Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

 Δεν έχω ξαναασχοληθει με ενυδρεία και επειδή μου ήρθε η επιθυμία εδώ και δύο μήνες να αποκτήσω ενυδρείο θα ήθελα να με βοηθήσετε. Πήγα σε κάποια μαγαζιά στην Πάτρα petshop, άλλα δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν ιδιαίτερα (με το τσιγκέλι τους έπαιρνα λόγια). Σκέφτομαι να πάρω ένα ενυδρείο 60λτ και σε όσα pet shop πήγα μου είπαν μόνο με παραγγελία. Το ενυδρείο που μου πρότειναν ήταν Hailea άλλα δεν μου κέρδισαν την εμπιστοσύνη και σκέφτομαι να παραγγείλω ηλεκτρονικά. έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα ενυδρείου και κάποιο αξιόπιστο site. Σκεφτόμουν και για μεταχειρισμενο αλλά επειδή δεν έχω την εμπειρία φοβάμαι μην την πατήσω και στο τέλος πληρώσω περισσότερα από οτι ένα καινούργιο.

Θέλω  να βάλω ψάρια γλυκού νερού. Μια απορια που εχω ειναι αν καταρχήν τα 60λτ που σκέφτομαι είναι ικανοποιητικα για να ζήσουν ψαράκια και αν ναι ποσά ψαράκια μπορώ να βάλω; 


Ευχαριστω εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :) 

Έχεις σκεφτεί τί ψαράκια θες να βάλεις; σε 60 λίτρα υπάρχουν αρκετές επιλογές, ρίξε μια ματιά στα προφίλ ψαριών εδώ στο φόρουμ να δεις τί σου αρέσει ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλος ηρθες!

60λ για την αρχη ειναι μια χαρα. Εχω ενα Hailea μικρο περιπου 6 χρονια, ενα Dolphin και αυτο 6-7 χρονια και ενα  made in greece- "αγνωστου κατασκευαστη" 10 χρονων...... ακομα καλα ειναι ολα. 

Μπορεις να παρεις ενα ενυδρειο γνωστης μαρκας (Aquael, Juwel κτλ), αλλα ειναι και ακριβα.....

Απο ψαρακια δοκιμασε πρωτα ζωοτοκα- πχ guppy, πλατυ ή ........ Puntius titteya(barbus) ή Gymnocorymbus ternetzi ή Zebra Danio και βεβαια χρυσοψαρα (μπορεις να βαλεις μονο δυο fancy στα 60λ).

Πρωτα διαβασε εδω-

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εγώ αρχάριος είμαι οπότε γράφω με επιφύλαξη:D

Αρχικά προσπάθησε να αγοράσεις το μεγαλύτερο ενυδρείο που σου επιτρέπουν οι συνθήκες, χώρος, budget κλπ. Γενικά μην βιαστείς και κάνε μια καλή έρευνα αγοράς. Με αφορμή το θέμα σου πχ έψαξα λίγο και βάζοντας στην τύχη όριο τα 100 ευρώ βρήκα ένα ενυδρείο 100 λίτρων. Όσο περισσότερα τα λίτρα σου τόσο περισσότερες οι επιλογές σε ψάρια μετά, αλλά πιο σημαντικό (για μένα) θα είναι κάπως πιο σταθερό το οικοσύστημα και ίσως συγχωρήσει λάθη που θα κάνουμε εμείς οι αρχάριοι χωρίς να την πληρώσουν τα ψάρια. Για βάση του ενυδρείου (αν σου χρειάζεται) σκέψου να την παραγγείλεις από κάποιον που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές (συνήθως ασχολούνται και μ αυτά και έχουν γνώσεις) και λογικά θα σου έρθει αρκετά φθηνότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήρθες στη παρέα, εγω θα σου προτεινα ενα καλο διαβασμα στην αρθρογραφια του φορουμ για τα βασικά και τα ψαρια ή οργανισμους  που σε ενδιαφερουν οπως σωστα σου προτεινει η @natateo.... και μετά ότι απορίες εχεις τα συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Καθώς έψαχνα, ένας γνωστός μου πουλάει ενυδρείο με διαστάσεις 0,62x0.32x0.42. Το οποίο βρίσκεται σε λειτουργία  και έχει μάλιστα μέσα ένα χρυσόψαρο και (ένα γλυφτη.2 ετών). Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει καθόλου φυτά. Εγώ θα μπόρουσα να προσθέσω  αληθινά φυτά σε τόσο στενό ενυδρείο; Μου το δίνει φτηνά νομίζω 50 ευρώ με όλα φίλτρο, θερμοστάτη και λοιπά. Και 20 ευρώ το γλυφτη.  Αξίζει;; Αυτό είναι περίπου 70-80 λίτρα.Και το άλλο θέμα είναι πως θα το μεταφέρω, θα πρέπει να το ξαναστήσω.;

