Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

Θα έλεγα να μην αναμίξεις το παλιό χαλίκι με το καινούργιο. Βάλε δηλαδή μόνο το stratum. Το ύψος φρόντισε να είναι 4-5 εκ. Κάνε τον καθαρισμό που έχεις προγραμματίσει για αύριο, τα τεστ θα τα χρειαστείς για την πορεία. Το σκεύασμα αυτό δεν είναι βακτήρια είναι κάποιο συμπλήρωμα που βοηθάει να μειωθεί η αμμωνία και τα νιτρώδη, μετά τον καθαρισμό η αμμωνία θα αυξηθεί γι αυτό ρίξε την δόση για τα λίτρα σου. Βακτήρια υπάρχουν πολλά (nite-out,special blend, bio nitrivec κ.α). 

Σχετικά με τα ψάρια που σημειώνεις μπαίνουν όλα εκτός από τα julidochromis που θέλουν άλλο στήσιμο. Όταν εννοώ όλα όμως δεν εννοώ να τα βάλεις όλα. Διάλεξε δύο είδη που σου αρέσουν και θα σου πούμε στην πορεία πχ poecilia reticulata (guppy) + xiphophorus έχουν ίδιες απαιτήσεις σε νερό και άρα είναι καλή περίπτωση συνδυασμού. Τα ramirezi θέλουν πιο μαλακό νερό και τα danio πάνε κοπάδι. 

Όπως και να έχει όμως, ψάρι δεν βάζεις αν δεν στρωθεί το φίλτρο πρώτα. 

Να ξέρεις πως ο γλύφτης γίνεται 40 εκ μήκος και σίγουρα θα ζορίσει πάρα πολύ την βιολογία του ενυδρείου ειδικά αν μπουν και άλλα ψάρια μέσα χώρια του μήκους του. Δηλαδή ψάξε αν μπορείς να τον δώσεις βάζοντας και μια αγγελία εδώ στο φόρουμ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 6 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

 

Καλησπέρα σας

Λοιπόν  ψάχνοντας όλο αυτό το διάστημα ως νέος στο χόμπι,  ενθουσιασμένος και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες σας, κατέληξα ότι κάποια από αυτά τα ψαράκια θα ήθελα να εχω στο ενυδρείο μου

Danio margaritatus

Julidochromis Transcriptus 

Mikrogeophagus ramirezi

 Poecilia reticulata

Xiphophorus maculatus

 

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις  60*30 *42 (ύψος) το νερό το έχω μέχρι 32cm. και έχω ήδη ένα Pterygoplichthys joselimaianus μεσα στο ενυδρειο.

Ποιος συνδυασμούς από τα ανωτέρω ψάρια θα μπορούσα να κάνω.???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Καταλαβαινω, οτι σου αρεσουν πολλα ψαρακια και θελεις να εχεις πολλα και διαφορα.

Καλυτερα να ξεκινησεις με guppy. Δεν χρειαζονται πολλα πολλα και ειναι πολυ ευκολα ψαρακια.

Το νερο της περιοχης σου νομιζω ειναι σκληρο- αυτο που χρειαζονται τα Poecilia reticulata και Xiphophorus maculatus. Για Xiphophorus maculatus ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο.

Δανιο και ραμιρεζι χρειαζονται μαλακο νερο. Πρεπει να αποκτησεις εμπερια πρωτα με πιο ευκολα ψαρακια.

Και το πιο βασικο..... Το πλεκο πρεπει να το δωσεις.... Δεν ειναι για 60λ. Μονο προβληματα θα εχεις.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 7:45 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Καταλαβαινω, οτι σου αρεσουν πολλα ψαρακια και θελεις να εχεις πολλα και διαφορα.

Καλυτερα να ξεκινησεις με guppy. Δεν χρειαζονται πολλα πολλα και ειναι πολυ ευκολα ψαρακια.

Το νερο της περιοχης σου νομιζω ειναι σκληρο- αυτο που χρειαζονται τα Poecilia reticulata και Xiphophorus maculatus. Για Xiphophorus maculatus ειναι λιγο μικρο το ενυδρειο.

Δανιο και ραμιρεζι χρειαζονται μαλακο νερο. Πρεπει να αποκτησεις εμπερια πρωτα με πιο ευκολα ψαρακια.

