Jump to content

Ιδέες για 240L Tanganyika


Vou

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Όπως λέει ο τίτλος σκοπεύω να στήσω ένα ενυδρείο με κιχλίδες αυτής της λίμνης. Σίγουρα θα μπουν κοχυλόψαρα (πιθανότατα Multies), και η αρχική ιδέα ήταν να μπουν μόνα τους. Δεν έχω καμιά εμπειρία ούτε με τα συγκεκριμένα ψαράκια ούτε με το χόμπυ από τότε που ήμουν παιδάκι και είχε ο πατέρας μου ένα ενυδρείο. Διάβασα αρκετά γενικά για το χόμπυ, αλλά και για τα κοχυλόψαρα και από ότι κατάλαβα η συμπεριφορά τους διαφέρει ανάλογα με το αν είναι μόνα τους ή με συγκάτοικους στο ενυδρείο. Υπάρχει κάποιος που να τα έχει φιλοξενήσει και στις δύο καταστάσεις (species/community) και να μοιραστεί τις εμπειρίες; :D

 

Τα ψάρια ότι κι αν αποφασίσω θα μπουν το φθινόπωρο, αλλά το στήσιμο του ενυδρείου θα γίνει μέσα στο Σαββατοκύριακο και θέλω να το στήσω σωστά από τώρα.

Για παράδειγμα αν μπει κι άλλο είδος σκέφτομαι να στηθεί κάπως έτσι :

1565194388734.thumb.JPEG.2de6ade4fa50f9bffb939f2b20355b1c.JPEG

 

με λίγο χώρο στην άκρη για πέτρες. Διαφορετικά θα στρωθεί όλος ο βυθός με κοχύλια και θα βάλω 2-3 ψηλές πέτρες απλά για να χωριστούν κάπως σε τμήματα τα κοχύλια.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Is Vou
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι φαινεται εχεια ριξει αρκετο διαβασμα.Εχω similis μονα τους.Σε 60 λιτρα.Μου τα χε δωσει ο argy.Οταν τα ειχα παρει ηταν οι 2 γονεις με καποια τεκνα τους.Ειχα παρει καποιες γεννες.Απο την στιγμη που οι γονεις απεβιωσαν,αν κ μεγαλωσαν τα μικρα γεννα δεν εχω παρει.Απ οτι μου χε πει ο Μιχαλης αν θελω να δω μικρα να επιβιωνουν καλυτερα ειναι να τα χω σε species tank.Γενικα ειναι προστατευτικα αλλα επειδη υστερουν σε μεγεθος τρωνε αρκετο μπουλινγκ απ τις υπολοιπες νανοκιχλιδες.Φαντασου το θηλυκο που ειχα ειχε φαγωθει τοσο πολυ η ουρα του που δεν μπορουσε πλεον να αναπτυχθει κ στο 60λιτρο που τα χα μονα τους.Γνωμη μου ειναι πολλα τα κοχυλια που εχεις.Οπτικα θα προτιμουσα να βλεπω κ λιγη αμμο.Εχε το νου σου να τα πλυνεις καλα.Δενεχουν χρωμα τα περισσοτερα κοχυλοψαρα αλλα εχουν ενδιαφερουσα συμπεριφορα.Καλως μας ηρθες στην αφρικη!Οτι θες εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην μαύρη ήπειρο!

Σίγουρα ένα species ενυδρείο με κοχυλοψαρα σε αυτά τα λίτρα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον. 

Απλά να ξέρεις ότι θα βλέπεις κίνηση από τη μέση και κάτω. 

Θα μπορούσες να πας και σε κάποιο πετροψαρο μαζί τους, όπως julidochromis η leleupi. Απλά κοίτα να τα δώσεις αρκετες πέτρες(το 1/3 του ενυδρείου) ώστε να αφήσουν τα πετροψαρα μόνα τους. 

Αν βάλεις μουλτις, όσα κοχύλια και να βάλεις θα τα γεμίσουν με μικρά ή θα τα θάψουν. Οπότε η δικιά μου γνώμη είναι να βάλεις όσα περισσότερα μπορείς. 

