Jump to content

Ιδέες για 240L Tanganyika


Vou

Recommended Posts

Μέτρησα πάλι σήμερα το νερό του ενυδρείου και της βρύσης. Ph 7.8 και στα δύο. Kh 2-3 στην βρύση, 3-4 στο ενυδρείο. Gh 6 στην βρύση, 8 στο ενυδρείο. Ελαφρώς σκλυρότερο. Υποθέτω πως επηρεάζουν σιγά σιγά η άμμος, οι πέτρες και τα κοχύλια(?). Έκανα μεγάλη βλακεία που δεν μέτρησα πριν την μεγάλη αλλαγή για να έχω μια εικόνα :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν είναι άγρια πιασμένα τα ψάρια σου, μην αγχώνεσαι για τις τιμές. Καλή φιλτρανση και αλλαγές νερού και θα είσαι μια χαρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Από την στιγμή που δεν είναι άγρια πιασμένα τα ψάρια σου, μην αγχώνεσαι για τις τιμές. Καλή φιλτρανση και αλλαγές νερού και θα είσαι μια χαρά. 

 

Οκ, θα προσπαθήσω :P . Αν και θα συνεχίσω να μετράω με την ελπίδα πως θα ανέβουν οι σκληρότητες

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Από την στιγμή που δεν είναι άγρια πιασμένα τα ψάρια σου, μην αγχώνεσαι για τις τιμές. Καλή φιλτρανση και αλλαγές νερού και θα είσαι μια χαρά. 

 

@adlib  Καλησπερα χαϊλαντερ μου,  τι ποσοστο και καθε ποτε προτεινεις για αλλαγη νερου στο 240λιτρο του φιλου @Vou?

Εχω ιδια λιτρα και κανω 25% καθε 7-8 μερες, ξερω οτι εσυ κανεις μικροτερες αλλα πιο συχνες, ισχύει οτι οι τανγκανικες στρεσαρονται πολυ απο μεγαλες αλλαγες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπου διάβασα για τα ocellatus έλεγαν για μικρότερες και συχνότερες αλλαγές. Το υπολόγιζα λοιπόν για 20% (περ. 40-45λ από τη στιγμή που υποθέτω τα καθαρά να είναι 210-220) κάθε 4-5 μέρες/ 6 φορές το μήνα και μου βγαίνει το ίδιο ποσοστό αν έκανα μια αλλαγή 30% την εβδομάδα / 4 το μήνα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 10:40 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

@adlib  Καλησπερα χαϊλαντερ μου,  τι ποσοστο και καθε ποτε προτεινεις για αλλαγη νερου στο 240λιτρο του φιλου @Vou?

Εχω ιδια λιτρα και κανω 25% καθε 7-8 μερες, ξερω οτι εσυ κανεις μικροτερες αλλα πιο συχνες, ισχύει οτι οι τανγκανικες στρεσαρονται πολυ απο μεγαλες αλλαγες?

Καλησπέρα φιλαράκι! 

Οι ρουτίνες είναι διαφορετικές σε κάθε ενυδρείο όπως ξέρεις.. Αλλά όντως, όσο μικρότερη η αλλαγή των παραμέτρων νερού κατά την αλλαγή, τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχουν να στρεσαριστουν τα ψαρια. Είμαι υπέρ των μικρών και συχνοτερων αλλαγών γιατί κάνω αλλαγες με κρύο νερό και δεν πέφτει η θερμοκρασία τόσο πολύ. 

Επειδή πέρασα από 240 λίτρα με μια ομάδα Tropheus, έκανα περίπου 50 λίτρα κάθε 3-4 μέρες, αν θυμάμαι καλα. Τώρα συγκεκριμένα για ένα ενυδρείο με ελάχιστους ρύπους όπως του φίλου με 6 Ocellatus, ίσως τον παίρνει για πιο αραιές αλλαγές. Οι μετρήσεις θα δείξουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πριν κάποιες μέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες) έκανα αυτό

Όμως δεν το έκανα σωστά , γιατί αποφάσισα να βάλω ένα ακόμα βανάκι στην είσοδο του φίλτρου και να τραβάω το νερό της αλλαγής από εκεί. Αλλαγή έτσι έκανα μόνο μια φορά για να το δοκιμάσω όταν το εγκατέστησα αλλά πιστεύω ήταν αρκετή για να καταστρέψω την βιολογία του φίλτρου. Αυτό το κατάλαβα την Τετάρτη που μέτρησα 0.5ppm αμμωνίας και έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω γιατί. Για καλή μου τύχη ένα κομμάτι της βιολογίας έχει εγκατασταθεί στο Fluval (τρέχει από τις 30/9) και λογικά γι αυτό δεν ανέβηκαν καθόλου τα νιτρώδη. Την Πέμπτη έριξα βακτήρια της Api μήπως και βοηθήσουν και κάνω κάθε μέρα μια μικρή αλλαγή (περίπου 30 λίτρα). Οι μετρήσεις μου είναι : 

