Jump to content

Κίτρινο νερό (αρχάριος)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , 

 

Έχω ενα ενυδρείο 80L με 2 δίσκους και μερικά loaches . Ο τύπος στο pet shop μου είπε οτι θα είναι μια χαρά οι δίσκοι σε αυτά τα λίτρα και μάλιστα μπορώ να βάλω αρκετά ψάρια ακόμα όπως mollies κτλ. Στο ενυδρείο μέσα έχω 4 φυτά ( δεν γνωρίζω ονόματα ) καθώς επίσης έχω χαλίκι λίγες πέτρες και λίγα ξύλα . Το θέμα όμως είναι ότι υπήρχε πρόβλημα με το pH έκανα μετρήσεις και ήταν στο 8.2!! Οπότε πήγα πάλι στο pet shop για να πάρω ξύλα, μου δώσαν και κάτι φύλλα αμαζονίου για την μαλακότητα του νερού. Ωστόσο δεν με είχαν ενημερώσει οτι πρέπει να βράσουν τα ξύλα και απλά μου είπαν να τα ξεπλύνω με ζεστό νερό, τα έβαλα στο ενυδρείο και μέσα σε λίγες ώρες το νερό έγινε κατακίτρινο! (σε βαθμό να μην βλέπεις στο πίσω μέρος του ενυδρείου). Έβγαλα κοντά στο 30% του νερού έβαλα φρέσκο μαζί με τις ανάλογες δοσολογίες βακτηρίων και χλωρίου ( μάλλον λάθος μου) άλλα μπορώ να πω πως την επόμενη μέρα ήταν χειρότερο . Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω για να φτιάξει. Είναι καλό για τα ψάρια ? ( οι μετρήσεις του νερού εκτός του pH είναι τέλειες.) , πρέπει να βάλω κάτι για να φύγει ή θα γίνει μόνο του;; Τα ξύλα θα συνεχίσουν να βγάζουν κιτρινίλα και αν ναι για πόσο καιρό ; Η μήπως δεν φταίει αποκλειστικά το ξύλο και είναι και κάτι ακόμη; 

Υ.Γ.Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω ή αν έκανα εγώ κάποιο λάθος.

Υ.Γ.2 Το ενυδρείο λειτουργεί κοντά στην εβδομάδα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) 

θα σε σταναχωρήσω αλλά οι δίσκοι δεν μπαίνουν σε 80 λίτρα.. ρίξε μια ματιά εδώ https://www.seriouslyfish.com/species/symphysodon-aequifasciatus/

η κιτρινίλα θέλει καιρό για να φύγει εντελώς, εγώ πρώτα βράζω τα ξύλα, μετά τα βάζω σε κουβά με νερό για λίγες μέρες κ μετά στο ενυδρείο.. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nokkun έγραψε:

μου δώσαν και κάτι φύλλα αμαζονίου για την μαλακότητα του νερού.

Αυτος ο πετσοπας χρειαζεται επειγον!!!!!!! χαπια για μαλακότητα μυαλου!

Μην τον ακους, εχω ακουσει πολλα απο πετσοπαδες, αλλα αυτα, που γραφεις...... ειναι.......:death:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Όπως κατάλαβες οι δίσκοι δεν μπαίνουν στα 80 λίτρα.... Για τους πετσοπάδες τα έχουμε πει χιλιάδες φορές αλλά εδώ πρόκειται για καθαρή κλεψιά. Και φαντάζομαι έβαλες το χέρι βαθιά στην τσέπη για να τους αγοράσεις. Κρίμα απλά κρίμα.... 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επιστρέψεις τα ψάρια και αν δεν τα δεχτούν να βάλεις μια αγγελία και για οτιδήποτε σε απασχολεί να γράφεις εδώ και όταν πηγαίνεις σε μαγαζί άλλη φορά να βάζεις ωτοασπίδες.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό πρόβλημα, όπως θα κατάλαβες δεν είναι το κιτρίνισμα του νερού.

Αυτό μπορείς να το βελτιώσεις άμεσα προσθέτοντας στο φίλτρο σου οργανικό άνθρακα που θα τραβήξει αρκετά το χρώμα του νερού. Το πράγματικό όμως πρόβλημα είναι πρώτα το μεγεθος του ενυδρείου και οι παραμέτροι του νερού που χρειάζονται αυτά τα ψάρια.

Τι είδους loaches έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο νερό φίλε μου είναι καθαρά στα ξύλα.

Τα ξύλα θα συνεχίζουν να βγάζουν για μεγάλο χρονικό διάστημα τανίνες που χρωματίζουν το νερό.

με αλλαγές και με πέρασμα του χρόνου θα δεις διαφορά.

Τα ψάρια σου όσον αφορά την κιτρινίλα δεν έχουν θέμα.Το θέμα είναι καθαρά οπτικό.Αν και σε κάποιους αρέσει αυτός ο χρωματισμός.

Πριν κάνεις ότι κάνεις για μένα θα πρέπει να φτιάξεις τις παραμέτρους του νερού σου.

Και τέλος τα 80λίτρα είναι όντως λίγα  για τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αρχικά τα loaches είναι clown και είναι αρκετά 7 + 2 μωρά. Ωστόσο για τους δίσκους πόσα λίτρα θέλουν γιατί έχω ακούσει και διαβάσει διαφορα από 30 λίτρα για τον καθέναν μέχρι 80. Γιατί θέλω να πάρω ένα ενυδρείο για αυτούς καθώς μ αρέσουν απίστευτα και θα ήθελα άμα μπορείτε να με βοηθήσετε με το τι άλλα ψάρακια μπορώ να βάλω μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος nokkun έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Αρχικά τα loaches είναι clown και είναι αρκετά 7 + 2 μωρά. Ωστόσο για τους δίσκους πόσα λίτρα θέλουν γιατί έχω ακούσει και διαβάσει διαφορα από 30 λίτρα για τον καθέναν μέχρι 80. Γιατί θέλω να πάρω ένα ενυδρείο για αυτούς καθώς μ αρέσουν απίστευτα και θα ήθελα άμα μπορείτε να με βοηθήσετε με το τι άλλα ψάρακια μπορώ να βάλω μέσα. 

Φιλε μου! Το ενυδρειο σου δεν κανει ουτε για clown loach!!!!!!!!!!!!

Δες εδω-

Λίτρα: 400 λίτρα με ελάχιστο μήκος 150 εκατοστά για κοπάδι 5 ατόμων.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...