Και το πιο βασικο..... Το πλεκο πρεπει να το δωσεις.... Δεν ειναι για 60λ. Μονο προβληματα θα εχεις.

 

Λοιπόν έχω κάνει καποια βήματα και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

1) Το πλέκο το έχω αφήσει στο petshop και μάλιστα μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να το αλλάξουμε με αλλά πλεκο που δεν μεγαλώνουν πολύ ή αλλά ψάρια. 

Καθαρισα όλο το ενυδρείο με ξυδονερο, το έστρωσα με υπόστρωμα, και μετά χαλίκι.

3) άλλαξα το ένα σφουγγάρι στο φίλτρο και στο άλλο έβαλα βιολογικό μακαρονι.

4) πρόσθεσα μια πέτρα μεγάλη.;

5) πρόσθεσα το μισό νερό που είχα κρατήσει από το παλιό. Και το υπόλοιπο με καινούργιο που είχα φτιάξει.

6) φύτεψα 3 φυτά που δεν θυμάμαι πως μου τα είπε.

7) έβαλα καινούργια λάμπα.

? μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα δεν έχω πάρει τεστακια.

ελπιζω μέχρι την Τρίτη. 

8)το νερό είναι λίγο κίτρινο οφείλεται από αυτό που είχα κρατήσει ήταν πολύ κίτρινο.θα φυγει;;

Σας παραθέτω φωτογραφία και θα χαιρόμουν πολύ να μου λέγατε σχόλια θετικά ή αρνητικά.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Λοιπόν έχω κάνει καποια βήματα και θέλω να τα μοιραστώ μαζί σας.

1) Το πλέκο το έχω αφήσει στο petshop και μάλιστα μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να το αλλάξουμε με αλλά πλεκο που δεν μεγαλώνουν πολύ ή αλλά ψάρια. 

Καθαρισα όλο το ενυδρείο με ξυδονερο, το έστρωσα με υπόστρωμα, και μετά χαλίκι.

3) άλλαξα το ένα σφουγγάρι στο φίλτρο και στο άλλο έβαλα βιολογικό μακαρονι.

4) πρόσθεσα μια πέτρα μεγάλη.;

5) πρόσθεσα το μισό νερό που είχα κρατήσει από το παλιό. Και το υπόλοιπο με καινούργιο που είχα φτιάξει.

6) φύτεψα 3 φυτά που δεν θυμάμαι πως μου τα είπε.

7) έβαλα καινούργια λάμπα.

? μετρήσεις δεν έχω πάρει ακόμα δεν έχω πάρει τεστακια.

ελπιζω μέχρι την Τρίτη. 

8)το νερό είναι λίγο κίτρινο οφείλεται από αυτό που είχα κρατήσει ήταν πολύ κίτρινο.θα φυγει;;

Σας παραθέτω φωτογραφία και θα χαιρόμουν πολύ να μου λέγατε σχόλια θετικά ή αρνητικά.

το κιτρινο νερο θα φιγει μετα απο αλλαγη νερου.Αλλα μπορει να φυγει με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μπράβο! Αναμένουμε και την φωτογραφία.

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μπράβο! Αναμένουμε και την φωτογραφία.

 

 

0ABA58AA-EB22-41A8-871E-AD2FE94DF719.jpeg

B1DD1353-E78F-4217-81A8-ACBC322E43AB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ancient Gaming έγραψε:

το κιτρινο νερο θα φιγει μετα απο αλλαγη νερου.Αλλα μπορει να φυγει με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο

Δεν χωράει είναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω;; Από το petshop μου είπαν ότι από Δευτέρα. Θα μπορώ να βάζω ψάρια. Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Τώρα απλά το έχω και τρέχει και έβαλα και καποια βακτήρια που μου έδωσε αυτός. Τι πρέπει να κάνω τώρα μέχρι ν έρθουν τα τεσστακια.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο!!!! Καμία σχέση με την πρώτες φωτογραφίες του ενυδρείου. Μπράβο. 

Για τα φυτά τώρα μπορώ να διακρίνω cryptocoryne parva και κερατόφυλλο. Ανούμπια δεν βλέπω και καλό θα είναι να βάλεις, εύκολο φυτό και ωραίο. Μόνο που πρέπει να την δέσεις σε πέτρα ή ξύλο, αν την φυτέψεις θα σαπίσει. Η parva μπορεί να σε δυσκολέψει λίγο στην αρχή. Το κερατόφυλλο είναι πολύ καλό που μπήκε τώρα γιατί θα ρουφάει νιτρικά και θα σε βοηθήσει πολύ στο στρώσιμο. Αν θέλεις το αφήνεις και ελεύθερο στην επιφάνεια. 

