Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

Πηρα αυτό το filter aid και πρόσθεσα στην γυάλα σύμφωνα με λίτρα του νερού που έχει.  Επίσης έφτιαξα αλλά 20 λίτρα νερό με αναλογία του dichlorinator.

6BAFAD6B-5DA3-4221-96FF-3B1447575BB5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γυάλα μου δεν είναι γεμάτη. Αν ήταν γεμάτη θα ήταν μέχρι 33 πόντους ύψος. Δηλαδή το 1/3 είναι 11 πόντοι. Όποτε τα 2/3 22 πόντοι θα αφαιρέσω νερό ωστε να φτάσω 22 ποντους. Τώρα είμαι 27 ποντους περίπου. Και μετά θα προσθέσω το νερό που έχω φτιάξει 20 λτ. Και θα ρίξω σταγόνες filter aid για τα λίτρα που προσθέτω σωστά.;;;; 

5BA07315-06E4-4A2B-BDEA-7362FA3B0B9F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία. Αξίζει καθόλου;; Μια ερώτηση τώρα που Θ ανεβάσω την στάθμη θα πρέπει να ανεβάσω και το φίλτρο πιο ψηλά ωστε το στόμιο να είναι κοντά στην επιφάνεια;;;  Τώρα είναι όπως φαίνεται στην φωτογραφια.

63CC58A8-DF26-4D87-A3CA-5EFF0A3A82D8.jpeg

289C6C6E-5812-4ED9-9A70-D56CE64998FA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση είδα  πίσω από το γλυφτη να κρέμεται κάτι σαν σχοινί είναι τα κόπρανα του; Και βγάζει τόσα πολλά ή είναι κάποιο σύμπτωμα ότι έχει αρχίσει να μην πηγαίνει καλά και θα πεθάνει όπως το χρυσόψαρο.

11AE7434-4746-40E0-9618-48B070E2E1DD.jpeg

Θα προσπαθήσω να το σώσω με συχνές αλλαγές νερού.

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

Την στάθμη ανέβασε την κι άλλο να φτάσει 30-31. Το filter-aid δεν είναι αντιχλώριο απλά κάποιο σκεύασμα που βοηθάει στη μείωση της αμμωνίας. Το αντιχλώριο είναι το dechlorinator και αυτό είναι που πρέπει να ρίξεις στο νερό που θα προσθέσεις. Διάβασε την δοσολογία που απαιτείται για τα λίτρα που θα αλλάξεις (και να πέσει και λίγο παραπάνω δεν πειράζει). Ρίξε τις σταγόνες, κάνε ένα ανακάτεμα και άστο για κάποιες ώρες. 

Το φίλτρο μου φαίνεται δυνατό, 1200l/h σε 80 λίτρα είναι πάνω από 10 φορές τα λίτρα του ενυδρείου. Εσύ πως βλέπεις την ροή γενικά? 

Αν ανεβάσεις την στάθμη θα ανεβάσεις και το φίλτρο να είναι λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια για να γίνεται ανατάραξη. Πες μου και τι έχει μέσα το φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κόπρανα. Οι γλύπτες είναι αρκετά "βρώμικα" ψάρια όπως και τα χρυσόψαρα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Αυτά είναι κόπρανα. Οι γλύπτες είναι αρκετά "βρώμικα" ψάρια όπως και τα χρυσόψαρα. 

 

32258E3B-7CEA-4683-A735-54F6588A5E45.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αφαίρεσα και πρόσθεσα νερό.  Να αφαίρεσα είναι εύκολο ρουφάω με ένα λάστιχο. Το να προσθέσω σιγά σιγά με ένα κατσαρολάκι γίνεται;;;Τα κόπρανα που ειναι στο πάτο πως τα βγάζω πρέπει να πάρω σκούπα βυθού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Δυο τέτοια σφουγγάρια έχει το φίλτρο μου.

Μόνο;; χρειάζεται και βιολογικό, πχ σιποράξ ;) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Σήμερα αφαίρεσα και πρόσθεσα νερό.  Να αφαίρεσα είναι εύκολο ρουφάω με ένα λάστιχο. Το να προσθέσω σιγά σιγά με ένα κατσαρολάκι γίνεται;;;Τα κόπρανα που ειναι στο πάτο πως τα βγάζω πρέπει να πάρω σκούπα βυθού;

Μπορείς με το λάστιχο την ώρα που βγάζεις το νερό της αλλαγής ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να τα μαζέψεις με σκούπα. Όπως θέλεις προσθέτεις απλά κάτι άλλο που παρελειψα να σου σημειώσω πριν είναι ότι τον κουβά η δοχείο που θα έχεις για τις αλλαγές να τον έχεις αποκλειστικά για αυτό. Δηλαδή μην βάλεις νερό για αλλαγή ενώ πριν είχες σφουγγαρισει γιατί υπάρχει κίνδυνος να έχουν μείνει υπολείμματα από κάποιο χημικό σκεύασμα. Το νερό το προετοιμασίες όπως σου είπα?