Link to comment
Share on other sites

83 λίτρα βγαίνει το ενυδρείο και είναι μια χαρά λίτρα για αρχή. 

Απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις φυτά αλλά με το χρυσόψαρο οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Εγώ δηλαδή δεν θα έβαζα τίποτε άλλο πέρα από java fern και ανούμπιες (εύκολα φυτά που όμως δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλο ή πέτρα). Αν δεν κρατήσεις το χρυσόψαρο έχεις πολλές επιλογές ανάλογα βέβαια με τις απαιτήσεις του φυτού. Για τον γλύφτη τώρα να φανταστώ πως πρόκειται για τον κοινό πλέκο που όμως θα πρέπει να γνωρίζεις πως μεγαλώνουν αρκετά. 

Επίσης το ενυδρείο έχει φωτισμό? Μια φωτογραφία όπως είναι τώρα θα βοηθούσε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

83 λίτρα βγαίνει το ενυδρείο και είναι μια χαρά λίτρα για αρχή. 

Απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις φυτά αλλά με το χρυσόψαρο οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Εγώ δηλαδή δεν θα έβαζα τίποτε άλλο πέρα από java fern και ανούμπιες (εύκολα φυτά που όμως δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλο ή πέτρα). Αν δεν κρατήσεις το χρυσόψαρο έχεις πολλές επιλογές ανάλογα βέβαια με τις απαιτήσεις του φυτού. Για τον γλύφτη τώρα να φανταστώ πως πρόκειται για τον κοινό πλέκο που όμως θα πρέπει να γνωρίζεις πως μεγαλώνουν αρκετά. 

Επίσης το ενυδρείο έχει φωτισμό? Μια φωτογραφία όπως είναι τώρα θα βοηθούσε. 

 

162CC500-9D68-4307-919D-6DC7A31B1AC0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

 

162CC500-9D68-4307-919D-6DC7A31B1AC0.jpeg

Ο διαστάσεις αυτες είναι εξωτερικές. Μου είπε ότι λ

αμπα θέλει αλλαγή. Δεν δουλεύει αυτή τη στιγμή. Λογικά αν υπάρχει πρόβλημα με το φως αυτά θα φτιάχνονται.εσεις τι λέτε; Είναι σε λειτουργία δεν χάνει από κάπου. Το ψάρι μπορεί να φτάνει κι 20 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω εγώ πάντως δεν μου κάνει για 83 λίτρα. Ίσως έκανα εγώ λάθος στον υπολογισμό... :chair:

Τι εννοείς εξωτερικές διαστάσεις? 

Η λάμπα αλλάζει αλλά θα πρέπει να την προσαρμόσεις στο καπάκι. Το βλέπουμε στην πορεία αυτό. 

Το ενυδρείο πάντως έχει μεγάλη εξάτμιση, φαίνεται εξάλλου και από τα άλατα στο τζάμι και από την στάθμη που έχει κατέβει αρκετά. Δεν μπορώ να διακρίνω αν υπάρχει κάτι στην επιφάνεια ή είναι απλά η ανατάραξη. Στον βυθό βλέπω μικρές πέτρες και γαλάζιο χαλίκι. Δεν είμαι υπερ των χρωματιστών αλλά αν θέλεις μπορείς να το αλλάξεις σε κάποιο φυσικό χρώμα. 