Ψάρια όχι ακόμα. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Όμορφο!!!! Καμία σχέση με την πρώτες φωτογραφίες του ενυδρείου. Μπράβο. 

Για τα φυτά τώρα μπορώ να διακρίνω cryptocoryne parva και κερατόφυλλο. Ανούμπια δεν βλέπω και καλό θα είναι να βάλεις, εύκολο φυτό και ωραίο. Μόνο που πρέπει να την δέσεις σε πέτρα ή ξύλο, αν την φυτέψεις θα σαπίσει. Η parva μπορεί να σε δυσκολέψει λίγο στην αρχή. Το κερατόφυλλο είναι πολύ καλό που μπήκε τώρα γιατί θα ρουφάει νιτρικά και θα σε βοηθήσει πολύ στο στρώσιμο. Αν θέλεις το αφήνεις και ελεύθερο στην επιφάνεια. 

Ψάρια όχι ακόμα. 

Πρέπει να ρίχνω και τροφή μέσα για να ταΐζονται τα βακτήρια;; Αν ναι πόση;;

οταν π προσπαθώ να φυτέψω ένα φυτό το υπόστρωμα με το χαλίκι ανακατεύονται και με τσαντίζει γιατί δεν μου αρέσει καθόλου υπάρχει κανένας άλλος τρόπος που τα φύτευετε εσείς.

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λαβίδα φύτευσης για το φύτεμα. Τροφή τώρα θα έλεγα και ναι και όχι, ναι γιατί σίγουρα θα σηκώσει αμμωνία όχι γιατί έχεις υπόστρωμα και μπορεί και αυτό να κάνει τη δουλειά της τροφής. Εγώ δηλαδή είχα υπόστρωμα fluval stratum και το φίλτρο στρώθηκε με ελάχιστη τροφή που να έριξα άντε μία-δυο μέρες ούτε που θυμάμαι. Καλό θα είναι όμως να ρίξεις λίγη στην αρχή. 

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎14‎/‎9‎/‎2019 at 6:08 ΜΜ, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λαβίδα φύτευσης για το φύτεμα. Τροφή τώρα θα έλεγα και ναι και όχι, ναι γιατί σίγουρα θα σηκώσει αμμωνία όχι γιατί έχεις υπόστρωμα και μπορεί και αυτό να κάνει τη δουλειά της τροφής. Εγώ δηλαδή είχα υπόστρωμα fluval stratum και το φίλτρο στρώθηκε με ελάχιστη τροφή που να έριξα άντε μία-δυο μέρες ούτε που θυμάμαι. Καλό θα είναι όμως να ρίξεις λίγη στην αρχή. 

 

Παράγγειλα  Api Ammonia test, Api Nitrite test, Api Nitrate test,  

Για PH  τI να παραγγείλω Api ph Test   ή Αpi High Range PH Test, 

Επίσης παράγγειλα βακτηρια Microbe-Life Nite-out II και sera Precision Thermometer

Θα χρειαστώ τιποτα άλλο να παραγγείλω???

Χρειαζεται να παραγγειλω και test για σκληρότητα???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Παράγγειλα  Api Ammonia test, Api Nitrite test, Api Nitrate test,  

Για PH  τI να παραγγείλω Api ph Test   ή Αpi High Range PH Test, 

Επίσης παράγγειλα βακτηρια Microbe-Life Nite-out II και sera Precision Thermometer

Θα χρειαστώ τιποτα άλλο να παραγγείλω???

Χρειαζεται να παραγγειλω και test για σκληρότητα???

 

'η  με συμφέρει να παραγγείλω Api Freshwater Master Test Kit 

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο καιρό και μέχρι το νεοστημένο ενυδρείο να βρει τις ισορροποίες του, (τις περισσότερες φορές)  εμφανίζονται οι άλγες.