Εγώ σε 130 λίτρα είχα πάνω από 100 σαλιγκάρια και σταμάτησαν να γεννάνε αφού τα γέμισαν. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι, διάβασμα έχω ρίξει μπόλικο. Όσο για τα κοχύλια, εκτός του ότι τα πλένω και τα βράζω μια βδομάδα (κι είμαι ακόμα στα μισά αφού τα βρήκα σε τραγική κατάσταση, παρατημένα καμιά δεκαετία στο γκαράζ), ίσως είναι όντως πολλά. Τα υπολογίζω πάνω από 300 αλλά είχα στο νου μου αυτό που λέει ο adlib, πως θα σκάψουν και θα θάψουν κάμποσα. Επίσης αν απλωθούν σε όλο το μήκος, με μόνο 2 λεπτές πέτρες δεν θα καλύπτουν όλη την άμμο. Το μήκος μου είναι 1.20, αυτό σημαίνει πως για να μπει κάποιο πετρόψαρο θα πρέπει να έχω πέτρες που να καλύπτουν καμιά 40αρια εκατοστά; Στην φωτογραφία έχω αφήσει περίπου 25.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Τοποθέτησα χτες βάση και ενυδρείο στο δωμάτιο κι έχω μερικές απορίες. Στον πάτο του ενυδρείου υπάρχει ένα φελιζόλ ανάμεσα στο τζάμι και την βάση (σιδηροκατασκευή) που όμως δεν πατά ομοιόμορφα πάνω της. Σαν να είναι πιο "πατημένο" στις άκρες και πιο "αφράτο" προς το κέντρο με αποτέλεσμα να υπάρχουν σημεία στις άκρες που το ενυδρείο δεν πατάει καθόλου. Διάβασα πως δεν πρέπει να ακουμπά απευθείας το τζάμι στο μέταλο. Θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει να αλλάξω το φελιζόλ με κάτι άλλο (τι?) ή να το αφήσω έτσι μερικές μέρες με την λογική πως με το βάρος θα "κάτσει" περισσότερο στο κέντρο και θα έρθει εκεί που πρέπει.

 

Άλλη μια απορία μου έχει να κάνει με τον θερμοστάτη. Ο θερμοστάτης μου (BOYU) είναι 200W και αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει πως τα watt πρέπει να είναι όσα και τα λίτρα. Τα λίτρα μου είναι 240 μεικτά άρα 220 (?) καθαρά, με καλύπτει αυτό ο θερμοστάτης ή πρέπει να πάρω άλλον; Έχω επίσης έναν παλιό των 50w, δεν είμαι βέβαιος σε τι κατάσταση βρίσκεται, αλλά αν λειτουργεί κανονικά να βάλω και τους δύο ή είναι υπερβολικό;

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη ασε μονο τον 200αρι.Σε καλυπτει.Ο αλλος κ ειναι ρισκο κ δεν χρειαζεται.Σιγουρα δε μπορεις να βαλεις το γυαλι πανω στο μεταλο.Το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο;Εννοω χρησημοποιουταν ως εχει μ.αυτο το φελιζολ;Αν ναι συνεχισε ετσι αλλα εγω στη θεση σου θα βαζα ενα καινουριο φελιζολ ή ενα υλικο αποροφυτικο.Στο μεγαλο μου το ενυδρειο εχω υλικο σαν αυτο που εχουν κ τα ατομικα στρωμτα γυμναστικης.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι καινούργιο. Στο κάτω μέρος έχει ένα πλαίσιο και σε εκείνο το πλαίσιο έχει ένα κενό που καλύπτεται από ένα φελιζόλ. Είναι όμως ταλαιπωρημένο (ίσως από τις μεταφορές) και στις άκρες (κυρίως γωνίες) είναι πιο λεπτό από το κέντρο. Οπότε να το αλλάξω και να βάλω στην θέση του ένα καινούριο ή ένα υπόστρωμα όπως λες; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Mόλις το ενυδρείο γεμίσει με νερό και λοιπά τσιμπράγαλα, απ' το βάρος θα "κάτσει" ομοιόμορφα πάνω στο έπιπλο.

