Jump to content

Επιστροφή στο χόμπυ. Βοήθεια για νέα αρχή.


Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα μετά από μεγάλο διάστημα αποχής από το χόμπι.

 

Είμαι σε κατάσταση σκέψεις επιστροφή στο χόμπυ όπως λέω και στον τίτλο.

 

Για να μην σας κουράσω με την εισαγωγή μου αυτό που σκέφτομαι να δημιουργήσω είναι ένα φυτεμένο σαν ξεκίνημα με φυτά χαμηλών απαιτήσεων ή και μέτριων απαιτήσεων διότι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία για δύο ξυδιά και μπουκάλες θέλω απλά ένα όμορφο φυτεμένο ενυδρείο με τον βασικό εξοπλισμό.

Το όλο σκηνικό στο μυαλό μου το έχω ήδη στήσει στο περίπου αυτό που δεν ξέρω είναι η ψαροσυνθεση μου ποια θα είναι διότι έχω δοκιμάσει και στο ξεκίνημά μου τα ζωοτόκα τα οποία δεν με τραβάνε πλέον και θα ήθελα απλά την γνώμη σας το τι θα μπορούσα να βάλω στον εξοπλισμό που ήδη έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο εξοπλισμός που έχω στην κατοχή μου για την επάνοδό μου στο χόμπυ είναι ο εξής:

Α) Ενυδρείο rehau 300 ( με την βάση του )

Β) Φίλτρο:

α) fluval 306

β) Dophin Astro 2212

 

Αρχικά να πω ότι το μόνο που έχω στο σπίτι το οποίο έχω μετακομίσει πλέον είναι μόνο η βάση του ενυδρείου και ο υπόλοιπος εξοπλισμός που αναγράφω παραπάνω είναι στο πατρικό μου διότι μου ήταν αδύνατον να μεταφέρω την γυάλα λόγω βάρους και έλλειψη ρευστού για να την μετέφερα και να την ανέβαζα με γερανό στον δεύτερο όροφο που μένω γιατί ούτε ασανσέρ διαθέτει το κτίριο.

 

Από υπόστρωμα θα πάρω καινούργιο και όπως το σκέφτομαι και λέω να το συνδυάσω με sera floredepot και fluval stratum.

 

Το μόνο μου σοβαρό ερώτημα είναι ότι από την μέρα που έχω τα φίλτρα εκτός λειτουργίας δεν αποστραγγίζεται το νεράκι και δεν έχω αφήσει το μακαρόνι να στεγνώσει και την ελαφρόπετρα.

Μετά από 6 μήνες μη λειτουργίας τα συγκεκριμένα υλικά και τα σφουγγάρια εάν ξεπλυθούν με άφθονο νερό θα είναι επικίνδυνα για να χρησιμοποιηθούν ξανά ή θα πρέπει να γεμίσω τα φίλτρα μου με καινούργια υλικά και να στρωθούν από την αρχή? (με μολύβι φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Απο υποστρωμα ... ή Stratum να βαλεις μονο του... ή Floredepot+αμμοχαλικο απο πανω. Μην ανακαταυεις Stratum me χωμα

Στρωσιμο απο την αρχη ολα. Σφουγγαρια πλενεις καλα και μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Απο υποστρωμα ... ή Stratum να βαλεις μονο του... ή Floredepot+αμμοχαλικο απο πανω. Μην ανακαταυεις Stratum me χωμα

Στρωσιμο απο την αρχη ολα. Σφουγγαρια πλενεις καλα και μεσα στο φιλτρο.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ?

 

Τότε πάω σε Stratum που μου είναι πιο εύχρηστο και το έχω δουλέψει πάλι στα ξεκινήματα μου.

 

Αυτό θα κάνω καλό ξέπλυμα στα σφουγγάρια μου και αντικατάσταση βιολογικού. Έχω ευτυχώς αρκετή ποσότητα καινούργιο βιολογικό και για τα δύο μου φίλτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Η γιάλα μου βρίσκετε στεγνή εδώ και 7 μήνες πάνω κάτω με ξεραμένες άλγες στα τζάμια.

 

Πιστεύετε ότι θα έχω θέμα με τις σιλικόνες σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα που έμεινε το ενυδρείο άδειο? 