Τετάρτη - Αμμωνία 0.5ppm, Νιτρώδη 0ppm, Νιτρικά 10-20ppm

Πέμπτη - Αμμωνία 0.25ppm, Νιτρώδη 0ppm, Νιτρικά 5-10ppm

Παρασκευή - Αμωνία 0.25ppm, Νιτρώδη 0ppm, Νιτρικά 5ppm

Σάββατο (σήμερα δηλαδή) - Αμμωνία 0.5ppm, Νιτρώδη 0ppm, Νιτρικά 5ppm.

Ph και Kh πάντα ίδια (7.8 και 4) ενώ το Gh παίζει ανάμεσα σε 8 και 9. Βακτήρια δεν έχω ξαναρίξει γιατί αν διαβάζω σωστά τις οδηγίες χρησιμοποιούνται μια φορά την εβδομάδα. Η θερμοκρασία του ενυδρείου ήταν μέχρι χτες 29-30 βαθμούς όπως και σε όλη την διάρκεια του στρωσίματος, χτες το βράδυ την έριξα στους 26 γιατί με τόσους θα τρέχει και ήθελα να σιγουρευτώ πως θα παραμείνουν σταθερές οι παράμετροι και στους 26. Τροφή ρίχνω 1-1και κάτι κουταλάκι του γλυκού. Τι να συμπεράνω απ' όλα αυτά; Πως να μηδενίσω πάλι την αμμωνία;

Link to comment
Share on other sites

Με αλλαγη νερου και 50% ειναι λιγο δυσκολο να καταστρεψεις την βιολογια...

Μειωνεις τροφη, που ριχνεις στο ενυδρειο(πολυ ριχνεις), δεν κανεις αλλαγες, ριχνεις βακτηρια, σε μια εβδομαδα κανεις μετρησεις. Αν ολα καλα, αλλαγη νερου+ψαρια (προοδευτικα 5-10-15....)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Με αλλαγη νερου και 50% ειναι λιγο δυσκολο να καταστρεψεις την βιολογια...

Μειωνεις τροφη, που ριχνεις στο ενυδρειο(πολυ ριχνεις), δεν κανεις αλλαγες, ριχνεις βακτηρια, σε μια εβδομαδα κανεις μετρησεις. Αν ολα καλα, αλλαγη νερου+ψαρια (προοδευτικα 5-10-15....)

 

Από το φίλτρο πέρασαν περίπου 40 λίτρα φρέσκο νερό αλλαγής πριν επιστρέψει στο ενυδρείο. Δεν είναι σχεδόν το ίδιο με το να έπλενα τα υλικά του με νερό βρύσης; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Χτες μέτρησα πάλι 0.25ppm και έκανα ακόμη μια αλλαγή. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Από το φίλτρο πέρασαν περίπου 40 λίτρα φρέσκο νερό αλλαγής πριν επιστρέψει στο ενυδρείο. Δεν είναι σχεδόν το ίδιο με το να έπλενα τα υλικά του με νερό βρύσης; 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Χτες μέτρησα πάλι 0.25ppm και έκανα ακόμη μια αλλαγή. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου:)

 

Και να το επλενες με νερό βρύσης πάλη θα είχες καταστρέψει την βιολογία 

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 0.25ppm και σε λίγο έρχονται τα ψάρια. Ρίχνω βακτήρια και αφαιρώ την τροφή που έχω μέσα;

 

Και μια photo από την τελική μορφή του ενυδρείου

1571756489429.thumb.JPEG.65562580d8bb2da95546706d9cb80f63.JPEG

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Αμμωνία 0.25ppm και σε λίγο έρχονται τα ψάρια. Ρίχνω βακτήρια και αφαιρώ την τροφή που έχω μέσα;

 

