Jump to content

Πόσο ενημερωμένοι ήσασταν πριν την πρώτη σας αγορά ψαριών; (vol.2 )


Πόσο ενημερωμένοι ήσασταν πριν την πρώτη σας αγορά ψαριών;  

13 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Χαζεύοντας εδώ στο φόρουμ έπεσα πάνω σε αυτό : 

Ξεκινάω πρώτος και ψηφίζω "καθόλου ενημερωμένος". Ήμουν 13-15 στις αρχές του 2000 όταν χάρισαν στον πατέρα μου ένα μεγάλο ενυδρείο (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο αλλά το υπολογίζω σίγουρα πάνω από 500 λίτρα) με έναν Παγκάσιους καμιά 30αριά εκ. και δύο Πλεκο λίγο μικρότερους. Φυσικά δεν κάναμε το ίδιο λάθος με τον προηγούμενο κάτοχο, να αφήσουμε δηλαδή τόσο άδειο ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο. Άρχισε η σύνθεση της ψαρόσουπας και μαζί με τους αρχικούς κατοίκους μπήκαν ακόμη : σκαλάρια, κλόουν, γκάπυ, μόλυ, πλάτυ, ξιφοφόροι, γκουράμι, νέον, corydoras, τιγράκια, αρλεκίνοι, μαύρες χήρες, μερικοί ακόμα πλεκό (όλα αυτά αφού πρώτα είχαμε την διαβεβαίωση του πετσοπα ότι κάνουνε για το ενυδρείο μας). Αυτά είναι μόνο όσα θυμάμαι γιατί τα ψαράκια είτε ψοφούσαν είτε εξαφανίζονταν σε κάποιο στομάχι με μεγάλη συχνότητα κι εμείς αγοράζαμε κι άλλα. Έπειτα έπεισα τον πατέρα μου να μου αγοράσει ένα 60αρι γιατί είχα διαβάσει κάτι βιβλιαράκια της sera και ήθελα να φτιάξω ένα δικό μου, σωστό ενυδρείο. Έβαλα λοιπόν εκεί καμιά 10αριά σκαλάρια, αλλά για να μην είναι άδειο προσέθεσα και μερικά νεόν και λίγα corydoras. Φυσικά ψόφησαν όλα και δεν ασχολήθηκα ξανά από τότε. Στο μεγάλο ενυδρείο είχαν μείνει μέχρι τότε μόνο ο παγκάσιους, ο κλόουν και το γκουράμι. Τον παγκάσιους τον είχα λυπηθεί πραγματικά, είχε μεγαλώσει κι άλλο και μέρα παρά μέρα σχεδόν τρελαινόταν και κολυμπούσε με μανία μέχρι να κουτουλήσει στα πλαινά τζάμια εναλλάξ. Μπορούσε να ακούσεις τα χτυπήματα από δυο δωμάτια μακρυά. 3 φορές πήδηξε έξω (την μια τον είχα προλάβει εγώ και τον έριξα πάλι μέσα, την άλλη ο πατέρας μου), την τρίτη λείπαμε όλοι και τον βρήκαμε νεκρό. Λίγο καιρό αργότερα ψόφησε και το μοναδικό γκουράμι και το ενυδρείο ξεστήθηκε.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...