Μπορείς μα ενημερωθείς παρακάτω.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους πηρα μετρησεις απο το νερο της βρυσης και απο το ενυδρειο

 

Πήρα μετρήσεις

Νερο βρυσης

PH: 7.6

PH High range :7.8

KH: 15dKH

GH:17dGH

 

Ενυδρείου

Θερμοκρασια :27 βαθμοί κελσιου 

PH: 6.6

PH High range :7.4

ΝΟ2:  2ppm με 5ppm

NH3/ΝH4: 4ppm

NO3: 160ppm

KH: 3dKH

GH:24 dGH

 

Να θυμησω εχω το ενυδρειο μια εβδομαδα που τρεχει δεν εχω ψαρι μονο φυτά. Έχω βάλει 4 μέρες τροφή.

και σήμερα μου ήρθαν βακτήρια Microbe-Lift special blend. Τι να κανω να ξεκινησω να βαλω βακτηρια???

Τι πρεπει να κανω τωρα με αυτες τις μετρησεις???

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση οτι είσαι ψηλά πολύ για μια εβδομάδα ενυδρείο, έριξες πολύ τροφή ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

έχω την εντύπωση οτι είσαι ψηλά πολύ για μια εβδομάδα ενυδρείο, έριξες πολύ τροφή ? 

4 η 5 μερες απο μια ταμπλετα για πλεκο. ειχα και παλιο νερο μεσα απο το προηγούμενο ενυδρειο περιπου 15 λτ. 

Να ξεκινησω βακτηρια???? η πρεπει να κανω αλλαγη νερου???

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει ζωντανό μέσα, δεν χρειάζεται αλλαγή νερού στη διαδικασία του στρωσίματος.

Με τι τεστ μετράς? Οι μετρήσεις μου φαίνονται κάπως περίεργες.:)

Link to comment
Share on other sites

Api υγρα master kit.  Αν σας φαινονται περιεργα  το ph της βρυσης με το ph του ενυδρειου γιατι και εμενα μου εκανε εντυπωση. Σκεφτηκα επειδη την τελευταια φορα που άλλαξε νερο ειχα βαλει και νερο απο aircondition ,δεν ξερω αν παιζει ρόλο. καπου το ειχα διαβάσει οτι κάνει. Τώρα σταματησα να βάζω τροφη και ξεκινησα τα Βακτηρια οπως λενε οι οδηγιες Microbe-Lift special blend.  Να ξανακάνω και σημερα μετρήσεις ????

Link to comment
Share on other sites

Με τις μετρησεις ph δεν βγαζω ακρη... το high range 7.4 και ταυτοχρονα ph (low range?)- 6.6??? Δεν γινεται...... ή το ενα ή το αλλο... Απλα στα ενυδρεια με μαλακο νερο μετραμε με low range, γιατι ολα τα δειγματα νερου με  ph πανω απο 7.2 (7.4, 7.8, 8.0 κτλ κτλ...)- εχουν ολα μπλε χρωμα. Στα ενυδρεια με σκληρο νερο μετραμε με test high range ph.

πριν 10 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Ενυδρείου

Θερμοκρασια :27 βαθμοί κελσιου 

PH: 6.6

PH High range :7.4

Ακομα... Με τοσα πολλα νιτρικα,αμμωνια και νιτρωδη τα φυτα μπορει και να μην καταφερουν.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με τις μετρησεις ph δεν βγαζω ακρη... το high range 7.4 και ταυτοχρονα ph (low range?)- 6.6??? Δεν γινεται...... ή το ενα ή το αλλο... Απλα στα ενυδρεια με μαλακο νερο μετραμε με low range, γιατι ολα τα δειγματα νερου με  ph πανω απο 7.2 (7.4, 7.8, 8.0 κτλ κτλ...)- εχουν ολα μπλε χρωμα. Στα ενυδρεια με σκληρο νερο μετραμε με test high range ph.

Ακομα... Με τοσα πολλα νιτρικα,αμμωνια και νιτρωδη τα φυτα μπορει και να μην καταφερουν.

 

 

Πρεπει να κάνω αλλαγη νερου???? τι μπορω να κάνω για να μειωθουν τα νιτρικα αμμωνια και νιτρωδη.

Στα Απι τεστακια στο high range το μικροτερο είναι 7.4 και λιγοτερο να ειναι δεν θα το δειχνει , ενω to low range 6.6 den ειναι το μεγαλυτερο εχει και το 6.8 αρα σιγουρα το ph είναι 6.6. ετσι το καταλαβα εγω.

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...