Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

Εχω πελαγωσει 

πριν 7 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αφού δεν υπάρχει ζωντανό μέσα, δεν χρειάζεται αλλαγή νερού στη διαδικασία του στρωσίματος.

Με τι τεστ μετράς? Οι μετρήσεις μου φαίνονται κάπως περίεργες.:)

Api υγρα master kit.  Αν σας φαινονται περιεργα  το ph της βρυσης με το ph του ενυδρειου γιατι και εμενα μου εκανε εντυπωση. Σκεφτηκα επειδη την τελευταια φορα που άλλαξε νερο ειχα βαλει και νερο απο aircondition ,δεν ξερω αν παιζει ρόλο. καπου το ειχα διαβάσει οτι κάνει. Τώρα σταματησα να βάζω τροφη και ξεκινησα τα Βακτηρια οπως λενε οι οδηγιες Microbe-Lift special blend.  Να ξανακάνω και σημερα μετρήσεις ????

Εχω πελαγωσει τι πρεπει να κανω τωρα??  επρεπε να ειχα βαλει ψαρι και να έκανα αλλαγες νερου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πιστεύω πως το ph είναι από το νερό του a/c. Δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλές για ενυδρείο αλλά φαντάζομαι πως θα είναι σχετικά όξινο. Οι υπόλοιπες μετρήσεις υποδηλώνουν ότι όλα είναι στο θεό. Εγώ προτείνω την δόση του special blend μαζί με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και θα στρώσει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Εγώ πιστεύω πως το ph είναι από το νερό του a/c. Δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλές για ενυδρείο αλλά φαντάζομαι πως θα είναι σχετικά όξινο. Οι υπόλοιπες μετρήσεις υποδηλώνουν ότι όλα είναι στο θεό. Εγώ προτείνω την δόση του special blend μαζί με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και θα στρώσει.

εβαλα special blend σημερα.  Άρα να κανω αλλαγη 30%. νερο ή να το αδειασω όλο και πάλι απο την αρχη.  Οι μετρησεις που ειναι όλες στο θεο απο τι μπορει να ειναι έκανα κάποιο λάθος ή ετσι γινεται.  Κάπου διαβασα οτι δεν κανεις αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει. Γ ια αυτο λεω να το αρχησω απο την αρχη?  

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

εβαλα special blend σημερα.  Άρα να κανω αλλαγη 30%. νερο ή να το αδειασω όλο και πάλι απο την αρχη.  Οι μετρησεις που ειναι όλες στο θεο απο τι μπορει να ειναι έκανα κάποιο λάθος ή ετσι γινεται.  Κάπου διαβασα οτι δεν κανεις αλλαγη νερου μεχρι να στρωσει. Γ ια αυτο λεω να το αρχησω απο την αρχη?  

Για να μην γράφω τα ίδια διάβασε το δεύτερο ποστ από το παρακάτω θέμα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Για να μην γράφω τα ίδια διάβασε το δεύτερο ποστ από το παρακάτω θέμα.

 

Άρα λάθος δεν το ηξερα!!!! τωρα πως διορθώνεται να ξεκινήσω απο την αρχή.??? 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο νερό έχεις βάλει από το aircondition?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πόσο νερό έχεις βάλει από το aircondition?

 

περίπου 5 λτ.  από aircondintion, 15 lt νερό βρύσης με αντιχλώριο και 20λτ από το παλιό ενυδρείο.

ξανά έκανα μετρήσεις σήμερα τα ίδια. 

Το ph του ενυδρειου ειναι 6,8-7.0 και της βρυσης 7.4-7.6.

Το ακραίο ειναι οτι εκανα ΝΗ3/ΝΗ4+ στο νερό βρύσης και δεν μπορώ να πω ότι ήταν ξεκάθαρα 0.00.   μπορεί ανάμεσα 0.00-0.25ppm

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

περίπου 5 λτ.  από aircondintion, 15 lt νερό βρύσης με αντιχλώριο και 20λτ από το παλιό ενυδρείο.

