάκι να δω τι εστί "καταρράκτης" εντός ενυδρείου...Η προσωπική μου άποψη;

Όμορφο και εντυπωσιακό αρχικά, όμως μετά από λίγο συνειδητοποιείς το αφύσικον του πράγματος...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το καταφερα... Δουλευει και ειναι αρκετα εντυπωσιακο. Ομως το ολο project ειχε αλλες δυσκολιες κι ακομη παλεύω να διορθώσω λαθη που εκανα ως αρχαριος

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος sarious έγραψε:

Το καταφερα... Δουλευει και ειναι αρκετα εντυπωσιακο. Ομως το ολο project ειχε αλλες δυσκολιες κι ακομη παλεύω να διορθώσω λαθη που εκανα ως αρχαριος

Περιμένουμε να δούμε και καμμιά φωτογραφία.:D

Link to comment
Share on other sites

οκοκ συντομα με το κλαδεμα και τις αλλαγες που εκανα πιστευω να μπορεσω να παρω μια αντιπροσωπευτικη φωτογραφια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα ακομη εχω ανησυχιες για τον φωτισμο. Παραπανω ειχα αναφερει πως το ενυδρειο εχει λαμπες Τ5. Εκανα λαθος. Εχει φωτισμο για τον οποιο δεν μπορω να βρω ανταλλακτικα εκτος απο αυτα που προωθει η εταιρεία (και δεν ειναι στα σιγουρα αποδοτικος. Τον δουλεψα για αρκετους μηνες). Δεν εχω ψαξει και πολυ να πω την αληθεια και αυτο μπορει να ηταν λαθος. Αλλα απο τη στιγμη που προχωρησα σε led ειναι αργα να αλλαξω γνωμη. Εχω ηδη ξοδεψει αρκετα προσπαθωντας να πετυχω τον κατατλληλο συνδυασμο. Διαβασα αρκετα αρθρα και πιστευω πως τωρα βρισκομαι σε λογικα πλαίσια. Οι ledοταινιες ειναι 14.4 W και 6500Κ, 3500Κ και κοκκινη (για την οποια δε γνωριζω περισσοτερα). Στην αρχη εκανα λαθος και τοποθετησα μονο 3500 Κ φωτισμο πραγμα που οπως καταλαβαίνετε ειχε ολέθριες συνέπειες. Εκανα προσφατα αλλαγη και επανατοποθετησα συμφωνα με το εξης αρθρο O Φωτισμός Του Φυτεμένου Ενυδρείου - Φυτεμένο Ενυδρείο - Aquazone Portal. Το μπλε φως ειναι εξισου απαραιτητο φανταζομαι... Πρεπει να το εχω και αυτο αναμμένο? Και για ποσες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

οπως αντιλαμβανεστε ημουν και (ειμαι ισως) ιδιεταιρα ανοργανωτος και επιπολαιος αλλα σιγα σιγα αρχιζω να μπαινω στο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...