Πάντως, αν η αλλαγή του φελιζόλ θα σε κάνει να κοιμάσαι πιο ήσυχος, καν'τη...  :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα ατομικο στρωμα γυμναστικης σαν αυτο για τους κοιλιακους εχω βαλει και ειναι μια χαρα. Μπορεις να βαλεις ενα τετοιο, να το κοψεις στο ιδιο μεγεθος και να αφησεις και το ηδη υπαρχον.

Μπορεις επισης να βαλεις και μια φωτο εδω να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Mόλις το ενυδρείο γεμίσει με νερό και λοιπά τσιμπράγαλα, απ' το βάρος θα "κάτσει" ομοιόμορφα πάνω στο έπιπλο.

Πάντως, αν η αλλαγή του φελιζόλ θα σε κάνει να κοιμάσαι πιο ήσυχος, καν'τη...  :)

 

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αλλά ήθελα να ρωτήσω γιατί με αγχώνουν λίγο τα κιλά που θα φιλοξενηθούν εκεί μέσα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος james. έγραψε:

Και εγω ενα ατομικο στρωμα γυμναστικης σαν αυτο για τους κοιλιακους εχω βαλει και ειναι μια χαρα. Μπορεις να βαλεις ενα τετοιο, να το κοψεις στο ιδιο μεγεθος και να αφησεις και το ηδη υπαρχον.

Μπορεις επισης να βαλεις και μια φωτο εδω να το δουμε.

 

Ναι θα ανεβάσω φωτό να δείτε, έχει χαλάσει η κάμερα και δεν μπόρεσα σήμερα. Αν βάλω και 2ο υπόστρωμα μαζί με το φελιζόλ δεν θα υπερυψωθεί αρκετά, ή απλώς θα "κάτσουν" και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα υποστρωμα γυμναστικης και ειναι μια χαρα. Παταει σε ξυλο εμενα βεβαια. Οσο για το αν υπερυψωθει αρκετα, βλεπεις και πρατεις. Παντως μολις μπει το νερο θα λεπτυνει πολυ με το βαρος και θα καθισει ομοιομορφα..Αν δεν ακουμπαει το γυαλι με το μεταλο εισαι μια χαρα.

Επισης οτι και να βαλεις τελικα, παρατηρησε να ειναι σε ευθεια το ενυδρειο και να μην παταει περισσοτερο σε καποια πλευρα απο καποια αλλη. Βλεποντας τη σταθμη του νερου που λειτουργει σαν αλφαδι θα το διαπιστωσεις ευκολα.

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Θα υπερυψωθει.Ετσι την πατησα εγω κ φαινεται το φελιζολ.Αν δεν το χεις στησει γεμισε το μια οπως ειναι μονο με το εγοστασιακο φελιζολ κ δες τι παιζει.Λογικα θα ναι οκ.Μετα το ξαναδειαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη φωτο φαινεται οτι ακουμπαει το πλαστικο περιβλημα της βασης του ενυδρειου. Ακουμπαει και το ιδιο το γυαλι? Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε ενα ξυλουργο να μου εκοβε ενα κοντρα πλακε στο μεγεθος της βασης ωστε να αποφυγω οποιαδηποτε επαφη ενυδρειου με σιδηροκατασκευη. Ετσι θα ξεμπερδευες απο οποιαδηποτε σκεψη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η καλύτερες σε ανάλυση αλλά λογικά θα καταλάβετε.

 

Στην πρώτη φαίνεται το φελιζόλ που είναι κάτω από το τζάμι. Στην δεύτερη το κενό. Δεν είναι το μόνο σημείο που σημβαίνει αυτό. Στην τρίτη φαίνεται το μεγαλύτερο πρόβλημα. Εξέχει το πλαίσιο στο πλάτος του ενυδρείου γιατί υπολογίστηκε μόνο το τζάμι με αποτέλεσμα να μην πατάει το πλαίσιο στις άκρες του μήκους. Σίγουρα πρέπει να φτιάξω την βάση και να φαρδύνει ακόμα 1.5 πόντο από κάθε πλευρά. Ελπίζω να γίνεται με κάποια ενύσχιση εκεί στην ίδια βάση χωρίς να χρειαστεί να την φτιάξω καινούργια από την αρχή. Αν γίνει θα αντέχει όλο το βάρος το πλαστικό του πλαισίου. Τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ήταν καλύτερα αν "κούμπωνε" το πλαίσιο μέσα στην βάση και να πατάει όλη η επιφάνεια του τζαμιού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Στη δευτερη φωτο φαινεται οτι ακουμπαει το πλαστικο περιβλημα της βασης του ενυδρειου. Ακουμπαει και το ιδιο το γυαλι? Εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε ενα ξυλουργο να μου εκοβε ενα κοντρα πλακε στο μεγεθος της βασης ωστε να αποφυγω οποιαδηποτε επαφη ενυδρειου με σιδηροκατασκευη. Ετσι θα ξεμπερδευες απο οποιαδηποτε σκεψη.