ξανά έκανα μετρήσεις σήμερα τα ίδια. 

Το ph του ενυδρειου ειναι 6,8-7.0 και της βρυσης 7.4-7.6.

Το ακραίο ειναι οτι εκανα ΝΗ3/ΝΗ4+ στο νερό βρύσης και δεν μπορώ να πω ότι ήταν ξεκάθαρα 0.00.   μπορεί ανάμεσα 0.00-0.25ppm

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια

Για 5 λίτρα εάν ήταν δικό μου δεν θα το άδειαζα ολόκληρο.

Μην ευχαριστείς για τη βοήθεια γιατί έτσι είναι εδώ το foroum,

ο ένας βοηθά τον άλλον.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για 5 λίτρα εάν ήταν δικό μου δεν θα το άδειαζα ολόκληρο.

Μην ευχαριστείς για τη βοήθεια γιατί έτσι είναι εδώ το foroum,

ο ένας βοηθά τον άλλον.:)

τώρα επειδή εχτές εβαλα βακτηρια μπορω να αδειασω εστω και ενα 20% η θα χαλάσει το στρώσιμο.?? θα επρεπε να ειχα βαλει κανενα ψαρι μεσα ή θα συνεχισει ετσι το στρωσιμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

τώρα επειδή εχτές εβαλα βακτηρια μπορω να αδειασω εστω και ενα 20% η θα χαλάσει το στρώσιμο.?? θα επρεπε να ειχα βαλει κανενα ψαρι μεσα ή θα συνεχισει ετσι το στρωσιμο.

 

Το στρώσιμο δεν χαλάει, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο παραπάνω. Τι θερμοκρασία έχει το νερό?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το στρώσιμο δεν χαλάει, απλά μπορεί να καθυστερήσει λίγο παραπάνω. Τι θερμοκρασία έχει το νερό?

 

29 βαθμοι κελσιου

 

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία για στρώσιμο είναι μια χαρά, αλλά ίσως την ακούσουν λίγο τα φυτά.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ετοιμάσει νερό από σήμερα με αντιχλώρριο να κάνω ένα 10 -20 % αλλαγή νερού.Θα πρέπει μετά να προσθέσω βακτήρια που θα αντιστοιχούν στο νερό που θα προσθέσω?? και δεν θα ξανακάνω μετά  αλλαγή νερού  μέχρι να φτιάξουν οι μετρήσεις??? Δεν θα έπρεπε να είχα βάλει φυτά??? Τι άλλο λάθος έχω κάνει εκτός από το νερό του aircondition.??

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Έχω ετοιμάσει νερό από σήμερα με αντιχλώρριο να κάνω ένα 10 -20 % αλλαγή νερού.Θα πρέπει μετά να προσθέσω βακτήρια που θα αντιστοιχούν στο νερό που θα προσθέσω?? και δεν θα ξανακάνω μετά  αλλαγή νερού  μέχρι να φτιάξουν οι μετρήσεις??? Δεν θα έπρεπε να είχα βάλει φυτά??? Τι άλλο λάθος έχω κάνει εκτός από το νερό του aircondition.??

Αφού δεν υπάρχουν ψάρια μέσα μη σε αγχώνει τίποτα. Βακτήρια βαζεις σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Έχεις διαβάσει για τη διαδικασία στρωσίματος?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αφού δεν υπάρχουν ψάρια μέσα μη σε αγχώνει τίποτα. Βακτήρια βάζεις σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Έχεις διαβάσει για τη διαδικασία στρωσίματος?

Στις οδηγίες των βακτηρίων λέει να προσθέτω μια ποσότητα ανά 7 μέρες τίποτα άλλο.   