Αν θέλεις πάντως την ειλικρινή γνώμη μου για το ενυδρείο εξωτερικά μου φαίνεται σε καλή κατάσταση αλλά από μέσα θα τα έβγαζα όλα και θα έκανα έναν πολύ καλό καθαρισμό. Θα έβαζα ψιλό χαλικάκι να φτάσει περί τους 4-5 πόντους σε ύψος, τις πετρούλες του, μερικά ξυλαράκια και τα φυτά που σου είπα. Για τα ψάρια τώρα 20 ευρώ για γλύφτη δεν θα έδινα. Φαντάζομαι βέβαια ότι η τιμή πάει ανάλογα με το μέγεθος αλλά και πάλι όχι. Το χρυσόψαρο αν το πάρεις δώρο μπορείς να το κρατήσεις αλλά όπως σου είπα μην περιμένεις ενυδρείο ζούγκλα. 

 

Υ.Γ: Από αντιχλώριο και τεστ νερού πως είσαι? Το φίλτρο γνωρίζεις ποιο είναι?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Όπως το βλέπω εγώ πάντως δεν μου κάνει για 83 λίτρα. Ίσως έκανα εγώ λάθος στον υπολογισμό... :chair:

Τι εννοείς εξωτερικές διαστάσεις? 

Η λάμπα αλλάζει αλλά θα πρέπει να την προσαρμόσεις στο καπάκι. Το βλέπουμε στην πορεία αυτό. 

Το ενυδρείο πάντως έχει μεγάλη εξάτμιση, φαίνεται εξάλλου και από τα άλατα στο τζάμι και από την στάθμη που έχει κατέβει αρκετά. Δεν μπορώ να διακρίνω αν υπάρχει κάτι στην επιφάνεια ή είναι απλά η ανατάραξη. Στον βυθό βλέπω μικρές πέτρες και γαλάζιο χαλίκι. Δεν είμαι υπερ των χρωματιστών αλλά αν θέλεις μπορείς να το αλλάξεις σε κάποιο φυσικό χρώμα. 

Αν θέλεις πάντως την ειλικρινή γνώμη μου για το ενυδρείο εξωτερικά μου φαίνεται σε καλή κατάσταση αλλά από μέσα θα τα έβγαζα όλα και θα έκανα έναν πολύ καλό καθαρισμό. Θα έβαζα ψιλό χαλικάκι να φτάσει περί τους 4-5 πόντους σε ύψος, τις πετρούλες του, μερικά ξυλαράκια και τα φυτά που σου είπα. Για τα ψάρια τώρα 20 ευρώ για γλύφτη δεν θα έδινα. Φαντάζομαι βέβαια ότι η τιμή πάει ανάλογα με το μέγεθος αλλά και πάλι όχι. Το χρυσόψαρο αν το πάρεις δώρο μπορείς να το κρατήσεις αλλά όπως σου είπα μην περιμένεις ενυδρείο ζούγκλα. 

 

Υ.Γ: Από αντιχλώριο και τεστ νερού πως είσαι? Το φίλτρο γνωρίζεις ποιο είναι?

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου. Σήμερα το μετέφερα σπίτι με το νερό το δικό του το έβαλα σε μπουκάλια και μετά πέρασα μέσα στην γυάλα. Στην γυάλα είχα αφήσει λίγο νερό. Από ph δεν ξέρω αύριο λέω να παω να πάρω τεστ ανα βρω.  Και εμένα δεν μου αρέσει το ενυδρείο μου φαίνεται άδειο.  Και εγώ θέλω περισσότερο χαλίκι. Και φυτά και αλλά ψαράκια. Εξωτερικές διαστάσεις εννοώ μαζί με το τζαμί.   Πως θα το καθαρίσω όλο χωρίς να πάθουν  τίποτα τα ψαράκια. Και να προσθέσω χαλίκι και να το όμορφηνω.;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχει μεγάλη εξάτμιση τι μπορώ να κάνω για αυτό; Το φίλτρο νομίζω ρουφάει με μεγάλη ένταση ´η έτσι πρέπει να είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είναι λογικό τα ενυδρεία να έχουν εξάτμιση. Δεν θα σε μπλέξω με τρόπους ψύξης κτλ αν και θα πρέπει να τους κοιτάξεις για να έχεις μία ιδέα. Προσωρινά πάντως φρόντισε να έχεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας. 