Και μια photo από την τελική μορφή του ενυδρείου

1571756489429.thumb.JPEG.65562580d8bb2da95546706d9cb80f63.JPEG

Όπως στα είπε η @natateo και όταν με το καλό μπουν τα ψάρια, φειδωλός με τη τροφή στις αρχές.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μείωσα την τροφή, σταμάτησα τις αλλαγές και έριχνα βακτήρια. Είδα μείωση στην αμμωνία αλλά είχα γενικότερα σκαμπανεβάσματα τις τελευταίες μέρες. Τα ψάρια μπήκαν πριν μια ώρα. Έβγαλα την τροφή και έριξα τα τελευταία βακτήρια, δεν είχα δει πως τελείωνε το μπουκαλάκι δεν δεν μου βγήκε σωστή η δόση. Θα μετρήσω ξανά το μεσημέρι και αν δεν δω 0, θα πάρω να ρίξω κι άλλα. Για τάισμα λέω να μην κάνω καθόλου αύριο, λιγάκι μεθαύριο και στη συνέχεια βλέπουμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Ναι μείωσα την τροφή, σταμάτησα τις αλλαγές και έριχνα βακτήρια. Είδα μείωση στην αμμωνία αλλά είχα γενικότερα σκαμπανεβάσματα τις τελευταίες μέρες. Τα ψάρια μπήκαν πριν μια ώρα. Έβγαλα την τροφή και έριξα τα τελευταία βακτήρια, δεν είχα δει πως τελείωνε το μπουκαλάκι δεν δεν μου βγήκε σωστή η δόση. Θα μετρήσω ξανά το μεσημέρι και αν δεν δω 0, θα πάρω να ρίξω κι άλλα. Για τάισμα λέω να μην κάνω καθόλου αύριο, λιγάκι μεθαύριο και στη συνέχεια βλέπουμε πως θα πάει.

Σωστός. Μην ανησυχείς τα ψαράκια θα είναι μια χαρα χωρίς πολύ τροφή για κάποιες μέρες. 

Μόλις μπορέσεις ανέβασε καμία φώτο να πάρουμε λίγο μάτι!! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adlib έγραψε:

Σωστός. Μην ανησυχείς τα ψαράκια θα είναι μια χαρα χωρίς πολύ τροφή για κάποιες μέρες. 

Μόλις μπορέσεις ανέβασε καμία φώτο να πάρουμε λίγο μάτι!! :thumbup:

Ό γυρίσει ο αδερφός μου μιας και η κάμερα στο κινητό μου δεν λειτουργεί, υπόσχομαι μερικές ;)

Χτες έβαλα τα ψαράκια το βράδυ χωρίς καθόλου φως, σήμερα άναψα τα φώτα και είδα πως ήδη είχαν βρει τα κοχύλια τους κι είχαν αρχίσει τις δουλειές, πέφτει και λίγο ξύλο, που να πρωτοκοιτάξω δεν ξέρω :lol::D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα τα φώτα σήμερα ξεκίνησε μια κλωτσοπατινάδα που κράτησε κάμποσες ώρες. Πλέον έχουν ηρεμήσει τα πράγματα (μάλλον θα κουράστηκαν) και έχει καβατζώσει το κάθε ψάρι από μια στίβα κοχύλια. Όλα εκτός από ένα που έχει κρυφτεί στις σπηλιές από τις πέτρες και δεν λέει να ξεμυτίσει με τίποτα, όποτε το τόλμησε έπεσε κυνήγι και κατέληξε πάλι εκεί. Όσο να ναι για πρώτη μέρα φαίνονται οκ τα πράγματα. Και μερικές φωτογραφίες :

 

1571847613258.thumb.JPEG.02f0bb428a52bfd785718eaa026404f0.JPEG1571848159194.thumb.JPEG.5ea05ad5cac7ecca197c53c4b270d588.JPEG1571848190687.thumb.JPEG.10098497733dad3485831445eb837bd3.JPEG1571848201283.thumb.JPEG.45a3956c33d18b25870ab397101955aa.JPEG1571848813009.thumb.JPEG.e68d3d3ededfd7d6a64e083801d6b154.JPEG1571848915905.thumb.JPEG.58ca13cf9f0d7ae33a2136c7d250b324.JPEG1571848941247.thumb.JPEG.b0acc67422827e14bf5cbdb9ed93e0bd.JPEG1571849127384.thumb.JPEG.b76671f31c248852fca2cc8a9fa4d7e5.JPEG

 

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα φιλαράκι! 

Άστα να ρίξουν ξύλο να ξεκαθαρίσουν ποιος κάνει κουμάντο. 

Τα δύο που βλέπω μαζί είναι αυτά που μάλωναν? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Πανέμορφα φιλαράκι! 

