Jump to content

"Μετακόμιση" Ενυδρείου (Συμβουλές)


Recommended Posts

Καλησπέρα χομπίστες ,


Ξεκινώντας να αναφέρω ότι διαθέτω ένα ενυδρείο 60lt γλυκού νερού τα τελευταία 2 χρόνια το οποίο τρέχει σε πολύ κάλους ρυθμούς (αν και το τελευταίο διάστημα είχαμε μικρές απώλειες)

ΦίλτροEHEIM Classic 250 

Ψάρια  : 8 Neon Tetra, 50+ Red Cherry Shrimps και 
έναν Gold Ancistrus.

     Σημ.: Χάσαμε ένα Neon χθες (ίσα ίσα που πρόλαβα να το δω αφού το είχαν κατασπαράξει οι γαριδούλες) , θεωρώ ότι οφείλεται στην Αμμωνία (έλειπα 3 βδομάδες από το σπίτι).

Φυτά   :  30 Vallisneria και φυσικές ρίζες με Christmas Moss (μοιάζουν με Bonsai πλέον ?).


    Πρόσφατα έφτασε στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 96λιτρων με διαστάσεις 80x40x30 , και σκέφτομαι να κάνω μετακόμιση. Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξης:

1) Θα μπορούσα να προσθέσω στην ήδη υπάρχον ψαροσύνθεση μου 5-6 Endlers ; (Guppy σκεφτόμουν αλλά  φοβάμαι για τις RCS) και αν έχετε κάποιες άλλες προτάσεις θα χαρώ να τις ακούσω.

2) Θα 
μπορούσα να χρησιμοποιήσω πέτρες Μακαρόνι ή θα επηρεαστεί η σκληρότητα του νερόυ (pH) ;  

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ που έχω RCS μαζί με Εντλερ και είναι πάνω από μήνα μαζί δεν έχω κάποιο πρόβλημα....

Τώρα για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν οι περισσότερο γνώστες.. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 18/8/2019 at 7:10 ΜΜ, το μέλος Σπύρος Μαγιόγλου έγραψε:

Κοίτα εγώ που έχω RCS μαζί με Εντλερ και είναι πάνω από μήνα μαζί δεν έχω κάποιο πρόβλημα....

Τώρα για τα υπόλοιπα ας απαντήσουν οι περισσότερο γνώστες.. ?

 

Ωραια , χαιρομαι που το ακουω , στο καινουριο ενυδρειο θα υπαρχει αρκετα πυκνη βλαστηση οποτε θα βρισκουν ευκολα καταφυγιο οι RCS.

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Στυλορ έγραψε:

 

Ωραια , χαιρομαι που το ακουω , στο καινουριο ενυδρειο θα υπαρχει αρκετα πυκνη βλαστηση οποτε θα βρισκουν ευκολα καταφυγιο οι RCS.

 

 

Σωστά...Και αγαπάνε και τις moss! ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...