Βρίσκετε σε υπόγειο με μέτρια προς υψηλή υγρασία με μοναδικό φωτισμό το φως της μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Από τα φυτά έχω στο νου μου τα εξής:

Cardamine Lyrata
Cabomba Caroliniana
Ludwigia Sp
Ludwigia Repens 'rubin'
Staurogyne Repens
Vallisneria Americana Sp. ‘Mini Twister’
 
θα ήθελα και κάποια τα οποία είναι μέτριου βαθμού δυσκολίας και θέλουν χρήση co2 άλλα παλιότερα τα δοκιμάστηκα χωρίς και πήγαιναν άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Από ψαράκια λέω μία ομάδα Danio τω 15 ατόμων και πάνω.

Δεκτές οι προτάσεις για ψαροσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σου απαντήσω για τις σιλικόνες, αλλά θα πω better safe than sorry επειδή μιλάμε για σχεδόν 400 λίτρα νερό.

 

Πολυ ωραία όλα τα φυτά που περιγράφεις, θα τα πλαισίωνα στον βυθό για να έχουν μικρότερη έκθεση σε φως, με ακόμα πιο εύκολα όπως Anubias Nana, Microsorum Pteropus Narrow και Bucephalandra.

 

Για τα ψαράκια πες μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πως το σκέφτεσαι (τι συμπεριφορές θέλεις να δεις, αν θες να τρέχουν στον αυτόματο, να δεις γέννες, να μην έχεις επιθετικότητα κλπ). 

 

Χαιρομαι που επιστρέφεις. 

Ποια ντανιο σκέφτεσαι συγκεκριμένα;

Οι επιλογές σου είναι παρα πολλές. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το συγκεκριμένο είδος δεν γνωρίζω πόσα άλλα έχει.

Απλά Μπίκα μέσα στο προφίλ των Danio και μου άρεσαν και σαν ψάρια αλλά και σε ότι άλλο διάβασα.

Γενικά έχω ελάχιστο χρόνο να ασχοληθώ με το ενυδρείο και αυτόν τον λίγο χρόνο που θα έχω θα θέλω να ασχοληθώ με τις αλλαγές νερού λίγο με τα φυτά και με το γέμισμα της ταΐστρας.

Όπως λες και εσύ τα ψαράκια θέλω να πάνε μόνα τους αλλά γενικά να τα βλέπω να κινούνται σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις anubia δεν τρελαίνομαι διότι όσο είχα τα χρυσόψαρα δεν μου πήγαιναν καθόλου καλά από άλγες.

Αν και θα μου πεις σε ένα φυτεμένο θα πάνε καλά γιατί θα έχουν σκιά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς αυτό, σε κάλυψη από άλλα φυτά θα πάνε μια χαρά. 

 

Προτάσεις για ψαράκια:

Lemon Tetra

Cherry Barb

Odessa Barb

Harlequin Rasbora 

Zebra Danio

 

Μαζί με ένα κοπάδι 15-20 ατόμων από τα παραπάνω θα έβαζα και ένα Pearl ή Dwarf Gourami για να κόβει βόλτες στο ενυδρείο :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγκεκριμένα για αυτά εδώ έλεγα

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματική ζωή... δεν είναι και τόσο όμορφο. Επίσης λόγω του πολύ μικρού του μεγέθους θα χαθεί στο ενυδρείο σου.... 

Στην θέση σου θα πήγαινα σε Cherry Barb ή Rasbora με ένα Dwarf Gourami. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φτιάξεις επαρκες ύψος βυθου με stratum σε τοσα λιτρα, θα χρειαστείς πολλααααα κιλα. Το κοστος θα ξεφυγει νομιζω και απο τη στιγμη που δε θα βάλεις απαιτητικά φυτά, νομίζω ότι δε χρειάζεται κιόλας. 

Προσωπικά σε 120 λίτρα είχα βάλει 14kg seachem fluorite black , ανακατεμένο με άλλο τόσο χαλαζιακο χαλικακι για να μειώσω το κόστος. (Στο stratum δεν προτεινεται ανακατεμα) 

Μια άλλη λύση που θα πρότεινα, θα ήταν να μπει για βυθός απλη άμμος και στη μέση να φτιάξεις ένα φυτεμένο "νησι" που λόγω πιο μικρής επιφάνειας μπορεί ένα βάλεις ότι υπόστρωμα θέλεις.