Άστα να ρίξουν ξύλο να ξεκαθαρίσουν ποιος κάνει κουμάντο. 

Τα δύο που βλέπω μαζί είναι αυτά που μάλωναν? 

Σήμερα μάλωναν όλοι με όλους. Κάποιο ψάρι έδιωχνε κάποιο άλλο από τα κοχύλια του κι αυτό με τη σειρά του εκτόπιζε κάποιο άλλο κοκ. Τα δυο που βλέπεις μαζί πρέπει να είναι αρσενικό και θηλυκό. Δύο από τα ψάρια είχαν διαφορετική συμπεριφορά, δεν έφευγαν πολύ από τα κοχύλια τους και ασχολήθηκαν πολύ περισσότερο με το καθάρισμα και τα κοχύλια τους και υποθέτω πως είναι τα θηλυκά. Τα άλλα 4 έφευγαν αρκετά συχνά από τα κοχύλια τους και προσπαθούσαν να τραμπουκίσουν κάποιο γείτονα. Σε κάποια φάση βρέθηκαν και τα τέσσερα μαζί και μόλις τελείωσε η επίδειξη μεγέθους άρχισε ένα τρελό κυνηγητό που δεν μπορούσα να καταλάβω ποιος κυνηγούσε ποιον.

Το ψάρι στην τρίτη φωτογραφία είναι το μεγαλύτερο στο ενυδρείο και δεν το πλησιάζει κανείς. Δεν ασχολείται με κανέναν και απλά αράζει στην περιοχή του που είναι αρκετά μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα. Μια στο τόσο φεύγει και πάει και μπαίνει στα κοχύλια των άλλων ψαριών σαν να μην τρέχει τίποτα. Όποιος έφερε αντιρρήσεις έκανε δυο φορές το γύρο του ενυδρείου.

Το ψάρι στην 4η φωτογραφία πιθανολογώ πως είναι θηλυκό, σπάνια φεύγει από κει και το χει ρίξει στο σκάψιμο. Από πίσω του σχηματίζονται μικρές σπηλιές από τις πέτρες και εκεί έχει κρυφτεί ένα ψάρι από το απόγευμα. Αριστερά και δεξιά του έχει δυο στοίβες κοχύλια που τα έχουν καταλάβει δυο ψάρια που είναι μάλλον αρσενικά, αυτά φεύγουν συχνά από τα κοχύλια τους και ψάχνονται για καυγά με τους γείτονες.

Το ψαράκι μπροστά στην τελευταία φωτό νομίζω είναι κι αυτό θηλυκό (μακράν το πιο χαριτωμένο) κι από την ώρα που το έδιωξαν από το κοχύλι του στην άλλη ακρή του ενυδρείου σαν να χει ξενερώσει. Ασχολείται αρκετά με τα κοχύλια αλλά όχι με τον ίδιο ζήλο που το έκανε στην προηγούμενη θέση του. Πίσω του είναι το ένα από τα δυο αρσενικά που έχουν εγκατασταθεί κοντά του και κάθε τόσο το επισκέπτεται, κάθονται για λίγο μαζί σαν να χορεύουν μετά το κυνηγάει για λίγο, και επιστρέφει στα δικά του.

 

Είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει αύριο την ώρα του φαγητού. Φαντάζομαι θα μαζευτούν όλα μαζί έτσι;

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις να ρίξεις πολύ παρατήρηση!! Η συμπεριφορά τους είναι εκπληκτική και με τα λίτρα που τους έχεις δώσει θα τα ευχαριστηθείς 100%.

Στην αρχή την ώρα του ταισματος θα κάθονται και θα περιμένουν να περάσει κάνα φλεικ από μπροστά τους. Σιγά σιγά που θα ξεθαρεψουν θα αρχισουν να ανεβαίνουν προς τα πανω. 

Εσύ προσπάθησε να ρίχνεις τροφή στις εξόδους από τα φίλτρα ώστε να απλώνεται όσο γίνεται καλύτερα. 