 

 Όχι φίλε james, στην δεύτερη δεν ακουμπά τίποτα για περίπου 15 cm προς τα μέσα! 

1566569340232.JPEG

 

 

Εδώ φαίνεται και το κενό (στην άλλη γωνία) και το πλαίσιο στο πλάι που είναι στον αέρα

Έγινε επεξεργασία - Is Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος james. έγραψε:

Η κατασκευη εχει σιδερο τριγυρω αλλα στην μεση κενο?

 Στη μέση έχει ακόμη δυο σίδερα για να αντέχει το βάρος στη μέση, το υπόλοιπο είναι κενό

Έγινε επεξεργασία - Is Vou
Link to comment
Share on other sites

Προφανως η κατασκευη δεν ειναι απολυτα αλφαδιασμενη και γι αυτο δεν παταει το ιδιο παντου. Η πας σε μαραγκο και κοβεις ενα κομματι μελαμινη και την τοποθετεις πανω στη βαση ( βιδωνοντας τη πανω στην σιδηροκατασκευη) η μπορει καποιος που ασχολειται με σιδηρικα να σου κανει το αντιστοιχο με ενα κομματι φυλλο λαμαρινας, να ηλεκτροκοληθει σαν νεα βαση και να παταει ολη η επιφανεια του ενυδρειου σ'αυτην.

Αν βρεις μαυρη μελαμινη, βαφεις και τη σιδηροκατασκευη μαυρη και ειναι μια χαρα. Το οτι θα περισευει 1.5 ποντο ισα που θα φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Την μέτρησα με αλφάδι πάντως πριν βάλω το ενυδρείο και ήταν εντάξει όλες οι επιφάνειες. Αυτό που λες είναι καλή ιδέα, θα δω τι θα μου κοστίσει και ίσως το κάνω. Το πρόβλημα δεν είναι το οπτικό, αλλά το πως πατάει το ενυδρείο και το βάρος που δεν νομίζω πως μοιράζεται ομοιόμορφα όπως είναι τώρα. Αν έβγαζα το πλαίσιο το τζάμι θα ακουμπούσε ιδανικά, αλλά είναι κολλημένο με σιλικόνη απ ότι βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να πας την σιδηροκατασκευη σε ενα μαραγκο να στην κανει δεν θα σου κοστισει πολλα, εγω εφτιαξα ολοκληρο επιπλο 1 μετρο υψος και 80x32 με ραφια στα 100 ευρω. (Μπορεις να το δεις σε ενα θεμα που εχω ανοιξει και εχω φωτος το ενυδρειο μου)