 

Για τη γυάλα, αν δεν είχε απευθείας έκθεση στο ήλιο δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Καλή επάνοδο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Σε απλό setup ούτε εγώ δεν θα έβαζα stratum. Πολύ "μαλακό" υπόστρωμα και στις σκούπες ήταν λίγο μπελάς. Όχι ότι δεν είναι καλό αλλά εμένα δεν με βόλεψε όσο θα ήθελα. 

Για ψαροσύνθεση οι επιλογές είναι άπειρες. Για βυθό εγώ θα έβαζα κορυντόρας ή και δύο είδη. Για κάτι πιο σπάνιο και ιδιαίτερο θα κοίταζα ψάρια της κατηγορίας rainbowfish (melanotaenia praecox, pseudomugil getrudae-furcatus). Το θέμα είναι να τα βρεις.... 

Ειδάλλως ίσως κάποια ομάδα νέον ή ροδόστομους. Πραγματικά έχεις τόσες επιλογές.... :hehe:

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Ta perl danio θα χαθουν στο μεγαλο ενυδρειο.

Ειμαι υπερ harlequin rasbora ή μεγαλο κοπαδι Hemigrammus rhodostomus........κανουν πολυ ωραιο κοπαδιασμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Για να φτιάξεις επαρκες ύψος βυθου με stratum σε τοσα λιτρα, θα χρειαστείς πολλααααα κιλα. Το κοστος θα ξεφυγει νομιζω και απο τη στιγμη που δε θα βάλεις απαιτητικά φυτά, νομίζω ότι δε χρειάζεται κιόλας. 

Προσωπικά σε 120 λίτρα είχα βάλει 14kg seachem fluorite black , ανακατεμένο με άλλο τόσο χαλαζιακο χαλικακι για να μειώσω το κόστος. (Στο stratum δεν προτεινεται ανακατεμα) 

Μια άλλη λύση που θα πρότεινα, θα ήταν να μπει για βυθός απλη άμμος και στη μέση να φτιάξεις ένα φυτεμένο "νησι" που λόγω πιο μικρής επιφάνειας μπορεί ένα βάλεις ότι υπόστρωμα θέλεις.

 

Για τη γυάλα, αν δεν είχε απευθείας έκθεση στο ήλιο δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Καλή επάνοδο.

 

Ναι 22 κιλά θέλω και θα πάμε στα 200€ περίπου αν βάλω stratum.

Σαν δεύτερη λύση πάμε το ίδιο υπόστρωμα που είχα με τα χρυσόψαρα, μαύρο ψιλό χαλικάκι από γυαλί στα 6 ευρώ το τσουβάλι.

Αν το έχω κράτηση το χαλικάκι αυτό αν και δεν νομίζω θα πάρω συμπληρωματικά άλλο ένα τσουβάλι αλλιώς αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να πάρω 6 με 7 τσουβάλια για να με φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Ναι 22 κιλά θέλω και θα πάμε στα 200€ περίπου αν βάλω stratum.

Σαν δεύτερη λύση πάμε το ίδιο υπόστρωμα που είχα με τα χρυσόψαρα, μαύρο ψιλό χαλικάκι από γυαλί στα 6 ευρώ το τσουβάλι.

Αν το έχω κράτηση το χαλικάκι αυτό αν και δεν νομίζω θα πάρω συμπληρωματικά άλλο ένα τσουβάλι αλλιώς αν θυμάμαι καλά θα πρέπει να πάρω 6 με 7 τσουβάλια για να με φτάσει.

Χαλικακι απο γυαλι μην παιρνεις.

Για 20 κγ Stratum θα χρειαστεις 70-80€ :)

Πολυ πιο οικονομικα βγαινει χαλαζιακο αμμοχαλικο+ floredepot  ή Tropica Plant Growth Substrate 5lt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με αμμοχάλικο διότι το έχω δοκιμάσει παλιότερα και είχα κακή εμπειρία με αυτό.

Μου πέτρωνε συνέχεια με αποτέλεσμα τα φυτά τότε που ήμουν στις αρχές μου να σαπίζουν γιατί δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν οι ρίζες τους.