Μην αγχώνεσαι αν δεν προλαβαινουν όλα να φάνε. Πιο σημαντικη είναι η βιολογία του ενυδρείου αυτή την στιγμή. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν να το ξερες :lol:

 

Ένα ψάρι στην άκρη πήρε χαμπάρι την τροφή όταν είχε φαγωθεί όλη. Έριξα λίγο ακόμη προς το μέρος του, κι αφού έφαγε κι αυτό ψάρεψα ότι απέμεινε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρόνια πολλά με υγεία εύχομαι σε όλους! Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έχω κάνει κάποιο update εδώ, αλλά σε γενικές το ενυδρείο πάει καλά. Εδώ και καμιά δεκαριά μέρες μου δακρύζει το ενυδρείο από τη μια γωνιά ψηλά κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να εξακριβώσω πως και γιατί και περιμένω να βρει χρόνο ο άνθρωπος από τον οποίο το αγόρασα να το δει και μέσα στις γιορτές δεν είναι εύκολα αυτά. Τα ψάρια είναι μια χαρά αν και μπορώ να πω πως έχω απογοητευτεί κάπως από το γεγονός πως τα ψάρια δεν χωράνε στο ενυδρείο. Άλλαξα το scape, έβαλα περισσότερες πέτρες, αφαίρεσα/ πρόσθεσα κοχύλια αλλά μάταια η κατάσταση παραμένει ίδια με 2 εξόριστους ψηλά κοντά στις εξόδους των φίλτρων και τα υπόλοιπα 4 να περνάνε τον περισσότερο χρόνο τους εμποδίζοντας τα και διώχνοντας τα όποτε αυτά προσπαθούν να κατέβουν στα κοχύλια. Από τον καινούργιο χρόνο που θα έχω περισσότερο χρόνο θα κάνω μια σωστή παρουσίαση του ενυδρείου. Αυτά, και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ καλη χρονια!Βαλε τα διπλασια κοχυλια απο αυτα που εχεις,μη σου πω κ παραπανω, κ θα κατεβουν κ τα δυο απ τις εξοδους των φιλτρων.240 λτ για κοχυλοψαρα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλησπερα κ καλη χρονια!Βαλε τα διπλασια κοχυλια απο αυτα που εχεις,μη σου πω κ παραπανω, κ θα κατεβουν κ τα δυο απ τις εξοδους των φιλτρων.240 λτ για κοχυλοψαρα ειναι μια χαρα.

 

'Εχω στρώσει όλο τον βυθό με κοχύλια και έβαλα ακόμα 2-3 πέτρες για να "δημιουργήσω" περιοχές. Αρκετά τα έθαψαν αλλά είναι πολλά ακόμη "ελεύθερα". Θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα μου πείτε κι εσείς :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 11:31 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

 

'Εχω στρώσει όλο τον βυθό με κοχύλια και έβαλα ακόμα 2-3 πέτρες για να "δημιουργήσω" περιοχές. Αρκετά τα έθαψαν αλλά είναι πολλά ακόμη "ελεύθερα". Θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα μου πείτε κι εσείς :)

Που ειναι οι φωτο?......... το απαιτει το Αφρικανικο λομπι:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 1/1/2020 at 9:51 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Που ειναι οι φωτο?......... το απαιτει το Αφρικανικο λομπι:P

 

:ninja: Καλό μήνα :ninja:

Δεν έχω φανεί αντάξιος των απαιτήσεων, το παραδέχομαι. Αλλά μια δεν προλαβαίνω εγώ, μια ο αδερφός μου που πρέπει να τα τραβήξει μιας κι εγώ δεν έχω κάμερα. Το ενυδρείο ωστόσο πάει καλά, (αν εξαιρέσουμε τους εξόριστους). Σήμερα που χάζευα μετά την αλλαγή είδα τις πρώτες γέννες τα δύο θυληκά !!!!!!! Μετράω συνολικά 7-8 (3 η μια και 4 η άλλη) αλλά είναι τόσο μικρά και στο χρώμα της άμμου και των κοχυλιών που αν δεν κουνηθούν δεν ξεζωρίζουν. Η μια τα έχει να γυρνάνε ανάμεσα σε 4-5 κοχύλια και δεν είναι κοντά αν δεν πλησιάσει άλλο ψάρι (όχι πως τολμάει κανένα με το ξύλο που ρίχνει ο αρσενικός). Η άλλη τα έχει σε ένα κοχύλι, κάθεται μπροστά και δεν τα αφήνει να ξεμυτίσουν και πολύ πολύ (μπορεί να φταίει που ο ένας "εξόριστος" είναι στην έξοδο του φίλτρο από πάνω της) και ο αρσενικός είναι πιο συχνά εκεί κοντά επίσης. Αυτά, πάω να ξανακολλήσω τη μούρη μου στο τζάμι τώρα γιατί λείπω 10 λεπτά!!:hysterical:

 

:wub::wub::wub:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...