Αν είναι να πάρεις κάποιο τεστ πάρε για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά κατά σειρά προτεραιότητας. Χαλίκι κοκκομετριας 1-3mm χρώμα μαύρο η το κλασικό. Μην πάρεις μπλε κίτρινα κτλ. Όσον αφορά τα φυτά τα είπαμε, δεν έχεις πολλές επιλογές με το χρυσόψαρο. Για αλλά ψάρια κάνε λίγο υπομονή να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο από την μεταφορά και την αναδιακοσμηση που θα του κάνεις. Όσο καθαρίζεις μπορείς να τα βάλεις σε κάποιο προσωρινό δοχείο με νερό από αυτό που θα βγάλεις. Τα βγάζεις όλα και καθαρίζεις όλο το ενυδρείο πολύ καλά με λίγο ξύδι, καλό ξέπλυμα μετά και το ενυδρείο και το χαλίκι και το βάζεις. Παρα πολύ προσοχή στο καθαρισμό του φίλτρου να μην γίνει με νερό βρύσης! Είτε στο νερό που θα βγάλεις είτε σε κάποιον κουβά που θα έχεις ρίξει αντιχλωριο πρίν, ποτέ σε βρύση.

Να φανταστώ αγόρασες και τον γλύφτη?

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ναι πήρα και το γλυφτη. Αρχίσανε οι απώλειες  πάει το χρυσόψαρο. Κάτι λάθος έγινε με την μεταφορά. Αυτός Που μου το δώσε εχτές καθάρισε το φίλτρο με νερό βρύσης. Πρέπει να πάρω τεστ σήμερα να ελέγξω το νερό. Στέλνω φωτογραφίες.

D6A5DB1E-FA31-429C-8587-B8521BD36301.jpeg

72AEE654-14B0-4BE3-BCA6-AA9306896E98.jpeg

9540F7C0-6BF4-445C-BA64-B7FF6462C9F7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το μεγάλο κουτί είναι αντιχλώριο. Το μπουκαλάκι πρέπει να είναι για την μείωση των νιτρικών και της αμμωνίας. Προσωπικά για αντιχλώριο χρησιμοποιώ το prime της seachem

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το χρυσόψαρο. Δυστυχώς ξεπλένοντας το φίλτρο με νερό βρύσης καταστράφηκε όλη η βιολογία που είχε δημιουργηθεί μέχρι τώρα (δεδομένου ότι το φίλτρο δεν ξεπλύθηκε ποτέ με νερό βρύσης παλιότερα) και άρα το ενυδρείο πρέπει να στρωθεί εκ νέου. 

Σε προετοιμάζω ότι και ο γλύφτης ενδέχεται να πέσει θύμα αυτής της κατάστασης. 

Τι κάνεις από δω και πέρα:

- Αντιχλώριο έχεις απ'ότι βλέπω. Θα χρειαστείς κάποιο σκεύασμα βακτηρίων (nite-out, special blend κτλ ) και ξεκινάς την αναγραφόμενη ημερήσια δόση ή ότι αναγράφεται στο σκεύασμα.       Ρίξε μια ματιά στο φίλτρο αν έχει κάπου βιολογικό υλικό (μικρά μπιλάκια δηλαδή)

- Τα βγάζεις όλα από μέσα και κάνεις γενικό καθαρισμό. Αν πάρεις χαλίκι το ξεπλένεις καλά και αυτό από την βρύση. Μέσα μετά το χαλίκι και όταν χρειαστεί να γεμίσεις νερό βάλε ένα πιάτο και ρίξε το νερό εκεί. 