Εσυ θες απλα ενα κομματι μελαμινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα guys. Το ενυδρείο κατάφερα να το στήσω επιτέλους και τρέχει εδώ και 3 μέρες. Μέχρι σήμερα ήταν σε λειτουργεία το εσωτερικό φίλτρο το οποίο έβγαλα πριν λίγο που εγκατέστησα το 2217 της Eheim. Έχω μερικές απορίες, ίσως μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Αρχικά η άμμος είναι πολύ ψιλή με αποτέλεσμα να ανακατέβεται από την πίεση του σωλήνα που επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο. Για τον λόγο αυτό έβγαλα την τάπα από το spray bar αλλά έτσι υπάρχει ελάχιστη ανατάραξη στην επιφάνεια. Θα έχω πρόβλημα με την οξυγόνωση του νερού έτσι; Επίσης το καπάκι στο πίσω μέρος είχε πολύ μικρά ανοίγματα και δεν χωρούσαν τα σωληνάκια του φίλτρου. Το έκοψα λίγο για να χωρέσουν αλλά σκέφτομαι τώρα ότι μπορεί να έκανα μ$&*!@α γιατί δεν απομονώνεται ο ήχος και ακούγεται σαν καζανάκι που τρέχει το ενυδρείο. Βύθισα εντελώς το spray bar κάτω από την επιφάνεια και τώρα έχει ακόμα λιγότερη ανατάραξη. Είναι πρόβλημα αυτό; Τι θα μπορούσα να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η ανάταξη είναι απαραίτητη για την οξυγωνοση του νερού.Οι Έλληνες φημιζομαστε για τις πατέντες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα update και μερικές (πολλές) ερωτήσεις. Το ενυδρείο στήθηκε στις 11/9 και έτρεχε με το εσωτερικό φίλτρο με ένα μικρό σφουγκαράκι και λίγη τροφή (έβαζα πάνω κάτω 2 κουταλάκια του γλυκού σε ένα τούλι). Δυο μέρες μετά (13/9) εγκατέστησα το Eheim 2217 με σφουγκάρι, ελαφρόπετρα και εν. βαμβάκι και έβγαλα το εσωτερικό. Πριν τρεις μέρες (30/9) εγκατέστησα και το Fluval 307 με σφουγκάρι, εν. βαμβάκι, 2 καλαθάκια με ελαφρόπετρα και ένα με μακαρόνι. Προχτές έκανα μετρήσεις με τα υγρά τεστ της Api και τα αποτελέσματα ήταν :

Αμωνία - 0ppm

Νιτρικά - 5ppm

Νιτρώδη - 40-80ppm

Πριν λίγο έκανα πάλι μετρήσεις και τα αποτελέσματα ήταν αυτά της φωτογραφίας 1570107351804.thumb.JPEG.5b1e8f5b82d199a33f000c1f6f987d99.JPEG

 

Είναι λογικό να μηδένησαν τα νιτρικά μέσα σε 2 μέρες μόνο; Στρώθηκε το ενυδρείο σε περίπου 20 μέρες; Αν ναι απλά κάνω μια μεγάλη αλλαγή και το συντηρώ με τροφή μέχρι να μπουν τα ψάρια; Θα φτάνει για να συντηρηθεί η βιολογία; Μετά θα πρέπει να ξανακάνω τόσο μεγάλη αλλαγή ή θα φτάνουν οι εβδομαδιαίες των 30% που θα έκανα έτσι κι αλλιώς σαν να είχα μέσα ψάρια;

 

Ένα πρόβλημα που επίσης έχω είναι πως είναι θολό το νερό. 1570107143133.thumb.JPEG.f24a9361a67276a3a70f1ad8f13e8425.JPEG1570107143215.thumb.JPEG.cab28f1620e74f971e933395cd40bcb0.JPEG

Σκέφτομαι πως ίσως δεν έπλυνα όσο καλά θα έπρεπε την άμμο (θαλάσσης), αν και την ταλαιπωρούσα καμιά βδομάδα με ξεπλύματα (νερό βρύσης και βραστό) και στέγνωμα στον ήλιο. Αν κάνω την αλλαγή 80-90% για να μηδενήσω τα νιτρώδη, θα μου θολώσει έτσι και το φρέσκο νερό; Μπορώ να κάνω κάτι να σιγουρευτώ πως θα είναι καθαρό το επόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!

Παρόλο που δεν είμαι του γλυκού, αν κατάλαβα καλά έχεις πολύ υψηλά νιτρώδη και πολύ χαμηλά νιτρικά?? Σωστά???

Επειδή ο κύκλος του αζώτου ισχύει το ίδιο στα γλυκά και στα θαλασσινό τότε απλά δεν έχει κλείσει ο κύκλος!

Έτσι εξηγείται και το θολωμα. 

Άρα πρώτα ανεβαίνει η αμμωνία,  μετά τα νιτρώδη και μετα τα νιτρικά. 

Αν δεν μηδενισουν τα δύο πρώτα δεν βάζεις ψάρια. 

Όλα αυτά αν κατάλαβα σωστά από τα γραφόμενα σου . Αν δεν κατάλαβα συνχωραμε!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...