Βέβαια αν ψάξω για αγορά μέσο ίντερνετ για χύμα υλικό τιπου stratum πάλη θα ήταν πιο οικονομικό και αν το κάνω έτσι θα πρέπει να το κάνω τώρα στην άδεια μου γιατί μετά άντε να το παραγγείλω. ( Δεν θα βρίσκουν κανέναν να το αφήσουν ) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με αμμοχάλικο διότι το έχω δοκιμάσει παλιότερα και είχα κακή εμπειρία με αυτό.

Μου πέτρωνε συνέχεια με αποτέλεσμα τα φυτά τότε που ήμουν στις αρχές μου να σαπίζουν γιατί δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν οι ρίζες τους.

Βέβαια αν ψάξω για αγορά μέσο ίντερνετ για χύμα υλικό τιπου stratum πάλη θα ήταν πιο οικονομικό και αν το κάνω έτσι θα πρέπει να το κάνω τώρα στην άδεια μου γιατί μετά άντε να το παραγγείλω. ( Δεν θα βρίσκουν κανέναν να το αφήσουν ) .

Πετρωνει μονο πολυ ψιλη αμμος (0,1mm). Οταν μιλαμε για υποστρωμα για φυτα (αμμοχαλικο) εννοουμε κοκκους  2-3mm. Δεν πετρωνει ποτέ.

πχ αυτο δοκιμασμενο (σε σκουρο αν θα βρεις)

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/1679-europet-υπόστρωμα-χαλίκι-ανοιχτόχρωμο-1-3mm-5kg-4047059110591.html

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει από μάντρα χύμα μη χαλαζιακο αμμοχάλικο λίμνες και μετά από ένα μήνα άρχισε να μου πετρώνει ενώ η διάμετρος της ήταν ακριβώς όσο μου λες και εσύ.

Ξεκινά πρώτα πάρα πολύ καλά γιατί είχε και αμμο μέσα για να αποφύγω ακριβός αυτό το πρόβλημα. 

Δυστυχώς όμως και πάλι αυτό αντιμετώπισα.

Είδα στο θέμα σου το setup σου με το υπόστρωμα της tropica και ήταν εντυπωσιακό το αποτέλεσμα που είδα.

Αυτό που φοβάμαι είναι το να μπλέξω με δύο υλικά για βυθό.

Γιατί αν λέμε αν πάει κάτι στραβά και θέλω να το αλλάξω θα γίνουν όλα αχταρμας!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Είχα πάρει από μάντρα χύμα μη χαλαζιακο αμμοχάλικο λίμνες και μετά από ένα μήνα άρχισε να μου πετρώνει ενώ η διάμετρος της ήταν ακριβώς όσο μου λες και εσύ.

Ξεκινά πρώτα πάρα πολύ καλά γιατί είχε και αμμο μέσα για να αποφύγω ακριβός αυτό το πρόβλημα. 

Δυστυχώς όμως και πάλι αυτό αντιμετώπισα.

Είδα στο θέμα σου το setup σου με το υπόστρωμα της tropica και ήταν εντυπωσιακό το αποτέλεσμα που είδα.

Αυτό που φοβάμαι είναι το να μπλέξω με δύο υλικά για βυθό.

Γιατί αν λέμε αν πάει κάτι στραβά και θέλω να το αλλάξω θα γίνουν όλα αχταρμας!

Αλλαζω κατι συνεχεια στο ενυδρειο, απλα θελει προσοχη, οταν βγαζεις καποια φυτα, γιατι θολωνει το νερο. Δεν υπαρχει προβλημα οταν-

1-μετα την αλλαγη scape (καλυτερα  πρωι) αλλαζεις 40-50% νερο στο ενυδρειο

2-βαζω για 2 -3 ωρες ενα εσωτερικο φιλτρο μονο με ενυδρειακο βαμβακι, για να φυγει γρηγορα η θολουρα

αμμοχαλικο πετρωνει οταν δεν ειναι περασμενο απο σιτες, δηλ. υπαρχουν μεσα και κοκκοι αμμου 0,1 mm kai 0,2 kai 0,3 κτλ και..και  και  ............. και 3mm

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...