- Αν θέλεις μπορείς να βάλεις φυτά (πάρε τον χρόνο σου και διάβασε από το φόρουμ στα προφιλ των φυτών ποιά σου αρέσουν και θα σου πούμε αν μπορείς να τα βάλεις) από τώρα μιας και δεν υπάρχει χρυσόψαρο αλλά μαζί με φυτά πρέπει να αλλαχτεί και η λάμπα. Αυτή είναι για πέταμα απ'ότι κατάλαβα? Την καινούργια φρόντισε να την βάλεις είτε κάτω από το καπάκι βιδώνοντας την είτε σε σημείο που δεν θα σε δυσκολέψει στις αλλαγές. Αν δεις ότι δεν μπορεί να βιδωθεί κάπου εγώ έχω κάνει πολύ καλή δουλειά με κόλλες οικοδομής. 

- Μιας και λοιπόν τώρα υπάρχει ψάρι μέσα το όποιο είναι εξίσου ρυπογόνο με το χρυσόψαρο θα έλεγα πως θα πρέπει να του αλλάζεις το νερό 2 φορές την εβδομάδα. Με γεμάτο νερό λοιπόν το ενυδρείο υπολόγισε με το μάτι το 1/3 του νερού και άρα αυτή είναι η ποσότητα που θα πρέπει να αλλάζεις. Βάζεις νερό από τη βρύση σε ένα κουβά η δοχείο, ρίχνεις την δοσολογία αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στα λίτρα του κουβά (όχι του ενυδρείου) και το ανακατεύεις. Άφησε το μία μέρα έτσι και την επόμενη κάνεις την αλλαγή. 

 

Σου έπεσαν λίγο πολλά αλλά αν έχεις κάποια απορία εδώ είμαστε... :hehe:

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα νεύρα μου. Ευτυχώς που έχω και εσάς. Πάω σε ενα pet shop και τους λέω θέλω  Χαλίκι κοκκομετριας 1-3mm χρώμα μαύρο η το κλασικό. και με κοιτούσαν σαν εξωγήινο, τεστ δεν είχαν. Πάω σε ένα άλλο παίρνω τεστ πάω και βλέπω ότι έχουν λήξει από το 2010. και πήγα και του τα έδωσα πίσω. Αποφάσισα πλέον να τα αγοράσω όλα από το ίντερνετ. Εσείς προμηθεύεστε απο κάποιο αξιόπιστο site ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν εννοώ σε φυσικό χρώμα εννοώ κάτι τέτοιο. 

https://www.greenaqua.gr/enydreia/ypostromata-enydreiou/χαλίκι-φυσικό-1-3mm-10kg-detail

Όντως είχαν λήξει τα τεστ? Σωστότατο αυτό που λες γιατί αμφιβάλλω αν κοίταξα ποτέ ημερομηνία λήξης των τεστ αφότου τα πήρα. Ποια πήρες και ποιας εταιρείας? 

Προτού προχωρήσεις σε αγορά από Αθήνα η επαρχία ρώτησε περί των μεταφορικών γιατί χαλίκι θα χρειαστείς σίγουρα κάποια κιλά και εν τέλει μην φτάσουν τα μεταφορικά στον θεό. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Αυτοί μου δείχνανε τέτοιο χαλίκι.9FF4D8E2-9786-4F50-956C-1A338431CFF6.thumb.jpeg.672a1c48d251931925100e5a6c6be65a.jpeg

5EA79299-76CE-44AE-8014-B157B9ED8504.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα τεστ είναι υγρά? Εννοώ δηλαδή μετράει με σταγόνες η είναι στικς? Αν είναι στικς μην τα αγοράσεις γιατί είναι ανακριβείς οι μετρήσεις τους. Δώσε κάτι παραπάνω για υγρά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 Επίσης δεν υπάρχει τεστ για αμμωνία στο σετ αυτό που είναι και το πιο βασικό. 

Το χαλίκι αυτό μια χαρά μου φαίνεται στο μάτι. Απλά όπως σου είπα πριν το βάλεις ένα πολύ καλό ξέπλυμα.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...