Για το φίλτρο τα σφουγγάρια αυτά κάνουν και για τα βακτήρια αν και θεωρώ ότι στο μακαρόνι η άλλα βιολογικα υλικά έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια για την αποικία των βακτηριων. Άρα η αφήνεις το ένα σφουγγάρι και στο άλλο βάζεις υλικό η διαφορετικά υπάρχει και η επιλογή του εξωτερικού φίλτρου που έχει αρκετό χώρο και για τα δύο (σφουγγάρι και βιολογία).

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι  'όπως μου είπες το είχα φτιάξει από εχτές το απόγευμα το νερό. Αυτά τα σφουγγάρια μπορώ να τα αλλάξω να πάρω καινούργια??? τι είναι το μακαρόνι που λες ??? και βιολογικό ποιο να πάρω επειδή θα τα παραγγείλω από internet και μπορείτε μου προτείνεται και τεστ ??

 

Ένας φίλος  μου είπε να πάω να μου δώσει σαλιγκάρια και φυτά  μπορώ να τα βάλω από τώρα μέσα ???και να κάνω τον ολοκληρωτικό καθαρισμό την παρασκευή που θα έχω πάρει και χαλίκι??

τώρα τι φυτά  είναι θα σας πω αύριο μόλις μάθω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις και καινούργια ναι. Για τον φωτισμό θα σου πούμε όταν μας πεις για τα φυτά, προς το παρόν δεν χρειάζεται. 

Από το βίντεο βλέπω πως το φίλτρο σου είναι αρκετά δυνατό. Υπάρχει κάποιος ρυθμιστής ροής? Αν ναι βάλτο πιο χαμηλά.

Μακαρόνι εννοούμε αυτό. Δες για sera siporax η sera siporax mini. Για τεστ δες για sera η api (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 , ΝΟ3). 
81CESXW1k-L._SL1500_.thumb.jpg.1b631928f65d6bdfc5e74e11a116991b.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση σήμερα ο γλυφτης έχει βγάλει όλη την μερα δίπλα στο φίλτρο κοντά στην επιφάνεια είναι φυσιολογικό; Κάτι δεν πάει καλά με το ψάρι; Και άλλη μια ερώτηση που οφείλετε η κιτρινιλα στο νερό;

49F5D548-E21B-4344-8901-883E7425FC12.jpeg

4EC2697C-E48C-4E6C-AC4E-D33E7A32EF89.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση σήμερα ο γλυφτης έχει βγάλει όλη την μερα δίπλα στο φίλτρο κοντά στην επιφάνεια είναι φυσιολογικό; Κάτι δεν πάει καλά με το ψάρι; Και άλλη μια ερώτηση που οφείλετε η κιτρινιλα στο νερό;

 

 

O pleco θα προτιμούσε μια σπηλιά από πέτρες ή ένα ξύλο όπου θα μπορούσε να ησυχάζει όταν το χρειάζεται.

Προφανώς σε αυτό το σημείο νιώθει πιο ήσυχος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η  ροη νερού από το φίλτρο είναι έντονη. Δεν βλέπω κάποιο ρυθμιστή. Αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα; η είναι εντάξει;

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2019 at 12:51 ΠΜ, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Το καλοκαίρι είναι λογικό τα ενυδρεία να έχουν εξάτμιση. Δεν θα σε μπλέξω με τρόπους ψύξης κτλ αν και θα πρέπει να τους κοιτάξεις για να έχεις μία ιδέα. Προσωρινά πάντως φρόντισε να έχεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας. 

Αν είναι να πάρεις κάποιο τεστ πάρε για αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά κατά σειρά προτεραιότητας. Χαλίκι κοκκομετριας 1-3mm χρώμα μαύρο η το κλασικό. Μην πάρεις μπλε κίτρινα κτλ. Όσον αφορά τα φυτά τα είπαμε, δεν έχεις πολλές επιλογές με το χρυσόψαρο. Για αλλά ψάρια κάνε λίγο υπομονή να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο από την μεταφορά και την αναδιακοσμηση που θα του κάνεις. Όσο καθαρίζεις μπορείς να τα βάλεις σε κάποιο προσωρινό δοχείο με νερό από αυτό που θα βγάλεις. Τα βγάζεις όλα και καθαρίζεις όλο το ενυδρείο πολύ καλά με λίγο ξύδι, καλό ξέπλυμα μετά και το ενυδρείο και το χαλίκι και το βάζεις. Παρα πολύ προσοχή στο καθαρισμό του φίλτρου να μην γίνει με νερό βρύσης! Είτε στο νερό που θα βγάλεις είτε σε κάποιον κουβά που θα έχεις ρίξει αντιχλωριο πρίν, ποτέ σε βρύση.