Link to comment
Share on other sites

Έχει μερικές μέρες το φίλτρο που εκεί που δουλεύει κανονικά κάποια στιγμή ψεκάζει απότομα λες και πετάει μετά μικρές φυσαλίδες ξέρετε τι μπορεί να είναι???

IMG_3598[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Έχει μερικές μέρες το φίλτρο που εκεί που δουλεύει κανονικά κάποια στιγμή ψεκάζει απότομα λες και πετάει μετά μικρές φυσαλίδες ξέρετε τι μπορεί να είναι???

IMG_3598[1].JPG

Μήπως έχει εγκλωβισμένο αέρα?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μήπως έχει εγκλωβισμένο αέρα?

Δεν ξέρω αυτό πως θα το καταλάβω.??? τι εννοείς εγκλωβισμένος μεσα στο φίλτρο.??

Link to comment
Share on other sites

μηπως το εχεις κοντα σε φυσσαλιδες οξυγονου κ τις τραβαει μεσα;

 

αλλιως ανοιξε το φιλτρο σου κουνα λιγο τα υλικα μεσα ξανατοποθετησε τα γιατι λογικα καπου κρατα σιγα σιγα αερα κ στον πεταει καποια στιγμη

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Δεν ξέρω αυτό πως θα το καταλάβω.??? τι εννοείς εγκλωβισμένος μεσα στο φίλτρο.??

Λάθος έκφραση. Μήπως το έχεις ψηλά και μαζι με το νερο τραβάει αέρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγες νερου....

Προτεινω να κανεις. Δεν θα χαλασεις το στρωσιμο. Μετα απο καθε αλλαγη βαλε μια δοδη απο βακτηρια.

Το στρωσιμο παει μια χαρα (εχεις και νιτρικα). Θερμοκρασια καλυτερα να μην ειναι πανω απο 26-27 βαθμους (τα φυτα με 29 μπορει να χαλασουν).

Και μην ριχνεις πολυ τροφη στο ενυδρειο.

Νομιζω ολα θα πανε καλα.:)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για τις αλλαγες νερου....

Προτεινω να κανεις. Δεν θα χαλασεις το στρωσιμο. Μετα απο καθε αλλαγη βαλε μια δοδη απο βακτηρια.

Το στρωσιμο παει μια χαρα (εχεις και νιτρικα). Θερμοκρασια καλυτερα να μην ειναι πανω απο 26-27 βαθμους (τα φυτα με 29 μπορει να χαλασουν).

Και μην ριχνεις πολυ τροφη στο ενυδρειο.

Νομιζω ολα θα πανε καλα.:)

Πως θα κρατήσω την θερμοκρασία χαμηλή δεν έχω θερμοστάτη ανοιχτό.Να βάλω ανεμιστηρακια????

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα αλλαγή 30 % νερό και έβαλα και μια δόση από τo (Microbe-Lift/special Blend) ειναι αυτα βακτηρια ή έπρεπε να πάρω και το Microbe-Lift/Nite-out  ΙΙ   ????

 

IMG_3605[1].JPG

IMG_3604[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Microbe-Lift/Nite-out  ΙΙ 

Γραφει, οτι περιεχει - Contains: Nitrosomonas, Nitrospira and Nitrobactor δηλ. τα βακτηρια, που πρεπει.

Το spesial blend λεει - Ένα πλήρες οικολογικό σύστημα σε ένα μπουκάλι .... ποιο συστημα; .... τι εννοουν;  ....δεν ξερω....αλλα μαλλον και αυτο βακτηρια εχει. Το τι μιξ εχει - θελουν να κρατησουν μυστικο.....

Ολα καλα, no stress, no αγχος :)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους!!! Μπορει ακόμα το ενυδρειο να μην έχει στρωσει και οι μετρησεις να ειναι πολυ υψηλες, παρόλο αυτα εχτες εχει φυτρωσει το φυτο στην φωτογραφια και μάλιστα πολυ γρηγορα..

IMG_3608.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...