Να φανταστώ αγόρασες και τον γλύφτη?

Το Σάββατο θα κάνω το καθαρισμό όλου του ενυδρείου. Το ψάρι θα το βάλω σε μια λεκάνη πόσες βέρες μπορεί Μα αντέχει χώρος το φίλτρο; Φυσικά το καθάρισμα και η ανα διακόσμηση πρέπει να γίνει την ίδια μερα. Το νερό του ενυδρείου θα το κρατήσω και θα βάλω πάλι το ίδιο;; Εκτός από το χαλίκι πρέπει να βάλω και κάποιο άλλο χώμα ; ωστε μπορώ να βάλω φυτά .

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την δυνατή ροή, αρέσει στους πλέκο αλλά καλό θα είναι να του έχεις και κάποια κρυψώνα όπως ειπώθηκε παραπάνω. Σημειώνω πως δεν είχα στην κατοχή μου πλέκο για να σε βοηθήσω αρκετά για το ψάρι. Διαβάζω και γω δηλαδή... :geek:.

Αν όμως αργότερα θέλεις κάποιο άλλο ψάρι αυτή η ροή μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι χτυπάει στο τζάμι και κάπως μειώνεται. Το ψάρι θεωρώ πως δεν πρέπει να κλείσει μέρα. Βάλτον όπου είναι να τον βάλεις σε νερό από το ενυδρείο αλλά προσοχή η στάθμη να είναι πιο κάτω μην τον βρεις στο πάτωμα. Κάθαρισε,βάλε το χαλίκι και μετά γέμισε 50% παλιό νερό και 50% καινούργιο αποχλωριοποιημένο (βρύση + αντιχλώριο δηλαδή στον κουβά όπως τα είπαμε). Η ανακατωσούρα θα κάνει την αμμωνία να χτυπήσει κόκκινο αλλά κατά την γνώμη μου είναι αναγκαίο κακό για να ξεκινήσεις από το 0 και σωστά. 

Για υπόστρωμα αν δεν θέλεις σκέτο χαλίκι μπορώ να σου προτείνω ανεπιφύλακτα tropica aqua soil και fluval stratum με το πρώτο να είναι ακριβούτσικο. Αυτά τα δύο είχα/έχω και δεν μπορώ να πω γνώμη για άλλα. 

Επίσης έχεις αγοράσει βακτήρια και τεστ? 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τεστ έχω παραγγείλει, βακτήρια έχω αυτά στην φωτογράφια. Κάνουν; Το χαλίκι που ήδη έχω μπορώ να το ανακάτεψω με καινούργιο που θα πάρω. Το χώμα  fluval stratum θα είναι τελευταία στρώση η δεν παίζει ρόλο.;  Καλύτερα να περιμένω τα τεστ και μετα να κάνω τον καθαρισμό. ;; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας το ξέρω σας έχω κουράσει.

25EC764A-4158-4AD5-91CF-51072572BBCB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 10:19 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καλημερα και καλος ηρθες!

60λ για την αρχη ειναι μια χαρα. Εχω ενα Hailea μικρο περιπου 6 χρονια, ενα Dolphin και αυτο 6-7 χρονια και ενα  made in greece- "αγνωστου κατασκευαστη" 10 χρονων...... ακομα καλα ειναι ολα. 

Μπορεις να παρεις ενα ενυδρειο γνωστης μαρκας (Aquael, Juwel κτλ), αλλα ειναι και ακριβα.....

Απο ψαρακια δοκιμασε πρωτα ζωοτοκα- πχ guppy, πλατυ ή ........ Puntius titteya(barbus) ή Gymnocorymbus ternetzi ή Zebra Danio και βεβαια χρυσοψαρα (μπορεις να βαλεις μονο δυο fancy στα 60λ).

Πρωτα διαβασε εδω-

Καλη αρχη!

 

Καλησπέρα σας

Λοιπόν  ψάχνοντας όλο αυτό το διάστημα ως νέος στο χόμπι,  ενθουσιασμένος και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες σας, κατέληξα ότι κάποια από αυτά τα ψαράκια θα ήθελα να εχω στο ενυδρείο μου

Danio margaritatus

Julidochromis Transcriptus 

Mikrogeophagus ramirezi

 Poecilia reticulata

Xiphophorus maculatus

 

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις  60*30 *42 (ύψος) το νερό το έχω μέχρι 32cm. και έχω ήδη ένα Pterygoplichthys joselimaianus μεσα στο ενυδρειο.

Ποιος συνδυασμούς από τα ανωτέρω ψάρια θα μπορούσα να κάνω.???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...